Lékaři: Protikuřácký zákon funguje. Počet infarktů klesl až o 13 procent, ubylo i astmatiků

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová, Markéta Fryčková
Aktualizováno 9. 4. 2018 14:15
V nemocnici skončilo méně pacientů s dalšími srdečními chorobami či astmatem, ukazují čerstvé statistiky.
Ilustrační foto. | Video: DVTV

Praha - Lékaři protestují proti snahám o změkčení takzvaného protikuřáckého zákona. Na pomoc si vzali čísla, která podle nich dokazují, že zákaz kouření v restauracích a na dalších veřejných místech už má pozitivní dopady na lidské zdraví.

"Nemoci jako rakovina nebo chronická obstrukční plicní nemoc, způsobené pasivním kouřením, budou klesat až po letech. Ale prakticky hned klesá počet srdečních infarktů, a to hlavně u mladých do 60 let. V různých zemích o různá procenta," uvedla Eva Králíková, vedoucí pražského Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN.

K poklesu došlo i v Česku, byť Králíková upozorňuje, že na skutečně průkazná čísla je třeba si počkat nejméně rok, raději dva až tři. Zákaz kouření v Česku platí od loňského posledního května.

Pokles je patrný při srovnání dat z předloňského a loňského šestiměsíčního období od července do listopadu. Čísla pocházejí z Národního registru hospitalizovaných, který vede Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Počet případů, kdy pacienti skončili v nemocnici s akutním srdečním infarktem, klesl o více než 7 procent z 10 tisíc na necelých 9,3 tisíce. U lidí pod 60 let je pokles dokonce třináctiprocentní. S anginou pectoris bylo hospitalizováno o 15 procent méně pacientů, s ischemickou chorobou srdeční pak skoro o 12 procent méně.

Pokles hospitalizací je patrný i u astmatu, a to o 11,5 procenta u lidí do 60 let a o 0,6 procenta u starších pacientů.

Protikuřácký zákon neplatí ani rok. Snah o jeho změkčení už však přišlo několik. Vláda odmítla poslanecký návrh na zmírnění zákona, který podepsalo 86 z 200 zákonodárců. Senát ještě před tím projednal a nakonec nepodpořil petici za zmírnění absolutního zákazu kouření v restauracích.

Na navrhovaná změkčení zákona lékaři reagovali tím, že iniciovali petici za zachování plně nekuřáckých veřejných prostor. Její signatáři, kterých už je přes 3200, zdůrazňují, že zákon nezakazuje nikomu kouřit. Nesmí se to jen tam, kde dýchají jiní, stojí v petici.

"Nyní začíná dvoutýdenní schůze parlamentu, kdy se rozhodne, jestli návrh pana Bendy půjde do prvního čtení, či nikoliv," uvedla Eva Králíková. Benda (ODS) navrhuje, aby v restauracích, na sportovištích a kulturních zařízeních mohly vznikat oddělené kuřárny. Ty by mohly zabírat maximálně 30 procent plochy zařízení. "Prostor by musel mít vlastní odvětrávání, byl by bez obsluhy, ale hosté by si tam mohli jídlo donést," řekl Benda.

Tomu však Králíková oponuje. "Pokud by se kouřilo v prostoru bez obsluhy, jak by se tam asi hromadilo nádobí? Kdo by tam uklidil, když k vyvětrání by bylo třeba jistě více času, než je mezi otevírací a zavírací hodinou?" táže se Králíková. "A kudy by se tam chodilo? Taková místnost by asi měla dveře a ty by, předpokládám, vedly na ulici," dodává Králíková.

"O nekuřácké prostory se vede takový boj, protože se o několik procent sníží prodej cigaret. A to ze tří důvodů," řekla Králíková. "Někteří kuřáci kouřit přestanou, jelikož tento zákon byla poslední kapka pro jejich rozhodnutí. Jiní ho omezí, protože budou muset s cigaretou ven," doplňuje Králíková. "A hlavně, méně mladých s kouřením vůbec začne. Cigareta na diskotéce nebo v baru byla častá," dodává.

Lékařka také odmítá, že by stát na kouření vydělával. "Naopak. Náklady na kouření v Česku tvoří zhruba 100 miliard korun, tedy kolem 2,5 procenta HDP. Příjem z daní za tabákové výrobky činí přes 40 miliard korun. "Kdyby si zítra nekoupil žádný kuřák cigarety, státní rozpočet rozhodně nezkrachuje. Ráda bych viděla jediného kuřáka, který by peníze začal zahazovat. Naopak je obvykle investuje do něčeho jiného, většinou jsou to služby," říká Králíková.

Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že příjmy v pohostinství za poslední dvě čtvrtletí neklesly. Za poslední kvartál loňského roku dokonce vzrostly o 1,3 procenta oproti předchozímu kvartálu. A to v době, kdy již platil stoprocentní zákaz kouření ve veřejných prostorách.

Podle průzkumu Světové zdravotnické organizace mělo v roce 2017 zcela nekuřácké veřejné prostory 55 zemí světa. V rámci EU nejsou kompletně nekuřácké všechny veřejné prostory například v Německu, ačkoliv i zde je většina spolkových zemí má. Nyní také probíhá diskuze v Rakousku, kde byl protikuřácký zákon zmírněn.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy