Korupce už není pro Čechy takový problém jako před třemi lety, zjistil průzkum

ČTK ČTK
18. 1. 2016 14:00
Korupci za velký problém v Česku podle agentury STEM považuje 8 z 10 lidí. O tři roky dříve to bylo 9 z 10 dotázaných Čechů. Čtvrtina lidí je rovněž přesvědčena, že se vládě Bohuslava Sobotky podaří míru korupce výrazněji snížit. Někdejší vláda Petra Nečase (ODS) z hodnocení vyšla v roce 2012 hůře. Z hlediska politických preferencí dotázaných je nejvíce pozitivních názorů na snahu vlády ohledně řešení korupce u voličů ČSSD.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Většina občanů nadále považuje korupci za velký problém Česka, přesto takto smýšlejících od roku 2012 ubylo. Koncem loňského roku vnímalo korupci jako jeden z největších problémů země 81 procent lidí, o tři roky dříve to bylo 89 procent dotázaných Čechů. Příznivěji také hodnotí snahu vlády řešit ji. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM.

Dvě pětiny lidí si myslí, že se současná vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) upřímně snaží vyřešit velké případy tunelování, rozkrádání a korupce. Opačného názoru je 59 procent dotázaných. Čtvrtina lidí je rovněž přesvědčena, že se vládě podaří míru korupce výrazněji snížit.

Čtyřiasedmdesát procent občanů v to nevěří. Někdejší vláda Petra Nečase (ODS) z hodnocení vyšla v roce 2012 hůře. V její poctivou snahu vyšetřovat korupci tehdy věřila čtvrtina populace a 16 procent dotázaných čekalo, že Nečasův kabinet bude v boji s korupcí úspěšný.

Pokrok při pronásledování a trestání případů tunelování, rozkrádání a korupce v poslední době zaznamenalo 40 procent lidí, 60 procent nikoliv. V prosinci 2012 bylo pozitivních odpovědí o tři procentní body více, na čemž se podle STEM kladně podepsala medializovaná kauza někdejšího středočeského hejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha.

Z hlediska politických preferencí dotázaných je nejvíce pozitivních názorů na snahu vlády ohledně řešení korupce u voličů ČSSD. Příznivci hnutí ANO jsou v hodnocení toho, jestli se vláda poctivě o boj s korupcí snaží, rozděleni do dvou vyrovnaných táborů. Mezi stoupenci KDU-ČSL stejně jako ČSSD převažují pozitivní hodnocení. Naproti tomu u příznivců opozičních stran jsou zejména negativní.

"Zajímavé je výrazně kritické hodnocení u stoupenců KSČM, kteří jinak činnost ČSSD většinou oceňují," uvedl STEM.

Průzkum agentura provedla v první polovině listopadu 2015 mezi tisícovkou lidí starších 18 let.

 

Právě se děje

Další zprávy