Komunisté neví, zda podpoří rozpočet. Nepočítali jsme s takovým schodkem, říká Filip

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2019 14:20
KSČM zatím váhá, zda podpoří státní rozpočet na příští rok, ve kterém ministerstvo financí počítá se schodkem 40 miliard korun. Předseda komunistů Vojtěch Filip napsal, že jeho strana s takovým schodkem zatím nepočítá a bude to předmětem jednání o pokračování tolerance kabinetu ANO a ČSSD. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) chce o podpoře mluvit se všemi subjekty, s komunisty ovšem prioritně.
Vojtěch Filip
Vojtěch Filip | Foto: ČTK

V únoru komunisté uvedli, že budou požadovat, aby plánovaný schodek rozpočtu na rok 2020 nepřekročil 30 miliard korun. Pokud nebude požadavek splněn, hrozí, že komunisté nepodpoří návrh zákona o státním rozpočtu, uvedl tehdy Filip.

Podle ministerstva financí by výdaje státu měly v příštím roce činit 1,594 bilionu Kč a příjmy 1,554 bilionu korun. Plánovaný schodek by tak byl stejný jako letos. "KSČM s takovým schodkem zatím nepočítá a bude to předmětem jednání o pokračování tolerance," napsal v SMS zprávě Filip.

Schillerová před zasedáním vlády novinářům řekla, že o podpoře rozpočtu bude mluvit se všemi subjekty ve sněmovně.

"Nebudu nic předjímat, nic předjednané nemám, jsem připravena vést jednání se všemi," řekla. U KSČM však čeká větší vstřícnost než jinde. "Určitě s nimi (komunisty) budu jednat na prvním místě, ale budu jednat se všemi dalšími subjekty," dodala.

Vedle toho předseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že sociální demokracie je připravena rozpočet podpořit, pokud se koalice dohodne na podrobnostech. Za ideální považuje, aby o rozpočtu jednala koaliční rada, ČSSD ale bude podle Hamáčka trvat na svých prioritách. Vadí mu například kritika velkého rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí, když zároveň trvá zájem na tom, aby rostly důchody. Sociální demokracie například pochybuje i nad úmyslem premiéra Andreje Babiše (ANO) zřídit fond, do kterého by přispívaly banky.

Rozpočet navržený ministerstvem financí počítá s růstem investic na 135 miliard korun z letošních 122,3 miliardy korun. Podle Babiše by rovněž měly o 900 korun stoupnout důchody. Daňové příjmy včetně sociálního pojištění by pak měly podle ministerstva stoupnout na 1,389 bilionu korun z letos plánovaných 1,325 bilionu korun.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes uvedla, že u úřadů trvá na desetiprocentní úspoře v provozních výdajích. Zároveň chce do budoucna v rozpočtových pravidlech upravit vázání peněz na neobsazená pracovní místa a zároveň motivovat úřady k úsporám například tak, že jim polovinu z úspor vrátí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy