EU dá na projekty v Moravskoslezském kraji přes 470 milionů

ČTK ČTK
31. 8. 2014 13:06
Peníze půjdou například do Kopřivnice na Novojičínsku na zbourání bývalého zdravotního střediska v centru města nebo do Metylovic na Frýdecko-Místecku na demolici staré obecní školy.
Velká část dotací půjde na bourání zchátralých areálů.
Velká část dotací půjde na bourání zchátralých areálů. | Foto: Miroslav Vorel

Ostrava - Více než 470 milionů korun evropských dotací na opravy silnic, likvidaci brownfieldů a další projekty v Moravskoslezském kraji schválila tento týden Regionální rada Moravskoslezsko, jež v kraji zodpovídá za uplatnění přibližně 20 miliard korun z evropských fondů. Za radu o tom informovala Anna Durajová.

Schválených projektů na odstranění brownfieldů, tedy nevyužitých chátrajících areálů, je v kraji celkem 15. Největší z nich se týká tří nevyužitých objektů v areálu nemocnice v Bruntálu, které několik let chátrají a stávají se terčem vandalů. Město na jejich likvidaci získá od EU dotaci vyšší než 17 milionů korun. Bruntál dostane od EU i více než osm milionů na odstranění další chátrající stavby, bývalé výrobní budovy ve Fügnerově ulici v samotném centru města.

Mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek řekl, že město o schválení dotace zatím oficiálně neví a o zchátralých budovách se určitě bude rozhodovat až v příštím volebním období. "Rada a zastupitelstvo nejprve musí rozhodnout o přijetí dotace a schválit spolupodílení města. Zatím není jasné, jak s dotací naložíme, protože jsme ve fázi, kdy pro ty lokality stále hledáme využití," řekl mluvčí.

Projekty se musí dokončit do konce roku 2015

Přes osm milionů korun získá obec Rychvald na Karvinsku na demolici bývalé mazutové kotelny v bezprostřední blízkosti školy a sídliště. Stejná částka poputuje do Budišova nad Budišovkou na Opavsku na likvidaci zchátralých objektů bývalého zemědělského družstva v místní části Guntramovice. Na jejich místě zůstane zatravněná plocha. Evropské dotace získají například také Kyjovice na Opavsku na odstranění bývalé oranžerie a staré nekryté tribuny u zámeckého parku, Kopřivnice na Novojičínsku na zbourání bývalého zdravotního střediska v centru města nebo Metylovice na Frýdecko-Místecku na demolici staré obecní školy.

Ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko Kateřina Dostálová uvedla, že dalších 163 milionů korun umožní v kraji modernizovat čtyři úseky silnic. Mezi nimi jsou například na Karvinsku silnice z Rychvaldu do Orlové nebo Těšínská ulice v Ostravě v úseku od Slívovy po Fryštátskou ulici.

"Podmínkou pro získání dotace je ukončení všech aktuálně podpořených projektů do konce roku 2015," uvedla Dostálová.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 17 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy