Policie má registr rowdies. Pro kluby je však tabu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
30. 5. 2008 23:10
Ministerstvo vnitra navrhlo, ať si vytvoří vlastní
Fandi, ale zůstaň člověkem. Jinak skončíš v registru.
Fandi, ale zůstaň člověkem. Jinak skončíš v registru. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Registr fotbalových chuligánů, jehož vznik doporučila policie fotbalovým klubům, už existuje. 

Má ho k dispozici policie samotná, problém je, že informace z něj nemůže klubům předat.

"V tom registru je asi tři sta padesát lidí," řekl Aktuálně.cz Martin Synecký, expert na fotbalové chuligány z policejního prezidia. Jsou to lidé, kteří byli za násilí na stadionech odsouzeni.

"Takové informace ale nemůžeme poskytovat třetím osobám, v tomto případě klubům. Proto vznikl nápad s dalším registrem, který by si vedly kluby samotné."

Kdo nesmí na stadion? Rozhodne majitel

Odborníci předpokládají, že v registru klubů by byla asi tisíckovka výtržníků. Kluboví funkcionáři ale zatím nevědí, koho do něj mohou zařadit.

"Zapsaní by v něm mohli být ti fanoušci, kteří se na stadionu dopustili nějaké výtržnosti, záleží přímo na návštěvním řádu jednotlivého stadionu o jaké konkrétní výtržnosti půjde. O zařazení jmen do registru by rozhodovali sami majitelé fotbalového stadionu," vysvětluje mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Informace by kluby mohly sdílet. Nejspíš ale s výjimkou záběru z kamer. S tím má problém Úřad na ochranu osobních údajů.

Ministerstvo zatím klubům připravilo instrukce, jak proti chuligánům postupovat, ale žádné zákonné posílení jejich pravomocí nechystá. Například zakázat někomu vstup na stadion by po právní stránce neměl být podle úřadů problém.

"Tam vznikne obchodně právní vztah a pokud budou porušeny podmínky "smlouvy", třeba návštěvní řád, může klub takovou smlouvu vypovědět," říká policejní rada Synecký.

Klubový registr by měl podle plánu ministerstva začít fungovat už se začátkem dalšího ligového ročníku - v srpnu 2008. Už teď se ale objevují pochybnosti, jak bude nové opatření účinné.

Podmínky úspěchu? Kamery a lístky na občanku

Pokud má být, musely by kluby zajistit identifikaci diváků, aby bylo jasné kdo si koupil lístek na jaké sedadlo, a kamerové systémy. "Muselo by to fungovat podobně jako o zápasů Ligy mistrů nebo reprezentace, kdy se lístek prodává proti občance a jeden člověk si může koupit maximálně čtyři," říká Synecký.

Ministerstvo se při tvorbě manuálu proti rowdies nechalo inspirovat i ve Velké Británii nebo Itálii. Tam podobným opatřením nahrává i fakt, že zápasy jsou vyprodané a velké procento diváků tvoří majitelé permanentek.

"Pak je zákaz skutečně definitivní a znamená vyloučení z fanouškovského prostředí, ze subkultury, kterou představuje. U nás to může dopadnout tak, že si prostě ten dotyčný nechá koupit lístek do jiné části hlediště," dodává Synecký.

 

Právě se děje

Další zprávy