Jedno z nejkrásnějších měst proletělo komínem. Od pádu posledního domu je to 34 let

Jedno z nejkrásnějších měst proletělo komínem. Od pádu posledního domu je to 34 let
V šedesátých letech se definitivně rozhodlo o zbourání jednoho z nejkrásnějších českých měst - královského města Most. Pohled na ocelárny z úbočí Širokého vrchu kolem roku 1960.
Tak to vypadá dnes - po více než padesáti letech. (Foto z roku 2016)
Vznik města se připisuje rodu Hrabišiců ve dvanáctém století. Takto to vypadalo v roce 1909.
Hrabání se stalo po slavné, osm set let trvající historii městu nakonec osudným. Pohled z Hněvína.
Foto: fotoarchiv Oblastního muzea v Mostě
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
Aktualizováno 13. 4. 2021 15:40
Dne 26. března 1964 vydala československá vláda nařízení o likvidaci královského města Most. V dubnu 1987 mohly demoliční čety slavnostně ohlásit hotovo - odstřelily poslední dům. V repríze vám nabízíme fotogalerii Ludvíka Hradilka připravenou k 30. výročí zbourání Mostu.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bleskové povodně v Afghánistánu mají 150 obětí, tvrdí Tálibán

Bleskové povodně, které ve středu večer místního času postihly afghánskou provincii Núristán, si vyžádaly 150 obětí. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které má tuto oblast na severovýchodě země pod kontrolou.

Tiskové agentury dříve s odvoláním na afghánskou vládu uváděly nejméně 40 obětí. Agentura AP ale citovala i mluvčího guvernéra provincie, podle něhož je obětí nejméně 60. I on ale uvedl, že mrtvých bude zřejmě mnohem více.

"Bohužel voda vzala polovinu vesnice, kde stálo více než 100 domů. Více než 100 lidí je mrtvých nebo pohřešovaných," řekl už dříve agentuře Reuters mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Zdroj: ČTK
Další zprávy