Letní průzkum: Dvě třetiny Čechů se obávají klíšťat

Tereza Hrabinová
19. 7. 2015 12:46
Více se lidé bojí klíšťové encefalitidy než lymské boreliózy.
Klíště (ilustrační foto).
Klíště (ilustrační foto). | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Více než dvě třetiny Čechů a Češek mají strach z nemocí, které přenášejí klíšťata. Přesto se při procházkách příliš nechrání, osmdesát procent lidí není očkovaných.

Vyplývá to z průzkumu společnosti SANEP, která se ptala víc než čtyř a půl tisíce lidí.

Více se lidé bojí klíšťové encefalitidy (17,2 procenta), lymské boreliózy se obává 13,2 procenta z dotázaných. Ze všech nákaz přenášených klíšťaty má strach 50 procent lidí.

Nejvíce encefalitidy v Evropě

Strach z nákazy od infikovaného klíštěte výrazně komplikuje každý kontakt s přírodou, včetně pobytu na zahradě 13,6 procenta dotázaných. Pouze 11 procent dotázaných naopak žádnou obavu nepociťuje.

Důvod ke strachu má reálné opodstatnění. Podle výzkumu firmy Baxter je Česká republika zemí s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě, vyšší počet je jen v Rusku.

Lidé se ale příliš nechrání. Kvůli klíšťatům 11,7 procenta lidí omezuje vycházky do přírody, 23 procent respondentů se vždy stříká sprejem a 16,2 procenta se chrání všemi dostupnými prostředky.

Výskyt infikovaných klíšťat stagnuje

Ani očkování není samozřejmostí. Využívá ho pouze 23 procent Čechů a Češek, zatímco například v Rakousku, kde je počet případů onemocnění encefalitidou minimální, se nechává očkovat 80 procent lidí.

"Klíšťat se velmi bojím, ale neočkuji se, nejsem tak často v přírodě. A pokud ano, použiji sprej proti klíšťatům," říká Patrik Florián z Olomouckého kraje, kde se infikovaná klíšťata vyskytují nejvíc.

Nejvíce klíšťat infikovaných boreliózou se nachází také v Královéhradeckém a Karlovarském kraji, výskyt viru klíšťové encefalitidy je nadprůměrný v Jihomoravském kraji.

Foto: SANEP

Obecně se ale podle meteorologa Tomáše Vráblíka v České republice výskyt infikovaných klíšťat dlouhodobě nijak nezvyšuje, spíše stagnuje.

Pokud je klíště infikováno, existuje asi třicetiprocentní pravděpodobnost přenosu nákazy. Záleží na době přisátí a imunitním systému člověka.

"V případě encefalitidy doporučuji očkování, co se týče lymské boreliózy, je třeba důkladně se chránit," řekl Vráblík.

Test boreliózu vyloučil

O tom, jak borelióza umí potrápit, ví své Filip Kolba z Prostějova. Poprvé byl infikovaný boreliózou v roce 2007.

Klíště je sice velmi nepříjemný parazit, ale zároveň je inspirací pro medicínu a farmakologii. Jeho studiem se zabývají badatelé z Biologického centra Akademie věd a Jihočeské univerzity.
3:26
Klíště je sice velmi nepříjemný parazit, ale zároveň je inspirací pro medicínu a farmakologii. Jeho studiem se zabývají badatelé z Biologického centra Akademie věd a Jihočeské univerzity. | Video: Akademie věd ČR

“Léčil jsem se tenkrát tři týdny antibiotiky. Potom mi byl proveden základní test Elisa, který boreliózu vyloučil, přestože jsem ji v těle stále měl,” popisuje Kolba.

Po šesti letech se mu zhoršila imunita a borelióza se projevila znovu ve své nejhorší chronické podobě a usadila se na mozku. Filipu Kolbovi selhávaly rozpoznávací funkce, trpěl depresemi a panickou úzkostí.

"Začal jsem se o nemoc víc zajímat a zjistil, že je v Česku léčba podceňovaná. Po měsíci neúspěšné léčby jsem si našel specialistku, která mi nasadila osmitýdenní léčbu třemi různými druhy antibiotik. Zbývá poslední týden a cítím se už mnohem lépe," dodává Kolba.

Aktuální stupeň je 7 z 10

Aktuální stupeň aktivity je dle Českého hydrometereorologického ústavu 7 z 10, což značí velké riziko. Doporučuje proto lidem použít repelent, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, vodních toků a listnatého mlází.

Čím je stupeň aktivity vyšší, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem a také pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou.

 

Právě se děje

Další zprávy