Korupce? Trade Fides v hledáčku NBÚ

Pavel Baroch
28. 4. 2006 0:00
Praha - Firma Trade Fides, jejíž dva bývalí pracovníci jsou obviněni z uplácení armádních úředníků, by mohla přijít o bezpečnostní prověrku.

Národní bezpečnostní úřad už zahájil řízení, na jehož konci by mohlo být odejmutí bezpečnostního certifikátu, bez kterého by společnost Trade Fides přišla o lukrativní armádní zakázky za miliardy korun. Firma má prověrku na druhý nejvyšší stupeň - tajné.

Úřad prověřuje Trade Fides kvůli tomu, že prokurista firmy Libor Hledík a obchodní ředitelka Dana Mlejnková jsou obviněni z uplácení pracovníků ministerstva obrany. Spolu s nimi byl obviněn i vysoký ministerský úředník Miroslav Beňo, kterého policie zatkla, když vycházel z Hledíkova bytu s obálkou s milionem korun.

Foto: Aktuálně.cz

"Národní bezpečnostní úřad je povinen ověřit všechny skutečnosti ke zjištění, zda držitel osvědčení přestal splňovat podmínky pro vydání tohoto osvědčení," sdělil na dotaz deníku Aktuálně.cz Lubomír Prchal z bezpečnostního úřadu. Dodal, že zatím není možné říct, zda Trade Fides o zakázky skutečně přijde.

"V tuto chvíli není možné stanovit termín nebo časový rámec rozhodnutí a stejně tak není možné předjímat způsob, jakým bude ve věci rozhodnuto," uvedl Prchal.

Firma o prověrku (ne)přijde

Společnost Trade Fides už učinila důležitý krok k tomu, aby o bezpečnostní prověrku nepřišla: propustila prokuristu Hledíka a obchodní ředitelku Mlejnkovou. Vedení společnosti ovšem popírá, že by důvodem byla prověrka. Tvrdí, že prvotním impulsem k rozvázání spolupráce byl samotný fakt, že Hledík s Mlejnkovou jsou stíháni kvůli závažným trestným činům.

"Vrhá to velice špatné světlo na naši firmu," řekl ředitel pro strategii společnosti Lubor Matěj. Trade Fides věří, že o bezpečnostní prověrku nepřijde.

"Myslíme si, že k tomu není důvod," dodal Matěj.

Opačný názor má právník Jan Černý z advokátní kanceláře Černý - Raupachová. "Domnívám se, že o prověrku přijdou," soudí Černý.

Infobox
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Infobox

KORUPCE V ARMÁDĚ V SOUVISLOSTECH

Hlavní roli v úplatkářské aféře sehráli úředník ministerstva Miroslav Beňo a společnost Trade Fides...Články Pavla Barocha k této kauze - čtěte ZDE.

První prohlášení po třech měsících

Firma Trade Fides se veřejně vyjádřila k obvinění svých dvou, dnes už bývalých pracovníků poprvé po třech měsících od chvíle, kdy trojice obviněných skončila ve vazbě. Dosud byla jediným prohlášením stručná tisková zpráva, umístěná 30. ledna na internetové stránky firmy.

Předseda představenstva Trade Fides František Houdek se v ní distancuje od úplatkářské aféry, do níž jsou zapojeni i dva jeho bývalí spolupracovníci, a tvrdí, že firma získala od armády zakázky výhradně podle příslušných zákonů.

Ačkoli společnost Trade Fides uspořádala tiskovou konferenci, její vyjádření ke korupční kauze zůstává velice stručné. Na otázku deníku Aktuálně.cz, proč dal prokurista firmy Hledík plukovníku Beňovi z ministerstva obrany obálku s milionem korun, vedení podniku neodpovědělo.

"Nebudeme se k tomu vyjadřovat, je to v šetření," řekl předseda představenstva Houdek.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Bylo to pochybení, uznala firma

Trade Fides získal od armády například zakázku na technické střežení šesti muničních skladů za 2,7 miliardy korun.

Deník Aktuálně.cz zjistil, že ještě před vyhlášením výběrového řízení objížděla obchodní ředitelka firmy a bývalá pracovnice ministerstva obrany Dana Mlejnková tyto objekty ve firemním autě a s pracovníky ministerstva pořizovala technickou dokumentaci.

"Pokud to tak skutečně bylo, bylo to pochybení," uznal ředitel pro strategii společnosti Lubor Matěj. Nic špatného naopak nevidí na tom, že Trade Fides pořádal sportovní víkendy, kterých se účastnili vybraní armádní úředníci.

"Byli tam naši zákazníci a také pracovníci ministerstva obrany. Strejně to dělají i jiné firmy," řekl Matěj.

Trade Fides: Památky jsme zabezpečili

Trade Fides uspořádalo tiskovou konferenci především proto, aby odmítlo obvinění ministerstva kultury a Národního památkového ústavu, že byl při technické ochraně památek porušen zákon.

"Národní památkový ústav zadal vypracování auditu zabezpečení kulturních památek. Vyplynulo z něj, že zdaleka ne vše je v této oblasti v pořádku, a proto jeho výsledky předal státnímu zastupitelství," řekla bez bližších podrobností mluvčí ústavu Simona Hradilová.

Národní památkový ústav podle ní podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Trade Fides se ovšem podílí na technickém střežení více než tří set kulturních objektů.

"Prohlašujeme, že naše společnost vždy řádné splnila veškeré své závazky vyplývající ze smluv uzavřených s institucemi resortu ministerstva kultury a dodala zabezpečovací zařízení do všech objektů, které byly předmětem veřejné zakázky a k jejichž dodání se smluvně zavázala," přečetl vyjádření firmy její ředitel pro strategii Lubor Matěj.

Vedení Trade Fides soudí, že za kauzou by mohla být snaha jiné firmy odstranit svou konkurenci, anebo jde o vyřizování účtů na ministerstvu.

 

Právě se děje

Další zprávy