reklama
 
 

EU dá na projekty v Moravskoslezském kraji přes 470 milionů

31. 8. 2014 13:06
Peníze půjdou například do Kopřivnice na Novojičínsku na zbourání bývalého zdravotního střediska v centru města nebo do Metylovic na Frýdecko-Místecku na demolici staré obecní školy.

Ostrava - Více než 470 milionů korun evropských dotací na opravy silnic, likvidaci brownfieldů a další projekty v Moravskoslezském kraji schválila tento týden Regionální rada Moravskoslezsko, jež v kraji zodpovídá za uplatnění přibližně 20 miliard korun z evropských fondů. Za radu o tom informovala Anna Durajová.

Schválených projektů na odstranění brownfieldů, tedy nevyužitých chátrajících areálů, je v kraji celkem 15. Největší z nich se týká tří nevyužitých objektů v areálu nemocnice v Bruntálu, které několik let chátrají a stávají se terčem vandalů. Město na jejich likvidaci získá od EU dotaci vyšší než 17 milionů korun. Bruntál dostane od EU i více než osm milionů na odstranění další chátrající stavby, bývalé výrobní budovy ve Fügnerově ulici v samotném centru města.

Mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek řekl, že město o schválení dotace zatím oficiálně neví a o zchátralých budovách se určitě bude rozhodovat až v příštím volebním období. "Rada a zastupitelstvo nejprve musí rozhodnout o přijetí dotace a schválit spolupodílení města. Zatím není jasné, jak s dotací naložíme, protože jsme ve fázi, kdy pro ty lokality stále hledáme využití," řekl mluvčí.

Projekty se musí dokončit do konce roku 2015

Přes osm milionů korun získá obec Rychvald na Karvinsku na demolici bývalé mazutové kotelny v bezprostřední blízkosti školy a sídliště. Stejná částka poputuje do Budišova nad Budišovkou na Opavsku na likvidaci zchátralých objektů bývalého zemědělského družstva v místní části Guntramovice. Na jejich místě zůstane zatravněná plocha. Evropské dotace získají například také Kyjovice na Opavsku na odstranění bývalé oranžerie a staré nekryté tribuny u zámeckého parku, Kopřivnice na Novojičínsku na zbourání bývalého zdravotního střediska v centru města nebo Metylovice na Frýdecko-Místecku na demolici staré obecní školy.

Ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko Kateřina Dostálová uvedla, že dalších 163 milionů korun umožní v kraji modernizovat čtyři úseky silnic. Mezi nimi jsou například na Karvinsku silnice z Rychvaldu do Orlové nebo Těšínská ulice v Ostravě v úseku od Slívovy po Fryštátskou ulici.

"Podmínkou pro získání dotace je ukončení všech aktuálně podpořených projektů do konce roku 2015," uvedla Dostálová.

autor: ČTK | 31. 8. 2014 13:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Moravskoslezský kraj

  reklama
  reklama
  reklama