Lesníci si brousí pily na chráněné stromy v parcích

Pavel Baroch
14. 7. 2010 18:00
Porosty spravuje ministerstvo životního prostředí, Lesy ČR to chtějí změnit
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Státní podnik Lesy by chtěl získat pod svou správu veškeré porosty v národních parcích.

Dosud se o tyto stromy stará ministerstvo životního prostředí, respektive jemu podřízené správy národních parků. Ostatní státní lesy mají ve správě právě Lesy ČR.

Podle Lesů je toto rozdělení nesmyslné a v rámci přípravy Národního lesnického programu navrhují zrušit tuto dvojkolejnost a převést kompetence z ministerstva životního prostředí na ministerstvo zemědělství.

"Následně převést Správy národních parků pod Lesy ČR jako samostatně účetně sledované jednotky," uvádí se v návrh s názvem Zajistit transparentnost obchodních vztahů a efektivní systém prodeje dřevní hmoty, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Státní Lesy zároveň navrhují "racionální financování národních parků bez nároků na státní rozpočet". To by ovšem podle ekologického Hnutí Duha vedlo k tomu, že by se v národních parcích začalo ve velkém kácet, aby si prodejem kvalitního dřeva na sebe vydělaly.

"Státní podnik Lesy České republiky navrhuje, aby národní parky přestaly sloužit turistům i ochraně přírody a přeměnily se v úplně běžný lesní závod. Motivace návrhu je snadno srozumitelná. V národních parcích stojí lesy se dřevem za miliardy korun," řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Vydělají dřevařské firmy, tvrdí Lesy

Sttání podnik Lesy ČR zároveň chce, aby se omezily dosavadní bezzásahové zóny, kde se například kvůli kůrovci vůbec nekácí dřevo.

Dřevo z pokácených stromů za českými hranicemi
Dřevo z pokácených stromů za českými hranicemi | Foto: Hnutí Duha

Tím by se podle Lesů podpořila "místní zaměstnanost v lesním hospodářství a navazujících dřevozozpracujících oborech". Jako příklad, jak se státní ochranáři špatně starají o porosty, uvádějí Lesy ČR Šumavský národní park.

"Ideový záměr bezzásahovosti ve svých důsledcích aktuálně znamená škody na lesních ekosystémech, nesmírné hospodářské ztráty vzniklé ponecháním milionů metrů krychlových dříví v porostech a omezení zaměstnanosti místních obyvatel, kteří byli historicky vázáni na činnosti pro lesní hospodářství a zpracování dříví," uvádí se v návrhu státních Lesů.

Nový ministr životního prostředí nesouhlasí

V České republice turistům slouží čtyři národní parky: Krkonoše, Šumava, Podyjí a České Švýcarsko. Lesy pokrývají 76 procent z jejich území.

Foto: CHKO Křivoklátsko

Představa Lesů ČR na převzetí správy nad lesy v národních parcích se nezamlouvá novému ministru životního prostředí Pavlu Drobilovi.

"Jako ministr životního prostředí si to umím jen velmi těžko představit," citovaly Drobila Lidové noviny, které o plánech státních Lesů informovaly jako první. Drobil byl dosud předsedou dozorčí rady státního podniku Lesy ČR.

Nový ministr zemědělství Ivan Fuksa plán Lesů ČR zcela nezavrhnul. "Myslím ale, že Lesy teď mají daleko závažnější problémy, toto je až tak v druhém, třetím pořadí," řekl Aktuálně.cz Fuksa.

Zastavte nové národní parky, žádají Lesy

Lesy ČR zároveň navrhují, aby do "provedení analýz ekologických, sociálních a ekonomických přínosů současných národních parků zcela vyloučit přípravu vyhlášení národních parků nových".

V současnosti přitom ministerstvo životního prostředí pracuje na vyhlášení nového národního parku Křivoklátsko a státním Lesům se tento plán nelíbí. V tamní chráněné krajinné oblasti hospodaří s porosty Lesy ČR, v národním parku by o tuto správu přišly.

Lesy ČR proto podpořily vznik prvního českého Lesnického parku Křivoklátsko, s jehož pomocí chtějí dokázat, že území podél Berounky žádný národní park nepotřebuje.

 

Právě se děje

Další zprávy