Kraj musí zajistit první pomoc, rozhodl Ústavní soud

Tomáš Fránek
9. 10. 2007 17:55
Po čtyřech letech končí spor, kdo má platit první pomoc
Řidiči Zdravotnické záchranné služby hl. m. Praha ve smyku na umělém polygonu Autodromu Most.
Řidiči Zdravotnické záchranné služby hl. m. Praha ve smyku na umělém polygonu Autodromu Most. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Lékařskou službu první pomoci nemá platit stát, ale jednotlivé kraje.

Po čtyřech letech zkoumání vleklého kompetenčního sporu mezi Jihomoravských krajem a státem o tom s definitivní platností rozhodl Ústavní soud.

"Příslušným k zajištění lékařské služby první pomoci je kraj jako vyšší územní samosprávný celek," rozhodli ústavní soudci.

Stát má platit

Jihomoravský kraj se kvůli pohotovostem obrátil na Ústavní soud už v roce 2003.

Podle právníků Jihomoravského krajského úřadu povinnost zřizovat lékařskou pohotovost přešla podle zákona se zánikem okresních úřadů na konci roku 2002 na obce s rozšířenou působností.

"Podle Listiny základních práv a svobod, vzhledem k tomu, že neexistuje zákonná úprava rozsahu, obsahu, zabezpečení a poskytování lékařské služby první pomoci, spadá tento úkol do kompetence státu," uvedl jihomoravský radní Lubomír Šmíd.

A stát by měl podle kraje obcím přispívat na fungování lékařských pohotovostí podobně, jako to dělal do roku 2002.

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Praha.
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Praha. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zástupci ministerstev financí, vnitra a zdravotnictví, kteří hájili ve sporu zájmy státu, ale uvedli, že to ze žádného zákona nevyplývá.

Navíc: peníze na zabezpečení lékařské služby první pomoci jsou krajům poskytovány ve formě podílu na sdílených daních, a to v řádech desítek milionů korun ročně, argumentoval zástupce financí.

Kraje, je to jednoznačné

Podle ústavních soudců však není pochyb, že pohotovost musí zajišťovat a platit kraj.

"Je věcí kraje jako územního samosprávného celku, jak rozhodne o způsobu jejího zajišťování, neboť jde o věc jeho samostatné působnosti," rozhodli ústavní soudci.

Podle ústavních soudců je obtížně myslitelné, aby jeden zvláštní druh zdravotní péče, pohotovostní služba v podobě lékařské služby první pomoci, nespadal pod další zdravotní služby zajišťované krajem.

"Lékařskou službu první pomoci lze posuzovat jako součást poskytování zdravotní péče jako takové. Proto je povinen ji poskytovat kraj, který zdravotnická zařízení převzal," uvedl předseda soudu Pavel Rychetský.

Ústavní soudci také uvedli, že financování a provoz pohotovostí není řešen úplně jasně: zatím ztroskotaly i všechny legislativní pokusy státu i krajů o jasné vymezení podmínek.

Pochybnosti by tak nevznikly, kdyby celá situace byla jednoznačně vyřešena jako třeba u pravomocí krajů v případě škol.

"Je to pro nás nepříjemné překvapení," uvedl krajský radní František Adamec. Kraj dotuje pohotovosti desítkami korun ročně a je možné, že počet zařízení není omezí.

 

Právě se děje

Další zprávy