Po těžkooděncích policie na Šluknov povolala aktivistu

Policii v rozbouřeném regionu bude radit Kumar Viswanathan, odborník na integraci
Vishwanathan má pomoci s problémy romské komunity.
Vishwanathan má pomoci s problémy romské komunity. | Foto: Jan Langer

Ostrava/Praha - Po jednotce těžkooděnců posílá policejní prezidium do rozbouřeného Šluknovského výběžku měkkou sílu.

Policii tam bude radit Kumar Viswanathan, uznávaný aktivista a odborník na problémy romské komunity a její vztahy s většinovou společností.

Mapovat situaci přímo do Rumburku přijede ze svého působiště na druhém konci republiky, z Ostravy.

"Rád jsem nabídku policejního prezidia přijal. Musím se v Rumburku sejít s romskými rodinami, abych zjistil detaily situace, která tam vznikla. Potom chci mluvit především se samosprávou a neziskovými organizacemi, které se tam těmi problémy zabývají," řekl Aktuálně.cz Kumar Vishwanathan, který je teď na táboře pro romské děti v Beskydech.

„Řešení vždy existuje, ale rozhodně nebude rychlé a jednoduché," dodal odborník.

Vesnička soužití

Kumara Viswanathana "povolali" přímo nejbližší podřízení policejního prezidenta Petra Lessyho.

"Pana Kumara Vishwanathana znám již několik let. Může být potřebným komunikačním článkem mezi romskou komunitou a státními institucemi, které se snaží zmírnit sociální napětí v tomto regionu," řekl Aktuálně.cz Ivan Žurovec z kanceláře policejního prezidenta, který má na starosti koordinaci prevence kriminality.

Policisté si od angažmá známého sociálního pracovníka slibují, že by mohl "pomoct přivést všechny zainteresované strany k jednacímu stolu".

Žurovec pak sám od sebe upozornil, že aktivistu policie nehodlá využívat jako „zvěda" uvnitř romské komunity.

„Nemá nám přinášet nějaké informace 'z druhé strany'. Natolik pana Vishwanatana znám, že by toho nebyl schopen. Rozhodně ctí etický kodex sociálního pracovníka," dodal vysoce postavený policista.

Kumar Vishwanathan je původem z Indie. Od roku 1997 působí v Ostravě, kde založil projekt Vesnička soužití pro společnou komunitu romských a bílých obyvatel.

Náklady? Statisíce

Policie už dříve vyslala do oblasti, kde se minulý týden vyhrotily konflikty mezi místními Romy a „bílými" obyvateli, padesát těžkooděnců.

Od minulého úterý až do odvolání hlídkují policejní posily v Novém Boru, Šluknově, Rumburku a Varnsdorfu.

Podle mluvčího policejního prezidia Jana Melši vyjde celá operace na severu Čech řádově na statisíce korun. "Žádná konkrétní čísla ale zatím nemáme, vše se bude vyhodnocovat až koncem září," dodal.

Napětí mezi většinovou společností a Romy v oblasti Lužických hor se stupňuje poslední dva roky.

Místní tvrdí, že sociálně slabé, většinou Romy, tam sestěhovávají realitní kanceláře i podnikatelé, kteří si pořídili ubytovny a od státu inkasují příspěvky na sociální bydlení.

Situace se vyhrotila počátkem srpna po dvou násilných útocích. Při jednom z nich pravděpodobně pět Romů po drobné potyčce napadlo mačetami osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku.

Romové měli zaútočit i o čtrnáct dní později v Rumburku. Celkem sedm podezřelých je obviněno z ublížení na zdraví s rasovým podtextem, tři jsou ve vazbě.

 

Právě se děje

Další zprávy