Kvůli Babišově kauze jsme personální změny nedělali, brání se ředitel krajského úřadu

ČTK Kateřina Frouzová ČTK, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 14. 2. 2019 13:31
V oddělení přestupků na středočeském krajském úřadu, které by mělo rozhodovat o odvolání v kauze údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, žádné personální změny nenastaly. Novinářům to řekl ředitel krajského úřadu Jiří Holub. Toto oddělení bude dál rozhodovat samostatně bez ohledu na reorganizaci úřadu.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Holub tak reagoval na informace, že nynější sloučení odborů správních agend a legislativně právního vyvolává pochybnosti kolem rozhodování úřadu v Babišově případu. Podle Holuba se organizační změny začaly připravovat již v loňském roce a s kauzou nemají žádnou souvislost.

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Městský úřad v Černošicích mu za přestupek v podobě střetu zájmů již uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 tisíc korun. Babiš se proti tomu odvolal, kauzou by se tak mohli brzy zabývat krajští úředníci.

Zástupce České pirátské strany, která na změny v úřadu upozornila, Holubovo vyjádření neuspokojilo, dál okolnosti považují za podezřelé. "Ředitel krajského úřadu Holub totiž nijak nedoložil svá slova, že údajně tyto změny plánoval dlouhodobě. Navíc před několika týdny podrobně popisoval novinářům průběh odvolacího řízení a o těchto změnách nepadlo ani slovo. Reorganizace nastala náhle a utajeně a za tím si stojíme," uvedl Petr Fojtík, člen analytického týmu pirátů.

Babišovo odvolání má nově spadat pod odbor legislativně právní a krajský živnostenský úřad a tím pádem i pod nového ředitele Vladimíra Černého. Předchozí vedoucí odboru správních agend Alice Opočenská nyní vede odbor zdravotnictví. Podle Holuba se reorganizací uspořila pracovní místa a například zrychlilo vydávání rozhodnutí. Uvedlo, že úřad je živý organismus a změny jsou kontinuální.

Nicméně Holub neřekl datum, kdy začal reorganizaci připravovat. Opakoval, že úřad chystá změny průběžně. "Na úřadě máme různě rozložené právníky a dlouhodobě jsme uvažovali, jak tento problém řešit," uvedl Holub s tím, že když se po odchodu Opočenské naskytla příležitost, tak sloučil dva odbory. "Úřad reagoval efektivně a ekonomicky tím ze sloučil dva odbory," dodal Holub.

Opočenská byla jmenovaná radou do čela odboru zdravotnictví 14. ledna. Ke sloučení odboru legislativně právního a  odboru správních agend došlo 24. ledna, tedy tři dny potom, co o Babišově případu rozhodl městský úřad v Černošicích. Tato časová souslednost ale podle Holuba nemá žádnou souvislost a krajský úřad zatím rozhodnutí Černošic nedostal.

Až Babišův spis z Černošic do sídla kraje v Praze dorazí, poputuje z podatelny k novému šéfovi odboru Černému. Ten ho přidělí vedoucímu oddělení, které řeší přestupky a ten případ přidělí konkrétnímu úředníkovi.

Šéfem sloučeného odboru se stal Černý bez výběrového řízení. "Pan magistr Černý již vedoucím odboru legislativního odboru byl, tam k žádné změně nedocházelo, jen se sloučily pozice," dodal zástupce ředitele krajského úřadu pro sekci finanční a územní správní Roman Šubert.

Také hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) už dříve odmítla, že by měla jakýkoli vliv na rozhodování úředníků v Babišově kauze.

Premiér se hájí tím, že holding vložil do svěřenského fondu. Tvrdí, že tak splnil povinnosti, které ukládá zákon o střetu zájmů. Podnět černošické radnici odeslala Transparency International ČR, podle níž Babiš holding Agrofert ovládá i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon. Radnice v Černošicích je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, v nichž premiér žije.

Babiš nedávno serveru Novinky.cz řekl, že úřad v Černošicích by měl spíš organizovat úklid sněhu nebo řešit stavební povolení. Radnice namítla, že černošický odbor přestupků Babiše prostřednictvím jeho právního zmocněnce informoval, že jako poslanec má podle zákona právo požádat, aby městský úřad věc předal sněmovnímu mandátnímu a imunitnímu výboru. Tuto možnost premiér nevyužil a případ zůstal v Černošicích.

"Chápeme, že dopady zákona mohou být pro pana premiéra nepříznivé, nicméně kritiku za to nelze směřovat na naše úředníky, jejichž jedinou povinností je podle zákona postupovat a řídit se jím," stojí v prohlášení na webu městského úřadu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: ČTK
Další zprávy