"I vzdělání je součást obrany." Politici jednali o bezpečnosti i hrozbách pro Česko

Helena Truchlá Helena Truchlá
1. 11. 2018 20:22
Představitelé českých parlamentních stran hovořili na bezpečnostní konferenci o hrozbách pro Českou republiku. Zatímco na nebezpečnosti mezinárodního terorismu se všichni shodnou, na Rusko už se názory různí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - "Když vidím, jak často se o hybridních hrozbách debatuje v Evropském parlamentu, tak u nás se to jednoznačně podceňuje," myslí si Jiří Pospíšil, europoslanec a předseda TOP 09.

Podobně jako osm dalších zástupců parlamentních stran se zúčastnil čtvrteční konference Naše bezpečnost není samozřejmost. 

Pospíšil považuje stejně jako předseda opoziční ODS Petr Fiala za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku Rusko. Fiala pokládá Ruskou federaci za "revizionistickou mocnost", která hrozí narušit mezinárodní řád. 

To předseda KSČM Vojtěch Filip Rusko jako hrozbu nevnímá. Kritizoval naopak Severoatlantickou alianci, která brání tomu, aby se Evropa emancipovala jako čtvrté mocenské centrum světa.

Nejnovější zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS) zmiňuje Rusko mimo jiné právě v souvislosti s hybridní kampaní, kterou tento stát vede proti NATO a EU. 

"Zpráva BIS vyvolala větší ohlas v našem europoslaneckém klubu v Bruselu než tady v Česku," dodává Pospíšil. Česká státní správa přitom podle některých politiků není například na kyberútoky ze strany cizích aktérů dostatečně připravená. 

Kdo je pro vás symbolem hrdiny, obránce Česk(oslovensk)a?

 • Radek Vondráček (ANO): Masaryk. Dodnes vycházíme z legionářské tradice. 
 • Jiří Pospíšil (TOP09): Odbojáři.
 • Tomáš Petříček (ČSSD): Čeští letci. 
 • Tomio Okamura (SPD): Legionáři. 
 • Petr Gazdík (STAN): Atentátníci na Reinharda Heydricha. 
 • Vojtěch Filip (KSČM): Generál Ludvík Svoboda. 
 • Petr Fiala (ODS): Všichni, kteří bojují za svobodu, demokracii a nezávislost, i současní vojáci. 
 • Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL): Ti, kdo udělali vojenský útok na Heydricha, skupina Tři králové, ale i bezejmenní odbojáři. 
 • Ivan Bartoš (Piráti): generál Josef Bílý, skupina Tři králové. 

"Každé naše ministerstvo má jiný systém, některá jsou na tom dobře, jiná úplně špatně," myslí si Petr Gazdík. "Třeba Estonsko, kde jsem se byl podívat v centru hybridních hrozeb NATO, má jenom jeden systém - zavést tohle u nás by stálo strašné peníze," řekl pro Aktuálně.cz. 

O kybernetické bezpečnosti hovořil v rámci konference také předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Musíme si budovat odolnost, například Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost není silná instituce," kritizoval poslanec zejména nedostatek prostředků, které stát na kybernetickou bezpečnost vynakládá.

"Potřebujeme vzdělanou společnost, výdaje na obranu pro mě znamenají i peníze na vzdělávání," říká Bartoš. Varoval také před přílišným vlivem nadnárodních korporací; ten zmínil i komunista Filip. 

Tři země, které jsou nejvštšími spojenci pro ČR?

 • Radek Vondráček (ANO): USA, všechny evropské země, se kterými sdílime hodnoty. 
 • Jiří Pospíšil (TOP09): USA, Izrael, všichni naši sousedi. 
 • Tomáš Petříček (ČSSD): Německo, USA, Izrael 
 • Tomio Okamura (SPD): Sousední země - Polsko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko. 
 • Petr Gadzík (STAN): USA, Slovensko, Izrael. 
 • Vojtěch Filip (KSČM): Sousední země: Slovensko, Polsko, Maďarsko, také Rakousko. 
 • Petr Fiala (ODS): VB, Izrael, země EU
 • Jiří Bělobrádek (KDU-ČSL):Slovensko, USA, Izrael
 • Ivan Bartoš (Piráti): Německo, VB, USA a EU

Největší shoda mezi politiky jednotlivých stran spočívala v označení migrace a mezinárodního terorismu jako největší hrozby pro příštích 20 let.

Zatímco Petr Gazdík varoval před atmosférou strachu, kterou vytváří terorismus, Tomio Okamura (SPD) spojuje migraci s islamismem. 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) upozornil, že migrace uprchlická i ekonomická je spojena s klimatickými změnami a nedostatkem možností se uplatnit v zemích, odkud lidé utíkají.

Jednomyslně se všichni politici shodli na potřebě zvýšit výdaje na bezpečnost a obranu. 

Video: Stahovat z Afghánistánu se rozhodně nebudeme, říká Babiš. 

Jaký je vztah bezpečnostního prostředí a stavu svobody a demokracie v ČR? Sledujte úvod konference s názvem Naše bezpečnost není samozřejmost. | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 48 minutami

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy