Lékaři poprvé voperovali chlapci endoprotézu kolene, která postupně dorůstá

Lékaři voperovali desetiletému chlapci rostoucí endoprotézu kolenního kloubu.
Speciální náhrada umožňuje bez dalšího operačního zásahu postupné prodlužování implantátu až o pět centimetrů, čímž dojde k zachování stejné délky končetin během dalšího růstu.
Samuel se svou maminkou na první pooperační kontrole.
Samuel se svou maminkou na první pooperační kontrole. Za nimi primář ortopedické kliniky Radovan Kubeš (vlevo) a lékař Jan Lesenský (vpravo).
Operace roustoucí endoprotézy na ortopedické klinice Nemocnice Na Bulovce. Operuje lékař Jan Lesenský.
Foto: Nemocnice Na Bulovce
ČTK Domácí ČTK, Domácí
22. 10. 2018 12:52
Dosud bylo nutné vždy endoprotézu obnažit a šroubem pootočit, což pacienta vystavovalo riziku infekce.

Praha - Lékaři Nemocnice Na Bulovce voperovali desetiletému chlapci rostoucí endoprotézu kolenního kloubu. Pacient měl zhoubný nábor stehenní kosti. Poprvé byla použita magnetická protéza. 

"Speciální náhrada mu umožní, bez dalšího operačního zásahu, postupné prodlužování implantátu až o pět centimetrů, čímž dojde k zachování stejné délky končetin během dalšího růstu," napsala nemocnice na sociální síti.

Mluvčí Bulovky Filip Řepa řekl, že předchozí systém - mechanická endoprotéza - už je překonaný. "Růst staršího modelu endoprotézy je zajištěn pomocí mechanického šroubu a vždy je nutno na operačním sále obnažit endoprotézu a šroubem pootočit," vysvětlil. Postup ale zvyšuje riziko infekce, která je pro pacienta na chemoterapii nebezpečná. Mechanismus navíc umožňuje prodloužení jen o tři centimetry, potom je nutné jeho část vyměnit.

Nový, magnetický model by měl chlapci vydržet až do dospělosti. "Námi implantovaná endoprotéza umožňuje prodloužení až o pět centimetrů. Speciální hladký dřík do holenní kosti navíc neporušuje růst na druhé straně kloubu," dodal Řepa.

Za dřívější mechanický model endoprotézy získala česká firma Beznoska ocenění Technologické agentury ČR. "Ve světě už se dělají samozřejmě lepší, elektronické, které se seřizují v magnetickém poli, ale v cenách, které jsou pro naše zdravotnictví neakceptovatelné, proto jsme chtěli udělat mechanický typ," vysvětlil v době ocenění přednosta 1. ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice svaté Anny v Brně Tomáš Tomáš.

Nádory stehenní kosti jsou u dětí častější než u dospělých. Řeší se ale obtížněji, protože kosti dětí do určitého věku rostou, zatímco klasická endoprotéza zůstává stále stejně velká. Rostoucí endoprotézy umožní obě končetiny srovnat postupně do stejné délky.

Počty nádorů kostí a kloubních chrupavek se podle statistik od 90. let minulého století pohybují mezi 40 a 60 případy ročně. Desetina pacientů byla ve věku od 10 do 14 let, 12 procent pacientů od 15 do 19 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy