Koupání v pražských přírodních koupalištích je bezpečné, jen Hostivař trápí sinice

ČTK ČTK
28. 6. 2019 11:10
Z pražských přírodních koupališť jsou sinice jen v Hostivařské přehradě. Hygienici proto zde nedoporučují koupání lidem s citlivou pokožkou, voda by jim mohla způsobit vyrážku. Zakalená voda je na koupalištích Džbán a Lhotka. Zájemci by k vodě měli vyrazit co nejdříve a s sebou mít pokrývku hlavy. Podle provozovatelů je o koupání velký zájem a třeba na biotopu na Lhotce se tvoří fronty.
Biotop Radotín
Biotop Radotín | Foto: ČTK

V Hostivaři se potýkají se sinicemi dlouhodobě. V létě 2017 dokonce Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR zhodnotil vodu jako nebezpečnou ke koupání. Od loňska proti sinicím bojují pomocí ultrazvukových čističek vody.

Magistrát tam nechal umístit tři jednotky. Každá dokáže ošetřit kruh o průměru 800 metrů. Díky solárním panelům a bateriím, které jsou součástí přístrojů, fungují 24 hodin denně. Technologie by měla zajistit, aby se množství sinic minimálně nezvyšovalo.

Sinice mohou u citlivější lidí způsobit vyrážky, zarudlé oči, rýmu i dýchací obtíže. K množení sinic přispívá teplé počasí.

Druhým stupněm z pěti označili pražští hygienici vodu ve Džbánu. Na vodní ploše o výměře přibližně 18 hektarů je pouze snížená průhlednost.

Stejně hodnocené je i koupaliště ve Lhotce s přírodním čištěním, které po šestileté výluce znovu funguje od minulého roku. Hygienici tam prováděli poslední měření 17. června.

Bez problémů je voda v motolském rybníku, v biotopu Radotín a v betonové nádrži Divoká Šárka. Hygienici těmto místům udělili nejlepší známku.

Doražte brzy, radí koupaliště

Zájemci by k vodě měli vyrazit co nejdříve a s sebou mít pokrývku hlavy. Ideálně by auto měli nechat doma a přijet veřejnou dopravou, informovali provozovatelé koupališť v Praze. 

Biotop Lhotka musel v těchto dnech kvůli nemocným plavčíkům mírně omezit kapacitu. V rekordně teplou středu podle vedoucí střediska Jany Fantové už dvě hodiny před otevřením stála před vstupem několik desítek dlouhá fronta zájemců. Aktuální stav je možné sledovat na webu.

O prázdninách by ale areál měl fungovat již naplno, uvedla Fantová. Lhotka má tento víkend otevřeno od 09:00 do 18:00. V červenci a srpnu je provozní doba prodloužena do 20:00.

Hostivařská přehrada s vodní plochou 43 hektarů je připravena odbavit všechny zájemce. Kapacita tu je 5500 koupajících se a ve středu byla podle slov ředitele areálu Daniela Ulrycha naplněna zhruba z 80 procent. Na léto zde mají atrakce pro všechny generace. Tahákem je 50metrová skluzavka s časomírou. Návštěvníkům je k dispozici v ceně vstupného.

V areálu funguje ale i wakeboardingový vlek, půjčovna paddleboardů, beachvolejbalová hřiště nebo hřiště na pétanque. O prázdninách tu bude škola djingu i pravidelné akustické úterky. Aktuální program je k dispozici na facebooku. Mají zde také pestrou nabídku jídel od salátů a grilovaných specialit po oblíbené langoše. Areál je v provozu od 09:00 do 20:00.

Přírodní koupaliště Motol v červenci zprovozní hřiště na vodní pólo, řekl provozovatel Milan Kirlík. I tady si letos návštěvníci nově mohou objednat jídla z grilu. Koupaliště je v provozu od 09:30 do 20:00.

Více prodejních míst, dětský hrad a klouzačku má od letoška koupaliště Stírka v Kobylisích, uvedl provozovatel Robert Segmüller. Otevřeno je od 09:00 do 19:00, v červenci a srpnu do 20:00.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy