Hvězdné války neprojdou testem rovnoprávnosti žen

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 11. 2013 8:15
Švédsko zavádí hodnocení filmů s ohledem na genderovou vyváženost.
Princezna Leila ve vězení
Princezna Leila ve vězení | Foto: Aktuálně.cz

Stockholm - S novinkou v hodnocení filmů přišla nedávno švédská kina. Kromě upozornění na pornografické a násilné scény či vulgární vyjadřování budou snímky posuzovány i s ohledem na rovnoprávnost žen.

Aby se film dostal do nejlépe hodnocené kategorie A, musejí v něm vystupovat alespoň dvě ženské hrdinky. Ty navíc spolu musejí vést rozhovor, který se bude točit kolem jiného tématu než mužů.

"Tento požadavek nesplňuje celá trilogie Pán prstenů, žádný díl Hvězdných válek ani snímek Pulp Fiction. Z filmů o Harry Potterovi prošel jediný," uvedla Ellen Tejleová, ředitelka kina Bio Rio ve Stockholmu.

Bio Rio je jedním ze čtyř švédských kin, která minulý měsíc hodnocení zavedla s cílem upozornit, jak málo snímků zmíněné požadavky splňuje. "Většina diváků reagovala na tuto iniciativu pozitivně a některým lidem tento projekt doslova otevřel oči," konstatovala Tejleová.

Foto: Falcon

Málo superhdinek

Podle Tejleové je pohled na roli žen ve společnosti ovlivňován skutečností, že diváci málokdy vidí na filmovém plátně "superhrdinku, profesorku či ženu, která napínavým způsobem bojuje s problémy a dokáže se s nimi vypořádat". "Cílem je dostat do kin víc příběhů o ženách a víc příběhů vnímaných z perspektivy žen," prohlásila Tejleová s tím, že zmíněné hodnocení samozřejmě nevypovídá nic o kvalitě daného snímku.

Iniciativu podporuje státem financovaný Švédský filmový institut a hodnocení se chystá ve svých filmových recenzích a upoutávkách používat i skandinávský televizní kanál Viasat Film. 17. listopadu tento kanál plánuje uspořádat "super neděli", během níž budou vysílány pouze snímky s hodnocením A jako Hunger Games, Železná lady či Divoši.

Test posuzující filmy s hlediska rovnoprávnosti pohlaví byl nazván po americké kreslířce Allison Bechdelové, která tento koncept zavedla v jednom ze svých komiksů v roce 1985.

Test Bechdelové je nejnovější iniciativou ve snahách Švédska o podporu rovnosti pohlaví. Země má kupříkladu svého ombudsmana pro reklamu, který sleduje případné sexistické projevy v tomto odvětví a napomíná firmy, jež svými reklamami podporují genderové stereotypy.

Od roku 2010 rovněž ve Švédsku funguje projekt, jehož cílem je zvýšit počet žen, které jako expertky komentují dění ve švédských médiích. Kritici ale namítají, že Švédsko zachází ve svém zaměření na rovnost pohlaví příliš daleko.

Fanatické testy?

Hodnocení filmů podle množství zastoupených žen a podle jejich dialogů je podle odpůrců této metody nesmyslným nástrojem, který neodhaluje, zda je snímek genderově nevyvážený.

"Je příliš mnoho filmů, které projdou testem Bechdelové, ale ani v nejmenším nepřispívají k rovnoprávnosti a zlepšení situace ve společnosti. A naopak je spousta filmů, jež testem neprojdou, ale jsou v tomto ohledu fantastické," prohlásil filmový kritik Hynek Pallas, který v 70. letech opustil komunistické Československo a žije ve Švédsku.

Pallasovi se rovněž nelíbí jednoznačná podpora Švédského filmového institutu, který je největším sponzorem švédských filmů, pro tento projekt. Podle Pallase by státní instituce neměla "vysílat signály ohledně toho, co tvůrce má či nemá do filmu zahrnout".

Průzkumy ze Spojených států potvrzují, že ženy jsou na plátnech kin málo zastoupené. Ve stovce největších amerických filmů roku 2011 bylo jen 33 procent postav ženských. Hlavními hrdinkami byly ženy jen v 11 procentech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Boris Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy