Nevíme, jestli zazněla hymna. Video se dá upravit, řekl komunista k Ondráčkově cestě

Radek Dragoun Radek Dragoun
16. 5. 2019 13:12
Komunistický poslanec Daniel Pawlas protestoval ve čtvrtek proti tomu, aby sněmovní zahraniční výbor přijal usnesení o cestě jeho stranického kolegy Zdeňka Ondráčka na proruskými separatisty okupované území Ukrajiny. Nelíbilo se mu, že poslanci chtějí Ondráčkovu návštěvu posuzovat jenom podle videa, které se objevilo v médiích, aniž by poslance vyslechli. Argumentoval tím, že videa lze v dnešní době upravit. Výbor ale jeho námitky nevyslyšel a od Ondráčkovy cesty se distancoval.
"Přijíždí delegace České republiky." Říká hlasatel doněckých separatistů. K jejich vůdci Pušilinovi přijíždí auto s českou vlajkou | Video: Ministerstvo informací DPR

"Vycházíme z jednoho videa, které nezpochybňuji. Budu tedy věřit, že je pravé. Na druhou stranu není žádný problém v něm někomu něco vložit do úst. Nevím, jestli hymna zazněla, jestli se vše odehrálo v pořadí, jak je to prezentováno na videu, jestli nebylo sestříháno. Nevíme, v jaké situaci se pan Ondráček ocitl po přistání na území," řekl novinářům Pawlas.

Ondráček však ve středu poskytl vyjádření médiím, svou účast v samozvané Doněcké lidové republice nevyvrátil, nezpochybnil ani samotné video.

Pawlas však společně s poslancem ANO Pavlem Plzákem a zástupcem SPD Jiřím Kobzou požadovali, aby bylo jednání přerušeno do té doby, než dorazí Ondráček. To však zbytek výboru odmítl s tím, že Ondráček měl možnost se jednání zúčastnit, ačkoliv oficiální pozvánku nedostal. Výbor pak přijal usnesení, ve kterém prohlásil, že nešlo o oficiální delegaci Poslanecké sněmovny, a zdůraznil, že podporuje územní celistvost Ukrajiny.

"Považuji za skandální, že zahraniční výbor přijal usnesení, protože si myslím, že pan poslanec měl být přítomný," reagoval na usnesení Pawlas.

Vypadalo to jako oficiální návštěva, vadí ministerstvu

Náměstku ministra zahraničí Aleši Chmelařovi a dalším členům výboru vadilo zejména to, že se soukromá cesta, jak ji nazval sám Ondráček, tvářila jako oficiální delegace České republiky. "Automobil jel pod vlaječkou České republiky, při samotném přijetí byl otevřen červený koberec a zněla česká hymna. To byly všechno atributy oficiální návštěvy, ač se o oficiální návštěvu nejednalo," řekl Chmelař.

Poslanec KSČM se v sobotu zúčastnil oslav pátého výročí vzniku samozvané Doněcké lidové republiky, kterou na okupovaném území Ukrajiny založili proruští separatisté. Ondráček se při této příležitosti setkal s hlavou této republiky Denisem Pušilinem, který je na sankčním seznamu Evropské unie. 

Redakci Aktuálně.cz ve čtvrtek řekl, že na okupované území vezl humanitární pomoc. Za svou cestou si stojí, i přestože ukrajinská ambasáda oznámila, že chystá zaslat českému ministerstvu zahraničí protestní nótu. Vstup na okupované území bez souhlasu ukrajinských úřadů je podle tamních zákonů nelegální. 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Interpol varuje před falešnými vakcínami, na koronaviru budou chtít vydělat i zločinci

Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru, varovala nyní své členské státy mezinárodní policejní organizace Interpol. Široká veřejnost bude podle Interpolu v ohrožení kvůli falešných internetovým stránkám, ale zejména kvůli falešným vakcínám, které by mohly ohrozit zdraví nebo i lidské životy, píše se v tiskové zprávě.

"Zatímco vlády připravují rozjezd očkování, kriminální organizace plánují infiltraci nebo narušení dodavatelských řetězců," uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

S rušením restrikcí na cestování poroste význam testů na koronavirus a Interpol varuje, že spolu s tím se rozroste i výroba a distribuce neschválených a falešných testovacích sad. Jednotka Interpolu zaměřená na kyberkriminalitu už upozornila, že ze 3000 webů, které nabízejí potencionálně nebezpečná léčiva a zdravotní potřeby, přibližně 1700 skrývá také kybernetickou hrozbu, nejčastěji spamy a phishingové útoky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy