Praha - Zrušení stovek, možná více než tisíce míst, u policie je podle vedení ministerstva vnitra nevyhnutelné.
Za dob bývalých ministrů se vytvořily funkce, na které teď nejsou peníze. A tak je prý nutné ořezat řídící struktury. Zrušit by se měl například post náměstka policejního prezidenta pro lidské zdroje.
"Policie má stále sádlo, které se ořezat dá, ale nemělo by se řezat do krve," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz první náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.
Vedení ministra však uvažuje i o dalších změnách. Chtělo by například, aby protikorupční policie vyšetřovala jen ty nejzávažnější kauzy, další případy by měli dostat na stůl zejména krajští policisté.
"Krajská policie má řadu zkušených policistů, kteří by to uměli udělat a historicky víme, že dokázali vyřešit i ty takzvané velké kauzy, tak proč neulehčit práci celorepublikovým útvarům," prohlásil Hruška.
Aktuálně.cz: Ministerstvo chce znát změny na policejním prezidiu do konce roku. Stihnete se ještě vůbec?
Vedení vnitra, policejního prezidia, krajští ředitelé a ředitelé republikových útvarů k tomu měli rozsáhlou debatu v pondělí (pozn - red. 19. prosince). Velmi živě se tam diskutovala možnost spojení uniformované a neuniformované policie.
Škrty u policie
- Zavřete půlku policejních škol, radí Kubiceho komise
- Začíná policejní výprodej. K mání budou jídelny i auta
- Kubice má plán vzít tisícům policistů služební zbraň
- Lessy ustupuje a ruší první stovku míst pro policisty
- Policie škrtá, kde může. Zruší 1000 manažerských míst
- Kubiceho revoluce. Vyhodím policejní manažery, plánuje
Byli bychom velmi rádi, kdyby podoba policejního prezidia včetně náměstků byla jednotná a zároveň byla i vzorem pro kraje. Ty by měly vidět, jak se ta jejich matka chová. Policie by měla mít jasnou a jednotnou strukturu.
A.cz: Je už jasné, kde se tedy bude v příštím roce škrtat či jaká místa se budou rušit?
Stále platí zadání ministra, že se má dělat vše proto, aby se to lidí na ulicích dotklo až těch posledních. Proto jsme říkali: Škrtněme řídící a štábní struktury. My si nedokážeme představit, že by lidé přišli o své policisty v terénu a tak je jediná možná cesta, že se seřežou řídící struktury. Policie má stále sádlo, které se ořezat dá, ale nemělo by se řezat do krve.
V době, kdy byly peníze, tak se policie přizpůsobila, ale vytvářela si mnoho funkcí. Dnes ale na ně peníze nejsou. Na co jsme tehdy měli, tak na to teď mít nebudeme.
A.cz: A kdy se rozhodne o prodeji majetku, aut a dalších věcí, které policie nepotřebuje?
To bude téma, které ponese doba s sebou. Bude to podle mě velmi rychlé, a pokud se ty čísla budou měnit, tak na to policie bude muset reagovat. Bezpečnostní sbory mají svoje nezastupitelné místo ve společnosti.
Nicméně pokud půjde HDP do recese, tak není možné tvrdit, že policie bude jediná, které se to nedotkne. Na druhou stranou to rozhodně není ani tak, že by policie byla před kolapsem.
A.cz: V poslední době by snad nebyl týden, kdyby se neobjevila nějaká korupční kauza. V některých případech má ale protikorupční policie nějaké spisy na stole i roky. Jak chce vnitro tento problém vyřešit?
Mně samozřejmě především jako občana této země, ale i jako náměstka ministra vnitra, mrzí, že vyšetřování některých kauz trvá tak dlouho.
Ve spoustě takových těch banálních korupčních případů, kdy jeden dává a druhý bere, není důvod, aby to okresní nebo krajská policie neuměla vyšetřit. Pokud se podaří policii zadokumentovat předání a dojde k zadržení lidí, tak by trestní řízení nemuselo trvat dlouho.
Protikorupční policie by měla pracovat jen na nejzávažnějších kauzách. A to v případě, kdy jde třeba o organizovanou skupinu. Krajská policie má řadu zkušených policistů, kteří by to uměli udělat a historicky víme, že dokázali vyřešit i ty takzvané velké kauzy, tak proč neulehčit práci celorepublikovým útvarům.
A.cz: Na jedné straně lidé od policie odcházejí, na druhé straně je tu zákaz náboru nových policistů. Kdy se znovu dveře u policie otevřou?
Ten stop stav by měl být prolomený v Ústeckém kraji, kde zřejmě na jaře vznikne pořádková jednotka. A ten hlavní moment, kdy se otevře výběr policistů, bude poté, co se vyjasní organizační struktura. Skoro každý kraj má tu strukturu jinou, což je z našeho pohledu zcela zásadní chyba.
To Ústecko je specifické. Nejde jen o Šluknovsko, problémové lokality jsou i na Mostecku nebo Teplicku. Krajský ředitel by měl obrovskou výhodu, pokud by takovou mobilní jednotku měl.
A.cz: Jak to vypadá s přesunem náměstka policejního prezidenta, máte informaci, že se přesune na místo ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů?
Takovou informací nemám.
A.cz: Takže zůstane na policejním prezidiu nebo se jeho pozici po schůzce se špičkami pražské ODS změnila?
Policista má podle zákona vždy svého nadřízeného, který nad ním má kázeňskou a personální pravomoc. My jsme policejního prezidenta požádali, aby vyhodnotil to, co se stalo. Je na jeho odpovědnost, jak s tím naloží. Nevím o tom, že by pan Husák odcházel.
A.cz: A vnitro na něj teda nebude tlačit?
Samozřejmě každá taková kauza, která ovlivňuje veřejné mínění vs. důvěryhodnost policie, je velmi citlivá a zásadní. Je to věc především policejního prezidenta, jak na to bude reagovat a jak on hodnotí etický kodex policisty.
A.cz: Mluvilo se o tom, že se rozkývala židle pod šéfem protimafiánského útvaru Robertem Šlachtou. Ministerstvo si kvůli výsledkům práce nechalo zpracovat i analýzu, skončí tedy?
Naprosto zásadní je, jak kterýkoliv útvar funguje a jaké má výsledky, proto jsme chtěli znát s ministrem výsledky všech celorepublikových útvarů. Každopádně musím si říct, že si ty útvary prošly velmi složitým obdobím, přišly o spoustu lidí, což se v té práci muselo projevit. Teď se ale nadechují a mám radost, že se některé kauzy daří dotáhnout.
Pokud bude tento trend pokračovat, tak je to dobře. Ředitel republikových útvarů je podřízený náměstkovi policejního prezidenta a já mu nemůžu říkat, kdo v té funkci bude a nebude.