Kříže na dlažbě Staroměstského náměstí symbolizují 25 tisíc obětí covidu

Domácí Domácí
22. 3. 2021 9:48
Na Staroměstském náměstí v Praze se v pondělí objevilo na 25 tisíc křížů. Každý jeden takový kříž má symbolizovat úmrtí člověka na onemocnění covid-19, počet obětí od začátku epidemie v Česku již přesáhl 24 tisíc. Zároveň se v pondělí, na roční výročí prvního úmrtí na onemocnění v Česku, v pravé poledne uskuteční za přímé i nepřímé oběti pandemie minuta ticha.
Na Staroměstském náměstí v Praze se v pondělí objevilo 25 tisíc křížů.
Na Staroměstském náměstí v Praze se v pondělí objevilo 25 tisíc křížů. | Foto: Hlavní město Praha

Za iniciativou 25 tisíců křížů na Staroměstském náměstí stojí organizace Milion chvilek pro demokracii. "V pondělí 22. března to bude rok od úmrtí prvního pacienta s covidem v České republice. Křížek je symbolem toho, že současná vláda občany této země prostě odepsala a zaměřila se pouze na svůj zisk a mediální obraz," popisuje událost na svém webu Milion chvilek.

K akci se ale objevili i negativní hlasy, město totiž v minulosti takovéto mediálně známé graffity na svém území odmítalo a rozdávalo pokuty. "Vše mají nahlášené, policie byla u toho, když se kříže tvořily. Dnes odpoledne dojde ke smytí," vysvětluje na svém twitterovém účtu Hlavní město Praha.

Akci na Staroměstském náměstí také v pondělí doprovodí minuta ticha za uctění památky přímých i nepřímých obětí pandemie koronaviru. Ta proběhne v pravé poledne. "Jsme přesvědčeni, že společné sdílení smutku a vzpomínek na oběti umožní naší společnosti lépe a důstojněji vykročit do budoucnosti, která nás po skončení pandemie čeká. Bude v ní mnoho nových výzev, jež se budeme muset naučit zvládat. Ale památka obětí by vyhasnout neměla," popisují cíl akce její organizátoři. K uctění památky obětí se připojí vyzváněním zvonů také některé církve.

Staroměstské náměstí, kříže za oběti nemoci covid-19.
Staroměstské náměstí, kříže za oběti nemoci covid-19. | Foto: Jakub Plíhal
Staroměstské náměstí, kříže za oběti nemoci covid-19.
Staroměstské náměstí, kříže za oběti nemoci covid-19. | Foto: Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Další zprávy