Praha - Státní podnik Lesy může zatím zapomenout na svou představu, že by převzal hospodaření nad porosty v národních parcích.
Poté, co tento plán odmítl ministr životního prostředí Pavel Drobil, se proti tomu postavil i ministr zemědělství Ivan Fuksa.
"Už jenom z toho důvodu, že Lesy České republiky mají jiné starosti," odpověděl na otázku Aktuálně.cz ministr Fuksa.
O lesy v národních parcích Šumava, Krkonoše, České Švýcarsko a Podyjí se v současnosti stará ministerstvo životního prostředí, respektive správy parků.
Ostatní státní lesy mají ve správě právě Lesy ČR. Podle Lesů je toto rozdělení nesmyslné a v rámci přípravy Národního lesnického programu navrhly zrušit tuto dvojkolejnost a převést kompetence z ministerstva životního prostředí na ministerstvo zemědělství.
Z národních parků by pak podle představ Lesů měly vzniknout samostatné jednotky s "racionálním financováním bez nároků na státní rozpočet".
Parky si na sebe nevydělají
To by ovšem podle ekologického Hnutí Duha vedlo k tomu, že by se v národních parcích začalo ve velkém kácet, aby si prodejem kvalitního dřeva na sebe vydělaly.
Současný provoz národních parků se bez státních dotací neobejde. I přesto, že se na vybraných místech v omezené míře stromy kácejí. Jenže prodej dřeva není hlavním úkolem parků, tím je ochrana unikátních přírodních procesů.
Pomoc místním firmám
Státní podnik Lesy ČR zároveň navrhoval, aby se omezily dosavadní bezzásahové zóny v národních parcích, kde se například kvůli kůrovci vůbec smrky nekácí.
Tím by se podle Lesů podpořila "místní zaměstnanost v lesním hospodářství a navazujících dřevozozpracujících oborech". Jako příklad, jak se státní ochranáři špatně starají o porosty, uvádějí Lesy ČR Šumavský národní park.
"Ideový záměr bezzásahovosti ve svých důsledcích aktuálně znamená škody na lesních ekosystémech, nesmírné hospodářské ztráty vzniklé ponecháním milionů metrů krychlových dříví v porostech a omezení zaměstnanosti místních obyvatel, kteří byli historicky vázáni na činnosti pro lesní hospodářství a zpracování dříví," uvádí se v návrhu Lesů, který má Aktuálně.cz k dispozici.
Prioritou je dřevařský tendr
Pro ministra zemědělství Ivana Fuksu ovšem Lesy musí v první řadě připravit výběrové řízení na lesnické práce.
Fuksa už oznámil, že Lesy vyhlásí na podzim jednoroční tendry na těžbu dřeva v roce 2011, které budou jednokolové a hlavním kritériem má být nabídnutá cena.
Původní obří tendr v hodnotě 16 miliard korun, který kritizovali politici, ekologové, lesnické firmy a výhrady k němu měl antimonopolní úřad, Lesy ČR zrušily v polovině května.