Lékárny nevědí, jak mají nově prodávat léky na chřipku

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
23. 10. 2009 12:25
V českých lékárnách nastal chaos, nikdo z lékárníků neví, jak vydávat léky s pseudoefedrinem
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - S nákupem pilulek na chřipku a nachlazení se vyplatí minimálně několik dní počkat. Alespoň pokud jde o léky obsahující pseudoefedrin.

V lékárnách totiž nastal chaos. Deník Aktuálně.cz zjišťoval v sedmi lékárnách v Praze i mimo ni, jak se dnes pilulky na bolest a nachlazení prodávají. Výsledek: nikdo z lékárníků neví, jak s těmito medikamenty nakládat - jestli léky prodávat volně, nebo jen na recept.

V některých lékárnách pro jistotu nedají léky jinak než na předpis. V dalších ještě přistoupí na prodej s občankou v ruce. Najdou se ale i takové, co raději začnou pacienta přesvědčovat, aby si koupil jiný lék na chřipku - bez pseudoefedrinu.

Proč zmatky nastaly?

Způsobilo je čerstvé rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ten ve středu řekl, že bez souhlasu pacientů není možné sbírat jejich citlivé osobní údaje.

Nařídil proto zrušit evidenci lidí, do které se od ledna tohoto roku data pacientů z lékáren posílala. Putovaly sem údaje z receptů i z občanek lidí. Dalo se z ní jednoduše zjistit, jakou nemocí kdo trpí a jaké medikamenty kvůli tomu užívá.

Všechna data se nyní musí zlikvidovat a další už se nesmějí sbírat.

Každý rok tuna drog

Problém je v tom, že léky s pseudoefedrinem by měly být ze zákona hlídané. Odhlasovali to v dubnu zákonodárci.

Přiměla je k tomu statistika Národní protidrogové centrály, která říká: Asi z milionu balení těchto léků se vařily drogy. Ročně se z nich vyrobila až tuna pervitinu. Patří sem například léky Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus.

Přípravky s pseudoefedrinem proto mohli lékárníci vydávat jen dvojím způsobem: buďto na recept, nebo v omezeném množství na občanku. V druhém případě zadali do evidence data pojištěnce a ověřili si jeho totožnost. Zkontrolovali také, jestli už si povolené množství pacient nekoupil v jiné lékárně.

Jak vydávat? Shoda není

"Druhý způsob prodeje na občanku už ale nyní není možný. Data už není pro ověření kam posílat, účinek tohoto opatření už je proto nulový. Doporučujeme všem lékárníkům dodržovat zákon a vydávat léky s obsahem pseudoefedrinu už jen na recept," řekl šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

V řadě lékáren už se tak skutečně zařídili. "Panuje teď jakési bezvládí, nikdo neví, jak to nakonec bude vypadat. Já osobně ale budu chtít raději vždy vydávat jen na recept," zhodnotil Pavel Nesrsta z lékárny ze zlínské polikliniky.

Pouze s receptem lidé uspějí také v pražské lékárně U Anděla nebo v lékárně Racek.

V dalších stále chtějí po pacientech doklad. "Chceme stále po lidech občanku," potvrdil zaměstnanec pražské lékárny U Svatého Antonína.

Jsou i jiné alternativy

Jinde pro jistotu přesvědčují pacienty, aby si koupili lék s jinou účinnou látkou. Lékárenský počítač i s pokladnou jsou totiž stále napojeny na centrální evidenci a údaje stále odesílají.

"Nám lékárenský software stále neumožňuje tuto novinku uvést do praxe. Jsme nuceni stále léky vydávat tak, jak to bylo ještě včera. Každou hodinou by ale měla firma software změnit. Do té doby bych možná lidem doporučila, aby si vzali jiný lék. Alternativy na trhu jsou," potvrdila Martina Belišová z lékárny Dr. Maxe v Kladně.

Podobně se vyjádřila i vedoucí z pražské lékárny U královské obory. "V tuto chvíli tyto léky nevydáváme, technicky to není možné. Doporučila bych lidem jiný lék," řekla.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Pfizer

Státní ústav pro kontrolu léčiv, který evidenci dat pacientů vedl, zatím jen potvrdil, že likviduje data sesbíraná v evidenci. Pokud jde o výdej pilulek s obsahem pseudoefedrinu, pacienti je podle něj stále mohou dostat i bet receptu.

"Lékárník si napíše jejich osobní data do databáze lékárny, jen dál už je ale hlásit nebude," řekl ředitel ústavu Martin Beneš.

Stále platí to, že při volném výdeji si může pacient odnést z lékárny maximálně 900 miligramů pseudoefedrinu, což odpovídá asi 30 tabletám či sáčkům některého ze šesti přípravků. Mezi hlídané léky patří Aspirin Complex, Daleron proti chřipce a nachlazení, Modafen, Nurofen Stopgrip, Panadol Plus Grip a Paralen plus.

 

Právě se děje

Další zprávy