Univerzita Tomáše Bati prověří Krčálovu bakalářskou práci, ve které údajně opisoval, uvedl rektor

ČTK ČTK
17. 7. 2018 14:10
Pokud se podezření potvrdí, bude Krčála vyšetřovat disciplinární komise, ta ho může ze studia vyloučit, titul mu však zpětně odebrat nelze.
Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál.
Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál. | Foto: ČTK

Zlín - Fakulta humanitních studií Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně zahájila kvůli podezření z plagiátorství kontrolu bakalářské práce ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), uvedl rektor univerzity Petr Sáha.

Ke kontrole využije škola systém Theses.cz, který Krčálovu práci porovná s dříve zveřejněnými vysokoškolskými pracemi. Výsledek zatím není znám, vyžaduje určitý čas, řekl Sáha.

Bakalářskou práci na téma Mládež a volný čas napsal Krčál v Institutu mezioborových studií UTB. Obhájil ji v květnu 2007, tedy podle Sáhy v době před zavedením zmíněného antiplagiátorského systému. Pomocí Theses.cz jsou všechny práce odevzdané na UTB kontrolovány od roku 2008.

"V případě zjištění shody s dřívějšími pracemi je každý takový případ individuálně prověřen. Pokud se podezření potvrdí, je předán disciplinární komisi, která při zjištění plagiátorství navrhuje děkanovi postih studenta," uvedl rektor.

Server Seznam Zprávy.cz v pondělí uvedl, že v Krčálově práci je mnoho stránek stejného textu, který dříve napsal jiný autor. Kvůli obdobnému problému skončila minulý týden ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO).

Specializovaný program v Krčálově práci podle webu Seznam.cz nalezl podobnosti ve 14 procentech textu. Odhalené pasáže se týkaly zejména neocitovaných odstavců z odborných knih, které tak autor v práci nepřímo vydával za svoje vlastní formulace.

Podobných, téměř shodných či zcela shodných pasáží je v Krčálově bakalářské práci ve skutečnosti mnohonásobně více, uvedl server. Ministr webu řekl, že shody si neumí vysvětlit a že na své práci pracoval poctivě. Krčál a předseda ČSSD Jan Hamáček ohlásili ma dnešních 15:00 mimořádné prohlášení.

Když Univerzity Tomáše Bati u studenta zjistí, že při tvorbě závěrečné práce se dopustil plagiátorství, maximálním trestem je podle Sáhy vyloučení provinilce ze studia bez možnosti vypracování nové práce a úspěšného završení studia.

"Zároveň jsou všechny vysoké školy informovány prostřednictvím systému Sdružené informace matrik studentů (SIMS) o způsobu ukončení studia v daném případě," uvedl Sáha.

Rektor ale upozornil na to, že obhajoba Krčálovy práce spadá do období, kdy nelze diplom na základě zákona o vysokých školách zpětně odebrat. "Další řešení bude pouze v etické rovině. Obecně platí, že za úroveň a obsah práce, stejně jako za její obhajobu, odpovídá student," doplnil rektor.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výroba aut za v Česku tři čtvrtletí klesla o čtvrtinu

Výroba osobních aut za tři čtvrtletí meziročně klesla o 24,3 procenta na 808 279 vozů. V září byla díky postupnému oživování poptávky nižší jen o 4,5 procenta, když automobilky vyrobily 119 722 aut. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda Auto zvýšila v září produkci o 2,5 procenta, což jí pomohlo snížit celkový pokles za devět měsíců na 20,3 procenta. Největší tuzemská automobilka tak celkově letos vyrobila 534 211 vozů. Výroba v Hyundai klesla o 30,5 procenta na 163 440 aut a v TPCA se i kvůli dvoutýdenní technologické odstávce spojené s rozšiřováním produkce a instalováním nových technologií snížila o 31,7 procenta na 110 628 vozů.

"Vývoj výroby vozidel v Česku odráží pozvolné oživení poptávky po nových automobilech v EU i v dalších částech světa. Také dodavatelé dohánějí, co se dá, když zahraniční automobilky plní odložené objednávky z první poloviny roku," uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.

Další zprávy