Praha - Státní zástupce Vladimír Trýzna žádá pro uprchlého kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře za více než půlmiliardový daňový únik nejméně devítiletý trest vězení.
Řekl to v pondělí před pražským městským soudem ve své závěrečné řeči. Verdikt však nyní nepadl, soud jednání kvůli jeho vyhlášení odročil na konec listopadu.
Krejčíř podle obžaloby spolu s Jaroslavem Kovářem, Milanem Vítkem a Martinem Haimannem od listopadu 2001 do ledna 2002 zneužívali povolení nezajišťovat celní dluh. Znamená to, že muži nemuseli na hranicích hotově platit clo. Přitom je nejistila třetí osoba - spediční firma či banka.
Zákon takové povolení umožňoval, avšak celní dluh musel být uhrazen do deseti dnů. Obvinění ale prý peníze nespláceli, podle státního zástupce tak zkrátili stát na daních o 533 milionů korun.
Policie nejprve obvinila jednatele jihlavské společnosti M5 Haimanna a Vítka. Údajně v případu fungovali jako takzvaní bílí koně. Stíháni jsou od června 2002. Krejčíř byl zatčen a obviněn měsíc po nich. Podle žalobce vymyslel, naplánoval a zaplatil celou akci s Kovářem, který byl zadržen až v březnu 2004.
Krejčíř toho má víc
Krejčíř také podle obžaloby na konci roku 1999 vylákal pod příslibem padesátimilionového úvěru od ředitele společnosti Stavo Artikel šek na šest milionů korun jako krátkodobou půjčku. Na uvedenou částku vystavil směnku, kterou pak podle spisu pod smyšlenou záminkou od ředitele společnosti vylákal a půjčku nesplatil.
Viněn je i z nedovoleného ozbrojování, policie u něho při domovní prohlídce našla například samopal, ale také obrazy, které prý byly uloupeny rodinnému příteli Krejčířova otce.
"Vina obžalovaných byla jednoznačně prokázána," prohlásil v pondělí před soudem Trýzna. Podle něho se ji podařilo dokázat i vzhledem k tomu, že se Krejčíř snažil během svého stíhání ovlivňovat jak policisty, tak i státní zástupce či svědky. Žalobce také uvedl, že řada svědeckých výpovědí byla účelová či dokonce lživá, obhajoba prý navíc řízení úmyslně protahovala.
Sokol: Mají slabé důkazy, jinak by se to netáhlo
Proti tomu se však důrazně ohradil Krejčířův advokát Tomáš Sokol. "Nic složitého v tom vyšetřování není. Mohlo se to před soudem objevit už před pěti lety," uvedl právník. Podle něho je více než desetiletá doba, po kterou se řízení vede, nepřiměřená a značí to, že důkazní situace je slabá. Obdobně se vyjádřily i obhájkyně Kováře s Vítkem. K soudu se dnes dostavil pouze Kovář, případ Haimanna soud projednává odděleně.
V Česku byl Krejčíř pravomocně odsouzen za daňové delikty a podvod s akciemi Teplárny Otrokovice. Letos v květnu mu pak pražský vrchní soud potvrdil za vyvedení stomilionového majetku ze společnosti Technology Leasing osmiletý trest.
Miliardář policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice, kam přicestoval na falešný pas. Muž zde žádá také o azyl. Krejčíř je v JAR podezřelý z pojistného podvodu ve výši zhruba 4,5 milionu randů (asi 11,5 milionu korun). Tamní policie také v poslední době řeší několik případů vražd, v jejichž souvislosti je uváděno Krejčířovo jméno.