Koupání v pražských přírodních koupalištích je bezpečné, jen Hostivař trápí sinice

ČTK ČTK
28. 6. 2019 11:10
Z pražských přírodních koupališť jsou sinice jen v Hostivařské přehradě. Hygienici proto zde nedoporučují koupání lidem s citlivou pokožkou, voda by jim mohla způsobit vyrážku. Zakalená voda je na koupalištích Džbán a Lhotka. Zájemci by k vodě měli vyrazit co nejdříve a s sebou mít pokrývku hlavy. Podle provozovatelů je o koupání velký zájem a třeba na biotopu na Lhotce se tvoří fronty.
Biotop Radotín
Biotop Radotín | Foto: ČTK

V Hostivaři se potýkají se sinicemi dlouhodobě. V létě 2017 dokonce Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR zhodnotil vodu jako nebezpečnou ke koupání. Od loňska proti sinicím bojují pomocí ultrazvukových čističek vody.

Magistrát tam nechal umístit tři jednotky. Každá dokáže ošetřit kruh o průměru 800 metrů. Díky solárním panelům a bateriím, které jsou součástí přístrojů, fungují 24 hodin denně. Technologie by měla zajistit, aby se množství sinic minimálně nezvyšovalo.

Sinice mohou u citlivější lidí způsobit vyrážky, zarudlé oči, rýmu i dýchací obtíže. K množení sinic přispívá teplé počasí.

Druhým stupněm z pěti označili pražští hygienici vodu ve Džbánu. Na vodní ploše o výměře přibližně 18 hektarů je pouze snížená průhlednost.

Stejně hodnocené je i koupaliště ve Lhotce s přírodním čištěním, které po šestileté výluce znovu funguje od minulého roku. Hygienici tam prováděli poslední měření 17. června.

Bez problémů je voda v motolském rybníku, v biotopu Radotín a v betonové nádrži Divoká Šárka. Hygienici těmto místům udělili nejlepší známku.

Doražte brzy, radí koupaliště

Zájemci by k vodě měli vyrazit co nejdříve a s sebou mít pokrývku hlavy. Ideálně by auto měli nechat doma a přijet veřejnou dopravou, informovali provozovatelé koupališť v Praze. 

Biotop Lhotka musel v těchto dnech kvůli nemocným plavčíkům mírně omezit kapacitu. V rekordně teplou středu podle vedoucí střediska Jany Fantové už dvě hodiny před otevřením stála před vstupem několik desítek dlouhá fronta zájemců. Aktuální stav je možné sledovat na webu.

O prázdninách by ale areál měl fungovat již naplno, uvedla Fantová. Lhotka má tento víkend otevřeno od 09:00 do 18:00. V červenci a srpnu je provozní doba prodloužena do 20:00.

Hostivařská přehrada s vodní plochou 43 hektarů je připravena odbavit všechny zájemce. Kapacita tu je 5500 koupajících se a ve středu byla podle slov ředitele areálu Daniela Ulrycha naplněna zhruba z 80 procent. Na léto zde mají atrakce pro všechny generace. Tahákem je 50metrová skluzavka s časomírou. Návštěvníkům je k dispozici v ceně vstupného.

V areálu funguje ale i wakeboardingový vlek, půjčovna paddleboardů, beachvolejbalová hřiště nebo hřiště na pétanque. O prázdninách tu bude škola djingu i pravidelné akustické úterky. Aktuální program je k dispozici na facebooku. Mají zde také pestrou nabídku jídel od salátů a grilovaných specialit po oblíbené langoše. Areál je v provozu od 09:00 do 20:00.

Přírodní koupaliště Motol v červenci zprovozní hřiště na vodní pólo, řekl provozovatel Milan Kirlík. I tady si letos návštěvníci nově mohou objednat jídla z grilu. Koupaliště je v provozu od 09:30 do 20:00.

Více prodejních míst, dětský hrad a klouzačku má od letoška koupaliště Stírka v Kobylisích, uvedl provozovatel Robert Segmüller. Otevřeno je od 09:00 do 19:00, v červenci a srpnu do 20:00.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy