Hasičárnu zbourali hasiči zdarma. Obec přesto zaplatila za demolici firmě tři miliony

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
9. 11. 2018 11:57
Na popud starosty zbourali hasiči před dvěma lety zchátralou budovu staré hasičárny ve Slezských Kyjovicích. Ještě ten samý měsíc však obec za demolici hasičárny zaplatila stavební firmě téměř 2,8 milionu korun. Starosta Ctibor Vajda (ČSSD) říká, že chybu neudělal. Když to však zjistil kraj, snížil obci peníze, které měla slíbené právě na demolici a stavbu nové hasičárny. O případ se zajímá policie.
Stará budova hasičárny ve Slezských Kyjovicích před demolicí
Stará budova hasičárny ve Slezských Kyjovicích před demolicí | Foto: Obec Kyjovice

Kyjovický příběh, který se Aktuálně.cz nyní podařilo popsat na základě dokumentu krajského úřadu, začal, když se starosta Vajda v roce 2016 dohodl s profesionálními hasiči, aby trénovali ve staré zbrojnici zásah ve staticky narušeném objektu a poté veškerou suť odvezli.

Obec s řádově 800 obyvateli už měla slíbených na stavbu nové budovy devět milionů od krajského úřadu, což mělo pohodlně pokrýt většinu z bezmála jedenáctimilionových nákladů na novou hasičárnu a likvidaci té staré. Půlku dotace dostaly Kyjovice předem a druhou půlku měly dostat během roku 2017.

Hasiči výzvu Vajdy vyslyšeli a v rámci tréninku starou zbrojnici v říjnu 2016 zbourali. A to zadarmo. "Byla provedena demolice objektu na úroveň okolního terénu a odvoz suti na předem určenou skládku. Celá činnost byla z naší strany provedená bezplatně," řekl krajskému úřadu v Ostravě velitel záchranného útvaru hasičů Radim Řehulka. Jeho zástupce David Kareš Aktuálně.cz potvrdil, že za zbourání objektu hasiči peníze nedostali ani zpětně.

Ještě ten samý měsíc podle Záznamu o úkonech předcházejících kontrole, který má redakce k dispozici, však Kyjovice zaplatily za demolici stavební firmě dva a tři čtvrtě milionu korun.

"Fakturovaná částka na demolici odpovídala nabídkové ceně zhotovitele dle položkového rozpočtu demolice, ve kterém však byly zahrnuté i práce objednané příjemcem (dotace) a provedené bezplatně hasiči v rámci taktického cvičení," píše se v dokumentu krajského úřadu z loňského roku.

Následující krok kraje byl logický - úřad poslal starostovi Kyjovic Vajdovi dopis, ve kterém mu oznámil, že za demolici platit nebude, a o skoro tři miliony dotaci snížil.

Vajda se s krajem ještě pokusil vyjednávat a během schůzky se bránil tím, že hasiči nepopisují situaci přesně a že přinese jejich nové vyjádření. To si skutečně obstaral, ale názor úředníků tím nezměnil. Úřad na konci zprávy konstatuje, že obec pochybnosti nevyvrátila a neutrácela dotaci v souladu se smlouvou, "jelikož náklad vykázaný v závěrečném vyúčtování příjemci nevznikl, neboť některé práce prováděl záchranný útvar hasičů bezplatně".

Nová budova hasičárny ve Slezských Kyjovicích
Nová budova hasičárny ve Slezských Kyjovicích | Foto: Obec Kyjovice

"Neoprávněně použité prostředky příjemce vrátil Moravskoslezskému kraji," řekla tento týden mluvčí moravskoslezského krajského úřadu Nikola Birklenová. A to tak, že druhou splátku dotace, která měla být původně 4,5 milionu korun, poslal úřad o skoro tři miliony menší.

Ani starosta ani stavební firma Stavos Stavba navzdory opakovaným dotazům redakce nevysvětlili, jak se stalo, že Kyjovice platily za práce, které zadarmo udělali hasiči.

Starosta: Postupoval jsem s péčí řádného hospodáře

"Stavba byla provedena v plném rozsahu a je využívána všemi občany včetně dětí základní školy, neboť obec nemá k dispozici žádný kulturní dům ani tělocvičnu. Nejsem si vědom žádného pochybení, dotace ze strany kraje nebyla poskytnuta v plné výši a já jsem postupoval s péčí řádného hospodáře," napsal v SMS Vajda. Na znovu položený dotaz, zda obec platila za něco, co získala zadarmo, a jak k celé situaci došlo, už nereagoval.

Problém neobjasnila ani stavební firma Stavos Stavba. Předseda jejího představenstva Jan Melena se podle svých slov nemůže vyjádřit k článku, který předem neviděl. Odmítl komentovat i závěry krajského úřadu s vysvětlením, že je nezná. Odpověděl jen na jednu ze série otázek, když potvrdil, že firmě Kyjovice zaplatily za stavbu celou ve smlouvě sjednanou částku 10,6 milionu.

O případ se zajímá policie. "Ano, Policii České republiky jsme v této věci podali vysvětlení," uvedl Melena.

Problémy spojené s výstavbou v obci detektivům vysvětloval i bývalý zastupitel a nyní nově zvolený místostarosta Roman Vavrečka (ČSSD). Ten v rozhovoru připustil, že hasiči "provedli určité práce zadarmo". Případ chce nyní probrat s kolegy ve vedení obce. "Sejde se pracovní skupina, která toto řeší, a budeme postupovat podle toho, jakým způsobem skupina rozhodne. Pokud se tam něco porušilo, tak půjdeme částku vymáhat, pokud se neporušilo, není co vymáhat," zdůraznil Vavrečka s tím, že nejbližší zasedání zastupitelstva rozhodne, co se bude dít dál.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy