Krizový plán vlády: Na povodně je rezerva 4,5 miliardy

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
3. 6. 2013 15:13
Lidé mohou už teď žádat o dávky "mimořádné okamžité pomoci"
Povodeň v Praze.
Povodeň v Praze. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lidem postiženým povodněmi slibuje stát rychlou pomoc. Úřady práce nabídnou dávky mimořádné okamžité pomoci podle zákona o hmotné nouzi.

Finanční pomoc až ve výši 51 150 korun je určena pro ty, kteří potřebují zajistit "zabezpečení základních životních potřeb". Pro lidi, kteří potřebují pořídit "základní předměty dlouhodobé potřeby", jako je například postel či lednička, je připravena částka do výše 34 100 korun.

"Úřady práce ve městech, která zasáhla velká voda, musí mít pro občany k dispozici dostatek hotovosti," upřesnila ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09).

Hlavně rychle, shodují se politici

Vláda už v neděli na mimořádné schůzi uvolnila okamžitě 300 milionů korun pro rychlou pomoc a připraveno má 1,3 miliardy korun z rozpočtové rezervy.

"Důležité je, aby ty peníze byly k dispozici hned," doplňuje ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), jehož resort zpracovává meteorologické a hydrologické modely vývoje situace.

"Někteří z ministrů mají podobně jako já zkušenosti ještě z komunální politiky z povodní 2002 a vědí, jak je to důležité," vysvětluje shodu ve vládě ministr Chalupa.

Podle informací Aktuálně.cz proběhlo nedělní jednání vlády v klidu, námitky neměl nikdo.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na jednání kabinetu podle jednoho z účastníků ujistil vládu, že z hlediska rozpočtu nenastane problém.

Počítání škod teprve nastane

"Ujistil nás, že má k dispozici čtyři a půl miliardy korun, které lze použít na povodně," říká člen Nečasovy vlády. Ministr financí už dříve veřejně vyloučil, že by kvůli povodni uvažoval o zvýšení daní.

Foto: Ludvík Hradilek

V České televizi pak v neděli upřesnil, že z tzv. "povodňové stokoruny", zavedené v roce 2010 jako dočasná daň kvůli povodním v onom roce, zbylo ještě zhruba 400 milionů korun. Ostatních více než 4,5 miliardy bylo podle ministra financí použito na budování protipovodňových opatření.

"V tuhle chvíli ještě nikdo nemůže odhadnout, kolik to bude stát," říká ministr Chalupa.

Proto ani komunální politici nechtějí zatím o konkrétních částkách mluvit.

"To je opravdu předčasné. Ale je jasné, že pro obec postiženou povodní jdou všechny plány stranou. V každém městě je to ale jiné - někde dojde k velkým škodám přímo na městském majetku, jinde spíš na soukromém," vysvětluje bývalá místostarostka Černošic, dnes poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09).

Větší problém vidí v tom, jak se situace vyvine po povodních: "Bojím se, že soukromý majetek v zatopených oblastech už pojišťovny nebudou chtít pojistit."

 

Právě se děje

Další zprávy