Chceme koupit Ještěd, oznámil Liberecký kraj

Martina Machová
8. 7. 2008 13:35
Stát má nejméně 75 milionů

Liberec - Ještěd koupíme, shodli se radní Libereckého kraje. Minimální částkou, za kterou by mohlo hejtmanství architektonický skvost získat, je 75 milionů. Národní kulturní památka tyčící se nad Libercem nyní patří Českým radiokomunikacím.

"Radní dnes schválili teprve záměr televizní vysílač a horský hotel koupit. Čekají nás mnohá jednání, bylo by předčasné to komentovat," řekla pro Aktuálně.cz Barbora Matoušová, šéfka odboru informací a RP libereckého krajského úřadu.

Liberecký kraj zvažoval koupi unikátního architektonického skvostu již delší dobu. Ve hře byly dvě varianty: Buď hotel koupit, nebo si jej dlouhodobě pronajmout.

Právě vlastník totiž bude mít hlavní slovo při nominaci liberecké dominanty mezi památky Unesco.

Aby totiž Ještěd v celosvětové konkurenci zvítězil a mohl navždy vstoupit mezi světové kulturní dědictví, musí jeho majitel uvést do původního stavu interiér restaurace a hotelu. Ty byly v minulosti znehodnoceny přestavbami. Již nyní je přitom zřejmé, že náklady budou vysoké.

České radiokomunikace koupi bránit nehodlají.

„S Libereckým krajem a městem Liberec intenzivně jednáme již od listopadu loňského roku. Společným cílem všech tří zúčastněných subjektů je oprava architektonického skvostu a České Radiokomunikace mají zájem na nápravě současného stavu," sdělila mluvčí společnosti Marie Fianová.

Mají jen jednu podmínku. „Chceme zachování přístupu k vysílacím a telekomunikačním technologiím," konstatovala Fianová.

Druhý potenciální kupec, město Liberec, o svou dominantu neprojevil zájem.

„Byli jsme také osloveni, dokonce se uvažovalo o založení obecně prospěšné společnosti, v níž bychom měli své zastoupení. Nakonec z toho ale sešlo. Myslíme si ale, že krajská role je v tomto nezastupitelná, Ještěd je totiž natolik zásadní symbol Libereckého kraje," uvedl mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.    

S nominací Ještědu počítá ministerstvo kultury v roce 2010. Shodou okolnosti právě tento víkend oslaví liberecká dominanta 35 let od svého vzniku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

Další zprávy