Lessy: Vyhrocené situace policie po škrtech nezvládne

ČTK ČTK
12. 12. 2011 16:55
Policejní prezident varuje, že zásah podobný tomu na Šluknovsku, už nebude možný
Policejní prezident Petr Lessy
Policejní prezident Petr Lessy | Foto: Policie ČR

Praha - Policie by kvůli snižování rozpočtu a ubývání policistů nemusela být v budoucnu schopna okamžitě zasáhnout v místech s vyhrocenou situací, jako tomu bylo letos na Šluknovsku.

Na pondělním Žofínském fóru se starosty to řekl policejní prezident Petr Lessy.

Na severu Čech se napjatá situace v létě vyhrotila po několika incidentech hlavně mezi starousedlíky a sociálně slabými. Kvůli následným nepokojům tam vyrazily policejní posily. Podle Lessyho to zatím stálo desítky milionů korun.

"V budoucnu se můžeme dostat do situace, kdy nebudeme mít dostatek prostředků na okamžitá řešení," uvedl Lessy. Podle něj se na sever Čech letos "ze dne na den" poslalo 50 policistů navíc. Před nedávnem uvedl, že od konce srpna do začátku listopadu si to vyžádalo 40 milionů.

V regionu nyní podle Lessyho vzniká speciální pořádková jednotka. V Česku už působí tři takové - v Praze, Brně a v Ostravě. Severočeské uskupení má mít 50 příslušníků. Počítalo se však se dvěma stovkami. Původní posily zůstanou v oblasti do doby, než se noví policisté vycvičí.

Lessy: Střednědobého rozpočtu se děsím

Policejní prezident podotkl, že podobných lokalit je v Česku mnoho, situace by se tak mohla vyhrotit i jinde. Podle pět let staré analýzy existovalo v Česku 300 takzvaných ghett. V nich žilo asi 80 000 lidí, a to převážně Romů. Podle vládní agentury pro začleňování by nyní těchto míst mohlo být už o sto víc.

Po republice funguje 545 obvodních policejních oddělení. Podle Lessyho z finančních výhledů na roky 2013 a 2014 vyplývá, že tento stav se "těžko podaří udržet".

Prohlédněte si, jak to vypadá na Šluknově:

Před třemi lety sloužilo u policie 47 000 policistů. Letos ke konci roku by jich mělo být 38 996. "Abychom udrželi tuto hranici, měli bychom v roce 2012 přijmout 1500 lidí," uvedl Lessy. Dodal, že se "opravdu děsí" střednědobého policejního rozpočtu.

Peake: pomůže koordinační skupina

Podle starostky Stráže pod Ralskem Věry Reslové by v tamní městské služebně mělo být 16 policistů, je jich ale devět. Jejich činnost tak prý musí suplovat strážníci, což radnici stojí peníze.

Podle šéfa pořádkové policie Tomáše Václavíka se pokles počtu policistů v terénu musel projevit. Uvedl, že v "méně exponovaných dnech" by tak někde příslušníci službu mít nemuseli a nahrazovalo by je sousední oddělení.

Václavík upřesnil, že v případě potřeby by ale museli policisté dorazit na místo "podobně jako záchranka" do 20 minut.

Podle vicepremiérky Karolíny Peake (VV) se vláda snaží situaci v ghettech řešit. Přijala letos strategii, která obsahuje konkrétní opatření s termíny jejich plnění. Peake uvedla, že vzniknout by měla i koordinační skupina, která má další kroky sladit.

 

Právě se děje

Další zprávy