Kříže na českých náměstích symbolizují oběti covidu. Země je uctila i minutou ticha

Na Staroměstském náměstí v Praze se v pondělí objevilo 25 tisíc křížů.
Minuta ticha, kříže na Staroměstském náměstí
Staroměstské náměstí, kříže za oběti nemoci covid-19.
Staroměstské náměstí, kříže za oběti nemoci covid-19.
Staroměstské náměstí, kříže za oběti nemoci covid-19.
Foto: Jakub Plíhal
Domácí Domácí
Aktualizováno 22. 3. 2021 14:16
Na Staroměstském náměstí v Praze se v pondělí objevilo na 25 tisíc křížů. Každý jeden takový kříž má symbolizovat úmrtí člověka na onemocnění covid-19, počet obětí od začátku epidemie v Česku již přesáhl 24 tisíc. Zároveň se v pondělí, na roční výročí prvního úmrtí na toto onemocnění v Česku, v pravé poledne uskutečnila za přímé i nepřímé oběti pandemie minuta ticha.

Za iniciativou 25 tisíců křížů na Staroměstském náměstí stojí organizace Milion chvilek pro demokracii. "V pondělí 22. března to bude rok od úmrtí prvního pacienta s covidem v České republice. Křížek je symbolem toho, že současná vláda občany této země prostě odepsala a zaměřila se pouze na svůj zisk a mediální obraz," popisuje událost na svém webu Milion chvilek.

K akci se ale objevily i negativní hlasy, město totiž v minulosti takovéto mediálně známé graffiti na svém území odmítalo a rozdávalo pokuty. "Vše mají nahlášené, policie byla u toho, když se kříže tvořily," vysvětluje na svém twitterovém účtu Hlavní město Praha. Vedení města během pondělí rozhodlo, že se kříže z dlažby nebudou odstraňovat, vydrží tak do doby, než je smyje déšť.

K akci se v pondělí podle Milionu chvilek připojila i další asi dvacítka měst. Bílé křížky se objevily na náměstích také v Brně, Děčíně nebo Žďáru nad Sázavou. 

Akci na Staroměstském náměstí také v pondělí doprovodila minuta ticha za uctění památky přímých i nepřímých obětí pandemie koronaviru. Ta proběhla v pravé poledne. "Jsme přesvědčeni, že společné sdílení smutku a vzpomínek na oběti umožní naší společnosti lépe a důstojněji vykročit do budoucnosti, která nás po skončení pandemie čeká. Bude v ní mnoho nových výzev, jež se budeme muset naučit zvládat. Ale památka obětí by vyhasnout neměla," popsali cíl akce její organizátoři. K uctění památky obětí se připojili vyzváněním zvonů také některé církve.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy