Nevíme, jestli zazněla hymna. Video se dá upravit, řekl komunista k Ondráčkově cestě

Radek Dragoun Radek Dragoun
16. 5. 2019 13:12
Komunistický poslanec Daniel Pawlas protestoval ve čtvrtek proti tomu, aby sněmovní zahraniční výbor přijal usnesení o cestě jeho stranického kolegy Zdeňka Ondráčka na proruskými separatisty okupované území Ukrajiny. Nelíbilo se mu, že poslanci chtějí Ondráčkovu návštěvu posuzovat jenom podle videa, které se objevilo v médiích, aniž by poslance vyslechli. Argumentoval tím, že videa lze v dnešní době upravit. Výbor ale jeho námitky nevyslyšel a od Ondráčkovy cesty se distancoval.
"Přijíždí delegace České republiky." Říká hlasatel doněckých separatistů. K jejich vůdci Pušilinovi přijíždí auto s českou vlajkou | Video: Ministerstvo informací DPR

"Vycházíme z jednoho videa, které nezpochybňuji. Budu tedy věřit, že je pravé. Na druhou stranu není žádný problém v něm někomu něco vložit do úst. Nevím, jestli hymna zazněla, jestli se vše odehrálo v pořadí, jak je to prezentováno na videu, jestli nebylo sestříháno. Nevíme, v jaké situaci se pan Ondráček ocitl po přistání na území," řekl novinářům Pawlas.

Ondráček však ve středu poskytl vyjádření médiím, svou účast v samozvané Doněcké lidové republice nevyvrátil, nezpochybnil ani samotné video.

Pawlas však společně s poslancem ANO Pavlem Plzákem a zástupcem SPD Jiřím Kobzou požadovali, aby bylo jednání přerušeno do té doby, než dorazí Ondráček. To však zbytek výboru odmítl s tím, že Ondráček měl možnost se jednání zúčastnit, ačkoliv oficiální pozvánku nedostal. Výbor pak přijal usnesení, ve kterém prohlásil, že nešlo o oficiální delegaci Poslanecké sněmovny, a zdůraznil, že podporuje územní celistvost Ukrajiny.

"Považuji za skandální, že zahraniční výbor přijal usnesení, protože si myslím, že pan poslanec měl být přítomný," reagoval na usnesení Pawlas.

Vypadalo to jako oficiální návštěva, vadí ministerstvu

Náměstku ministra zahraničí Aleši Chmelařovi a dalším členům výboru vadilo zejména to, že se soukromá cesta, jak ji nazval sám Ondráček, tvářila jako oficiální delegace České republiky. "Automobil jel pod vlaječkou České republiky, při samotném přijetí byl otevřen červený koberec a zněla česká hymna. To byly všechno atributy oficiální návštěvy, ač se o oficiální návštěvu nejednalo," řekl Chmelař.

Poslanec KSČM se v sobotu zúčastnil oslav pátého výročí vzniku samozvané Doněcké lidové republiky, kterou na okupovaném území Ukrajiny založili proruští separatisté. Ondráček se při této příležitosti setkal s hlavou této republiky Denisem Pušilinem, který je na sankčním seznamu Evropské unie. 

Redakci Aktuálně.cz ve čtvrtek řekl, že na okupované území vezl humanitární pomoc. Za svou cestou si stojí, i přestože ukrajinská ambasáda oznámila, že chystá zaslat českému ministerstvu zahraničí protestní nótu. Vstup na okupované území bez souhlasu ukrajinských úřadů je podle tamních zákonů nelegální. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy