Zeman, kvóty, Rusko i postoj k vládě. Přečtěte si, jak se vyvíjely názory Miroslava Pocheho

Karolína Oškerová, Michaela Dvořáková
21. 6. 2018 19:41
Prezident Zeman odmítl jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí, argumentoval mimo jiné jeho dřívějšími postoji k uprchlické krizi a kvótám. Poche dnes kvóty odmítá, jeho postoj se ale v průběhu času měnil, stejně jako v případě dalších důležitých témat. Oslabil jeho dříve velmi kritický postoj k Rusku a proměnil se i jeho postoj k vládě s Andrejem Babišem, v níž má teď podle přání ČSSD zasednout.
Vladimir Putin při inauguraci
Vladimir Putin při inauguraci | Foto: Reuters

Postoj k Rusku

Miroslav Poche v minulosti dlouhodobě vystupoval proti Rusku. V roce 2014 řekl v rozhovoru pro Parlamentní listy, že je Rusko vůči Ukrajině agresivní. "Imperiální Rusko, o jehož obnovu dnes Putin znovu usiluje, je pro nás dnes největší myslitelnou hrozbou - musíme být připraveni na to, říci Rusům jasné ne," prohlásil. Ve vyjádření pro Český rozhlas z téhož roku se zmínil o nutnosti "tvrdých diplomatických jednání" vůči Rusku.

V květnu roku 2015 pak hlasoval pro přijetí usnesení o situaci v oblasti vztahů mezi EU a Ruskem. V tomto dokumentu se mimo jiné píše, že "v důsledku ruských akcí na Krymu a na východní Ukrajině již není možné jednat s Ruskem jako se strategickým partnerem". O měsíc později pak ve Štrasburku vyjádřil spokojenost s tím, že "Evropský parlament přijal silnou rezoluci směrem k Rusku", a dodal, že Rusko "přestalo být důvěryhodným partnerem pro EU".

V posledních měsících se takovýmto výrokům již vyhýbá a na stranu Ruska se vyjadřuje spíše neutrálně. "V žádném případě si nemůžeme dovolit Rusko ignorovat či se k němu stavět a priori nepřátelsky," uvedl ve svém dopise pro členskou základnu ČSSD.

 

Právě se děje

Další zprávy