Václav Krása odpověděl v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz jednoznačeně ano. Podle bývalého poslance, který za prosazení nového zákona o sociálních službách bojoval, je lepší samostaný život než péče.
Lidé s handicapem si budou moci sami rozhodnout, zda z těchto peněz zaplatí asistenci, nové pomůcky - nebo něco jiného.
I přes novou legislativu vidí Krása v českém sociálním systému chyby. "U nás klient hledá službu, zatímco v Evropě je to naopak. Většina služeb je v Česku poskytována v ústavních zařízeních, v Evropě je to opačně, služba dochází za klienty do jejich přirozeného prostředí," řekl Krása.
Čtenáři se na Krásu obraceli i o rady, zda a jak mohou příspěvek získat. "Vzhledem k věku a k vašim slovům, že se maminka o sebe nedovede postarat, se domnívám, že je reálný stupeň tři. Doporučuji vám, co nejdříve podat žádost na příslušném obecním úřadě," poradil čtenářce, která pečuje o dvaadevadesátiletou matku.
Krása předsedá Národní radě osob se zdravotním postižením stál u zrodu zákona, připravoval k němu pozměňovací návrhy a před Vánoci zorganizoval demonstraci kvůli nedostatku peněz na rozjezd zákona.
Nakonec poslanci schválili potřebné 3 miliardy a úřady začnou tyto peníze přerozdělovat. Podle některých expertů ale zákon přináší řadu rizik.
ČTĚTE V SOUVISLOSTECH
|
Postiženým přinese zákon tisíce navíc |
|
Odpovědi na základní otázky ohledně nového zákona |
|
O rizicích, která zákon přináší čtěte zde |
Odpovězeno: 03. 01. | 13:02Autor: karel
Otázka: Dobrý den pane Kráso, když se vám podařilo dosáhnout přijetí tohoto přelomového zákona, nevzdáte se práce pro zdravotně postižené?
Václav Krása: Dobrý den, jsem připraven odpovídat na vaše otázky.
Základní politické rozhodnutí, že zákon o sociálních službách bude, padlo na jaře roku 2005. Moje práce ve prospěch osob se zdravotním postižením není spojena pouze s tímto zákonem, budu dál pokračovat ve své činnosti.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:05Autor: sabina
Otázka: Proč každá vláda na postižené fakticky kašle? Řečí plno, skutků málo. Protože v postižených politici nevidí své voliče?
Václav Krása: Nedomnívám se, že každá vláda na lidi se zdravotním postižením kašle. Některá této problematice věnuje větší či menší pozornost. Záleží také na samotných lidech se zdravotním postižením, jak jsou schopni uplatňovat svá práva a přesvědčit veřejnost o nezbytnosti řešit jejich problémy.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:07Autor: hanka
Otázka: Dobrý den, opravdu může pomoci tento zákon tomu, aby se postižení přesunuli z okraje dovnitř společnosti?
Václav Krása: Zákon o sociálních službách vytváří prostředí, které umožní aby lidé, kteří potřebují pomoc druhé osoby prioritně nevyhledávali ústavní péči. Samotné vylidňování ústavů je dlouhodobý proces a tento zákon tomuto procesu pomáhá.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:09Autor: Libor Stádník
Otázka: Dobrý den, jste spokojeni se stavem bezbariérového přístupu do metra, vlaků a dalčích prostředků dopravy v ČR ? Díky
Václav Krása: Spokojen samozřejmě nejsem, protože úroveň bariérovosti v naší republice je značná. Česká společnost se o bariéry začala zajímat až v polovině devadesátých let, kdežto v Evropě tento problém řeší již desítky let.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:13Autor: Ta-která-furt-maká-a-platí-daně-jako-blb
Otázka: Dobrý den. Samozřejmě postiženým i seniorům přilepšení přeju. Na druhou stranu, trávím v práci dvanáct, třináct hodin denně. Jsem za to náležitě odměněna. Ale když se podívám, kolik mi stát vezme na daních, mám pocit, že by bylo lepší být na podpoře a nedřít se. Připadá vám tahle situace normální?
Václav Krása: Souhlasím s vámi, že platíme velké daně. Já je platím také. Problém je ale nejen ve výši daní, nýbrž také v přerozdělení vybraných peněz. Je rozdíl, zda sociální systém je příliš měký vůči lidem, kteří nechtějí pracovat, anebo zda není příliš tvrdý vůči lidem, kteří objektivně potřebují pomoc jiné osoby. Současná změna legislativy v zákoně o sociálních službách se snaží napravit příliš tvrdý metr vůči osobám, které si sami svůj handicep nezavinily.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:15Autor: onair
Otázka: Dá se vyčíslit, kolik peněz potřebuje jeden postižený na rok tak, aby měl zajištěný důstojný život?
Václav Krása: To záleží na rozsahu postižení a závislosti na pomoci jiné osoby, a také na prostředí, ve kterém žije. Bariérové prostředí přináší vyšší náklady, přístupné naopak nižší, proto je nezbytné individuální posouzení míry závislosti každého občana.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:17Autor: Boban
Otázka: Jaký mělo efekt, když si tehdejší ministr Škromach vyzkoušel, jaké to je pracovat z jezdícího křesla? Pomohlo to k něčemu?
Václav Krása: Myslím si, že to byla zbytečná mediální šou, za kterou jsem také pana ministra kritizoval. Jezdit na vozíku za doprovodu celého štábu je opravdu jen legrace a nikoliv skutečný život. Myslím si, že to k ničemu nepomohlo.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:19Autor: gunn
Otázka: "Umi" se podle vas postarat o postizene lepe pravice nebo levice? Ale vy asi budete halvne prostestovat proti slovu postarat se...
Václav Krása: Paradoxně ten zákon přijala levice, přitom je velmi liberální. Obecně si myslím, že pravicová vláda dokáže vytvářet prostředí pro samostatný život, kdežto levicová vláda spíš vytváří prostředí pro péči. Já preferuji tu první variantu.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:20Autor: ODSák
Otázka: Dobrý den, jaký efekt mají pro postižené akce, jakou předvedl exministr Škromach - myslím tu, kdy se pod světly kamer projížděl Prahou na invalidním vozíčku.
Václav Krása: Jak jsem odpovídal výše, žádný smysl to nemělo.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:21Autor: Hyena
Otázka: Dobrý den, slyšel jsem historku o tom, že vás snad kdysi ve sněmovně napadl nějaký novinář a srazil na zem. Je to pravda?
Václav Krása: Tuším, o co jde. Nebyl to úmysl novináře, ale v tlačenici mě opravdu jeden novinář nechtěně porazil na zem.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:24Autor: závistivec
Otázka: Dobrý den, už jste si zažádal o příspěvek vy sám? Jak postpujete, abyste jej získal co nejrychleji? Polepšíte si proti časům před zákonem?
Václav Krása: Vzhledem k tomu, že pobírám zvýšení důchodu pro bezmocnost, tak automaticky od ledna budu pobírat příspěvek na péči. Částečně si polepším, ale rozhodl jsem se, že většinu příspěvku budu odevzdávat klubu BBD Vondroušová, který poskytuje službu osobní asistence obyvatelům bezbariérového domu ve Vondroušově ulici na Praze 17. Já sice tuto službu nepotřebuji, ale protože vím, že řada obyvatel tohoto domu je na ní závislá, tak jim chci pomoci.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:27Autor: ivo
Otázka: V čem v sociálních službách nejvíce zaostáváme za zeměmi EU?
Václav Krása: V rozvoji terénních sociálních služeb. U nás klient hledá službu, zatímco v Evropě je to naopak. Většina služeb je v Česku poskytována v ústavních zařízeních, v Evropě je to opačně, služba dochází za klienty do jejich přirozeného prostředí.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:29Autor: beranka
Otázka: Dobrý den pane Kráso, ráda bych věděla, jestli se změnily podmínky i pro získání průkazky ZTP a jak?
Václav Krása: Podmínky pro získání průkazky ZTP upravuje zákon č. 100/1988 sb. o sociálním zabezpečení. Tento zákon nebyl novelizování, platí dál, takže podmínky pro získání této průkazky se vůbec nemění.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:32Autor: Otomar
Otázka: Chtěl byste se vrátit do politiky? A věříte, že příklady lidí jako jste vy nebo jako byl pan Voleník, mohou změnit postoj většiny společnosti k postiženým?
Václav Krása: Kdybych řekl, že se nechci vrátit do politiky, tak bych lhal. Kandidoval jsem do Senátu. Postoje pana Voleníka nepochybně ukazovaly občanům cestu, jak i přes velké obtíže je možné pracovat ve prospěch společnosti. Osobně jsem ho znal a velmi jsem si ho vážil.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:35Autor: jendánek
Otázka: Je správné dát peníze přímo poztiženým. Ale myslíte, že v lepším případě 4000,- nahradí dřívějších 5400,- příspěvku pro osobu blízkou. Při zaměstnání není lehké se starat o nemocného blízkého, neznám zaměstnavatele, který by trpěl odskakování s matkou k lékaři a pod. Tady nic moc.
Václav Krása: Samozřejmě, že 5.400 je více než 4000 korun. Smyslem zákona je, aby rodině zůstala zachována pomoc při péči o osobu blízkou, ale zároveň ten pečující člen rodiny nebyl přikován celoživotně k této službě. Proto zákon umožňuje, aby se o péči v rodině podělili všichni členové či další osoby, neomezuje výši výdělku pečující osoby, ani její časovou angažovanost v zaměstnání. Případů, kdy rodina dostává méně peněz, než dříve, je velmi málo.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:38Autor: dobroš
Otázka: Hezký den, chci se informovat na registraci sociálních služeb - je možné, aby stejný druh sociální služby byl jedním krajem zaregistrován a jiným ne? Děkuji.
Václav Krása: Samozřejmě to možné je. Každý kraj sestavuje vlastní plán rozvoje sociálních služeb, a záleží na něm, které služby považuje za potřebné. Tento krajský plán je sestavován ve spolupráci s poskytovateli a uživateli sociálních služeb. Záleží na těchto dvou skupinách, zda obhájí při tvorbě krajského plánu nezbytnost celého spektra služeb.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:40Autor: jari
Otázka: Dobry den,moji matce je 92let a pred peti lety jsem si ji vzala k sobe.Sama se uz o sebe nedovede postarat,vse je na me.Myslite, ze patri do kategorie 1neb2? Ja chodim normalne do prace.Dekuji za odpoved.
Václav Krása: Takto nedokáži na dálku posoudit míru závislosti. Vzhledem k věku a k vašim slovům, že se maminka o sebe nedovede postarat, se domnívám, že je reálný stupeň tři. Doporučuji vám, co nejdříve podat žádost na příslušném obecním úřadě.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:42Autor: Řidička
Otázka: Dobrý den, poradíte nám, lidem bez handicapů, jak v Praze parkovat? Což vzhledem k množství zabraných ploch pro lidi s ZTP pomalu nezlze? Neupírám jim to, ale když vidíte, jak do auta označeného logem s invalidou leze dvacetiletej kluk, trochu to s odpuštěním sere. Dík.
Václav Krása: Pokud někoho přistihnete, že z vašeho pohledu neoprávněně užívá toto označení, doporučuji práskněte ho na policii. Je to zneužití veřejné listiny a je na to docela slušná sankce. Taky mě to štve.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:44Autor: simča
Otázka: jsem samoživitelka mám dvě děti jedna má cukrovku ,pob bylo schváleno do roku 2011 ,co ted bude??kolik příspěvku na péči dostane ??do jaké skupiny cukrovka patří??dokážete mi odpovědět??co čekáte od tohoto zákona ,vždyt tolik rodin tento zákon připraví finanční tísen
Václav Krása: Jestliže vašemu dítěti je méně, než osmnáct let a pobírala jste na něj POB, automaticky bude vaše dítě pobírat příspěvek na péči ve třetím stupni (9000 kroun). Informujte se na vašem obecním úřadě.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:46Autor: [email protected]
Otázka: mám dotaz na to můj otec je nepohiblivý jenom vdoprovodu s choďítkem, a používá pleny a taky má zavednou cévku, má taky na něco nárok a kde se to může řešit? na magistrátu?
Václav Krása: Váš otec je nepochybně závislý na pomoci jiné osoby, doporučuji co nejdříve požádat na vašem obecním úřadě o posouzení míry závislosti a tím o příspěvek na péči. Vašemu otci bude nepochybně přiznán příspěvek ve výši třetího stupně.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:48Autor: Andrea
Otázka: Situace pece a uroven v domovech/ustavech( diky nedostatku financi) o deti tezce fyzicky postizene, ktere nemohou delat rozhotnuti, je v nasem state kriticka a ostudna v porovnani s jinymi staty EU, bude se nekdy pamatovat i na tyto deti u nas??????
Václav Krása: Jsem přesvědčen o tom, že prioritní péče o děti se zdravotním postižením má být poskytována v rodinném prostředí případně v denních stacionářích. Ústavní péči považuji za nezbytnou jen v extrémních případech, proto se domnívám, že musíme co nejvíce podporovat péči v rodinách a postupně rušit ústavy.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:49Autor: rene
Otázka: Cely system je zalozen jenom na nevedomosti praktickeho zivota TP. Auto ridim jednou rukou a nemam narok ani na parkovani na vyznacenych mistech, pry mi nechybi noha, nebo ledvina(?). A ti co maji nemocnou babicku dostanou jeste neco na novy mercedes (vyjadreni posudkove komise). U tech to projde.
Václav Krása: Pokud jste schopen si jednou rukou udelat vše nezbytné, co potřebujete, pak není důvod, abyste měl zvláštní příspěvek na pomoc druhé osoby.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:51Autor: Marketa Valentova
Otázka: Dobrý den,
jak budete provádět kontrolu, aby peníze dané např. mentálně postiženým, byly použity na to, co člověk s postižením skutečně potřebuje či chce a aby nebyly zpronevěřeny např. opatrovníkem?
Václav Krása: Každý obecní úřad s rozšířenou působností má za povinnost kontrolovat kvalitu péče poskytovanou v rodinách. Pokud rodina kontrolu neumožní, pak obec může příspěvek odebrat a určit náhradního příjemce příspěvku, který bude nakupovat nezbytné služby pro klienta.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:52Autor: vladvitak
Otázka: Kdo rozhoduje o velikosti závislosti, jak požádat o změnu.
Václav Krása: Obec třetího typu. Obrátit se na tuto obec a požádat o nové posouzení míry závislosti.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:54Autor: Radka
Otázka: Dobrý den. Jakožto pracující v sociálních službách vím, že již nastávají konflikty s posuzováním stupně závislosti u mentálně postižených dětí. Řada rodičů chce tento problém řešit právní cestou.Kdo má právo tento problém nejefektněji posoudit?
Václav Krása: Zákon o sociálních službách nově umožňuje obrátit se v případě nespokojenosti s posouzením míry závislosti obrátit se i na soud. Je to standartní prostředí.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:56Autor: [email protected]
Otázka: Dobrý den,jsem matka samoživitelka a mé nezletilé dceři byl přiznán příspěvek na péči.Započítává se tento příspěvek na péči do příjmů při posuzování nároků při vyplácení dávek v hmotné nouzi?Zatím mi nikdo nebyl schopen odpovědět,odpovědi se rozcházely.Děkuji.
Václav Krása: Příspěvek na péči se nezapočítává do sociálního minima rodiny, ani jednotlivce, nemá žádný vliv na ostatní sociální dávky. Příspěvek na péči není posuzován jako příjem. Je neslučitelný pouze s rodičovským příspěvkem na totéž dítě.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:57Autor: janina
Otázka: dobrý den,proč nemají nárok na průkazku ZTP lidé s lehkou mentální retardací ???
Václav Krása: Záleží na individuálním posouzení každého jednotlivce.
Odpovězeno: 03. 01. | 13:59Autor: amirapisces
Otázka: Dobrý den,
mám pocit,že úředníci poněkud více kontrolují finanční výdaje lidem s postižením žijící v domácím prostředí než lidem,kteří jsou zdraví a pobírají nějaké dávky.Připadá mi to jako šikana na těch,kteří se evidentně bez pomoci(nejen finanční!) neobejdou.
Jak to vidíte Vy? Děkuji
Václav Krása: Souhlasím s vámi. V roce 2007 bude vyplaceno systému státní sociální podpory 55 miliard korun, a nikdo nekontroluje užití těchto peněz. Na příspěvek na péči bude vyplaceno 9 miliard korun a neustále se vede debata, o tom, jak tyto peníze budou zneužity, a jak kontrolovat jejich využití.
Děkuji za vaše dotazy a všem přeji samé dobré dny v roce 2007.