VZP míří k řízené péči, ale bez souhlasu pacientů

12. 9. 2008 17:01
Plánuje dát data pojištěnců na internet

Praha - VZP chtěla bez souhlasu pacientů umístit zdravotní karty svých pojištěnců na internet. Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů by tím porušila zákon.

"Pojištěnce nebudeme žádat o souhlas," potvrdil na dotaz Aktuálně.cz autor projektu Pavel Vepřek, který pracuje jako strategický ředitel pojišťovny.

Poté, co text s touto odpovědí Aktuálně cz. publikovalo, vydala pojišťovna prohlášení s opravenou interpretací.

"VZP žádná data ze zdravotní dokumentace nevlastní, takže je ani nemůže umísťovat na internet. Pro sdílení dat pacientů a zdravotnických zařízení slouží internetové zdravotní knížky (IZIP), kde pacient uděluje souhlas každému jednotlivému lékaři k nahlížení do jeho zdravotnické dokumentace," uvádí v něm mluví pojišťovny Jiří Rod.

Řízená má výhody

Největší česká pojišťovna hodlá v lednu zahájit projekt takzvané "řízení péče". Nabídne praktickým lékařům ve čtyřech krajích nové dodatky ke smlouvám.

Pokud budou praktici na Ústecku, Plzeňsku, Ostravsku a v jižních Čechách s návrhem souhlasit, propojí svou dokumentaci s portálem VZP.

Jedna z podmínek pro vstup do projektu totiž zní: "Souhlasí se sdílením dat dokumentace svých pacientů s oprávněnými zdravotnickými zařízeními, která se zapojí do systému řízení péče VZP."

Internetovou síť spojující zdravotnická zařízení bude spravovat pojišťovna.

Lidí se neptáme

Vepřek předpokládá, že se během prvního roku zapojí čtvrtina lékařů. Vedle jednoduššího účetnictví jim projekt přinese podíl na úsporách, které systém získá tím, že vyloučí opakovaná vyšetření.

Lidé se podle něho nemusí bát, že se k údajům o jejich zdravotním stavu dostane někdo nepovolaný, protože budou dostatečně zabezpečeny.

"Ujišťujeme klienty VZP, že jejich zdravotní dokumentace je chráněna zákonem a nikdo nepovolaný k ní nemá přístup," podpořil ho v dodatečném prohlášení také mluvčí pojišťovny.

Ředitel Vepřek dodává, že se pacientům vstup jejich lékařů do systému vyplatí. Praktici je budou moci elektronicky objednat u specialistů, anebo v nemocnicích, systém jim přitom zaručí, že přijdou na řadu nejdéle za čtvrt hodiny. Právě tuto výhodu chválí tuzemská média, například Hospodářské noviny a Právo, které projekt podporují.

Záměry VZP potvrzuje i člen správní rady Jiří Schlanger. "Bylo by lepší, kdyby vstup lékařů do systému upravil zákon, je ale možné s nimi jen uzavřít smlouvu," říká. Souhlas pojištěnců podle něho není nezbytný.

"Projekt řízené péče není postaven na principu omezení práva volby lékaře pacientem, ale na možnosti využít nadstandardní nabídky lékařů být zapojen do sytému. K tomu není nutný souhlas pacienta, který bude mít i nadále množnost zvolit si lékaře," napsal k tomu mluvčí Rod. 

Ani státu

O takovém postupu ovšem pochybují experti Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). "Pokud využívání osobních údajů neupravuje zákon, musí k tomu být souhlas občanů, kterých se údaje týkají," vysvětluje mluvčí Hana Štěpánková.

Úřad zatím nechce projekt pojišťovny podrobně hodnotit. "Žádný dotaz od VZP jsme nedostali," říká Aleš Pořízka z ÚOOÚ.

Pojišťovna by podle něho měla pořádat úřad o souhlas. "Zdravotní dokumentace obsahuje citlivé údaje, tak je důležité, aby se použila všechna nezbytná opatření k jejich zabezpečení," dodává.

Nový IZIP

Systém "řízení péče" podle VZP se liší od srovnatelných projektů. Nejde o "řízenou péči", kterou ve své reformě prosazoval ministr Tomáš Julínek a kterou nabízí pojištěncům Hutnická zdravotní pojišťovna. V řízené péči musí občan souhlasit s tím, že bude chodit jen k některým lékařům i s tím, že si lékaři mohou předávat jeho dokumentaci.

VZP nechce omezovat volbu pacientů. "Předpokládám, že raději budou chodit k lékařům, kteří se systému účastní a kterých nebudou muset čekat. Ale nařizovat jim nic nebudeme," vysvětluje svůj plán ředitel Vepřek. Nežádá však pojištěnce ani o souhlas se vstupem do systému.

Nový projekt se liší také od experimentu, který VZP podnikla s elektronickou zdravotní kartou IZIP. IZIP vytvářel databázi z ofocené lékařské dokumentace, v systému řízení péče se pracuje přímo s elektronickými záznamy, které na internet ukládají samotní doktoři. Také IZIP předpokládal souhlas pojištěnců s umístěním jejich dokumentace na internet.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Soud uzavřel korupční kauzu Vidkun, rozsudek vynese v červenci

Olomoucký krajský soud v pondělí po posledních závěrečných řečech uzavřel korupční kauzu Vidkun. Rozsudek soud vyhlásí 16. července, řekl soudce Martin Lýsek. Proces, ve kterém čelí obžalobě z korupčního jednání dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trval půldruhého roku. Podle žalobce se jejich vina postavená především na řadě hodin odposlechů prokázala, všichni obžalovaní naopak vinu popřeli a žádají zproštění.

Původně chtěl soud vyhlásit rozsudek na konci června, vzhledem k dlouhým závěrečným řečem nakonec zvolil termín 16. července, uvedl soudce. Bývalý hejtman Rozbořil se omluvil, nebude přítomen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy