Koupit unikátní Ještěd? ČSSD váhá, teď řeší poplatky

Martina Machová Martina Machová
21. 1. 2009 19:19
Jedinečná stavba aspiruje na seznam památek UNESCO

Liberec - Nové hejtmanství Libereckého kraje chce koupit unikátní technickou památku vysílač Ještěd, ale rozhodně s tím nechce spěchat.

Hodlá také s Českými radiokomunikacemi smlouvat o cenu. Rádo by totiž koupilo levněji, než jak to plánovalo předchozí vedení kraje.

Sociálním demokratům se totiž nezdá suma, kterou současný vlastník České radiokomunikace za dominantu požaduje. A chtějí slevu, kvůli níž je ČSSD ochotna jednání dál protáhnout.

Na vyjasněných majetkových poměrech a také na stavu památky přitom závisí další budoucnost unikátní stavby. Názor vlastníka a stav památky totiž patří ke klíčovým podmínkám, aby se Ještěd mohl ucházet o zařazení na seznam světového kulturního dědictví Unesco.

"Liberecký kraj má stále zájem o to aby byl Ještěd na seznam památek zapsán. I o jeho koupi, ale není kam spěchat. Voličům jsme slíbili rušení poplatků a ty jsou naší prioritou." uvedl liberecký hejtman Stanislav Eichler z ČSSD.

Ministerstvo kultury přitom počítalo s nominací Ještědu na prestižní seznam památek Unesco již v roce 2010, přičemž letošní rok se rozhodlo vynechat. Od posunutí termínu si slibovalo, že získá čas, aby se urovnaly majetkové poměry.

Hotel a vysílač Ještěd
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Hotel a vysílač Ještěd

  • autor: Karel Hubáček, Atelier Sial
  • tvar: rotační hyperboloid
  • 1966 - položení základního kamene
  • 1969 - udělení prestižní mezinárodní Perretovy ceny za architekturu 
  • 1973 - otevřen veřejnosti
  • 2006 - národní kulturní památka

Ještěd už není favorit?

Ještě loni se přitom uvažovalo o Ještědu jako o favoritovi. Nyní podle tiskové zprávy samotného Libereckého kraje už jsou horkými kandidáty stavby tři. K ještědskému vysílači přibyla barokní pevnost v Terezíně a Hřebčín v Kladrubech.

A pokud bude ministerstvo kultury s dvouletými přestávkami pokračovat, další stavba by se tak mohla dostat na řadu až v roce 1012.

Bývalá krajská vláda v čele s ODS i proto se rozhodli národní kulturní památku koupit a začít opravovat, aby jí zajistili snadnější vstup na výsluní prestižního žebříčku.

Slibovali si, že narozdíl od soukromníka dokáží lépe sehnat peníze na její celkouvou opravu a architektonický unikát ověnčený řadou cen zachrání. Již nyní totiž do budovy zatéká. 

Podporu našli i v opozici. Do konce svého volebního období však Ještěd koupit nestihli.

A volby přinesly změnu. „Jsem profesí obchodník a manažer. Myslím, že o ceně by se mělo ještě jednat a ne říci, zaplatíme sto tisíc a konec," uvedl liberecký hejtman Stanislav Eichler z ČSSD.

Na kolik si architektonického skvostu cení však nechce konkretizovat.

Nové krajské vedení má ale výtek k dosavadním podmínkám více. Nelíbí se mu ani výše nájemného za vysílače, které by současný vlastník rád na budově dál provozoval.

V současnosti totiž České radiokomunikace chtějí přístup ke svým zařízením zadarmo.

„Nedovedu si představit, že bych měl zadarmo něco podobného na svém domě. Nevím tedy, proč by měli platit za umístění na případné krajské stavbě," komentoval podmínky Eichler.

Radiokomunikce vysílač potřebují

Samy Radiokomunikace nechtějí průběh vyjednávání příliš komentovat. Vysílač je ale pro ně stále potřebným, ato i v době digitálizace.

"Počítáme s využitím vysílače Ještěd pro pokrytí Libereckého kraje, který je velmi členitý. Toto stanoviště tak má nezastupitelnou polohu," uvedla mluvčí společnosti Marie Fianová.   

Vyjednávání o koupi Ještědu odstartovala loni v létě na 75 milionech. Později kraj konstatoval, že bude nutné započítat i investice vlastníka během roku 2008, ale že by výsledná suma neměla překročit 83 milionů. V krajském rozpočtu se ale počítá s rezervou ve výši 100 milionů korun.

Kdy by mohla být klíčová transakce uskutečněna si nyní nikdo nedovolí odhadnout. Další kolo jednání by mělo proběhnout do měsíce.    

 

Právě se děje

Další zprávy