Zeman, kvóty, Rusko i postoj k vládě. Přečtěte si, jak se vyvíjely názory Miroslava Pocheho

Prezident Zeman odmítl jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí, argumentoval mimo jiné jeho dřívějšími postoji k uprchlické krizi a kvótám. Poche dnes kvóty odmítá, jeho postoj se ale v průběhu času měnil, stejně jako v případě dalších důležitých témat. Oslabil jeho dříve velmi kritický postoj k Rusku a proměnil se i jeho postoj k vládě s Andrejem Babišem, v níž má teď podle přání ČSSD zasednout.
Migranti na člunu u italských břehů.
Migranti na člunu u italských břehů. | Foto: Reuters

Uprchlické kvóty

Dříve Poche kvóty prosazoval, dnes se proti nim vyslovuje. V dubnu roku 2015 podpořil v Evropském parlamentu usnesení o migrační a azylové politice EU, které mimo jiné vyzvalo komisi k zavedení kvót pro členské státy. Poche navíc podpořil i zařazení tohoto bodu do usnesení. Spolu s ním hlasovali pro přijetí návrhu i další čtyři členové sociální demokracie, a to přesto, že se tehdejší premiér Bohuslav Sobotka vyslovil proti zavedení kvót.

V květnu pak uprchlické kvóty na svém blogu bránil. "Nemyslím, že by nás kvóta zhruba pěti set lidí nějakým způsobem poškodila," řekl nedlouho poté v rozhovoru pro E15. Dodal, že bychom měli být solidární a pomáhat.

V září roku 2015 se při hlasování o uprchlických kvótách v Evropském parlamentu zdržel.

Naopak v červnu minulého roku už mluvil doslova o "vnucování kvót", když v Událostech, komentářích podporoval aktivní roli České republiky v Evropské unii. Jako podmínku stanovil "garanci, že nám nebudou vnucovány kvóty nebo něco jiného".

 

Právě se děje

Další zprávy