Od lékaře nově dostanete přesnou instrukci, kam jít na test. Někomu to trvá i týden

ČTK ČTK
30. 7. 2020 12:44
Lékaři budou nově posílat pacienty s podezřením na koronavirus na testy na přesně daná odběrová místa. Vyřešit by se tím měla přetíženost některých odběrových míst, zatímco jiná mají volnou kapacitu. Zajistit by to mělo vyplňování e-žádanky praktickými lékaři.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

Do večera prvního dne, kdy dostali od lékaře žádanku na test na covid, dostane nyní jeho výsledek 56 procent pacientů. Dalších 16 procent další den.

Na odběr se v den vystavení žádanky dostaví 63 procent indikovaných, osmi procentům ale cesta na odběrové místo trvá víc než týden.

Se statistikou novináře seznámil vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Marián Hajdúch. Nově budou pacienti s tzv. e-žádankou směrováni přímo do odběrového místa s dostatečnou kapacitou.

Problém s prodlevami podle Hajdúcha tkví v nedostatečné kapacitě odběrových míst, které ministerstvo plánuje posílit vytvořením páteřní sítě laboratoří v krajích. Tam by měli být lidé s žádankou nově směrováni přímo lékařem prostřednictvím elektronické žádanky. Podle počtu e-žádanek, které fungují už od března, pak je možné měnit kapacity odběrových míst. Ve čtvrtek například byli lidé v Praze přesměrováni do nemocnice ve Střešovicích, uvedl Hajdúch.

Až 17 tisíc testů denně

Do systému testování je nyní zapojeno 105 laboratoří, které jsou schopny udělat až 17 tisíc testů. Nyní provádí zhruba 4300 testů denně, průměrně tak vychází 48 testů na laboratoř, medián ale činí 18 testů na laboratoř, uvedl Hajdúch.

Ukazuje to podle něj na nízkou efektivitu malých laboratoří. Odběrových míst je zhruba stovka, což by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) mělo stačit v případě, že jejich provoz bude lépe organizován a zaštítěn páteřní sítí.

Nově by měly být schopny 15 tisíc testů denně provést laboratoře páteřní sítě. "To myslím, že je reálné," uvedl na tiskové konferenci Vojtěch.

Nová eRouška od 1. září

Se zvládnutím očekávaného nárůstu respiračních onemocnění na podzim a nakažených koronavirem má pomoct i nová podoba aplikace eRouška. Ta monitoruje pohyb okolních telefonů a v případě potřeby informuje anonymně o rizikovém kontaktu. Spuštění nové verze aplikace, kterou nyní používá 250 tisíc obyvatel Česka, je podle Vojtěcha naplánováno na 1. září.

Její používání bude dále na dobrovolné bázi. "Nebude to nic povinného," uvedl. Aplikace má být chytřejší než současná a kompatibilní se zahraničními, bude zabezpečena tak, aby nevznikal problém se zneužíváním dat, ujistil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejová Kometa Brno má 22 nakažených koronavirem

V hokejové Kometě Brno je 22 nakažených koronavirem z řad hráčů, členů realizačního týmu a zaměstnanců. Už v pátek byly kvůli onemocnění šesti hráčů odloženy její úvodní dva zápasy v novém ročníku extraligy. Po otestování dnes klub oznámil hromadný výskyt covidu-19.

"Bohužel z testů vyplynulo, že celkem 22 lidí z klubu je pozitivních. Další kroky budeme konzultovat s krajskou hygienickou stanicí," uvedl majitel a hlavní trenér Komety Libor Zábranský.

Brňané proto museli odložit páteční zápas 1. kola extraligy s Třincem i nedělní utkání v Litvínově. V příštím týdnu má hrát Kometa v pátek doma s Českými Budějovicemi a v neděli v Mladé Boleslavi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sparta i Brno měly kontrolní testy negativní a mohou hrát

Fotbalisté Sparty i Brna mohou v neděli odehrát zápas 4. kola první ligy. Povinné předzápasové testy u obou celků odhalily v kádru koronavirus, dnešní kontrolní odběry ale měli všichni zbylí členové týmu negativní. Kluby o tom informovaly na sociální síti twitter. Sparta bude v neděli doma proti Zlínu usilovat o návrat do čela tabulky, Zbrojovka přivítá Olomouc.

V brněnském týmu je po předzápasových testech pět nakažených, kteří byli ihned posláni do izolace. Opakované odběry žádný další pozitivní případ neodhalily a nováček nejvyšší soutěže tak může proti Sigmě nastoupit. Zbrojovka doplnila mužstvo několika hráči z rezervy.

Ve Spartě odhalily předzápasové testy koronavirus u jednoho hráče a jednoho člena širšího realizačního týmu. Při dnešních opakovaných odběrech měl podle vyjádření klubu další hráč hraniční pozitivní záchyt a byl umístěn do karantény. Pražská hygienická stanice i tak povolila Letenským nedělní utkání odehrát. Kvůli dvěma pozitivním testům Sparta v pátek zrušila přípravu prvního týmu a pro veřejnost uzavřela tréninkový areál na Strahově.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jeden mrtvý a pět zraněných při dopravní nehodě u Třebíče, silnice je neprůjezdná

Při dopravní nehodě tří osobních a jednoho nákladního automobilu zemřel v sobotu před polednem na Třebíčsku jeden člověk. Zranění utrpělo dalších pět lidí, včetně dvou dětí. Nehoda se stala u obce Příložany. Příčinu tragické události vyšetřuje policie, podle prvotního šetření šlo zřejmě o nesprávné předjíždění.

"Řidička osobního vozidla předjížděla nákladní vozidlo. Z dosud nezjištěných příčin se nestihla včas zařadit před předjížděné vozidlo a čelně se střetla s protijedoucím osobním vozidlem. Jedno z vozidel se po střetu odrazilo na třetí projíždějící osobní vozidlo," uvedla policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Silnice II/152 je v místě nehody neprůjezdná. 

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy