Které spreje působí rakovinu? Stát neví

Martina Macková
4. 7. 2006 0:00
Praha/Ostrava - Kdo by chtěl vědět, které výrobky mohou způsobit rakovinu, bude muset ještě rok pečlivě studovat návody v obchodech.

Jen na etiketách výrobků je totiž možné najít informaci, že obsahují isobutylnitrit, nově Unií zakázaný karcinogen a mutagen. Seznam výrobků s látkou, která může ohrozit zdraví, totiž stát nemá.

Soupis se bude teprve vytvářet podle toho, kde nebezpečnou látku najdou inspektoři.

Ti ale dnes žádné výrobky s isobutylnitritem nehledají - nemají důvod a ještě rok ani mít nebudou. Stát totiž nebezpečné výrobky dosud nezakázal prodávat.

Seznam? Nemáme

Úřady tedy vlastně ještě ani neví, které výrobky nakonec zakáží. "Nemáme seznam výrobců ani výrobků obsahujících isobutylnitrit. Vyhláška ve své příloze uvádí pouze seznam chemických látek," řekla deníku Aktuálně.cz Jarmila Krebsová z tiskového odboru ministerstva životního prostředí (MŽP).

Lidem tak nezbude než poctivě pročítat etikety sprejů, zda se na nich neobjeví název závadné chemické látky anebo označení o tom, že výrobek obsahuje toxické chemikálie - ikona se zkříženými hnáty.

U mladých žen je výskyt rakoviny prsu vzácný, ale jak upozorňuje odborník, počet úmrtí je vzhledem k nízkému počtu nemocných nepřiměřeně vysoký.
U mladých žen je výskyt rakoviny prsu vzácný, ale jak upozorňuje odborník, počet úmrtí je vzhledem k nízkému počtu nemocných nepřiměřeně vysoký. | Foto: Reuters

Informace o nebezpečné látce na obalu přípravků podle úřadů musí být. Pokud nejsou, hrozí firmám pokuty.

"Pokud takovou výstrahu neobsahuje, může inspekce použít příslušné sankce, popřípadě pokud výrobce nezjedná nápravu, výrobek stáhnout s trhu. Totéž platí i o ostatních karcinogenních látkách," dodala Krebsová.

Nález, který vyšel naprázdno

Kde tedy isobutylnitrit je? Čtenář, který se podepisuje jako quartz, v diskusi pod článkem deníku Aktuálně.cz uvedl, že isobutylnitrit je součástí tzv. poppers.

"V sexshopech a klubech na něj narazíte pod názvem 'poppers'. Je to rychle se odpařující látka vyvolávající stav euforie a vjemové rozkoše často užívaná právě jako 'čističe magnetofonových hlav'," uvedl.

Infobox

Co se stane, než MŽP zakáže rakovinotvorný sprej

  • Vyhláška je nyní v odborné sekci MŽP jako předběžný návrh
  • ten bude předán legislativnímu odboru k dopracování (7/06)
  • potom následuje vnitroresortní připomínkové konání (8/06)
  • po jeho vyhodnocení meziresortní připomínkové konání (9-10/06)
  • po jeho vyhodnocení projednání návrhu v Legislativní radě vlády (11/06)
  • po zapracování připomínek následuje podpis ministra
  • vydání ve Sbírce zákonů (12/06 - 1/07)

 

Jak působí isobutylnitrit

  • Patří do skupiny alkylnitritů. Pokud se tyto látky inhalují v bezprostřední blízkosti nebo peroálně uživají, dochází v lidském organismu k uvolňování nitritového iontu, který se v cévních  hladkých svalech metabolizuje na oxid dusnatý.
  • Kromě vasodilatačního a myorelaxačního účinku mají látky také účinky na smyslové vnímání, pocity omámení, závratě a návaly horka.
  • Při používání vyvolávají také nežádoucí účinky: v důsledku vasodilatace dochází ke vzniku ortostatické hypotenze synkopy tachykardie, pulzujících bolestí hlavy, nevolnosti. Byly popsány také poruchy srdečního rytmu, případně náhlé smrti.
  • Výrobky se používají tak, že se isobutylnitrit se nechá vypařovat do okolí, hrozí proto nebezpečí i pro osoby v okolí.

Hlavní hygienik Michael Vít nezávisle na tomto zjištění připustil, že už loni výrobek s isobutylnitritem objevila Česká obchodní inspekce. Byl to povzbuzovač sexu k čichání a prodával se v sex-shopech na Liberecku a Ústecku.

Deník Aktuálně.cz má k dispozici zprávu o práci České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Ostravě za rok 2005, která ukazuje, že inspektoři tady loni výrobek s isobutylnitritem objevili. Dokonce kontrolovali firmu, která jej do Česka dováží.

Isobutylnitrit tady inspekce objevila v osvěžovači vzduchu. Nemohla ale nijak zasáhnout. Podle vyhlášky je výrobek stále "pouze" karcinogenní, ale prodávat se může.

Ve zprávě inspekce dokonce tento nález řadí mezi "významná zjištění." Inspektoři kvůli výrobku psali i ministerstvu životního prostředí a Státnímu ústavu kontroly léčiv. Dostali odpověď, že výrobek není léčivo a od resortu se dozvěděli, že firmě za něj nemohou dát pokutu, ani chtít, aby jej stáhla z prodeje.

Už ve zprávě ČIŽP se uvádí, že není jasný právní výklad, zda je možné výrobek stáhnout z českého trhu. Jedna vyhláška totiž řadí isobutylnitrit mezi karcinogeny, další zákony říkají, že se v Česku nic takového nesmí prodávat. Vyhláška, která by to výslovně zakazovala, však stále neexistuje.

Název spreje, který karcinogenní látku obsahuje, inspekce odmítá zveřejnit. "Distribuce prodeje přípravku obsahující isobutylnitrit není dosud porušení zákona, nemůžeme podle zákona o informacích zveřejnit název výrobku, neboť dle uvedeného zákona se na nás vztahuje povinnost mlčenlivosti," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí ČIŽP Ivana Awwadová.

Ministerstvo: nejsme liknaví

Ministerstvo životního prostředí říká, že vyhlášku, která prodej omezí, vydá až příští rok. Navíc trvá na tom, že dřív to není možné kvůli složité proceduře, kterou musí projít. Dnes je připraven pouze předběžný návrh.

"Nedomníváme se, že MŽP jedná liknavě. Postup přijímání omezení je v souladu s evropským právem," řekla deníku Aktuálně.cz Jarmila Krebsová z tiskového oddělení. Česko má od Unie lhůtu, ve které musí výrobky s isobutylnitritem zakázat. Lhůta končí v únoru 2007. Pak by státu hrozily sankce.

"Interval je obvyklou součástí většiny směrnic a souvisí s nutností přípravy trhu na dané omezení a s nezbytnou lhůtou pro přípravu národního předpisu," řekla Krebsová. Podle ministerstva musí i dovozci zrušit kontrakty a vyhledat případné alternativní výrobky.

Radiologická laborantka Pavla Goldmannová připravuje pacienta na vyšetření na novém přístroji PET/CT, který pořídila jako první zdravotnické zařízení na Moravě Fakultní nemocnice v Olomouci
Radiologická laborantka Pavla Goldmannová připravuje pacienta na vyšetření na novém přístroji PET/CT, který pořídila jako první zdravotnické zařízení na Moravě Fakultní nemocnice v Olomouci | Foto: čtk

"To, že je látka zdravotně závadná a její prodej spotřebiteli má být omezen, stanovuje již od roku 2004 platná směrnice EU. Dovozci a výrobci měli tedy dostatek času, aby se na ukončení prodeje připravili," namítá senátorka Jitka Seitlová (bezp., Přerov), která je kvůli problému rozhodnuta podat trestní oznámení.

Ministerstvo mohlo novelu  vyhlášky již několik měsíců připravovat a projednávat. Jen od února, kdy se podle senátorky mělo začít s přípravou vyhlášky, uběhlo již 5 měsíců.

Podle političky je novela vyhlášky téměř doslovným přepisem tabulky evropské směrnice a není k ní tedy potřebná žádná právní polemika. "Navíc mám k dispozici dopis ředitele eviromentálních rizik MŽP, který říká, že vyhláška bude sice přijata v únoru, ale platit bude až od konce srpna 2007. To je podle mého názoru neodpustitelná liknavost ze strany ministerstva," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy