Kalivodův případ převzal známý pražský advokát Jiří Teryngel, který za něj v říjnu podal k Nejvyššímu soudu v Brně dovolání.
"Nesouhlasíme s uložením nejpřísnějšího trestu na doživotí a žádáme o vyměření výjimečného trestu v rozmezí 15 až 25 let," řekl dnes ČTK Teryngel. Nejvyšší soud podle mluvčí Mariky Komoňové ještě nerozhodl.
V případě, že je člověk pravomocně odsouzen k doživotnímu trestu, má podle Teryngela ze zákona právo podat si dovolání a Kalivoda tak učinil.
ČTĚTE VÍCE:
Doživotí, slyšel znovu lesní vrah |
Advokát: Kalivoda se může resocializovat
Osmadvacetiletý Kalivoda předloni 13. října zastřelil na lesní cestě u Nedvědice na Brněnsku starší manželský pár a o tři dny později opět v lese zavraždil legálně drženou zbraní podnikatele na Kladensku.
"Podle našeho názoru nejsou splněny podmínky pro uložení nejpřísnějšího trestu, a to vzhledem ke změně postoje odsouzeného v průběhu odvolacího řízení, kdy podrobně vysvětlil motivy svého jednání. Navíc podle následné výpovědi znalců není Kalivodova resocializace v budoucnu vyloučena," uvedl obhájce důvod dovolání.
Nejvyšší soud bude o dalším Kalivodově osudu rozhodovat asi neveřejně, protože autoři dovolání netrvají podle Teryngela na osobní účasti.
Kalivoda se k vraždám přiznal
Ke svým činům se přiznal, ovšem až do loňského červnového odvolacího řízení u pražského vrchního soudu odmítl uvést motiv. Teprve před odvolacím senátem Kalivoda mimo jiné uvedl, že se v minulosti nejméně patnáctkrát chystal vraždit i v pražském metru. Vždy však v poslední chvíli od svého plánu upustil.
Inspiroval se prý vražedkyní Olgou Hepnarovou, která v roce 1973 v Praze usmrtila nákladním autem osm lidí a o dva roky později byla popravena. Kalivoda několikrát přečetl knihu o ní a rozhodl se "dokončit to, co Olga začala".