Další pokus o odvolání rektora ČVUT, kritici mu vyčítají špatné hospodaření. Nesmysl, říká rektor

Markéta Hronová Markéta Hronová
23. 4. 2017 16:48
Ve středu Akademický senát Českého vysoké učení technického (ČVUT) rozhodne o odvolání rektora univerzity Petra Konvalinky. Návrh podali čtyři senátoři v čele s profesorem elektrotechnické fakulty Janem Kybicem. Vyčítají mu finanční situaci univerzity kvůli nově vzniklému Českému institutu informatiky robotiky a kybernetiky (ČIIRK). Rektor v pátek vydal prohlášení, v kterém důvody pro odvolání prohlašuje za lži či z kontextu vytržené nesmysly. Kritici se ho neúspěšně pokusili odvolat už na podzim loňského roku. Teď spoléhají na změnu složení senátu.
Rektor ČVUT Petr Konvalinka.
Rektor ČVUT Petr Konvalinka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Skupina čtyř senátorů v čele s vedoucím Katedry kybernetiky elektrotechnické fakulty ČVUT Janem Kybicem navrhla odvolání rektora univerzity Petra Konvalinky. Upozornil na to magazín Reportér

Jako hlavní důvod uvádějí ekonomickou situaci univerzity. Nelíbí se jim řada rozhodnutí ohledně nového Českému institutu informatiky robotiky a kybernetiky (ČIIRK), které stály univerzitu hodně peněz. Podle nich hrozí neschválení rozpočtu na rok 2017 a ochromení každodenního běžného chodu školy.

Hlavní příčinou neutěšené finanční situace je podle kritiků rozhodnutí začít stavět nový institut i přesto, že univerzita na něj neměla peníze z operačního programu. S tím souvisejí další výtky, které se týkají půjček a financování této instituce, které vedlo k vyčerpání finančních rezerv univerzity. "Peníze všech na univerzitě se přidělily jen jedné její malé části. To se nám nelíbí," říká Kybic. 

Mezi další body kritiky patří i zneužití dotací, nedostatečně vysvětlenou kauzu poradce Miroslava Elfmarka a špatnou komunikaci. 

O odvolání rektora se jeho kritici pokusili už na podzim, především kvůli jeho spolupráci s poradcem Miroslavem Elfmarkem. Tehdy neuspěli. Pro rektorovo odvolání bylo 20 ze 41 členů senátu. Pro přijetí návrhu bylo potřeba, aby ho podpořilo 27 senátorů.

Institut informatiky, robotiky a kybernetiky (ČIIRK)

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (ČIIRK), kde má do roku 2020 pracovat 350 výzkumníků, nabídne nejmodernější dostupné technologie. Na místě budou 3D tiskárny, roboti včetně těch spolupracujících s lidmi i moderní pásové přepravníky pro lepší simulaci různých částí výroby. Má sbližovat univerzitu s průmyslem v rámci programu Industry 4.0. Budou zde tři Centra excelence. Institut z většiny financuje stát, ale očekává se také, že by dotace z Evropské unie mohly získat i jednotlivé projekty, na kterých se bude v centru pracovat.

Situace se ale podle Kybice změnila. "V Senátu jsou teď jiní lidé, a podařilo se nám získat nové informace ohledně finanční situace univerzity, kterou kritizujeme," uvedl. Věří, že podporu pro odvolání rektora najde. "Ať institut mají, ale za vlastní peníze, ne za peníze všech. Peněz je málo," kritizuje financování nového centra.

Rektor: Je to snůška lží a nesmyslů

Rektor Petr Konvalinka byl překvapený, když se o tom dozvěděl. Jejich obvinění rozhodně odmítá. "Je to snůška lží, nepravd, a nesmyslů vytržených z kontextu," říká. Vypracoval osmistránkové vysvětlení k výtkám senátorů a na středečním zasedání se chce bránit.

Podle něj je celý boj na fakultě, který se táhne už několik let, daný záští vůči nově vzniklému institutu ČIIRK. Jednalo se o třecí plochu už při jeho vzniku. Odešlo kvůli němu velké množství pracovníků elektrotechnické fakulty, která se přitom sotva vzpamatovala z odchodu velké části zaměstnanců do nově vydělené Fakulty informatiky.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy