Pražská kavárna vyčpěla, Zeman proto přišel s lepšolidmi, říká jazykovědec Oliva

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
27. 12. 2018 16:48
"Lepšolidé jsou ti, kteří se považují za něco lepšího než my ostatní, a kteří nám neustále radí, co máme dělat, a kteří své názory považují za nadřazené názorům těch druhých," řekl ve středu ve svém vánočním poselství prezident Miloš Zeman a dodal, že takoví lidé se vyskytují mezi mediálními komentátory nebo neúspěšnými politiky. Kde se slovo vzalo a jak dlouhý bude mít život, rozebral jazykovědec Karel Oliva.
Miloš Zeman při vánočním poselství 2018
Miloš Zeman při vánočním poselství 2018 | Foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman v závěru svého vánočního poselství nabádal, aby lidé ignorovali radílky a "lepšolidi", kteří "v životě nic nedokázali a své názory považují za nadřazené názorům druhých".

Zeman vzkázal ve vánočním poselství Čechům, aby ignorovali “lepšolidi”. | Video: Aktuálně.cz

Podle jazykovědce Karla Olivy je v Zemanově slovníku termín lepšolidé nástupcem spojení pražská kavárna. "To už poněkud vyčpělo. Lidé si z termínu dělají legraci, navíc podobně smýšlející lidé nežijí jen v Praze, takže je nový termín širší," říká jazykovědec Karel Oliva, bývalý ředitel Ústavu pro jazyk český AV ČR.

Jazykovědec Karel Oliva.
Jazykovědec Karel Oliva. | Foto: Jakub Plíhal

Termín lepšolidi, který prý Zeman zaslechl a osvojil si, zmínil prezident v souvislosti s výsledky průzkumu veřejného mínění CVVM, podle nichž lidé v Česku z vybraných institucí nejméně důvěřují televizi, tisku, neziskovým organizacím a církvím. Uvedl, že se takoví lidé vyskytují mezi novinovými komentátory nebo neúspěšnými politiky. 

Oliva pojem označuje za zjevnou urážku, která měla zřejmě v Zemanově projevu nahradit vulgárnější termín "dobrotrusové" nebo jeho ještě hanlivější verzi. "Připadá mi, že je to výplod jazykové tvořivosti v rámci diskurzu takzvaných sluníčkářů nebo dobrotrusů, kdy se tábory s protichůdnými názory podobnými termíny častují. Je to evidentně slovo, které má vyjadřovat posměch až urážku," popisuje Oliva a dodává, že co prezident Zeman slovem vysvětluje, termín sám o sobě činí.

"Je to slovo, které je vrženo jako bláto na protivníky někým, kdo se cítí sám lepší. Kdybychom si vážili svého protivníka v debatě, nebude možné ho takto označit," podotýká jazykovědec.

Přesný původ slova lze obtížně vysledovat, jelikož víří internetovými diskusemi a weby. Oliva ale upozorňuje, že pochází z diskurzu mezi příznivci a odpůrci migrace. Tomu by odpovídala i německá obdoba Gutmensch, používaná u západních sousedů v souvislosti s uprchlickou krizí. Už v roce 2015 zvítězil termín v německé anketě o nejurážlivější slovo roku Unwort des Jahres.

Na českých webech se podle mediálního archivu Monitora poprvé objevil v lednu roku 2017 na dezinformačním serveru Svobodný svět. Tam zazněl v přeloženém komentáři slovenského politika Richarda Sulíka, původně vydaném na jeho blogu. "Dnešní liberální demokraté jsou ve skutečnosti levicoví "pokrokáři" (lidově řečeno sluníčkáři, pravdoláskaři, dobroserové, lepšolidi, Gutmensch…), kteří by chtěli lidi vychovávat," cituje Sulíka server, přičemž slovo lepšolidi do komentáře zakladatele pravicově-liberální politické strany Sloboda a Solidarita přidal.

Nejčastěji se podle analýzy termín objevuje na dezinformačních serverech, jako je Pravý prostor, Nová republika nebo Vlastenecké noviny, či na webu Parlamentní listy, kde zní například z komentářů protiislámského a protiimigračního aktivisty sociologa Petra Hampla. S oblibou jej používá i poslanec ODS Václav Klaus mladší.

Výskyt slova narostl hlavně před prezidentskými volbami, kdy na zmíněných serverech sloužil coby označení voličů protikandidátů prezidenta Miloše Zemana. V neposlední řadě si jej oblíbil majitel a moderátor TV Barrandov Jaromír Soukup, který jej dokonce uvedl v podtitulu jednoho ze svých pořadů: " Moje zprávy Plus, které nejsou dělané jen pro lepšolidi". Na výskyt slova upozornil i server iRozhlas.cz.

Podle jazykovědce Olivy ale termín nečeká dlouhý život. "Je to kometa, která možná zazáří mezi příznivci pana prezidenta. Ale jak zaznělo ve filmu Pelíšky, dávám termínu rok, maximálně dva. Už jen samotná skladba slova - není to dobře tvořené české slovo, přípona -o nesedí. Termín pravděpodobně jazyk sám odvrhne," míní Oliva. A podobně jako nyní prezident vyměnil nálepku pražská kavárna za lepšolidi, najde si Zeman podle Olivy za čas jiný termín.

Podívejte se na celý záznam vánočního poselství prezidenta Zemana:

Celý záznam vánočního poselství prezidenta republiky Miloše Zemana. | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy