Nevíme, jestli zazněla hymna. Video se dá upravit, řekl komunista k Ondráčkově cestě

Radek Dragoun Radek Dragoun
16. 5. 2019 13:12
Komunistický poslanec Daniel Pawlas protestoval ve čtvrtek proti tomu, aby sněmovní zahraniční výbor přijal usnesení o cestě jeho stranického kolegy Zdeňka Ondráčka na proruskými separatisty okupované území Ukrajiny. Nelíbilo se mu, že poslanci chtějí Ondráčkovu návštěvu posuzovat jenom podle videa, které se objevilo v médiích, aniž by poslance vyslechli. Argumentoval tím, že videa lze v dnešní době upravit. Výbor ale jeho námitky nevyslyšel a od Ondráčkovy cesty se distancoval.
"Přijíždí delegace České republiky." Říká hlasatel doněckých separatistů. K jejich vůdci Pušilinovi přijíždí auto s českou vlajkou | Video: Ministerstvo informací DPR

"Vycházíme z jednoho videa, které nezpochybňuji. Budu tedy věřit, že je pravé. Na druhou stranu není žádný problém v něm někomu něco vložit do úst. Nevím, jestli hymna zazněla, jestli se vše odehrálo v pořadí, jak je to prezentováno na videu, jestli nebylo sestříháno. Nevíme, v jaké situaci se pan Ondráček ocitl po přistání na území," řekl novinářům Pawlas.

Ondráček však ve středu poskytl vyjádření médiím, svou účast v samozvané Doněcké lidové republice nevyvrátil, nezpochybnil ani samotné video.

Pawlas však společně s poslancem ANO Pavlem Plzákem a zástupcem SPD Jiřím Kobzou požadovali, aby bylo jednání přerušeno do té doby, než dorazí Ondráček. To však zbytek výboru odmítl s tím, že Ondráček měl možnost se jednání zúčastnit, ačkoliv oficiální pozvánku nedostal. Výbor pak přijal usnesení, ve kterém prohlásil, že nešlo o oficiální delegaci Poslanecké sněmovny, a zdůraznil, že podporuje územní celistvost Ukrajiny.

"Považuji za skandální, že zahraniční výbor přijal usnesení, protože si myslím, že pan poslanec měl být přítomný," reagoval na usnesení Pawlas.

Vypadalo to jako oficiální návštěva, vadí ministerstvu

Náměstku ministra zahraničí Aleši Chmelařovi a dalším členům výboru vadilo zejména to, že se soukromá cesta, jak ji nazval sám Ondráček, tvářila jako oficiální delegace České republiky. "Automobil jel pod vlaječkou České republiky, při samotném přijetí byl otevřen červený koberec a zněla česká hymna. To byly všechno atributy oficiální návštěvy, ač se o oficiální návštěvu nejednalo," řekl Chmelař.

Poslanec KSČM se v sobotu zúčastnil oslav pátého výročí vzniku samozvané Doněcké lidové republiky, kterou na okupovaném území Ukrajiny založili proruští separatisté. Ondráček se při této příležitosti setkal s hlavou této republiky Denisem Pušilinem, který je na sankčním seznamu Evropské unie. 

Redakci Aktuálně.cz ve čtvrtek řekl, že na okupované území vezl humanitární pomoc. Za svou cestou si stojí, i přestože ukrajinská ambasáda oznámila, že chystá zaslat českému ministerstvu zahraničí protestní nótu. Vstup na okupované území bez souhlasu ukrajinských úřadů je podle tamních zákonů nelegální. 

 

Právě se děje

před 59 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy