"I vzdělání je součást obrany." Politici jednali o bezpečnosti i hrozbách pro Česko

Helena Truchlá Helena Truchlá
1. 11. 2018 20:22
Představitelé českých parlamentních stran hovořili na bezpečnostní konferenci o hrozbách pro Českou republiku. Zatímco na nebezpečnosti mezinárodního terorismu se všichni shodnou, na Rusko už se názory různí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - "Když vidím, jak často se o hybridních hrozbách debatuje v Evropském parlamentu, tak u nás se to jednoznačně podceňuje," myslí si Jiří Pospíšil, europoslanec a předseda TOP 09.

Podobně jako osm dalších zástupců parlamentních stran se zúčastnil čtvrteční konference Naše bezpečnost není samozřejmost. 

Pospíšil považuje stejně jako předseda opoziční ODS Petr Fiala za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku Rusko. Fiala pokládá Ruskou federaci za "revizionistickou mocnost", která hrozí narušit mezinárodní řád. 

To předseda KSČM Vojtěch Filip Rusko jako hrozbu nevnímá. Kritizoval naopak Severoatlantickou alianci, která brání tomu, aby se Evropa emancipovala jako čtvrté mocenské centrum světa.

Nejnovější zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS) zmiňuje Rusko mimo jiné právě v souvislosti s hybridní kampaní, kterou tento stát vede proti NATO a EU. 

"Zpráva BIS vyvolala větší ohlas v našem europoslaneckém klubu v Bruselu než tady v Česku," dodává Pospíšil. Česká státní správa přitom podle některých politiků není například na kyberútoky ze strany cizích aktérů dostatečně připravená. 

Kdo je pro vás symbolem hrdiny, obránce Česk(oslovensk)a?

 • Radek Vondráček (ANO): Masaryk. Dodnes vycházíme z legionářské tradice. 
 • Jiří Pospíšil (TOP09): Odbojáři.
 • Tomáš Petříček (ČSSD): Čeští letci. 
 • Tomio Okamura (SPD): Legionáři. 
 • Petr Gazdík (STAN): Atentátníci na Reinharda Heydricha. 
 • Vojtěch Filip (KSČM): Generál Ludvík Svoboda. 
 • Petr Fiala (ODS): Všichni, kteří bojují za svobodu, demokracii a nezávislost, i současní vojáci. 
 • Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL): Ti, kdo udělali vojenský útok na Heydricha, skupina Tři králové, ale i bezejmenní odbojáři. 
 • Ivan Bartoš (Piráti): generál Josef Bílý, skupina Tři králové. 

"Každé naše ministerstvo má jiný systém, některá jsou na tom dobře, jiná úplně špatně," myslí si Petr Gazdík. "Třeba Estonsko, kde jsem se byl podívat v centru hybridních hrozeb NATO, má jenom jeden systém - zavést tohle u nás by stálo strašné peníze," řekl pro Aktuálně.cz. 

O kybernetické bezpečnosti hovořil v rámci konference také předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Musíme si budovat odolnost, například Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost není silná instituce," kritizoval poslanec zejména nedostatek prostředků, které stát na kybernetickou bezpečnost vynakládá.

"Potřebujeme vzdělanou společnost, výdaje na obranu pro mě znamenají i peníze na vzdělávání," říká Bartoš. Varoval také před přílišným vlivem nadnárodních korporací; ten zmínil i komunista Filip. 

Tři země, které jsou nejvštšími spojenci pro ČR?

 • Radek Vondráček (ANO): USA, všechny evropské země, se kterými sdílime hodnoty. 
 • Jiří Pospíšil (TOP09): USA, Izrael, všichni naši sousedi. 
 • Tomáš Petříček (ČSSD): Německo, USA, Izrael 
 • Tomio Okamura (SPD): Sousední země - Polsko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko. 
 • Petr Gadzík (STAN): USA, Slovensko, Izrael. 
 • Vojtěch Filip (KSČM): Sousední země: Slovensko, Polsko, Maďarsko, také Rakousko. 
 • Petr Fiala (ODS): VB, Izrael, země EU
 • Jiří Bělobrádek (KDU-ČSL):Slovensko, USA, Izrael
 • Ivan Bartoš (Piráti): Německo, VB, USA a EU

Největší shoda mezi politiky jednotlivých stran spočívala v označení migrace a mezinárodního terorismu jako největší hrozby pro příštích 20 let.

Zatímco Petr Gazdík varoval před atmosférou strachu, kterou vytváří terorismus, Tomio Okamura (SPD) spojuje migraci s islamismem. 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) upozornil, že migrace uprchlická i ekonomická je spojena s klimatickými změnami a nedostatkem možností se uplatnit v zemích, odkud lidé utíkají.

Jednomyslně se všichni politici shodli na potřebě zvýšit výdaje na bezpečnost a obranu. 

Video: Stahovat z Afghánistánu se rozhodně nebudeme, říká Babiš. 

Jaký je vztah bezpečnostního prostředí a stavu svobody a demokracie v ČR? Sledujte úvod konference s názvem Naše bezpečnost není samozřejmost. | Video: ČTK
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy