Univerzita Tomáše Bati prověří Krčálovu bakalářskou práci, ve které údajně opisoval, uvedl rektor

ČTK ČTK
17. 7. 2018 14:10
Pokud se podezření potvrdí, bude Krčála vyšetřovat disciplinární komise, ta ho může ze studia vyloučit, titul mu však zpětně odebrat nelze.
Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál.
Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál. | Foto: ČTK

Zlín - Fakulta humanitních studií Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně zahájila kvůli podezření z plagiátorství kontrolu bakalářské práce ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), uvedl rektor univerzity Petr Sáha.

Ke kontrole využije škola systém Theses.cz, který Krčálovu práci porovná s dříve zveřejněnými vysokoškolskými pracemi. Výsledek zatím není znám, vyžaduje určitý čas, řekl Sáha.

Bakalářskou práci na téma Mládež a volný čas napsal Krčál v Institutu mezioborových studií UTB. Obhájil ji v květnu 2007, tedy podle Sáhy v době před zavedením zmíněného antiplagiátorského systému. Pomocí Theses.cz jsou všechny práce odevzdané na UTB kontrolovány od roku 2008.

"V případě zjištění shody s dřívějšími pracemi je každý takový případ individuálně prověřen. Pokud se podezření potvrdí, je předán disciplinární komisi, která při zjištění plagiátorství navrhuje děkanovi postih studenta," uvedl rektor.

Server Seznam Zprávy.cz v pondělí uvedl, že v Krčálově práci je mnoho stránek stejného textu, který dříve napsal jiný autor. Kvůli obdobnému problému skončila minulý týden ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO).

Specializovaný program v Krčálově práci podle webu Seznam.cz nalezl podobnosti ve 14 procentech textu. Odhalené pasáže se týkaly zejména neocitovaných odstavců z odborných knih, které tak autor v práci nepřímo vydával za svoje vlastní formulace.

Podobných, téměř shodných či zcela shodných pasáží je v Krčálově bakalářské práci ve skutečnosti mnohonásobně více, uvedl server. Ministr webu řekl, že shody si neumí vysvětlit a že na své práci pracoval poctivě. Krčál a předseda ČSSD Jan Hamáček ohlásili ma dnešních 15:00 mimořádné prohlášení.

Když Univerzity Tomáše Bati u studenta zjistí, že při tvorbě závěrečné práce se dopustil plagiátorství, maximálním trestem je podle Sáhy vyloučení provinilce ze studia bez možnosti vypracování nové práce a úspěšného završení studia.

"Zároveň jsou všechny vysoké školy informovány prostřednictvím systému Sdružené informace matrik studentů (SIMS) o způsobu ukončení studia v daném případě," uvedl Sáha.

Rektor ale upozornil na to, že obhajoba Krčálovy práce spadá do období, kdy nelze diplom na základě zákona o vysokých školách zpětně odebrat. "Další řešení bude pouze v etické rovině. Obecně platí, že za úroveň a obsah práce, stejně jako za její obhajobu, odpovídá student," doplnil rektor.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Zámorský prodloužil o rok smlouvu s Hradcem Králové

Hokejový obránce Petr Zámorský bude v extralize i nadále hájit barvy Hradce Králové. Mountfield podepsal se sedmadvacetiletým odchovancem Zlína novou roční smlouvu a pojistil si jeho služby do konce nadcházející sezony. Zámorský působí v Hradci Králové od poloviny listopadu 2017, kdy přišel z pražské Sparty.

"Jednání s Petrem a jeho agentem byla velice korektní a jsem moc rád, že jsme se dohodli i přesto, že měl nabídky z jiných klubů v Česku i v zahraničí," řekl klubovému webu generální manažer Mountfieldu HK Aleš Kmoníček.

V uplynulé sezoně, kterou předčasně ukončila pandemie koronaviru, stihl Zámorský vinou zranění odehrát jen 33 z 52 utkání a připsal si devět bodů za jednu branku a osm asistencí. V předešlém ročníku byl s 38 body za deset gólů a 28 přihrávek z 50 utkání nejproduktivnějším obráncem základní části extraligy.

"Slibujeme si od něho produktivitu a pevně věřím, že po doléčení svých zdravotních problémů, které ho limitovaly na konci této sezóny, naváže na úspěšný minulý ročník a bude opět jedním z pilířů naší obrany," doplnil Kmoníček.

V extralize má Zámorský na kontě celkem 301 zápasů a 111 bodů za 34 branek a 77 asistencí. V roce 2014 získal se Zlínem mistrovský titul a vyhlášen nejlepším obráncem extraligy.

Následně podepsal dvouletý kontrakt s New York Rangers, ale v kempu Jezdců se neprosadil do základního kádru pro NHL a vrátil se do Evropy. Působil ve finském týmu Blues Espoo, ještě během sezony se pak přesunul do švédského Örebra.

V ročníku 2015/16 si připsal deset startů na farmě v Hartfordu, ale šance v NHL nepřišla a Zámorský se vrátil do Örebra. Odtud před sezonou 2017/18 zamířil do Sparty. Účastník světových šampionátů v letech 2014 v Minsku, 2016 v Moskvě i loni v Bratislavě sehrál v české reprezentaci 64 zápasů a vstřelil dvě branky.

Další zprávy