Olomouc - Regionální politici vymýšlejí nový způsob, jak podporovat důchodce. Přispívají jim na cestování.
Nejprve začala seniory posílat k moři znojemská radnice. Z deseti tisíc korun za zájezd do Chorvatska jim polovinu zaplatí. Teď se k podobné akci odhodlal Olomoucký kraj.
Několik měsíců před volbami do krajských zastupitelstev pořádá pro důchodce výlety za krásami svého regionu.
Senioři tak mají možnost přiblížit se standardům bohatších vrstevníků na západě. Ti jsou pro cestovní kanceláře žádanými klienty. Jen cestují za svoje vlastní úspory, ne za prostředky z veřejných rozpočtů.
Z jihu na sever a ze severu na jih. Za půl milionu
"Během června a září vyjede po celém kraji čtyřicet autobusů na sedmi různých trasách. Senioři se s průvodcem podívají třeba na Jesenicko nebo do Olomouce," popsal záměr mluvčí Olomouckého kraje Tomáš Kocych.
Zatímco důchodci z Hané pojdeou na výlet do Jeseníků, starší obyvatelé z hor se podívají do Olomouce.
Jeden zájezd stojí pět set korun, důchodce si z toho zaplatí asi třetinu, zbytek dodá kraj. "Rada projekt podpořila celkovou částkou přes pět set tisíc korun," uvedl mluvčí Kocych.
Kraj chce podle něj nejen přilepšit důchodcům a umožnit jim poznat místa v jejich regionu, která třeba ani neznají, ale také touto formou podpořit místní cestovní ruch.
Expert: Je to líbivé, ale nesystémové
Jednorázová podpora cestovního ruchu takovou formou však nenachází zalíbení u Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
"Krajští politici si tímto zřejmě jen hýčkají voliče. Je to líbivé, ale nesystémové. Cestovní ruch v kraji to nijak komplexně nepodpoří," míní Tomio Okamura z asociace.
Proč politikové přispívají na cestování zrovna důchodcům, je podle něj zřejmé.
"Deset procent zájezdů v českých cestovních kancelářích loni nakoupili důchodci. V Evropské unii je to osmnáct procent. Důchodci u nás na cestování nemají tolik peněz, takže jim příspěvek z kraje určitě udělá radost," říká Okamura.
Olomoucký krajský úřad i znojemská radnice tak vlastně cestovním kancelářím zprostředkovávají klienty, kteří by asi sami nepřišli.
Čtěte také: Radnice posílá důchodce k moři. Polovinu jim zaplatí
Do budoucna by ovšem právě starší lidé mohli být pro cestovní kanceláře zajímavými zákazníky. Již dnes nabízejí české cestovní kanceláře pobyty vhodné právě pro seniory. Pokud se olomouckým seniorům na výletě zalíbí, možná si našetří na další už za plnou cenu.
"Ve vyspělých ekonomikách jsou důchodci nejdůležitější skupinou klientů. Mají stálý příjem a pořád volno," vysvětlil Okamura.
Způsob podpory cestování důchodců, jaký zvolilo Znojmo či Olomoucký kraj, je ovšem podle Okamury ve světě zcela neobvyklý. "Neslyšel jsem o něčem podobném. Je možné, že něco funguje v sociálních státech, jako je Švédsko nebo Rakousko. Ale nevím o tom."
Kdo dřív přijde, ten pojede
Olomoucký kraj nechal natisknout šedesát tisíc letáků. Rozesílá je do domácností s členy nad šedesát let. Na zájezd pojedou ti, kdo se jako první přihlásí. Z celkového počtu seniorů v kraji to bude jen zlomek.
Stejně v březnu účastníky zájezdů do Chorvatska vybírali i ve Znojmě. Důchodci tam na úřadě stáli fronty, aby se dostali do pořadníku. Nakonec se ale ani všechna místa nezaplnila.
Zatímco ve Znojmě muselo kvůli vysoké ceně zakázky proběhnout standardní výběrové řízení, Olomoucký kraj udělal pouze analýzu trhu a vybrané kanceláře oslovil.
Nakonec vybral cestovní kancelář Pressburg, která se specializuje na pobyty v Česku, Polsku a na Slovensku a v nabídce má přímo i pobyty pro seniory.