Koronavirus mají dva pracovníci finančního úřadu v Praze 10, do karantény jde 24 lidí

Michal Polák Tomáš Klézl Michal Polák, Tomáš Klézl
11. 3. 2020 17:32
Nový koronavirus už je potvrzen také u pracovníků státní správy. První dva pozitivní případy hlásí finanční úřad v Praze 10. Dalších 24 zaměstnanců úřadu skončilo na dva týdny v domácí karanténě.
Finanční úřad na Praze 10
Finanční úřad na Praze 10 | Foto: finanční správa

Nakažení pracovníci úřadu přišli do styku s více než dvěma desítkami lidí. "U pozitivních osob bylo dohledáno cca 24 epidemiologicky významných kontaktů, u kterých je nařizována povinná 14denní karanténa. Lidé v karanténě se mají zdržovat doma a sledovat pravidelně svůj zdravotní stav," informoval mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík.

Podle Boublíka jeden z nakažených nepřišel do kontaktu s návštěvníky úřadu z řad občanů. U druhého nakaženého úředníka hygienická stanice nemá informaci o tom, jakou pozici zastával.

Finanční správa na pokyn hygieniků nařídila plošnou dezinfekci prostor úřadu. Finanční úřad dostal za úkol poučit své zaměstnance, aby pečlivě sledovali svůj zdravotní stav a dodržovali pravidla osobní hygieny. 

O nakažení dvou zaměstnanců informoval ve středu server TN.cz. Podle serveru byl první případ potvrzen v pondělí a druhý v úterý, úřad ale zůstal otevřený. Finanční úřad doposud nevyvěsil žádné upozornění ani na webové stránky, ani na vstup do budovy úřadu, tvrdí server.

Informaci potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). "Je to něco, co se může stát a bude se to stávat. Lidé se vracejí z těch oblastí, bohužel někteří tam jeli v období, kdy bylo upozornění, že se tam nemá jezdit, a přesto to takzvaně riskli. Než se jim projevily příznaky, chodili do práce," řekl ministr na tiskové konferenci.

Úřad podle ministra zůstane v provozu. "Není nutné dávat celý úřad do karantény, pokud byl ten člověk lokalizován v jedné kanceláři, pokud byl v kontaktu jen s nějakým okruhem kolegů, kteří jsou zajištěni," dodal Vojtěch.

Ministr Vojtěch ve středu odpoledne oznámil, že během dne přibylo 12 nových případů, takže v Česku je již celkem 75 pozitivně testovaných na koronavirus.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy