Celkem dostala první dávku očkování už miliarda lidí, v EU vedou Maďarsko a Malta

Přenos skončil
V Evropské unii bylo dosud podáno 128 milionů vakcínových dávek, jimiž bylo naočkováno 21 procent unijní populace. V čele jsou Malta a Maďarsko, kde už očkovací látku dostalo 47 procent, potažmo 37 procent lidí. Velká Británie do soboty zvládla naočkovat polovinu obyvatel. Z celkové světové populace asi 7,8 miliardy lidí byla proti covidu-19 očkována již miliarda, uvádí agentura AFP.
Maďarsko očkuje i ruskou vakcínou Sputnik V, která není schválená Evropskou lékovou agenturou.
Maďarsko očkuje i ruskou vakcínou Sputnik V, která není schválená Evropskou lékovou agenturou. | Foto: Reuters
Přenos skončil

Přehled hlavních událostí dne:

 • V pátek přibylo v ČR 2587 případů covidu, naposledy jich bylo méně ve všední dny na konci září. Proti minulému pátku jejich počet klesl o 600.
 • Zároveň ale zpomalilo očkování. Proti čtvrtku i minulému pátku počet očkovaných klesl přibližně o 11 tisíc na 58 042. 
 • V Česku se objevila indická mutace koronaviru, řekl Právu ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Potvrzena byla v Hradci Králové, kam ji podle ministra přivezla zřejmě studentka z Indie. Případ je podle něj relativně dobře vytrasován. Nákaza se zásadně nerozšířila, protože nebyla výuka. Dva lidé s podezřením na indickou mutaci koronaviru jsou v izolaci, další rizikové kontakty v karanténě.
 • Právě v Indii nyní přibývá nově nakažených nejrychlejším tempem na světě, za posledních 24 hodin zaznamenali skoro 350 000 pozitivně testovaných. Denní statistiky jsou tam pravidelně rekordně vysoké a místní média referují o kritické situaci v nemocnicích, které nezvládají přívaly pacientů a bojují s nedostatkem lůžek i kyslíku.
 • Ve světě se za jediný den nakazilo koronavirem skoro 900 000 lidí, což je podle agentury AFP dosavadní rekord.
07:13

Vážení čtenáři, tento on-line přenos končí, děkujeme Vám za pozornost. Aktuální dění okolo pandemie koronaviru doma i ve světě můžete sledovat v nové on-line reportáži. 

22:15

V bohatých zemích, v nichž žije 16 procent světové populace, bylo aplikováno 47 procent všech dosud spotřebovaných dávek. Dvanáct zemí podle agentury AFP s očkováním proti covidu ještě vůbec nezačalo. Jsou to Tanzanie, Madagaskar, Burkina Faso, Čad, Burundi, Středoafrická republika a Eritrea v Africe, Vanuatu, Samoa, Kiribati v Oceánii a dále pak Severní Korea a Haiti.

22:14

V Evropské unii bylo dosud upotřebeno 128 milionů vakcínových dávek, jimiž bylo naočkováno 21 procent unijní populace. V čele jsou Malta a Maďarsko, kde už očkovací látku dostalo 47 procent, potažmo 37 procent lidí. Nejlidnatější země EU jsou v tomto ohledu průměrné. Ve Francii má za sebou alespoň jednu dávku vakcíny 20,5 procenta obyvatel, v Německu 22,6 procenta, v Itálii zhruba každý pátý a ve Španělsku 22,3 procenta.

22:00

Z celkové světové populace asi 7,8 miliardy lidí byla do soboty proti covidu-19 naočkována již miliarda. Agentura AFP uvádí, že k sobotním 17:45 středoevropského času bylo ve 207 zemích nebo teritoriích světa upotřebeno nejméně 1 002 938 540 dávek očkovacích látek proti covidu-19. Tisková agentura vychází z oficiálních údajů jednotlivých zemí.

21:41

Velká Británie zvládla naočkovat alespoň jednou dávkou už polovinu své populace. Ve více než 66 milionové zemi tak dostalo vakcínu přes 33,5 milionů lidí. Přes 12 milionů už má za sebou obě dávky. Země plánuje pokračovat ve svém rozvolňovacím plánu a postupně znovu otevřít ekonomiku.

Očkovací místo zřídili v Anglii přímo v gotické katedrále.
Očkovací místo zřídili v Anglii přímo v gotické katedrále. | Foto: Reuters
19:40

V Maďarsku se v sobotu otevřely zahrádky a terasy restaurací a Maďaři se tak mohli poprvé po téměř šesti měsících vrátit do svých oblíbených podniků. Příští týden má následovat zprovoznění i vnitřních prostor. Desetimilionové Maďarsko v pátek oznámilo, že nejméně jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 je naočkováno 3,5 milionu lidí, tedy zhruba 35 procent populace. To byla podmínka, již si vláda stanovila pro uvolnění části restrikcí. Od listopadu do dneška mohly podniky nabízet jídla pouze k odnesení.

Maďarsko je sice v očkování obyvatel úspěšné a premiér Viktor Orbán řekl, že příští týden by mohly být naočkovány už čtyři miliony lidí, ale země má podle Univerzity Johnse Hopkinse nejvyšší úmrtnost v přepočtu na milion obyvatel. V zemi na komplikace covidu-19 zemřelo 26 420 lidí, tisíce lidí jsou stále hospitalizovány a stovky připojeny na ventilátory, napsala agentura Reuters. Nákaza se potvrdila od začátku epidemie u více než 767 000 občanů.

19:30

Několik tisíc lidí v sobotu v Londýně demonstrovalo proti koronavirovým opatřením i přesto, že jsou v Británii shromáždění kvůli epidemii zakázána. Účastníci chápou restrikce jako zásah do jejich osobních práv a protestem s nimi vyjadřují nesouhlas.

Podle odhadů britských médií se protestů zúčastnilo až 10 tisíc lidí.
Podle odhadů britských médií se protestů zúčastnilo až 10 tisíc lidí. | Foto: Reuters
18:23

V noci z neděle na pondělí se budou udělovat Oscary. Nejasné zůstává, jak bude kvůli koronavirovým restrikcím vypadat samotný ceremoniál. Producenti v čele s filmařem Stevenem Soderberghem již dříve uvedli, že chtějí zachovat zdání honosného galavečera, ačkoliv se akce nezúčastní tolik lidí jako obvykle. Všem hostům však tvůrci předem oznámili, že děkovné řeči nebudou moci pronést přes aplikaci Zoom. 

17:36

Situace v Indii se v posledních týdnech horší, za tři dny se nakazil milion lidí, denní statistiky jsou tam pravidelně rekordně vysoké a místní média referují o kritické situaci v nemocnicích, které nezvládají přívaly pacientů a bojují s nedostatkem lůžek i kyslíku.

Nemocnice v Dillí jsou na pokraji zhroucení, na oddělení intenzivní péče v nemocnici Svaté rodiny nemají už místo na další lůžka. "Skoro všechny nemocnice jsou na pokraji kapacit. Pokud dojde kyslík, není pro pacienty žádné řešení. Zemřou za několik minut," citoval server BBC jednoho z lékařů.

Některé nemocnice v Indii přestávají přijímat další pacienty, dokud se problém s kyslíkem nevyřeší.
Některé nemocnice v Indii přestávají přijímat další pacienty, dokud se problém s kyslíkem nevyřeší. | Foto: Reuters
16:55

Koronavirus v Americe zamíchal pracovním trhem. Firmy tvrdí, že je pro lidi bez práce kvůli Bidenově balíčku na obnovu ekonomiky výhodnější pobírat dávky v nezaměstnanosti než pracovat. Důvody jsou ovšem i jinde:

15:45

Rozvolnění opatření v kombinaci se slunečným počasím v sobotu přilákaly tisíce lidí do pražské zoologické a botanické zahrady. Zoo dosáhla v jednu chvíli maximální povolené kapacity 4000 návštěvníků v jeden čas, proto musela na pár minut vstup do areálu zastavit, před vchody se tak vytvořily fronty. Zájem byl i o botanickou zahradu, vzhledem ke své rozlehlosti ale nemusela podobnou situaci jako zoo řešit. Uvedly to mluvčí zahrad Michaela Bičíková a Lucie Dosedělová. Botanické a zoologické zahrady jsou po téměř čtyřměsíčním uzavření v rámci protiepidemických opatření opět přístupné od 12. dubna, povolen je ale jen vstup do venkovních expozic a počet návštěvníků je omezen na 20 procent kapacity.

15:24

Ve světě se za jediný den nakazilo koronavirem skoro 900 000 lidí, což je podle agentury AFP dosavadní rekord. Světová zdravotnická organizace ve své aktuální bilanci uvádí, že od posledního součtu přibylo přesně 894 043 případů nákazy.

Nejvíce - více než třetinou - se na přírůstku podílí Indie. V Indii nyní přibývá nakažených takovým tempem, jaké dosud žádná jiná země nezaznamenala. Za posledních 24 hodin tam mělo pozitivní test skoro 350 000 lidí. Brazílie k bilanci přispěla 80 000 novými případy nákazy, přes 62 000 infikovaných pak ohlásily USA.

14:36

Na začátku roku tady nebylo nic zanedbáno, zvrat se nečekal. Ten nastal až s mutacemi viru, vytvořila se dvojitá i trojitá mutace, vir je nebezpečný pro každého. Lockdown je velmi přísný, nejezdí městská doprava a obchody jsou otevřeny jen omezeně, říká přímo z Bombaje Blanka Varma.

14:23

Institut Roberta Kocha oznámil, že mezi země s vysokým rizikem nákazy koronavirem nově zařadil Indii. To znamená, že němečtí občané, kteří se od pondělka z Indie budou vracet, musí mít negativní test na koronavirus a nastoupit do dvoutýdenní karantény. Cizince z Indie úřady přes německé hranice vůbec nepustí, uvedla agentura Reuters.

14:47

V Německu v pátek přibylo dalších 23.392 případů nákazy koronavirem. To je zhruba o 400 méně než před týdnem. Počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 vzrostl o 286 na 81.444. S odkazem na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom dnes informovala agentura DPA. Kancléřka Angela Merkelová apelovala na obyvatele, aby dodržovali nově platná omezení, jako je například noční zákaz vycházení.

14:22

V Německu začala platit další opatření spojená s takzvanou nouzovou epidemickou brzdou včetně omezení nočního vycházení nebo uzavírky škol a obchodů v postižených regionech. "V našem boji s pandemií je to něco nového. Ale jsem přesvědčená o tom, že je to nutně potřeba," uvedla Merkelová ve svém pravidelném videopodcastu. "Pomůže nám to dosáhnout toho, abychom třetí vlnu pandemie nejdříve zpomalili, pak zastavili a pak zcela obrátili," dodala.

14:04

Nejen Petra Kvitová, ale i běloruská tenistka Viktoria Azarenková se nechala očkovat proti koronaviru. Fotku s náplastí na rameni pak zveřejnila na sociálních sítích a pěkně to schytala od fanoušků.

 

14:04

 V Ústeckém kraji přibylo v pátek 252 nových případů koronavirové nákazy. Je to o 31 víc než ve čtvrtek, ale o 90 méně než před týdnem. Podle údajů, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví, je v kraji nejhorší situace na Teplicku, kde za poslední týden odhalily laboratoře koronavirus u 339 lidí.

13:11

V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 315 případů potvrzené nákazy novým koronavirem. Je to nejnižší přírůstek ve všední den od počátku října.

12:59

Podle ní se pozitivita následně potvrdila i u osoby, která byla v Indii. "Další tři osoby měly negativní výsledek testu. Pozitivní jsou nyní stále v izolaci, rizikové kontakty v karanténě. Zdá se a věříme tomu, že k dalšímu šíření onemocnění v souvislosti s tímto případem nedošlo," dodala.

12:58

"Jednalo se skutečně o indickou studentku, v rámci epidemiologického šetření byly zjištěny další čtyři rizikové kontakty. Předpokládáme, že primárním zdrojem nákazy je jedna osoba z těchto kontaktů, která cestovala během března do Indie, po návratu neměla žádné příznaky a nakazila svou spolubydlící, u které se příznaky objevily," uvedla mluvčí.

12:58

Mluvčí hradecké KHS dnes ČTK řekla, že pro stoprocentní potvrzení tzv. indické mutace koronaviru se čeká na výsledky z Národní referenční laboratoře, která vzorky zkoumá. "Stoprocentně to ještě potvrzené není. Sekvenace je zatím neúplná, ale ukazuje na indickou mutaci. Předpokládá se, že se to potvrdí," řekla dnes ČTK Krejčí..

12:58

Mluvčí potvrdila slova ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, který řekl Právu, že indickou mutaci přivezla zřejmě studentka z Indie. Podle ministra je případ relativně dobře vytrasován, nákaza se zásadně nerozšířila, protože nebyla výuka.

12:57

Dva lidé s podezřením na tzv. indickou mutaci koronaviru jsou v izolaci, další rizikové kontakty v karanténě. ČTK to dnes řekla mluvčí Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové Veronika Krejčí. Podle ní byl případ s podezřením na tzv. indickou mutaci nahlášen hradecké KHS v pátek 16. dubna. 

13:11

Podezření na indickou mutaci koronaviru v Česku prověřuje Národní referenční laboratoř pro chřipku Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Výsledky mají být příští týden. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) deníku Právo řekl, že se indická mutace objevila v Hradci Králové. "Vzorek je v současnosti v Národní referenční laboratoři, kde probíhá celogenomová sekvenace, která je nutná pro přesnou identifikaci mutace. Výsledek by měl být příští týden," řekla mluvčí resortu Jana Schillerová.

12:39

Podezření na indickou mutaci viru z Hradce Králové prověřuje národní referenční laboratoř. Výsledky budou příští týden, řekla mluvčí ministerstva.

10:22

V Karlovarském kraji přibylo v pátek 21 nových nákaz koronavirem, zhruba o polovinu méně než před týdnem. Očkována je pětina všech obyvatel kraje.

10:07

V Plzeňském kraji přibylo v pátek 92 případů koronaviru, o 30 procent méně než před týdnem. Aspoň jednu dávku vakcíny má v kraji pětina dospělých.

09:39

V Pardubickém kraji v pátek přibylo 135 potvrzených případů covidu, před týdnem v pátek 170. Nákaza je v kraji nyní nejrozšířenější v okrese Svitavy.

09:28

Advokát Zdeněk Koudelka se kvůli aktualizovanému mimořádnému opatření ministerstva zdravotnictví znovu obrátil na Nejvyšší správní soud (NSS). Domnívá se, že ministerstvo nezapracovalo všechny připomínky ze čtvrtečního verdiktu NSS. Jde například o nucené uzavření některých obchodů a služeb. S prvním návrhem uspěl, soud celé opatření zrušil. "Ministr zdravotnictví Petr Arenberger pohrdá občany, které protiprávně zatěžuje zákazy, parlamentem, jenž omezil zákony ministerskou moc, i soudem, protože přehlíží jeho výtky. Byť nemáme nouzový stav, ministr zachovává zákazy z nouzového stavu, což je nepřípustné," uvedl Koudelka.

09:26

Ve Zlínském kraji přibylo v pátek 225 nových případů nákaz, o tři desítky méně než před týdnem. Je to nejnižší počet za pátek v letošním roce.

09:16

V Královéhradeckém kraji v pátek přibylo 39 nákaz, což byl nejnižší páteční přírůstek od konce srpna. Nákaza v kraji je nejrozšířenější na Hradecku a Jičínsku.

09:05 Ilustrační foto.

V Praze testy prokázaly v pátek 231 dalších případů covidu, o dvacítku více než ve čtvrtek. Proti minulému pátku byl jejich počet o stovku nižší.

08:45

V Jihomoravském kraji v pátek přibylo 247 nových případů koronaviru. Počty klesají. O týden dříve zdravotníci zachytili 281 případů, před 14 dny 520.

08:44

V Olomouckém kraji se od loňského března nakazilo koronavirem už více než 90 tisíc lidí. Epidemie ale slábne, v pátek přibylo 254 nákaz.

08:44

Ve Středočeském kraji v pátek přibylo 251 nakažených koronavirem. Oproti minulému týdnu je to o 107 případů méně. Lidé dostali 299.029 dávek očkování.

08:42

V Česku se objevila indická mutace koronaviru, řekl Právu ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Potvrzena byla v Hradci Králové, kam ji podle ministra přivezla zřejmě studentka z Indie. "Paradoxně nebyla nemocná ona, ale její indická spolubydlící," řekl. Případ je podle něj relativně dobře vytrasován. Nákaza se zásadně nerozšířila, protože nebyla výuka. Zatím není potvrzeno, jestli je indická mutace infekčnější nebo odolnější vůči vakcínám.

08:15

V pátek přibylo v Česko 2587 případů nemoci covid-19, naposledy byl ve všední dny nižší denní nárůst počtu nakažených na konci září. V mezitýdenním srovnání bylo zjištěných nákaz zhruba o 600 méně, proti čtvrtku jejich počet klesl minimálně, o čtyři desítky. Zároveň ale zpomalilo očkování. Proti čtvrtku i minulému pátku počet očkovaných klesl přibližně o 11 000 na 58 042. 

07:45

ČR je podle nákaz za 14 dní ze sousedních zemí na třetím místě. Česká republika má za uplynulých 14 dní 370 nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel, před týdnem to bylo 478. V porovnání se situací před měsícem je to přitom výrazný pokles, tehdy činil tento údaj 1037 a ČR byla mezi sousedními zeměmi v nejhorší situaci. Nyní je třetí, nejvíce nakažených za dva týdny přepočteno na obyvatele má nyní z okolních států Polsko (612 na 100.000 lidí, před týdnem 754) a Rakousko (373, před týdnem 414). Jako v jediné okolní zemi se situace zhoršila v Německu, které mělo před týdnem 288 případů nákazy za 14 dní na 100 tisíc obyvatel, nyní je to už 342.

07:42

ČR už nemá nejvíce obětí covidu v přepočtu na obyvatele. Z evropských a současně světových zemí má v současné době nejvíc obětí koronaviru na milion obyvatel Maďarsko, a to 2692 při celkem zhruba 26 000 mrtvých. V čele nelichotivého žebříčku vystřídala země Českou republiku, která měla nejvíce mrtvých na obyvatele od začátku dubna. Nyní je ČR druhá (2688 úmrtí na milion obyvatel, do 22. dubna 28 787 mrtvých). Průměrný počet obětí v Evropě na milion obyvatel činí podle serveru ourworldindata.org 1325.

07:37

Šíření nákazy koronavirem v Indii dál zrychluje, za posledních 24 hodin mělo pozitivní test 346 786 lidí, 2624 pacientů s covidem zemřelo, což jsou vůbec nejvyšší bilance od začátku pandemie. Situace v Indii se v posledních týdnech horší, denní statistiky jsou tam pravidelně rekordně vysoké a místní média referují o kritické situaci v nemocnicích, které nezvládají přívaly pacientů a bojují s nedostatkem lůžek i kyslíku.

07:36

V Německu za 24 hodin přibylo dalších 23 392 případů nákazy koronavirem. To je zhruba o 400 méně než před týdnem. Počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 vzrostl o 286 na 81 444. S odkazem na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA. Upozornila však, že údaj se může ještě změnit. V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od počátku pandemie koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo zhruba 3,27 milionu lidí. Z onemocnění se zatím vyléčilo kolem 2,88 milionu lidí.

07:33

Spojené státy začnou znovu očkovat vakcínou proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson (J&J). Obnovené může být okamžitě. Rozhodly o tom americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Očkování vakcínou bylo přerušeno před deseti dny kvůli spojování vakcíny se vzácnými, ale potenciálně smrtelnými krevními sraženinami. Oba úřady uvedly, že zdravotnické systémy a příjemci vakcín budou varováni před možným rizikem potenciálně smrtelného syndromu zahrnujícího závažné krevní sraženiny a snížení počtu krevních destiček. Přínosy podle odborníků jasně převažují nad riziky.

07:30

Rychlost šíření koronaviru v Chile se výrazně nesnižuje navzdory vysokému počtu očkovaných v zemi a několik týdnů trvající uzávěře.
V sedmnáctimilionové zemi se za posledních 24 hodin potvrdilo bezmála šest tisíc nových případů koronaviru, skutečný počet je ale pravděpodobně vyšší kvůli nízkému testování v zemi. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo za poslední den bezmála 100 osob, od začátku epidemie zhruba 18 tisíc.

20:58

Belgický premiér Alexander De Croo trvá na plánu rozvolňování, přestože nemocnice v zemi jsou téměř plné pacientů s covidem-19. Od 8. května by se tak měly otevřít terasy restaurací a kaváren. De Croo řekl, že 28 procent dospělých už dostalo alespoň jednu dávku vakcíny.

Představitelé belgického zdravotnictví podle agentury Reuters varují, že naplněnost nemocničních kapacit v Belgii se začíná podobat situaci v Itálii na počátku pandemie. Belgický premiér ale zdůraznil, že očkování proti koronaviru v zemi se zrychluje a 28 procent dospělé populace už bylo očkováno. "Pokud se věci budou vyvíjet jako nyní, můžeme pokračovat s naším plánem otevřít venkovní prostory 8. května," řekl De Croo na tiskové konferenci. "Otevření naší ekonomiky, našeho společenského života, se bude řídit očkováním," ujistil belgický ministerský předseda.

20:42

Řecké zdravotnické úřady v pátek potvrdily první výskyt takzvané indické mutace koronaviru v zemi. Mutace B.1.617 se vyskytla u muže, který onemocněl covidem-19 v polovině března. Takzvaná indická mutace je považována za výrazně nakažlivější než jiné kmeny koronaviru. Kvůli vysokému nárůstu počtu případů koronaviru dnes Kypr oznámil zavedení dvoutýdenní striktní uzávěry, uvedla agentura AFP.

19:53

Od 19. května bude usnadněn vstup do Rakouska. Po předložení očkovacího certifikátu, dokladu o vyléčení z covidu-19 nebo negativního testu na koronavirus odpadne nutnost uchýlit se po příjezdu do karantény. Povinná bude karanténa již pouze pro osoby cestující z vysoce rizikových oblastí, mezi něž se v současnosti řadí některé kraje na východě Česka. Nynější výjimky pro pendlery zůstanou v platnosti i nadále.

19:48

Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo okruh lidí s nemocí covid-19, kteří mohou dostat monoklonální protilátky od společnosti Regeneron. Na deset dní se prodloužila doba od nástupu příznaků onemocnění, ve které mohou nakažení experimentální kombinaci látek casirivimab a imdevimab obdržet. Protilátky mohou nově dostat také všichni lidé od 65 let výš s vysokým rizikem zhoršení nemoci. Vyplývá to z pátečního mimořádného opatření, které ministerstvo zveřejnilo na svém webu. Podmínky pro podání protilátek zmírnilo už počátkem dubna.

19:27

Místo uvažovaného šestimetrového odstupu dvojic na venkovním sportovišti se bude od pondělí uplatňovat plocha 15 metrů čtverečních na osobu.

18:22

Karanténě při cestování na Slovensko se od pondělí vyhne větší skupina lidí, kteří do země dojíždějí za prací. Bratislava také zmírní podmínky pro tranzit obyvatel členských států EU přes Slovensko. Vyplývá to z vyhlášky úřadu hlavního hygienika Slovenska, o které informovala mluvčí úřadu Daša Račková.

Nově se karanténa nebude vztahovat na osoby, které mají trvalý nebo i jen přechodný pobyt v sousední zemi Slovenska do 100 kilometrů od otevřeného hraničního přechodu a které pracují na Slovensku do 100 kilometrů od některého ze zmíněných přechodů. V současnosti je tato vzdálenost nastavena na 30 kilometrů. Takzvaný pendler musí mít u sebe potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus, které není starší než sedm dnů.

Slovensko také rozšíří jiné výjimky z karantény a z povinnosti mít u sebe výsledek testu na koronavirus. Využít je nově budou moci například občané členských zemí EU a jejich rodinní příslušníci pro případ tranzitu přes Slovensko do jiné země unie. Dále se výjimka po souhlasu slovenského ministerstva zemědělství bude vztahovat i na osoby v souvislosti se zajištěním fungování provozů kromě jiného v sektorech zemědělství či potravinářství a také při veterinární péči o hospodářská zvířata.

18:00

Rozvojová banka v záručním programu COVID sport dosud přijala 16 žádostí v objemu 62 mil. Kč. Nejčastějšími zájemci o úvěr jsou skiareály.

17:14

Ministerstvo školství nemůže svým interním předpisem umožnit udělení úřední maturity, uvedl Plaga. Sněmovna svou výzvou žádá nezákonný postup, dodal.

17:00

"Přínosy vakcíny AstraZeneca vyvažují rizika," uvedl Peter Arlett z EMA. Podle něj to jasně vyplývá ze studie, která dává velice vzácné případy výskytu krevních sraženin do kontextu s tím, jak vakcína pomáhá snižovat počty hospitalizovaných s covidem-19 a jak redukuje množství obětí pandemie.

Odborníci z EMA doporučili, aby lidé očkovaní látkou od AstraZenecy jako druhou dávku dostali tentýž preparát. Zdravotníci mají v souladu s doporučením výrobce aplikovat druhou dávku čtyři až 12 týdnů po té první.

17:05

Advokát Zdeněk Koudelka (Trikolóra) je připraven znovu se obrátit na Nejvyšší správní soud, pokud dospěje k závěru, že nové mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které v pátek schválila vláda, odporuje čtvrtečnímu verdiktu. "Udělal bych to bezodkladně," řekl Koudelka s tím, že se během víkendu seznámí s obsahem opatření. Podle některých odborníků respektovala vláda rozsudek Nejvyššího správního soudu, který celé dosavadní opatření zrušil, jen částečně a některá ustanovení nadále odporují právnímu názoru soudu.

16:54

Vláda podle pandemického zákona může jen omezovat, ne zakazovat, říká právník Ondřej Dostál (Piráti). Dodává, že vláda podle něj selhala.

16:20

USA hlásí další dva možné případy vážných komplikací po vakcíně Johnson & Johnson. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vyšetřuje úmrtí ženy ve státu Oregon a hospitalizaci další z Texasu. Podle agentury Reuters to ohlásily místní úřady. Činitelé CDC se dnes budou radit o tom, zda je bezpečné vakcínou znovu začít očkovat po asi desetidenní pauze, k níž americké úřady přikročily kvůli zprávám o možných nebezpečných vedlejších účincích očkovací látky.

16:18

Izrael za uplynulý den nezaznamenal žádná úmrtí na covid-19, což je poprvé za deset měsíců. Nově nakažených v zemi se zhruba 9,3 milionu obyvatel ve čtvrtek přibylo 129. Podíl pozitivně testovaných přitom činil 0,4 procenta. S odkazem na dnešní údaje ministerstva zdravotnictví o tom napsal zpravodajský web The Times of Israel. Obě dávky vakcíny od firem Pfizer/BioNtech obdrželo již více než pět milionů obyvatel, tedy zhruba 54 procent populace a 80 procent lidí, kterým bylo očkování zpřístupněno.

16:14

Rakousko chce 19. května otevřít restaurace, kulturní instituce a hotely. Ještě o dva dny dříve, 17. května, se mají vrátit všechny děti do škol. Po pátečním jednání se zástupci spolkových zemí, odborů a zaměstnavatelů to oznámil kancléř Sebastian Kurz. Vláda plánuje rozvolňování přes stále relativně vysoké přírůstky nakažených koronavirem, uvedla agentura APA.

Kromě podniků v gastronomii a kulturní scény bude od 19. května povoleno také sportování v uzavřených prostorách. Ubytovací zařízení budou moci nabízet služby i návštěvníkům ze zahraničí.

"Světlo na konci tunelu svítí jasně," citovala Kurze agentura Reuters. Kancléř připustil, že dílčí uvolnění může způsobit nárůst počtu infikovaných koronavirem, což však vyváží pokročilé očkování lidí nad 65 let. Neočekává tak nárůst pacientů v nemocnicích. Pokud bude tato etapa rozvolnění úspěšná, bude nejpozději začátkem července následovat další, dodal Kurz.

16:04

Provoz hotelu jen na čtvrtinu kapacity, jak s tím počítá vládní plán rozvolňování, podle expertů v současné situaci prohloubí ztráty. Takové fungování je podle nich pro chod hotelu zcela nerentabilní. Navíc není jasné, kdy konkrétně uvolnění nastane, nelze tak plánovat. Podnikatelé nevědí, zda nebudou muset po nějakém čase znovu zavřít. Vzhledem k pokračujícímu omezení služeb jim také chybí informace o další podpoře vlády. Vyplývá to z vyjádření odborníků na ubytovací služby a cestovní ruch.

16:02

Od pondělí se zpřísní podmínky návratu z Litvy, na tzv. mapě cestovatele se zařadí do tmavě červených zemí. Polepší si naopak Bulharsko.

15:55 Ilustrační foto.

Pražské nemocnice obnovují plánovanou péči, například Fakultní nemocnice Bulovka zcela obnoví plánované chirurgické výkony od pondělí 26. dubna. V dalších nemocnicích v hlavním městě neakutní zákroky už obnovili a zvyšují počty provedených operací. Hospitalizovaných s covidem-19 je nyní v nemocnicích zhruba polovina s porovnáním s počátkem dubna, kdy nemocnice mohly začít neakutní zákroky znovu vykonávat.

15:54

Do tendru na dodání antigenních testů pro školáky podaly konkrétní nabídku čtyři firmy, uvedl předseda správy rezerv. Vítěze chce vybrat co nejdříve. Vítěz jedné z předchozích zakázek, firma Masanta s testy Singclean, se nyní do tendru nepřihlásila.

15:25

V původním režimu opět funguje Domažlická nemocnice, která se v únoru specializovala výhradně na péči o pacienty s covidem-19. Během poslední vlny koronavirové pandemie jich léčila téměř 400. Přesně po dvou měsících tuto misi ukončila a opět přijímá a hospitalizuje všechny necovidové pacienty z Domažlicka na všechna oddělení, nově včetně interny, chirurgie a lůžek následné a dlouhodobé péče. Omezuje rovněž příjem covidových pacientů z jiných spádových oblastí a z okresů, pro které dosud byla hlavní cílovou nemocnicí, řekl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

15:24

Mladoboleslavská nemocnice obnoví od pondělí provádění plánovaných operací, které byly odloženy kvůli pandemii koronaviru a vyčerpané kapacitě nemocnic. Při nástupu do nemocnice musí pacient předložit negativní PCR test, informovala mluvčí nemocnice Hana Kopalová.

15:08

Evropská komise vyjednala pro členské země Evropské unie nákup 1,8 miliardy dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Oznámila to předsedkyně komise Ursula von der Leyenová, podle níž kontrakt zajistí státům bloku dodávky do konce roku 2023. Vakcíny vyráběné americkou a německou firmou mají i kvůli problémům s dodávkami společnosti AstraZeneca být hlavním nástrojem, na který chce Brusel v rámci společného očkování v příštích letech vsadit.

15:06

Sta případů na 100 000 obyvatel za týden dosáhne Česko podle modelů ÚZIS na začátku května. Průměrně musí být asi 1500 případů denně, teď je dvojnásobek.

15:02

Poslanci vyzvali v usnesení ministra školství Roberta Plagu, aby nejpozději do 28. dubna umožnil žákům středních škol získat takzvanou úřední maturitu. Další jejich požadavky se týkají podmínek pro dálkové studium a opravné termíny.

14:54

Zástupcům divadelních a tanečních organizací v Česku nestačí čtvrteční vládní nástin rozvolňování života v Česku a chtějí přesnější plány. Mrzí je, že vláda jako službu nevnímá také kulturu, jejíž role pro návrat k normálnímu životu je podle nich nezbytná. Chtějí plán pozvolného otevírání kultury, neboť ji nelze otevřít ze dne na den. Ve svém prohlášení to uvedlo České středisko Mezinárodního divadelního ústavu (ITI).

14:43

Střední školy by se měly otevřít pro teoretickou výuku nejpozději při výskytu 75 nově nakažených s covidem-19 na 100 000 obyvatel za sedm dní, řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Podle ní to odpovídá doporučení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) a resort o tomto návrhu jedná s ministerstvem zdravotnictví. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že nyní je za sedm dní 177 infikovaných na 100 000 lidí.

14:11

Sněmovna přijala usnesení, v němž poslanci žádají ministra školství, aby interním předpisem, vydaným nejpozději do 28. dubna, umožnil žákům středních škol získat tzv. úřední maturitu. Ministr školství Robert Plaga tuto možnost dosud odmítal, usnesení však pro něj není závazné a nemusí se jím řídit. 

13:48 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Příští týden očekáváme větší dodávku vakcín AstraZeneca určenou pro praktické lékaře," řekl Arenberger. Praktičtí lékaři si také mohou objednávat přímo od dodavatele vakcín Johnson & Johnson, uvedl. Fronty na očkování by se podle něj měly pomalu zkracovat.

13:46

Vláda dopoledne během patnáctiminutového on-line zasedání schválila novou verzi opatření o omezení obchodu a služeb kvůli epidemii covidu-19. Reagovala tak na čtvrteční zrušení opatření Nejvyšším správním soudem (NSS). Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). V oblasti maloobchodu a služeb se v nové verzi opatření dosavadní pravidla měnit nebudou.

Nové opatření bude účinné od pondělí. Po výtkách soudu neobsahuje například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na 100. "Ti mohou být v libovolném počtu, ale můžeme stanovit podmínky, což jsme doplnili," řekl novinářům Arenberger. Opatření tak nadále požaduje, aby se účastníci shromáždění rozdělili na skupiny po 20, které od sebe dodržují dvoumetrové rozestupy.

13:45

Sněmovna by podle SPD a Trikolóry měla vyzvat vládu k umožnění návratu dětí do škol bez povinnosti testování žáků na koronavirus a nošení roušek.

13:44 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Budeme se snažit co nejvíce rozjet PCR testování, protože je přesnější a citlivější, ale také není nutné jej dělat tak často," uvedl ministr Arenberger. "Veké počty těchto testů by mohly vést k postupnému snížení jejich ceny," dodal.

13:42 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Byla to jenom taková drobná vlna, která byla způsobena spotřebováním dávek v těch dnech předtím," řekl Arenberger ke zpomalení očkování. V následujících dnech se podle něj množství vyočkovaných dávek za den opět zvýší a cílem je 100 tisíc očkovaných dávek denně.

13:38 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Očkování dětí zatím není plánováno, protože třeba Pfizer/BioNTech je až od 16 let věku," řekl Arenberger. Uvedl, že u dětí bude potřeba počkat na klinickou studii.

13:35

K očkování proti covidu-19 se registrovalo dnes od rána přes 70 000 lidí ve věku 60 až 64 let. Pro další věkovou skupinu se otevře příští týden.

13:33 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Přeočkovávání bude v dalších asi dvou až třech letech pokračovat, Česko bude postupovat v souladu s unijním postupem, uvedl Arenberger. Bude nutné kvůli tomu, že imunita klesá a objevují se nové mutace.

13:30 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Profesionálně provedené PCR testy budou mít platnost 7 dnů, profesionálně odebrané antigenní 3 dny. Neprofesionálním zatím ministerstvo nenastavilo hranici," uvedl ministr Arenberger k platnosti testů v rámci rozvolňovacích balíčků.

Vybrané služby spojené s péčí o tělo, jako kadeřnictví, pedikúra nebo masáže, budou moci podle čtvrtečního rozhodnutí vlády obnovit provoz od 3. května. Detaily pravidel pro otevření by měla vláda upřesnit v pondělí. Fungovat by měl režim jeden na jednoho, zákazník se bude muset prokázat negativním testem na covid-19.

13:27

Od 12. dubna až do čtvrtka bylo pozitivně zachyceno 2236 případů ve skupině dětí 5-11 let, zhruba jedna třetina z toho byla zachycena ve školách, tedy asi 700 dětí.

13:27 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že za poslední týden proběhlo 1600 kontrol kontrol izolačních a karanténních opatření, ve dvaceti případech došlo k porušení izolace a ve dvou případech k porušení karantény.

13:24 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"K dnešnímu dni jsme vyočkovali 2 719 610 dávek, skoro 1,8 milionu našich spoluobčanů dostalo alespoň jednu dávku," uvedl Arenberger.

13:20 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Po druhé dávce se zatím nakazilo 0,16 procenta naočkovaných," uvedl ministr Arenberger. Očkování tak podle něj prokazuje svoji účinnost.

13:19 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Do konce června bychom měli očkovat skupinu 40+," řekl Arenberger. V průběhu prázdnin by se pak mohlo očkovat bez ohledu na věk.

13:18 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Rozhodnutí se týká politických demonstrací či náboženských shromáždění, nelze nyní omezit jejich počet, ale můžeme stanovit podmínky z hlediska epidemického, například nošení roušek a podobně," uvedl ministr zdravotnictví Arenberger ke zrušenému opatření.

13:16 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Nejlépe se zatím vyvíjí epidemie v Karlovarském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji, naopak nejpomaleji epidemie brzdí v Ústeckém a Jihočeském kraji a krajích na východě republiky.

13:14 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Rozvolňovací balíček pro maloobchodní prodej a služby bude připraven do pondělí, ve čtvrtek by ho pak schválila vláda a účinnosti by nabyl příští pondělí 3. května. Bude záležet na epidemické situaci, řekl Arenberger.

13:10 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

K přerušení opatření v maloobchodě nedojde, vláda opravila chyby, kvůli kterým ho Nejvyšší správní soud zrušil, uvedl ministr Arenberger.

13:06 Karel Havlíček (ANO)

Přetrvávající omezení maloobchodního prodeje a poskytování služeb není v rozporu s aktuálním rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Soud se ve svém rozsudku obchodem a službami kromě jedné vedlejší poznámky nezabýval. Poslancům to řekl vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) v debatě na téma Konec likvidace českého maloobchodu, kterou vyvolali Piráti.

12:44

Jednotlivé fáze by měly být oddělené 14denním obdobím, což je inkubační doba. Obávám se, že dochází ke zkracování, komentuje epidemiolog Petr Pazdiora plánované rozvolňování.

12:35

Ve většině Itálie se od pondělí zmírní koronavirová opatření - otevřou se zahrádky restaurací, s omezenou návštěvností i kina a divadla a po několika měsících se uvolní cestování mezi regiony. Volné cestování bude mezi regiony ve žluté zóně, což budou od pondělka téměř všechny s výjimkou čtyř označených jako oranžové a Sardinie, která zůstává červená, tedy s nejhorší epidemickou situací, informovala dnes televize Sky TG24.

12:37

Hudebník Janek Ledecký se bude právní cestou bránit označení za dezinformátora, za něhož ho považuje Bezpečnostní centrum neziskové organizace Evropské hodnoty. V článku zveřejněném na serveru Seznam Zprávy organizace označila zpěváka a otce lyžařky Ester Ledecké za největšího dezinformátora o koronaviru mezi českými celebritami. "Podáváme oznámení o možném spáchání přestupku, ale nebudeme to řešit žalobou," uvedla zpěvákova mluvčí Radka Martiníková.

12:25

Vládní plán rozvolnění podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) prodlouží nejistotu podnikatelů i klientů a bere poslední části naděje na přežití tohoto oboru. Podle unie ze systému uvolňování není jasné, kdy se budou moci jednotlivá odvětví otevřít. Návrat k běžnému fungování bude dlouhý a za předložených podmínek bude provoz pro mnohé podnikatele nerentabilní, vláda navíc nezohlednila hygienické plány rozvolnění připravené profesními organizacemi, sdělila unie v tiskové zprávě.

11:58

Realitní makléři, kterým zanikla živnost pro nesplnění nových zákonných požadavků, ji zřejmě budou moci obnovit. Na dodatečné doložení splnění podmínek pro tuto práci pak budou mít čas do konce letošního roku. Předpokládá to poslanecká novela o realitním zprostředkování, kterou dnes schválila Sněmovna. Nyní ji dostanou k posouzení senátoři.

11:56

Vládní plán rozvolnění podle České unie cestovního ruchu prodlouží nejistotu podnikatelů i klientů. Bere poslední část naděje na přežití tohoto oboru.

11:56

Na jižní Moravě je za týden 176 nových případů covidu na 100 000 lidí. Kraj má 1,2 mil. obyvatel. Za den přibylo 372 nákaz. Je 359 hospitalizací. Zdravotníci v Jihomoravském kraji dali k dnešku lidem přes 310 000 dávek vakcín proti nemoci covid-19. První dávku dostalo přes 200 000 lidí, více než 110 000 z nich má už i druhou dávku. Vyplývá to z webu města Brna, kde je přehled o očkování v celém kraji.

11:47

V Plzeňském kraji sedmým týdnem klesá počet nových případů koronaviru. Za posledních sedm dní jich přibylo v kraji 629, což je týdenní pokles zhruba o čtvrtinu

11:15

Česká správa sociálního zabezpečení začne rodičům posílat doplatky krizového ošetřovného, které se zvyšuje zpětně od března. Peníze by lidé měli dostat v první polovině května.

10:52

Evropská ekonomika se z pandemie zotavuje rychleji, než se zdálo. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky za duben dnes zveřejnila společnost IHS Markit. K růstu se překvapivě vrátil i dominantní sektor služeb, na který nejvíce doléhají omezení spojená se snahou vlád zastavit šíření nového koronaviru. Evropa se potýká s novou vlnou epidemie, což některé země nutí zavádět nová omezení. V solidním růstu pokračuje aktivita i v Německu, které je hlavním obchodním partnerem České republiky.

10:16

Na Vysočině přibylo v posledním týdnu 1096 lidí s covidem-19, zemřelo 18. V porovnání s předchozím týdnem počet nových případů klesl o 35 procent.

10:14

Vysoké školy jsou připravené na obnovení praktické výuky posledních ročníků od pondělí a povinné testování studentů na covid-19. Možnost návratu do škol se bude týkat tisíců posluchačů, kterým pomůže zejména při dodělání závěrečných prací. Vzhledem ke končícímu semestru ale někde už klasickou výuku nahradí individuální konzultace a příprava na státnice. Vyplývá to z vyjádření zástupců pražských vysokých škol, které oslovila ČTK. Školy zároveň doufají, že se co nejdříve bude moct obnovit praktická výuka i v dalších ročnících.

10:09

Poslanci budou dnes v poledne diskutovat na návrh Pirátů o otevření obchodů, které jsou uzavřené kvůli protikoronavirovým restrikcí

09:15

Ve Zlínském kraji přibylo za týden 1629 případů nákazy koronavirem, o 126 méně než v předchozím týdnu. Přibylo 282 případů na 100 000 obyvatel.

09:11

Epidemie koronaviru v Olomouckém kraji dál slábne, za uplynulý týden přibylo 1327 potvrzených nákaz. Zpomaluje ale tempo očkování.

09:06

V Pardubickém kraji přibylo za týden 1115 nákaz koronavirem. Ve srovnání s minulými obdobími případů ubylo. Za minulý týden bylo 1204 nakažených.

09:05

V Ústeckém kraji přibylo za týden nejméně případů nákazy koronavirem od začátku října. Nově je dalších 1748 nakažených, o 643 méně než před týdnem.

09:05

V hradeckém kraji za týden přibylo 329 nákaz, před tím 509.Ve všech pěti okresech je sedmidenní nárůst nákaz na 100 000 obyvatel pod sto.

08:53

V Karlovarském kraji přibylo za týden 146 nákaz koronaviru, o 86 méně než za týden předchozí. Aktivních případů je 636, epidemie je na ústupu.

08:53

V Libereckém kraji za předchozích sedm dnů přibylo 656 případů covidu-19, což je nejméně od poloviny září. Rekordní byl počet očkovaných, 14 314.

08:52

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 2043 nově nakažených koronavirem. Ve srovnání s předešlým týdnem jde o pokles zhruba o 700 případů.

08:46

Od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19, byla nemoc potvrzena u více než 1,6 milionu lidí a zemřelo 28 863 lidí s covidem-19. Od začátku letošního března, kdy denní nárůsty počtu nakažených dosáhly skoro 17 000, postupně šíření nemoci zpomaluje.

08:36

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ve čtvrtek přibylo v Česku 2615 případů covidu-19, je to nejméně od 29. září. 
 • Česko je v EU podle nových případů covidu za 14 dní až dvanácté, za týden se zlepšilo o dvě místa. Tabulku přitom od počátku února do poloviny března vedlo.
 • Od pondělí 26. dubna bude obnovena praktická výuka na středních školách, otevřít budou moci také mateřské školy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. 
 • Zbytek obchodů, trhů a vybrané služby vláda za pokračující příznivé epidemické situace uvolní od 3. května. Vláda bude uvolňovat obchody a služby postupně na základě počtu nakažených na 100 000 obyvatel. 
 • Vláda dopoledne schválila novou verzi opatření o omezení obchodu a služeb kvůli epidemii covidu-19. Reagovala tak na čtvrteční zrušení opatření Nejvyšším správním soudem. V oblasti maloobchodu a služeb se v nové verzi opatření dosavadní pravidla měnit nebudou. Nové opatření bude účinné od pondělí. Po výtkách soudu neobsahuje například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na 100. Opatření nadále požaduje, aby se účastníci shromáždění rozdělili na skupiny po 20, které od sebe dodržují dvoumetrové rozestupy.
08:14 Ilustrační foto.

V Praze ve čtvrtek přibylo 216 potvrzených případů covidu, nejméně ve všední den od 7. září. Oproti čtvrtku minulého týdne je to o 54 případů méně.

08:03

Ve čtvrtek přibylo v Česku nejméně případů covidu-19 od 29. září. Ve srovnání s předchozím týdnem nárůst počtu nakažených klesl o pětinu na 2615.

07:42

Nejvíce mrtvých v přepočtu na obyvatele v EU za poslední dva týdny stále vykazuje Maďarsko - 353 mrtvých na milion obyvatel (před týdnem to bylo 363). Na druhém místě je Bulharsko s 231 mrtvým na milion obyvatel (před týdnem 246), třetí je Slovensko (198 mrtvých, před týdnem 199). ČR je zůstává pátá nejhorší se 138 mrtvými na milion obyvatel (před týdnem 167 mrtvých).

07:40

V Německu za poslední den přibylo 27 543 nově nakažených koronavirem, uvedl dnes Institut Roberta Kocha (RKI). To je o přibližně 1700 více než před týdnem, do aktuální statistiky jsou ovšem započteny případy ze Severního Porýní-Vestfálska, které do ní kvůli technickým potížím nebyly zahrnuty ve čtvrtek. Bilance úmrtí se v zemi s 83 miliony obyvatel zvýšila o 265 na 81 158.

07:40

Česko je v EU podle nových případů covidu za 14 dní až dvanácté, za týden se zlepšilo o dvě místa. Nejvíc případů na obyvatele má Kypr, druhé je Švédsko. Česká republika byla nejhorší od počátku února do poloviny března, za posledních 14 dní 457 případů na 100 000 obyvatel (před týdnem byl tento údaj 602 a před dvěma 809). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

07:39

V Jihočeském kraji podle hygieniků přibylo za poslední týden 1547 případů koronaviru. Je to o čtyři stovky méně než za předchozí týden.

06:30

V Indii za uplynulý den přibylo rekordních 332 730 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a také rekordní počet 2263 úmrtí souvisejících s covidem-19, oznámila agentura Reuters s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví. Indie se v současnosti potýká s největšími přírůstky nakažených na světě.

O den dříve indické úřady hlásily, že za středu bylo v zemi potvrzeno 2104 úmrtí a 314 835 nových případů infekce koronavirem, což byl podle Reuters nejvyšší přírůstek zaznamenaný v jedné zemi na světě od začátku epidemie.

06:25

Nejméně 13 pacientů s covidem-19 přišlo o život při požáru, který vypukl dnes ráno na jednotce intenzivní péče v nemocnici na předměstí Bombaje, finanční metropole Indie. 

"Na jednotce intenzivní péče bylo 17 pacientů, když požár vypukl. Třináct z nich zemřelo, čtyři byli převezeni do jiného zařízení," citovala agentura AFP mluvčího hasičů.

Hasiči již uhasili požár na druhém patře nemocnice, ve které bylo tou dobou bylo 90 pacientů. Ti, kteří potřebují kyslík, byli převezeni do jiných nemocnic v okolí. Příčiny požáru se zjišťují, uvedla agentura AP.

06:24

Kanada se rozhodla pozastavit na 30 dnů lety z Indie a Pákistánu kvůli zvýšenému výskytu případů nákazy koronavirem mezi cestujícími z těchto dvou zemí, uvedla agentura AFP s odvoláním na kanadského ministra dopravy. Indie se aktuálně potýká s největšími přírůstky nakažených na světě.

23:17

Obě dávky vakcíny proti covidu-19 již obdrželo více než pět milionů obyvatel Izraele, což je zhruba 54 procent populace. S odkazem na dnes aktualizované údaje izraelského ministerstva zdravotnictví o tom napsal web The Times of Israel.

21:33

Hygienici v Jihočeském kraji zaznamenali za posledních 24 hodin 283 nových případů koronaviru. Naopak 104 nemocných se uzdravilo. Počet aktivních případů covidu-19 v regionu nyní činí 5345 lidí, informovala ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

21:25

Francie od 3. května zruší nařízení, podle kterého se lidé mohou od domova vzdálit nanejvýš deset kilometrů. Od poloviny příštího měsíce se možná začne s postupným otvíráním obchodů, restaurací nebo kulturních zařízení. Noční zákaz vycházení od 19:00 zatím zůstává v platnosti. Rozvolňování opatření proti covidové pandemii dnes upřesnil francouzský premiér Jean Castex.

21:09

Africké země mají prozatím uskladnit vakcíny, které dostaly v rámci dárcovských programů a kterým vypršela doba spotřeby. Státy kontinentu k tomu dnes vyzvaly africké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a Světová zdravotnická organizace (WHO). Reagovaly tím na oznámení Malawi a Jižního Súdánu, že se nevypotřebovaných očkovacích látek hodlají zbavit.

"Vyzývám členské státy: když plníme naši roli a mobilizujeme tyto vakcíny, vy plňte svoji a vakcíny použijte," uvedl ředitel CDC John Nkengasong.

Malawi už dříve oznámilo, že plánuje zničit přes 16 000 dávek vakcíny od indického výrobce licenčních vakcín společnosti AstraZeneca Serum Institute of India (SII). Očkovací látku se nepodařilo podat do 13. dubna, tedy do data spotřeby uvedeného na obale. Východoafrická země je obdržela skrze Africkou unii díky daru od telekomunikační skupiny MTN. Jižní Súdán dal prozatím stranou 59 000 dávek od Africké unie, které podobně jako Malawi nevyužil včas.

20:54

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) vítá rozvolňování po etapách, protiepidemický systém (PES), který platil dříve, byl podle něj slepá ulička. O obsahu jednotlivých rozvolňovacích balíčků chce ještě jednat. Provozy v turismu, například hotely nebo památkové objekty, budou potřebovat o uvolnění vědět s větším předstihem, řekl dnes prezident SOCR Tomáš Prouza.

19:16

Dnešní události z domova přehledně: 

 • Nárůst počtu případů nemoci covid-19 za středu byl nejnižším za všední den za více než půl roku. Nově přibylo 2942 potvrzených nákaz koronavirem. 
 • Zbytek obchodů, trhů a vybrané služby vláda za pokračující příznivé epidemické situace uvolní od 3. května. Schválila to vláda, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vláda bude uvolňovat obchody a služby postupně na základě počtu nakažených na 100.000 obyvatel. 
 • Od pondělí 26. dubna budou moct otevřít mateřské školy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. Děti tam budou moci chodit bez roušek a bez testů
 • Rodiče, kteří od března zůstali doma s dětmi kvůli zavřeným školám během epidemie koronaviru, budou dostávat vyšší ošetřovné. Stoupne ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku. 
18:55

Záměr vlády otevírat druhý stupeň ZŠ od 3. května podle výskytu covidu-19 v regionech je podle zástupců školských asociací lepší než žádná změna.

18:54

Zrušení omezení obchodu a služeb Nejvyšší správním soudem je dle komory fitness správné. Provozům doporučí zvážit žaloby o náhradu škody, uvedla.

17:44 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Do tří týdnů by podle Arenberga měla být elektronická verze potvrzení o testu či očkování. Půjde se jí i prokazovat například v hotelích či službách.

17:34 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ministerstvo zdravotnictví nahradí opatření, které zrušil NSS, jiným, řekl Arenberger. Úřad se zatím s plným textem rozsudku nemohl seznámit.

17:34 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ministr Arenbeger očekává od příštího týdne výraznější dodávky vakcíny od Pfizer/BioNTech. Čekání na očkování se tak podle něj výrazně zkrátí.

17:00

Vláda bude v pondělí rozhodovat o otevření druhých stupňů ZŠ rotačně od 3. května pro tři kraje s nejnižším počtem nakažených koronavirem.

17:00 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Je potřeba respektovat dynamiku pandemie a podle toho, jak budou čísla klesat, se budeme řídit. Vždy budeme zohledňovat jestli i další parametry pandemie, jako třeba počet hospitalizací, neklesají," uvedl Petr Arenberger.

16:55

Od pondělí 26. dubna budou moct otevřít mateřské školy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. Děti tam budou moci chodit bez roušek a bez testů, uvedl po dnešním jednání vlády na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). V ostatních regionech budou nadále školky moci navštěvovat pouze předškoláci za přísnějších hygienických pravidel.

16:54 Karel Havlíček (ANO)

Vláda vždy v pondělí posoudí epidemickou situaci a nastíní další vývoj, řekl vicepremiér Havlíček. Definitivně rozvolnění potvrdí vždy ve čtvrtek.

16:52 Karel Havlíček (ANO)

Pro rozvolňování vláda podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) připravila šest balíčků. Určující bude počet nakažených. Uvolnění bude upřesňovat vždy v pondělí, ve čtvrtek ho bude potvrzovat. Havlíček to řekl dnes na tiskové konferenci po mimořádném jednání kabinetu. Klíčovým faktorem bude podle Havlíčka počet nakažených za posledních sedm dnů na 100 000 obyvatel. Potřeba je podle něj dosáhnout hodnoty 100 na 100 000 obyvatel. Nyní počet podle něj činí 177.

16:22

V dubnu čekalo na očkování proti covidu-19 průměrně 700 000 lidí. Dvojnásobný počet lidí než na začátku měsíce má termín, ale na vakcínu čeká.

15:27

Rodiče, kteří od března zůstali doma s dětmi kvůli zavřeným školám během epidemie koronaviru, budou dostávat vyšší ošetřovné. Stoupne ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku. Změnu zákona dnes podepsal prezident Miloš Zeman. 

Krizové ošetřovné se poskytuje z nemocenského pojištění po celou dobu uzavření škol kvůli koronavirové epidemii. Většina rodičů, která zůstala s dětmi do deseti let věku doma, mohla dosud pobírat 70 procent redukovaného výdělku.

15:27

Bezmála 500 lidí podepsalo petici požadující odstranění nanonástřiku z interiéru několika škol v Prostějově, který tam má snížit riziko nákazy novým koronavirem. Podle organizátorů petice neposkytlo město jednoznačné informace o jeho zdravotní nezávadnosti. Pracovníci specializované firmy začali nanočástice oxidu titaničitého aplikovat ve školách v polovině února, i kvůli kritice rodičů a opozičních zastupitelů byla akce po několika dnech zastavena. Radnice ale nadále tvrdí, že nanonástřik je bezpečný. Město zvažuje jeho dodatečnou kontrolu, řekla mluvčí radnice Jana Gáborová.

15:25

Nejvyšší správní soud zrušil celé mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného omezuje provoz obchodů, služeb i setkávání lidí. Zásah však má několikadenní odklad, vstoupí v platnost čtvrtý den po právní moci soudního rozhodnutí, tedy po jeho doručení aktérům. Ministerstvo tedy může opatření ještě změnit tak, aby odpovídalo nárokům soudu. Rozhodnutí soudu padlo neveřejně, soudci dnes výsledek oznámil na tiskové konferenci.

Hlavní vada opatření spočívala v tom, že nebylo vydáno s předchozím souhlasem vlády, ale až s následným. "Je to zásadní procedurální vada," řekla soudkyně Veronika Baroňová.

Soud zkritizoval také některá dílčí ustanovení. Například uvedl, že omezování počtu lidí na akcích by se nemělo týkat rodinných setkání, návštěv rodičů či sourozenců. Zdůraznil, že mimo nouzový stav nelze omezovat počet lidí na demonstracích či shromážděních pod širým nebem. Podle dosavadního opatření byl horní limit 100 lidí. V kostelech lze stanovit hygienické podmínky pro mše, ministerstvu však nepřísluší zasahovat do liturgických forem náboženských projevů, konkrétně jsou nepřípustné zákazy hromadného zpěvu a stanovení povinnosti při bohoslužbě sedět.

15:22

Do Zlínského kraje přišlo ze skladu Správy státních hmotných rezerv dalších 192 460 sad antigenních testů na covid pro školy a školská zařízení. Várka by měla školám vystačit na testování do 7. května. S distribucí do 13 obcí s rozšířenou působností pomáhají hasiči, řekl hejtman Radim Holiš (ANO).

14:28

Německo by od června mohlo nabídnout očkování proti nemoci covid-19 každému zájemci bez upřednostňování. Dnes to prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn ve Spolkové radě, které odsouhlasila epidemickou nouzovou brzdu.

14:00

Zatím 37 pacientům s přidruženými zdravotními problémy podala Fakultní nemocnice Brno proti covidu-19 lék Regeneron. Novinářům to ve čtvrtek řekl přednosta infekční kliniky Petr Husa. Stav pacientů, kteří lék dostali, se podle něj s výjimkou jednoho zlepšil, někteří čekají na dokončení léčby. Zařízení má dostatečné zásoby léku, oslovilo proto i praktiky, aby do nemocnice posílali pacienty, pro které je vhodný. Lék by měl pomoci lidem s covidem-19, kteří mají například cukrovku, jsou po transplantaci nebo mají onkologické onemocnění.

13:34

Fakultní nemocnice Hradec Králové chystá pro očkování veřejnosti otevření třetího očkovacího místa. Bude v Pavilonu profesora Bašteckého, kde zdravotníci zatím očkují pouze chronicky nemocné pacienty. Otevření třetího očkovacího místa bude závislé na dodávkách vakcín, řekl ve čtvrtek mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Nemocnice je největším očkovacím centrem v Královéhradeckém kraji.

13:22

Sněmovna by podle poslanců ANO a ČSSD měla uložit ministerstvu školství, aby kvůli odkladům obnovení prezenční výuky umožnilo letos studentům získat úřední maturitu, tedy udělení maturitní známky bez zkoušek podle průměru za studium. Zástupci vládních stran to dnes navrhli dolní komoře, která zatím o návrhu nerozhodla. Proti úřední maturitě se postavili například zástupci Pirátů, TOP 09 a KDU-ČSL.

13:22

Německo chce nakoupit 30 milionů dávek ruské vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19. Dnes to prohlásil saský premiér Michael Kretschmer, který je na návštěvě Moskvy. Ruský preparát ještě není v Evropské unii schválen, ale o povolení se uchází.

"Chceme koupit třikrát deset milionů dávek Sputniku V, a to v červnu, v červenci a v srpnu. Podmínkou je schválení evropskou lékovou agenturou," řekl saský premiér.

12:40

První praktičtí lékaři ode dneška dostávají vakcínu proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson, která je čtvrtou očkovací látkou v Česku. Rozvoz začal dnes ráno, řekl Martin Nesrsta, mediální zástupce firmy Avenier, která má rozvoz vakcíny na starosti. Z první dodávky obdrží vakcínu 288 ordinací praktických lékařů, zájem o ni podle Nesrsty mělo asi 2500 ordinací.

12:39

Antigenní testování ve školách v hradeckém kraji odhalilo minimum nákaz. Kontrolní PCR testy potvrdily nákazu jen u jednotek dětí zaměstnanců škol.

12:39

Ministr školství Plaga chce, aby otevření MŠ v regionech od 26. dubna upřesnilo MZd dnes, ne až v pátek. Školky dle Plagy potřebují čas na přípravu.

12:00 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Všichni zájemci o očkování proti covidu by měli být naočkovaní nejpozději do konce srpna, řekl Babiš. Chystá se očkovací strategie pro r. 2022 a 2023.

11:52

Počet úmrtí spojených s covidem-19 přesáhl v Rakousku hranici 10 tisíc. Za posledních 24 hodin stoupla bilance o 29 na celkových 10 026. Kromě toho za uplynulý den přibylo 2405 nových případů koronavirové nákazy. Počet hospitalizovaných s covidem-19 ovšem v zemi dále klesá. Ve srovnání s Českem má o něco méně lidnaté Rakousko zhruba třikrát méně mrtvých.

11:36

V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 367 lidí s koronavirem. Ve všední den je to nejméně od 5. října. Proti úterý to bylo o 131 nakažených méně.

11:34

Zhruba dvě pětiny Čechů přišly kvůli epidemii koronaviru o někoho známého ze svého okolí. U 15 procent lidí přitom zemřel někdo z rodiny, a to i širší. Svého velmi blízkého, jako například rodiče, prarodiče, sourozence nebo děti, ztratilo šest procent občanů. Pětina lidí, kteří se setkali s úmrtím někoho z okolí v souvislosti s nemocí covid-19, pak uvedla, že zemřelými byli známí a u osmi procent to byli kolegové a přátelé. Vyplynulo to z dubnového průzkumu agentury NMS Market Research, která jeho výsledky poskytla ČTK.

11:34

Česko může získat na posílení zdravotnictví a snížení dopadů covidové epidemie z unijního programu REACT-EU 18,4 miliardy korun. Sumu musí vyčerpat do konce roku 2023. Peníze se využijí na rozvoj a modernizaci nemocnic, jednotek intenzivní péče, hygienických stanic či péče o pacienty s rakovinou a seniory. Na tiskové konferenci program představili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

11:15

V Královéhradeckém kraji ve středu přibylo 49 případů nákazy koronavirem. Šlo o nejnižší středeční přírůstek od 2. září. Očkování ve středu zrychlilo.

11:12

Znovuotevírání obchodů a služeb nesmí podle ministerstva školství předběhnout návrat dětí do škol, který vláda již dříve označila za svou jasnou prioritu. Za klíčové úřad považuje, aby se do lavic mohli co nejdříve vrátit žáci druhých stupňů základních škol, ostatní ročníky škol vysokých a více se otevřely školky. Sdělila to dnes mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Resort o tom podle ní stále jedná s ministerstvem zdravotnictví i Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES).

11:11

Uplynulá zimní sezona mohla být podle mnohých provozovatelů skiareálů nejlepší za sedm let. Kvůli pandemii koronaviru a vládním opatřením ale horské regiony evidují v součtu ztrátu až 25 miliard korun. Do veřejných rozpočtů se tak z daní a dalších odvodů nedostalo 10,5 miliardy korun. Zatím nelze odhadnout, jaké budou mít ztráty na horská střediska dopady a zda některá příští zimu neotevřou. Vládní podpora fungovala více pro menší a střední areály, nikoliv pro největší. Na on-line tiskové konferenci to dnes řekli prezidentka Asociace horských středisek Kateřina Neumannová a její ředitel Libor Knot.

11:03

Brno dostalo 2800 respirátorů jako dar od spřáteleného tchajwanského města Taoyuan. V tiskové zprávě to uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Respirátory půjdou do oblasti sociálních služeb.

Podle Vaňkové navázalo Brno spolupráci s Taoyuanem, rozsáhlou metropolí na severu Tchaj-wanu, loni v listopadu. Při posledním on-line rozhovoru v březnu Brnu tamní primátor za své město nabídl pomoc při zvládání pandemie covidu-19 ve formě respirátorů FFP2. "Přijímáme je a jsme velmi vděční za tento velkorysý dar," řekla Vaňková (ODS). Dodala, že se těší na spolupráci, protože i Brno má jistě co nabídnout.

10:38

Při otevírání mateřských škol podle epidemické situace v okresech by se mohly do školek zřejmě vrátit aspoň částečně děti z pěti krajů místo dvou. Kromě celého Karlovarského a Královéhradeckého kraje jsou totiž nyní pod hranicí počtu nakažených pro otevření školek i Domažlicko a Tachovsko v Plzeňském kraji, Nymbursko ve Středočeském a Semilsko v Libereckém. Vyplývá to z údajů, které dnes na twitteru zveřejnili hygienici.

10:29 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný se vrátí do Fakultní nemocnice Brno, kde byl před nástupem na ministerstvo náměstkem pro Dětskou nemocnici. Nyní čerpá dovolenou.

Blatný byl ministrem zdravotnictví za ANO od 29. října do 7. dubna. Odvolal ho premiér Andrej Babiš (ANO) a zdůvodnil to tím, že se s ním rozcházel v názoru, jak by měl resort fungovat. Blatného nahradil Petr Arenberger.

10:06

Evropská komise připravuje žalobu proti společnosti AstraZeneca za zpoždění dodávek vakcín proti covidu-19, napsal ve středu večer server Politico s odvoláním na pět unijních diplomatů. O záměru dnes informovala také agentura Reuters. Cílem je zajistit, že AstraZeneca ve druhém čtvrtletí dodá slíbený objem očkovacích látek.

09:52

Na jižní Moravě přibylo za den 264 případů covidu-19, o 94 méně než před týdnem. Přibylo i devět úmrtí. V nemocnicích je 375 pacientů s nákazou.

09:52

Ve Zlínském kraji přibylo ve středu 341 případů nákazy koronavirem. Je to o 66 více než v úterý, také o 71 případů více než minulou středu.

09:42

Riziko nákazy koronavirem při venkovním sportu je mizivé, zjistil průzkum, který na žádost skupiny Restart provedla Fotbalová asociace ČR. Minulý týden se do něj zapojilo 3248 klubů z osmi převážně kolektivních sportů. Z celkových 37 134 sportovců bylo na covid-19 pozitivních 246 aktivních hráčů, což je 0,66 procenta. Jen pětadvacet z nich ale uvedlo, že se nakazilo právě při tréninku. To je 0,07 procenta ze všech hráčů, kteří se do tréninků v období od 12. do 18. dubna zapojili.

09:30

V Karlovarském kraji přibylo ve středu 39 nakažených koronavirem, o 30 více než před týdnem. S nemocí covid-19 se aktuálně léčí 650 lidí.

09:11

Ministerstvo průmyslu a obchodu dnes v 09:00 spustilo příjem žádostí do programu Ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné za březen. Živnostníci, kteří museli kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka budou moci o dotace žádat do 21. května. Na podporu je připraveno 126 milionů korun.

09:11

Ve Středočeském kraji ve středu přibylo 272 nakažených covidem. Oproti minulému týdnu je to o 169 případů méně. Lidé dostali 284 844 dávek očkování.

09:11

V Olomouckém kraji se již druhý den drží denní přírůstek nákaz pod hranicí 300 případů. Ve středu přibylo 216 případů, mezitýdenně o 126 méně.

09:00

Hlavní přehled událostí k dění kolem koronaviru:

 • Šíření viru v Česku dál zpomaluje. Ve středu přibylo 2942 nakažených.  Nižší nárůst ve všední den byl naposledy loni 30. září.
 • V posledních třech dnech ale stoupalo reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Z pondělní hodnoty 0,73 ve čtvrtek vzrostlo na hodnotu 0,85.
 • Vláda ve čtvrtek projedná plán na rozvolňování opatření v obchodu a službách. Obchody by se podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera měly otevřít nejpozději 3. května.
 • Arenberger také oznámí, ve kterých krajích se do mateřských škol budou moci od 26. dubna vrátit všechny děti.
 • Do ordinací praktických lékařů by tento čtvrtek měly dorazit první vakcíny od firmy Johnson & Johnson.
08:23 Ilustrační foto.

Laboratoře v Praze ve středu potvrdily 264 nových případů onemocnění covid-19. Bylo to bezmála o sto případů méně než v úterý a o čtvrtinu méně ve srovnání se středou předchozího týdne. Počet aplikovaných dávek očkování proti novému koronaviru byl ve středu v metropoli nejnižší ve všední den za poslední více než tři týdny. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:20

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 za středu byl nejnižším za všední den za více než půl roku. Nově přibylo 2942 potvrzených nákaz koronavirem. Nižší nárůst ve všední den byl naposledy loni 30. září. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nárůst případů covidu-19 zpomalil oproti předchozí středě o pětinu. Zároveň ale opět zpomalilo i očkování. Počet lidí naočkovaných proti covidu-19 klesl ve středu oproti předchozímu týdnu o desetinu na 58 637.

Kromě poklesu množství nově odhalených případů nákazy v minulých dnech klesaly i počty prováděných testů. Podíly pozitivně testovaných na počtu testů tak kolísaly. Počty testovaných a podíly pozitivních testů za středu dnes zatím ministerstvo ještě nezveřejnilo. Podle údajů k protiepidemickému systému PES ale v posledních třech dnech stoupalo tzv. reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Z pondělní hodnoty 0,73 stouplo na dnešních 0,85. Stále je ovšem pod zlomovou hodnotou jedna, jejíž překročení znamená zrychlování šíření nákazy.

08:20

V Libereckém kraji za středu přibylo 104 nových případů covidu, o týden dřív to bylo 108. Počet hospitalizovaných poprvé za pět měsíců klesl pod 200.

07:20

O brazilské mutaci koronaviru určitě víme, že je schopna reinfikovat lidi, kteří prodělali onemocnění původní variantou. Nejen kvůli tomu bychom měli mít velmi striktní kontroly při vstupu lidí ze zahraničí, říká viroložka Ruth Tachezy.

07:09

Americké ministerstvo zahraničí důrazně nedoporučuje svým občanům cesty do většiny zemí světa kvůli epidemii koronaviru. Do nejvyššího stupně varování bylo přeřazeno od začátku týdne alespoň 116 zemí světa, uvedla ve středu agentura Reuters. Důrazné varování "necestovat" platí pro většinu zemí v Evropě, včetně České republiky, Německa či Francie.

06:45 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Vláda dnes odpoledne projedná plán na rozvolňování opatření proti covidu-19 v obchodu a službách. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) Česko směřuje k tomu, aby se obchody otevřely nejpozději 3. května. Jeho úřad nyní připravuje plán rozvolňování na první polovinu května, který už má základní obrysy.

06:28

V Indii se za uplynulý den nakazilo koronavirem přes 300 000 lidí. To je vůbec nejvyšší denní přírůstek zaznamenaný v jedné zemi na světě od začátku epidemie. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Během posledního dne zemřelo 2104 osob nakažených koronavirem.

06:12

Za předchozích 24 hodin v Německu přibylo 29 516 nových případů koronaviru. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Číslo je takřka stejné jako před týdnem, kdy bylo ohlášeno 29 426 nových nakažených. Počet úmrtí se za poslední den zvýšil o 259 osob, minulý čtvrtek to bylo 293, uvedla agentura DPA.

21:55

Británie dnes zaznamenala 2396 nových infekcí a 22 úmrtí po nákaze koronavirem. Část tamních obyvatel si přitom od minulého týdne může užívat nových svobod, včetně otevřených obchodů a zahrádek restaurací a hospod.

21:54

Turecko za posledních 24 hodin zaregistrovalo 326 zemřelých v souvislosti s covidem-19, nejvíce za den od počátku epidemie. Z hlediska denní bilance nakažených v průměru za poslední týden je nyní Turecko celosvětově čtvrté nejhorší, uvádí na základě svých statistik Reuters. V zemi platí zákaz vycházení od sedmi večer do pěti ráno, víkendová uzávěra a další opatření, která tamní vláda zavedla po skokovém nárůstu nakažených a zemřelých, který způsobilo uvolnění restrikcí v polovině března.

21:53

Ve Francii přibylo dalších 34 968 nakažených koronavirem, tedy o 4,36 procenta více, než kolik jich úřady zaznamenaly předchozí středu. Ačkoliv denní přírůstek nakažených ve Francii v porovnání s minulým vzrostl, jde o nejnižší týdenní nárůst od poloviny března. To podle Reuters značí pozitivní dopady koronavirové uzávěry, kterou tamní úřady vyhlásily před dvěma týdny.

21:13

Zakázku na nákup antigenních testů do škol provedla vláda podle Senátu v rozporu s požadavky zákona o finanční kontrole ve veřejné správě. Horní komora dnes podle návrhu své komise mimo jiné konstatovala, že vláda si objednala o jeden milion testů více, než kolik jich bude mezi žáky a studenty distribuováno.

20:45

Vláda má podle Senátu přehodnotit loňské nařízení o kompenzačních bonusech za emisní povolenky. Podpora byla loni vyplacena neúčelně, nehospodárně a neefektivně a nedosáhly na ni menší firmy. Senát to dnes konstatoval na návrh své komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků.

V případě firem z holdingu Agrofert by byla případná podpora vyplacena "zjevně protiprávně" s ohledem na zákon o střetu zájmů, uvedl předseda komise Lukáš Wagenknecht (za Piráty).

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) byl horní komorou vyzván, "aby neposkytoval podporu firmám ze svěřenského fondu ovládaného předsedou vlády Andrejem Babišem". Premiér opakovaně odmítá tvrzení, že je kvůli svěřenskému fondu ve střetu zájmů, přestože to konstatovala i Evropská komise v předběžné auditní zprávě. Podle ní je Babiš ve střetu zájmů, protože má stále vliv na Agrofert, byť jej vložil do svěřenských fondů.

20:07

Po dnešku bude splněn slib o 200 milionech podaných vakcín proti covidu-19 za prvních 100 dní Bidenova mandátu. Prezident to oznámil v Bílém domě.

20:06

Ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s dětmi kvůli zavřeným školám během koronavirové epidemie, se zvýší. Stoupne ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku. Schválil to dnes zrychleně Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

19:58

Evropská unie vyvezla o zhruba 37 milionů dávek covidových vakcín více, než kolik si jich mezi sebou rozdělilo 27 členských zemí. Uvedly to dva zdroje agentury Reuters s odvoláním na unijní data.

EU nakupuje většinu vakcín jako celek a následně je podle dohodnutého klíče rozděluje členským státům. Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí bylo takto dosud v unii se 450 miliony obyvatel rozděleno 133 milionů dávek.

Od 30. ledna, kdy Brusel začal obchodní toky s vakcínami podrobně monitorovat, se z EU vyvezlo 136 milionů dávek do 43 zemí, přičemž největší část - 52,3 milionů - směřovala do Japonska. Druhá Británie dovezla z EU 16,2 milionu vakcín, uvedly zdroje Reuters poté, co statistiku v úterý představila ministrům členských zemí Evropská komise. Desítku největších příjemců očkovacích látek z EU doplňují Kanada, Mexiko, Saúdská Arábie, Švýcarsko, Turecko, Singapur, Kolumbie a Hongkong. Dalších 34 milionů vakcín se vyvezlo v prosinci a v lednu, ukazují předběžná data za tyto měsíce. Celkový rozdíl mezi množstvím vakcín distribuovaných v EU a vyvezených mimo evropský blok tak činí 37 milionů.

19:41

Hygienici v Jihočeském kraji evidují za posledních 24 hodin 301 nových případů koronaviru. Nově se vyléčilo 198 nemocných, šest lidí zemřelo. Počet aktuálně pozitivních stoupl na 5170 lidí. V jihočeských školách se dnes testovalo 804 dětí a 361 dospělých, pozitivní nebyl nikdo. Novináře o tom v tiskové zprávě informovala ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

19:34

Kvůli obavám ze šíření koronaviru bylo zrušeno mistrovství světa hokejistek v Kanadě, které mělo začít za účasti českého týmu 6. května.

18:51

Deníku Právo hrozí až půlmilionová pokuta od Státního ústavu pro kontrolu léčiv kvůli několika článkům o léku proti parazitům ivermektin. Podle ústavu se v nich deník dopustil porušení zákona o regulaci reklamy a vyzval proto vydavatele, firmu Borgis, aby sdělil údaje o zadavateli, zpracovateli a šiřiteli reklamy. Společnost se proti tomu ohradila, podle ní žádný z článků reklamou nebyl.

 

18:50

Exministr zdravotnictví Prymula povede nemocnici v Říčanech patřící do skupiny Agel. Jeho úkolem bude mimojiné vybudovat nový pavilon za 250milionů Kč.

18:29

Rodiče dětí, u nichž se při školním testování zjistí koronavirus, mají nárok na krizové ošetřovné. Pobírat ho budou do doby, než nákazu vyvrátí ověřovací PCR test, nebo než jejich potomkovi při případném potvrzení covidu skončí karanténa či izolace a bude moci znovu do třídy. 

18:28

Výběr středečních událostí, které se týkají koronavirové krize:

 • V úterý bylo v Česku očkováno nejméně lidí za všední den za skoro dva týdny. Podáno bylo 51 199 dávek vakcín, což je téměř o pětinu méně než předchozí úterý. Naposledy bylo ve všední den méně očkovaných 7. dubna.
 • V úterý ale také dál pokračovalo zpomalování šíření epidemie. Bylo potvrzeno 3787 případů covidu, tedy o čtvrtinu méně než před týdnem.
 • Dále ubývá i zemřelých, od 11. dubna se počet úmrtí lidí s covidem-19 drží pod 100 za den.
 • S ustupující epidemií koronaviru nabírají obrysy plány na rušení opatření proti šíření nákazy. Vláda je projedná ve čtvrtek. Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května, řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Mateřské školy by se i pro zbylé děti mohly otevírat po jednotlivých okresech, navrhne premiér Andrej Babiš (ANO).
 • První vakcíny od firmy Johnson & Johnson dostanou praktičtí lékaři ve čtvrtek
 • Městská část Praha 9 chce podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu v souvislosti s protikoronavirovými opatřeními ministerstva zdravotnictví. Domáhá se jejich zrušení tak, aby se do základních a mateřských škol mohli vrátit všichni žáci s negativním testem.
 • Podíl pozitivních testů na koronavirus ve firmách podle průzkumů Svazu průmyslu a dopravy ČR od začátku března do půlky dubna klesl z 0,77 procenta na 0,17 procenta
17:56 Ilustrační foto.

Hlavní město po dohodě s ministerstvem zdravotnictví upraví svoji očkovací strategii. V metropoli se v menších očkovacích místech dosud používala vakcína Moderna, té je ale málo, a tak město v některých přejde na látku Pfizer/BioNTech. Několik míst také skončí. Na dnešním jednání to řekl pražský koordinátor očkování Martin Ježek. V Kongresovém centru se podle něj nyní očkuje 950 lidí denně, od června by to měl být dvojnásobek.

Podle původního plánu se v Praze využívá látka Pfizer/BioNTech ve státních centrech ve velkých nemocnicích a ve velkokapacitním centru na Vyšehradě, které magistrát před časem spustil. Moderna pak má sloužit pro menší centra, kterých je několik desítek. Praktickým lékařům míří AstraZeneca a od května i nově schválená látka firmy Johnson & Johnson.

17:12

Řecko se turistům otevře od 15. května, oznámil dnes premiér Kyriakos Mitsotakis při představování nového plánu na postupné uvolnění koronavirových restrikcí. S oživením cestovního ruchu v polovině příštího měsíce Řeky čeká i zrušení zákazu cest mezi regiony, jihoevropská země předtím otevře zahrádky restaurací či některé školy, napsal list Ekathimerini.

17:49 Ilustrační foto.

V mateřských školách by se v okamžiku, kdy počet lidí s covidem-19 klesne pod 100 nakažených na 100 000 obyvatel, mohlo přestat s plošným testováním. Na dnešním jednání výboru pražského magistrátu pro zdravotnictví to řekla hlavní hygienička Prahy Zdeňka Jágrová. V základních školách podle ní testování v tomto školním roce bude pokračovat, dalo by se však uvažovat o zrušení rotační výuky.

Nyní chodí do škol děti na prvním stupni základních škol v rotační výuce a předškoláci v mateřinkách. Testování dětí ve školkách podle Jágrové nemá valný význam a půjde ho vypustit ve chvíli, kdy klesne počet nakažených pod 100 na 100 0000 obyvatel. Nyní je to konkrétně v Praze podle informací ministerstva zdravotnictví asi 138 pozitivních na 100 000 lidí.

16:54

Slovensko bude pokračovat v uvolňování koronavirových omezení. Restaurace budou moci od pondělí podávat jídlo na terasách, otevřou fitness centra.

16:53 Ilustrační foto.

Některé nemocnice v Praze budou snižovat kapacitu odběrových míst na testy na covid-19 či zkracovat provozní dobu těchto míst. Důvodem je snižující se zájem o PCR testy a mnohde i o testy antigenní. 

"U PCR testování došlo k výraznému snížení provedených odběrů, počty se pohybují okolo 200 odběrů denně, samoplátci tvoří jen jednotky procent PCR testovaných. Podle analýzy vývoje prováděných PCR testů v tomto týdnu zvažujeme od příštího týdne snížení kapacity odběrového místa," uvedla mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke. Naopak počet zájemců o antigenní testy podle Zinke v této nemocnici neklesá. Zdravotníci jich provedou zhruba 500 až 550 v pracovní dny a až 400 ve víkendových dnech. Kapacita místa je tak podle mluvčí plně využitá.

16:48

Sasko s okamžitou platností nabízí u praktických lékařů vakcínu společnosti AstraZeneca proti nemoci covid-19 každému, kdo projeví zájem. Postup Saska se ale nelíbí spolkovému ministerstvu zdravotnictví a ani ostatním spolkovým zemím. Německo kvůli několika desítkám případů mozkové žilní trombózy u mladších očkovaných preparátem AstraZeneca nedoporučuje tuto látku pro mladší 60 let.

"Abychom naočkovali více lidí, je u praktických lékařů s okamžitou účinností u látky od AstraZeneky zrušeno jakékoli upřednostňování," oznámilo saské ministerstvo sociálních věcí, které má na starosti i zdravotnictví a boj s pandemií.

16:19

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že prezident Miloš Zeman na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) před dvěma týdny odvolal z funkce ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Zhruba stejný počet lidí, 38 procent, si zároveň nemyslí, že jeho nástupce Petr Arenberger (za ANO) je dobrou volbou na místo ministra zdravotnictví. O opaku je přesvědčeno sedm procent občanů. Podle 25 procent je ale ještě brzo na hodnocení této změny. Vyplynulo to ze zjištění projektu National Pandemic Alarm (NPA), který téměř rok monitoruje v pěti evropských zemích postoje a nálady společnosti s ohledem na pandemii koronaviru.

16:06

Nachman Aš, který v Izraeli koordinuje postup v době koronavirové epidemie, popřel tvrzení premiéra Benjamina Netanjahua, podle nějž bude muset být po půl roce obnoveno očkování proti covidu-19. Aš sice souhlasí s tím, že bude nutné na ochranu proti covidu-19 očkovat i v budoucnu, ale v jakém časovém rozmezí, to podle něj zatím není jasné. 

15:51

Němečtí poslanci schválili nouzovou brzdu, jež kancléřce Merkelové umožní nehledě na regiony zavádět karanténní opatření včetně omezení nočního pohybu.

15:09

Od pondělí 3. května přestane ve Francii platit zákaz vzdálit se nanejvýš deset kilometrů od místa bydliště, zmírní se také noční zákaz vycházení. Prezident Emmanuel Macron chce dodržet i slib, že se terasy restaurací a kaváren otevřou v polovině května, uvedl dnes mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal.

15:12

Lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně zřejmě do konce června. Předpokládá to vládní novela, kterou dnes schválila Sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze hlasy 87 z 96 přítomných poslanců. Nynější zákon se vztahuje na březen a duben. Prodloužení vyplácení příspěvku dostanou k posouzení senátoři.

15:22

V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 498 případů nákazy novým koronavirem. Proti pondělí to bylo o 52 nakažených více. Proti minulému úterý je to o 88 nakažených méně. Vyplývá to z údajů takzvané Chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

15:10

Očkování v Ústeckém kraji v posledních dvou týdnech zrychluje. Region na tom byl dlouhodobě nejhůře v počtu podaných vakcín na počet obyvatel, nyní dostává více vakcín. Obě dávky má 6215 zaměstnanců škol. Novinářům to dnes po zasedání krizového štábu řekl mluvčí kraje Martin Volf. Ve čtvrtek se v kraji otevře první velkokapacitní očkovací centrum.

14:27

Ve Zlínském kraji dosud dostalo očkování proti covidu-19 více než 700 policistů a 271 zaměstnanců hasičského sboru. Pro policii v regionu pracuje včetně občanských zaměstnanců okolo 1300 lidí, pro profesionální hasiče přes 500 lidí, očkovaná je tedy více než polovina pracovníků obou složek.

14:24

Zástupci Unie školských asociací CZESHA se dnes ohradili proti informacím o tom, že školy nejsou dobře připraveny na maturitní zkoušky. Žáci podle nich mají možnost konzultací před zkouškami. Období praktických zkoušek sice začalo toto pondělí, ale kolem 90 procent škol zvolilo pozdější termín. Přibližně dvě třetiny škol kvůli epidemii covidu-19 letos zkoušky upravilo. 

13:57

Firmy podnikající v kultuře mohou ode dneška žádat o podporu z programu COVID kultura. Jeden žadatel může dostat až deset milionů korun. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo průmyslu, které výzvu připravilo spolu s ministerstvem kultury. O kompenzaci v souvislosti s koronavirem budou moci požádat firmy a neziskové subjekty pořádající kulturní akce. Žádosti mohou podávat do 30. června prostřednictvím portálu ministerstva průmyslu.

13:19

Policie v Berlíně nařídila rozpustit demonstraci proti epidemickému zákonu. Účastníci, kterých je přes 8000, nerespektují podle policie omezení.

13:03

Politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES dnes vyslalo v rámci kampaně po České republice pojízdné kadeřnictví. V něm se budou moci lidé nechat ostříhat nebo si koupit pivo. Kadeřnictví vyjelo od pražského rybníku Šeberák a během měsíce dojede do Ostravy. Fungovat bude jako petiční místo. Hnutí vzniklo sdružením lidí, kteří nesouhlasí s kroky vlády proti šíření covidu-19. V minulosti organizovala proti opatřením protestní akce nebo vyzývala restaurace a další podniky, aby navzdory nařízením otevřely.

13:02 Ilustrační foto.

PCR testy ze slin se budou na covid-19 testovat předškoláci v mateřských školách, které zřizuje Praha 6. Jednotlivé mateřské školy vypsaly výběrové řízení na dodavatele sad odběrových vzorků a na laboratoře, které budou testy vyhodnocovat. S testováním by se mohlo začít v týdnu od 26. dubna, sdělila dnes radní pro školství v Praze 6 Marie Kubíková (ODS).

12:48

Rozhodnutí o tom, ve kterých regionech se od pondělí otevřou mateřské školy, by mohlo vycházet z epidemické situace v jednotlivých okresech, nikoliv na úrovni celých krajů. Premiér Andrej Babiš (ANO) to navrhne vládě, sdělil dnes v pořadu Rozstřel na zpravodajském serveru iDNES.cz. Definitivní rozhodnutí, ve kterých regionech školky od 26. dubna otevřou, oznámí ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pátek kolem 13:00. Už nyní je ale podle Babiše jasné, že se do školek vrátí děti v Karlovarském a Královéhradeckém kraji.

12:47

 Dodávka antigenních testů na covid-19, kterou dnes hasiči rozvážejí pro školy do krajů, by měla pokrýt potřebu testování žáků a učitelů do pátku 7. května. Testy pro období od pondělí 10. května se budou rozvážet opět v další dodávce. Potvrdila to mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

12:31

Podíl pozitivních testů na koronavirus ve firmách podle průzkumů Svazu průmyslu od začátku března do půlky dubna klesl z 0,77 procent na 0,17 procent.

12:20

V nemocnici v indickém státě Maháráštra zemřelo 22 pacientů poté, co jim došel kyslík kvůli úniku ze zásobníku. Nemocnice léčí lidi s covidem-19.

12:16

V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 472 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to o 96 méně než před týdnem. Přibylo i šest úmrtí lidí s koronavirem. V dubnu klesá počet hospitalizovaných s nákazou, nyní je jich 382 ve 24 zdravotnických zařízeních v kraji.

11:58

Královéhradecký kraj má nyní druhý nejnižší nárůst případů koronaviru v Česku. Za posledních sedm dní v kraji přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 79 nakažených. Nižší šíření epidemie je jen v Karlovarském kraji s 65 případy. Nejvíce se pandemie v ČR šíří ve Zlínském kraj, kde je 291 případů nákazy za sedm dní na 100 000 obyvatel. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnila Hygienická stanice hlavního města Prahy.

11:12 Ilustrační foto.

Žalobu v souvislosti s omezením provozu škol z důvodu epidemie plánuje Praha 9 podat dnes. Připojí se k ní část místních škol a někteří rodiče.

10:49

Praktičtí lékaři dostanou vakcíny od Johnson & Johnson ve čtvrtek. Dnes distributor vyskladňuje zboží a ověřuje pravost jednotlivých balení.

10:43

V úterý přibylo v Karlovarském kraji deset případů covidu-19, méně než před týdnem. Za posledních sedm dní přibylo v průměru 20 případů denně.

10:12

Fakultní nemocnice Hradec Králové, která je největším zdravotnickým zařízením na východě Čech, s ústupem epidemie covidu-19 postupně obnovuje běžný provoz na pracovištích, která byla vyčleněna pro pacienty s covidem. Nyní nemocnice pečuje asi o 50 pacientů s covidem, zatímco na začátku března jich bylo 210. "Pokud bude pokles pacientů pokračovat, chceme nadále vracet covidová oddělení k běžnému provozu," uvedl dnes ředitel nemocnice Vladimír Palička

10:08

V Pardubickém kraji testy v úterý odhalily 178 nakažených koronavirem. Minulé úterý bylo 358 prokázaných případů a předminulé úterý bylo 426 nákaz.

09:44

V Plzeňském kraji přibylo v úterý 127 případů koronaviru, o 19 procent méně než před týdnem. Jeden nakažený zemřel. Očkováno bylo dalších 2613 lidí.

09:01 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) to dnes řekl televizi CNN Prima News. Vláda bude o rozvolňování protiepidemických opatření jednat ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví podle Arenbergera v současnosti také připravuje plán rozvolňování na první polovinu května, který už má základní obrysy.

"My všechno směřujeme k tomu, aby do konce dubna bylo možno uvažovat o otevření obchodů nejdéle od 3. května," řekl dnes Arenberger. Neupřesnil, zda budou moci otevřít všechny obchody, nebo jen některé. Pouze dodal, že opatření je ještě rozpracované a hlavní body by měla ve čtvrtek projednávat vláda.

08:59

Ve Zlínském kraji přibylo v úterý 274 případů nákazy koronavirem. Je to o 65 více než v pondělí, ale o 123 případů méně než minulé úterý.

08:59

V Libereckém kraji za úterý přibylo 132 nových případů covidu, o týden dřív jich bylo 170. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo asi 15 pct. obyvatel.

08:51 Ilustrační foto.

Praha 9 podává žalobu kvůli protikoronavirovým opatřením, domáhá se jejich zrušení, aby se do školek a ZŠ mohli vrátit všichni žáci, uvedl Seznam.

08:39

Ve Středočeském kraji v úterý přibylo 458 nakažených covidem. Oproti minulému týdnu je to o 102 méně. Lidé v regionu dostali 276 320 dávek očkování.

08:34

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • V úterý bylo v Česku očkováno proti nemoci covid-19 nejméně lidí za všední den za skoro dva týdny. Podáno bylo 51 199 dávek vakcín, což je téměř o pětinu méně než předchozí úterý
 • V úterý ale také dál pokračovalo zpomalování šíření epidemie. Bylo potvrzeno 3787 případů covidu, tedy o čtvrtinu méně než před týdnem
 • Dále ubývá i zemřelých, od 11. dubna se počet úmrtí lidí s covidem-19 drží pod 100 za den
 • Česko směřuje k otevření obchodů nejpozději 3. května. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger to dnes řekl CNN Prima News. Vláda bude o rozvolňování jednat ve čtvrtek

 • Hasiči začali dnes ráno rozvážet další antigenní testy na testování na covid-19 ve školách
08:21 Ilustrační foto.

V úterý přibylo v Praze 365 prokázaných případů covidu, o 70 méně než před týdnem. Je to nejnižší denní přírůstek za úterý od poloviny listopadu.

08:11

V úterý bylo potvrzeno 3787 případů covidu, o čtvrtinu méně než před týdnem. Dál ubývá i zemřelých, od 11. dubna se počet úmrtí drží pod 100 za den.

08:06

V úterý bylo očkováno proti covidu nejméně lidí za všední den za téměř dva týdny. Podáno bylo 51 199 dávek vakcín, skoro o pětinu míň než před týdnem.

08:00

Indie oznámila za posledních 24 hodin 295 041 nových případů nákazy koronavirem a 2023 úmrtí spojených s covidem-19, oba údaje jsou dosud v této zemi nejvyšší za den. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví.

Počet potvrzených nákaz v Indii, která má přes 1,3 miliardy obyvatel, je za poslední den zhruba šestkrát vyšší než před měsícem. Podobně vysoká čísla nových infekcí hlásí tamní ministerstvo už několik dní. V úterý oznámilo 259 170 nových infekcí; o den dříve přibylo 273 810 nákaz, což bylo dodneška nejvíce za den od počátku pandemie.

05:30

Hasiči začnou dnes ráno rozvážet další antigenní testy na testování na covid-19 ve školách. Ze skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Poleradech, Olomouci a Štítině je převezou do krajských distribučních center po celé ČR, odkud budou testy dál putovat do škol. Správa má podle pokynu ministra školství Roberta Plagy (za ANO) pro tyto účely uvolnit 3,5 milionu testů Singclean. Ty nyní pro samotestování používají školy v moravských krajích, kde je někteří kritizovali jako nepraktické.

21:26

Ministerstvo ve středu spustí distribuci vakcín Johnson & Johnson k praktickým lékařům, dostanou 14.400 dávek. Původně je měli dostat v pondělí.

21:12

Vakcíny proti nemoci covid-19 od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson jsou pro francouzskou očkovací kampaň "nepostradatelné", uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Pokud by se s nimi přestalo ve Francii očkovat, vláda by nesplnila dříve slíbené cíle o počtu naočkovaných lidí k určitému datu, napsala agentura AFP.

20:51

Hygienici v Jihočeském kraji evidovali za posledních 24 hodin 331 nových případů koronaviru. Za stejnou dobu se 476 pacientů v regionu uzdravilo.

20:24

Od 28. dubna můžou obyvatelé Nizozemska opět využívat venkovní prostory restaurací a barů. Ke stejnému datu po třech měsících skončí také noční zákaz vycházení. O pozvolném rozvolnění protiepidemických opatření dnes informoval premiér Mark Rutte. Oznámení přichází navzdory stále poměrně vysokému počtu nakažených v zemi, píše Reuters.

20:00

Návštěvy mezi rodinou a přáteli v prvních dvou týdnech v dubnu výrazně narostly a opatrnost části lidí před nákazou koronavirem povolovala. Naproti tomu ale stoupá imunita populace a postupně roste také zájem o očkování. Na začátku dubna vyjadřovalo ochotu k očkování 63 procent respondentů výzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research, což je nárůst o 12 procentních bodů oproti začátku roku a mírný nárůst oproti září 2020, tehdy to bylo 56 procent. 

19:28

Británie zahájila vývoj antivirotik proti covidu-19 s cílem mít do konce roku nejméně dva účinné léky pro domácí užití. Oznámil to britský premiér Boris Johnson.

Britský ministerský předseda vyzdvihl vakcíny a pravidelné testování jako klíče k návratu k normálu do léta, ale jeho vláda také podporuje vývoj léků, které mají pomoci v boji proti koronavirové pandemii.

19:28

Nezařazený poslanec Lubomír Volný má zaplatit pokutu, kterou mu uložil imunitní výbor kvůli lednové potyčce na plénu. Postih dnes potvrdila sněmovna.

18:44

Při uvolňování koronavirových opatření ve sportu by se mělo postupovat podle přírůstku nových nakažených. Klíčová bude hodnota takzvaného incidenčního čísla, což je týdenní přírůstek v přepočtu na 100 000 obyvatel. Národní sportovní agentura (NSA) zahrne tato kritéria do svého plánu na restart sportu, který dnes projednávala na ministerstvu zdravotnictví.

18:35

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku v pondělí zpomalil proti předchozímu týdnu o více než desetinu na 3301 nakažených
 • Ubylo ale zhruba o desetinu i očkovaných lidí, a to z téměř 62 000 za předchozí pondělí na 55 085
 • Méně než 100 případů covidu za týden na 100 000 obyvatel, což je podmínka pro otevření mateřských škol, mají zatím jen Karlovarský a Královéhradecký kraj. K této hranici se ale ještě blíží Plzeňský kraj, který má jen mírně nad 100 nakažených v přepočtu na obyvatele
 • Koalice soukromých lékařů je proti úhradě plošného testování na covid-19 a testování ve firmách ze zdravotního pojištění. Peníze budou podle nich chybět na běžnou zdravotní péči o nemocné
 • V Semilech dnes odvolali ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého, který umožnil chodit do školy i dětem, jejichž rodiče odmítají testování. Ve třídách školy děti nemusí nosit na obličeji roušky
 • Další dodávky protilátkových léků od firmy Regeneron dostanou nemocnice zřejmě začátkem příštího týdne
18:13

Švédové, kterým je méně než 65 let a dostali první dávku vakcíny AstraZeneca, dostanou v druhé dávce jinou očkovací látku proti covidu-19. Oznámil to podle agentury Reuters švédský zdravotnický úřad.

18:08

Ministerstvo průmyslu ve třetí výzvě programu Covid nájemné k dnešku schválilo a postoupilo k proplacení 83 procent žádostí za 3,1 mld. Kč. Jejich příjem skončil 8. dubna.

18:06 Ilustrační foto.

V pražských mateřských a základních školách bylo v pondělí na covid-19 otestováno antigenními testy 38 990 žáků. Pozitivní výsledek testu mělo 22 žáků. Údaje na svém webu uvedla Hygienická stanice hlavního města Prahy.

Foto: ČTK
17:54

Ministerstvo průmyslu a obchodu v programu COVID 2021 za devět dní eviduje 7606 žádostí za zhruba 2,1 miliardy korun. Podnikatelé mohou o dotaci z něj žádat do 31. května.

17:27

Hasiči budou ve středu od 8:00 ze skladů v Poleradech, Olomouci a Štítině rozvážet pro školy 3,5 milionu antigenních testů na covid, řekla mluvčí.

16:39

Chytrý telefon nepoužívá přes tři čtvrtiny lidí nad 65 let. Celkem s chytrým mobilem nepracuje víc než čtvrtina Čechů a Češek nad 16 let. Podíl uživatelů klesá s přibývajícím věkem. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) se připravuje mobilní aplikace, s jejíž pomocí by lidé doložili očkování proti covidu či negativní test a mohli se účastnit různých akcí.

16:21

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zjistila možnou spojitost mezi vakcínou proti covidu-19 společnosti Johnson & Johnson a velmi vzácnými případy krevních sraženin. Vedlejší účinky se však projevily pouze v jednotkách případů z milionů očkovaných a přínos vakcíny převyšuje možná rizika.

Americká firma Johnson & Johnson minulý týden z preventivních důvodů dočasně zastavila dodávky své vakcíny do Evropy. Unijní země si od jejího preparátu, jehož mají během druhého čtvrtletí dostat na 55 milionů dávek, slibují zrychlení dosud pomalého tempa očkování.

16:21

Alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 dostalo 41 procent z asi 2,8 milionu obyvatel ČR starších 60 let. Kompletní ochranu dvěma dávkami už má více než každý pátý tohoto věku. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví o očkování. Vakcíny v Česku zdravotníci aplikují bez jednoho týdne čtyři měsíce, podáno jich bylo přes 2,5 milionu dávek. V pracovní dny dostává vakcíny většinou kolem 60 000 lidí.

14:03

Sněmovna by mohla prodloužení vyplácení příspěvku k nemocenské lidem v koronavirové karanténě nebo izolaci schvalovat ve středu odpoledne. Na tiskové konferenci před schůzí dolní komory to v úterý řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Vláda v pondělí schválila prodloužení opatření do konce června, aktuálně platí do konce dubna.

14:02

Koalice soukromých lékařů je proti úhradě plošného testování na covid-19 a testování ve firmách ze zdravotního pojištění. Peníze budou podle nich chybět na běžnou zdravotní péči o nemocné. V otevřeném dopise to napsali ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO). Na twitteru o dopise informoval prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

12:57

Zástupci studentů vyzvali v otevřeném dopise rektory vysokých škol, aby posunuli termíny přijímacích zkoušek na přelom června a července nebo navýšili počet jejich termínů. Podle studentů se letos přijímací zkoušky mají konat často pouze několik dní po maturitách a v některých případech se jejich termíny i překrývají. Středoškoláci se obávají, že je to znevýhodní proti uchazečům ze zahraničí. Vyplývá to z dopisu, který podepsal předseda České středoškolské unie Viktor René Schilke a předseda Středoškolského sněmu hlavního města Prahy Tobiáš Tiele. Podle předsedy České konference rektorů Petra Skleničky zástupci vysokých škol slíbili, že vyjdou studentům s termíny vstříc stejně jako loni.

12:29

Tým výzkumníků z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice vyvinul ve spolupráci s vývojáři firmy IQS Group speciální čip, který by mohl zpřesnit výsledky testů na covid-19. Díky jeho vlastnostem, které koncentrují virové částice, bude možné zachytit i pacienty zcela bez příznaků. Na novém využití speciálního nanomateriálu se podílel i tým z Centra materiálů a nanotechnologií Univerzity Pardubice, uvedla v tiskové zprávě mluvčí vysoké školy Martina Macková.

12:12

Brněnští zastupitelé schválili odpuštění poloviny čtvrtletního nájmu u nebytových prostor podnikatelům, kteří museli omezit činnost kvůli vládním opatřením proti pandemii koronaviru. Týká se to období od května do července. Podnikatelé se mohou hlásit do konce května. Podle města to mohou být až stovky žádostí a úlevy v milionech korun. Podpora se týká gastronomických podniků, ale i služeb jako obchody nebo sauny a také sportovních klubů.

11:35

Postup vlády při otevírání mateřských škol je podle zástupkyň školek nelogický. Předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová nechápe, proč vláda kvůli epidemické situaci odmítá umožnit docházku do školky všem dětem v ČR a zároveň se chystá otevírat obchody. Podle vedoucí platformy Ředitelky a ředitelé mateřinek Andrey Benešové by zase vláda měla dát přednost před školkami ještě druhému stupni základních škol, kde je podle ní docházka pro děti důležitější než v mateřinkách. Jediným důvodem, proč se kabinet školkami zabývá, jsou podle ní pracující rodiče, zatímco vzdělávání jde stranou.

Foto: Jakub Plíhal
11:27

Safari Park Dvůr Králové nad Labem dostal od dárců od konce března 31 milionů korun. Příspěvek mu v jeho epidemií koronaviru ztížené situaci poslalo 70 000 dárců. "Velmi si ceníme neutuchající podpory veřejnosti, která nám pomáhá toto náročné období překlenout a pokračovat v našem poslání," řekl ředitel zoo Přemysl Rabas. Provozní rozpočet zoo, která patří Královéhradeckému kraji, činí přes 200 milionů korun ročně.

10:50

Pod 100 případů covidu za týden na 100 000 lidí, což je podmínka otevření školek, mají Karlovarský a Královéhradecký kraj. Mírně nad 100 má Plzeňský kraj.

10:39

Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko získají z unijního fondu obnovy nejvíce, hrozí ale, že kvůli potížím při využití přidělených peněz pro ně nakonec nebude celkový užitek takový, jaký by mohl být, kdyby tyto země pomoc zavedly hladce a bez technických překážek. Ve své analýze to v úterý uvedla mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Naopak Česká republika a Slovinsko budou mít z pomoci relativně slabý prospěch, což je ale dáno jejich celkově příznivější výchozí situací.

10:26

Další dodávky léků na covid od Regeneronu očekává FN Motol nemocnice koncem týdne. Do Prahy a Brna půjde 4000 dávek, posledních 4000 na konci května.

10:16

V Semilech v úterý odvolali ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého, který umožnil chodit do školy i dětem, jejichž rodiče odmítají testování. O jeho odvolání jednala rada města dlouho do noci, rozhodnutí bylo jednomyslné, uvedla na stránkách města starostka Lena Mejnková (Volba pro Semily). Odvolaný ředitel je přesvědčený, že jednal správně a je připravený se bránit. Pomoc mu nabídlo hned několik právníků.

10:02

Pivovary v Česku loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva, meziročně výstav klesl o 6,9 procenta. Spotřeba piva na obyvatele loni klesla o zhruba sedm litrů, tedy 14 velkých piv, na 135 litrů, a byla tak nejnižší od 60. let minulého století. Za poklesem výroby stojí koronavirové restrikce a omezení provozu restaurací v ČR, ale i v zahraničí, uvedli v úterý zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven.

09:27

Přehled denních statistik:

 • Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku v pondělí zpomalil proti předchozímu týdnu o více než desetinu na 3301 nakažených. Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku března.
 • V pondělí oproti neděli sice mírně stoupl počet hospitalizovaných z 3983 na 4108, ale ve srovnání s předchozím pondělím je nyní množství lidí v nemocnicích stále asi o čtvrtinu nižší. Navíc nadále klesá počet vážně nemocných z celkového množství pacientů s covidem-19.
 • Kromě počtů nově nakažených ale v posledních dnech klesají i počty lidí očkovaných proti covidu-19. V minulém týdnu nejprve množství očkovaných stoupalo a ve čtvrtek dosáhlo rekordních téměř 72 000 lidí. Od soboty ale denní počty podaných dávek vakcín ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne klesají. V pondělí bylo naočkováno jen asi 55 000 lidí.
 • Plán rozvolnění má vláda představit ve čtvrtek. V další vlně uvolňování opatření se obnoví praktická výuka ve školách. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger také uvedl, že by se mohly otevřít mateřské školy v krajích s dobrou epidemickou situací.
09:15

Bhútán skladoval po několik měsíců stovky tisíc dávek vakcíny proti koronaviru, než začal očkovat. Tamní rada buddhistických mnichů totiž vládě poradila, že musí počkat na příznivé datum:

08:57

Za poslední týden přibylo v přepočtu na obyvatele nejvíce nově nakažených covidem-19 ve Zlínském kraji. Naopak nejmenší počet záchytů zaznamenal Karlovarský kraj.

08:37

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17 000. Zpomalení šíření epidemie doprovází od poloviny března také postupný pokles množství lidí s covidem-19 v nemocnicích. V pondělí oproti neděli sice mírně stoupl počet hospitalizovaných z 3983 na 4108, ale ve srovnání s předchozím pondělím je nyní množství lidí v nemocnicích stále asi o čtvrtinu nižší.

08:07

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku v pondělí zpomalil proti předchozímu týdnu o více než desetinu na 3301 nakažených. Ubylo ale zhruba o desetinu i lidí očkovaných proti covidu-19, a to z téměř 62 000 za předchozí pondělí na 55 085. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:28

V Německu přibylo za uplynulý den 9 609 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 297 úmrtí, oznámil dnes Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 11 437 případů a 92 úmrtí.

RKI před týdnem hlásil 10.810 nových případů nákazy koronavirem a 294 úmrtí, připomněla agentura DPA.

Celoněmecké reprodukční číslo k pondělnímu večeru činilo 1,06 (předchozí den 1,16). To znamená, že 100 infikovaných lidí teoreticky nakazí v průměru 106 dalších. Pokud je číslo dlouhodobě nad hodnotou jedna, nákaza sílí.

06:27

Chřipka se přenáší podobným způsobem jako koronavirus, opatření přijatá s cílem snížit pandemii covidu-19 tedy vedla i k menšímu šíření jiných respiračních virů. V Česku je kvůli šíření covidu-19 omezeno shromažďování lidí, nařízeno nošení roušek či respirátorů, je zavřena část škol, obchodů a služeb a někteří lidé pracují z domova.

06:15

"V České republice v rámci sítě laboratoří spolupracujících s Národní referenční laboratoří pro chřipku a nechřipkové respirační viry nebyl v sezoně 2020 až 2021 zaznamenán jediný pozitivní záchyt viru chřipky," uvádí se ve zprávě, kterou vypracovala vedoucí laboratoře Helena Jiřincová a Jan Kynčl z oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ. To ale nemusí znamenat, že se v Česku chřipka nevyskytla.

06:15

Laboratoře v Česku nezaznamenaly v uplynulé sezóně ani jeden případ viru chřipky. Vyplývá to ze zhodnocení chřipkové sezóny 2020 až 2021, kterou vypracoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Na snížení přenosu respiračních virů měly vliv především protiepidemická opatření přijatá kvůli pandemii covidu-19. V loňské sezóně odborníci zaznamenali asi 300 závažných případů chřipkové infekce, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z nich 58 infekci podlehlo.

01:13

 Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) se v úterý vyjádří k vakcíně proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson, kterou minulý měsíc povolila k podmínečnému používání v Evropské unii. EMA přezkoumává několik případů krevních sraženin, které se po očkování touto látkou vyskytly. Už před více než měsícem začala také přezkoumávat vzácné případy krevních sraženin po podání vakcíny od firmy AstraZeneca.

23:02

Ve Slovinsku se na většině území po půl roce otevřely předzahrádky kaváren a restaurací. Stalo se tak v rámci rozvolňování koronavirových opatření, k němuž dnes s ohledem na příznivou epidemickou situaci přistoupila slovinská vláda. Rozvolnění platí prozatím do 25. dubna.

21:48

Švýcarsko rozšířilo svou kapacitu očkování proti covidu-19. Otevřelo velká očkovací centra ve městech jako Ženeva a Lausanne, napsala agentura Reuters. Počty infekcí v posledních týdnech pokračovaly v soustavném růstu.

21:14

Nizozemské úřady po mohutných protestech zrušily ohlášenou obří party s předpokládanou účastí 10 000 lidí, která byla zamýšlena jako test, zda se lze s pomocí koronavirového testování účastníků vrátit k pořádání větších kulturních akcí. Město Breda na jihu země odmítlo vydat povolení s argumentem, že není s to zajistit bezpečnost návštěvníků.

20:54

Navrhované přiznání takzvaného kompenzačního bonusu také dobrovolníkům, kteří za koronavirové krize pomáhali nebo pomáhají ve zdravotnictví či v sociálních službách, vláda odmítla. Vyplývá to z výsledků pondělního zasedání kabinetu. Dobrovolníci by podle novely části opozice v čele s TOP 09 měli dostat i zpětně 100 korun za hodinu, pokud nebyli odměněni jinak. Kabinet ve svém záporném stanovisku upozornil mimo jiné na to, že návrh jde proti principům dobrovolnictví.

20:48

V uplynulém týdnu byl ve světě nahlášen dosud nejvyšší počet nových případů koronavirové nákazy, celkem 5,2 milionu. Oznámil to dnes šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Svět má podle něj prostředky na to, aby dostal pandemii covidu-19 pod kontrolu v příštích měsících.

20:46

Majitel hospody v jižní Anglii dnes drsným způsobem vyhodil ze svého podniku šéfa britských labouristů Keira Starmera. Vadilo mu, že vůdce opozice nebojoval proti koronavirové uzávěře, kterou vyhlásila konzervativní vláda.

20:45

Bezdomovci dostanou zdarma antigenní testy na onemocnění covid-19. Rozhodla o tom v pondělí vláda. Testy budou podle informací ČTK uvolněny ze zásob Správy státních hmotných rezerv a ministerstva vnitra. Cílem je zmírnění dopadů pandemie.

20:44

Česko pošle Ukrajině roušky a testy na onemocnění covid-19. Rozhodla o tom v pondělí vláda. Zemi poskytne 192 000 zdravotnických roušek a 129 000 testů.

19:10 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

V pátek 23. dubna se podle Babiše otevře registrace k očkování proti covidu pro lidi 60 až 65 let. Další skupiny se budou přihlašovat vždy po týdnu.

18:58 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Arenberger nevyloučil možnost, že by se příští týden mohly otevřít školky i v dalších krajích, například Plzeňském.

18:57 Karel Havlíček (ANO)

O rozvolnění obchodů a služeb rozhodne vláda na mimořádném zasedání ve čtvrtek. Představí plán otevření, řekl dnes ministr Karel Havlíček.

18:57 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Od 26. 4. se otevřou školky v krajích, kde je týdenní přírůstek případů covidu pod 100 na 100 000 obyvatel. Teď to jsou Karlovarský a Královéhradecký.

18:57 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Děti v mateřských školách v krajích s nízkým přírůstkem nových případů covidu-19 nebudou muset být testováni ani mít roušky, řekl ministr zdravotnictví Arenberger.

18:45

Praktická výuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokých škol se obnoví od pondělí 26. dubna. Schválila to v pondělí vláda.

18:45

Do Česka bylo dodáno 2,7 milionu dávek vakcíny proti covidu. Podle materiálu vlády přes 2 miliony od Pfizer/BioNTech, 311 000 Moderny a 352 000 AstraZeneca.

18:00

Od začátku epidemie koronaviru zaznamenali odborníci 1535 případů, kdy se lidé nakazili opakovaně a v obou případech měli příznaky nemoci covid-19. Od poslední zprávy, kterou Státní zdravotní ústav (SZÚ) zveřejnil zhruba před měsícem, přibylo 135 případů. Frekvence reinfekcí je ale podle odborníků nadále velmi nízká. Vyplývá to z aktuálních informací SZÚ.

17:37

Ve všech státech USA, hlavním městě Washingtonu a v Portoriku se už mohou proti covidu-19 nechat naočkovat všichni dospělí Američané. Děje se tak poté, co poslední státy federace dnes rozšířily skupinu kandidátů na očkování na všechny obyvatele od věku 16 let. Informoval o tom list The New York Times (NYT). Cíl zpřístupnit očkování dospělým ve všech 50 státech USA do 19. dubna oznámil prezidenta Joe Biden před dvěma týdny.

17:11 Ilustrační foto.

Pražští hygienici zkontrolovali za březen a duben 125 firem kvůli povinnému testování zaměstnanců na nákazu koronavirem. Od začátku dubna také prověřili 93 lidí v karanténě a izolaci, porušení bylo pět. Hygienická stanice Hlavního města Prahy o tom dnes informovala na webu.

16:18

Americký prezident Joe Biden a jeho demokratický předchůdce Barack Obama v neděli večer v hodinovém speciálu na televizi NBC přesvědčovali po boku celebrit Američany, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. Biden chce ode dneška zpřístupnit očkování všem obyvatelům USA starším 16 let. Nedělní vystoupení bylo součástí masivní mediální kampaně Bílého domu, která bude pokračovat i dnes a v dalších dnech a jejímž cílem je přimět k naočkování co nejvíce lidí, napsal server stanice CNN.

Bílý dům od dneška spouští velkou mediální kampaň, při níž vládní činitelé poskytnou asi 30 rozhovorů v různých místních médiích napříč celou zemí. Soustředit se přitom budou hlavně na to, aby se jejich vystoupení dostala k divákům černošského a latinskoamerického původu a lidem žijícím na venkově, u nichž je podle vlády podobná osvěta nejvíce potřeba. Několik reklam se objeví rovněž v celostátních médiích.

15:55

V Portugalsku, s výjimkou desítky ze tří stovek okresů, dnes začala další fáze uvolňování koronavirových restrikcí, zavedených v této desetimilionové zemi v polovině ledna kvůli rychlému šíření nákazy koronavirem a přetíženým nemocnicím.

Ode dneška se v Portugalsku znovu otevřela také i kina a divadla, otevřená jsou ve většině země opět nákupní centra, která ale musí zajistit omezený počet přítomných zákazníků. Dosud byly otevřeny jen malé obchody. Stále ale platí pravidlo nošení roušek a dodržování bezpečné vzdálenosti. Uvnitř restaurací je rovněž omezen počet zákazníků, u stolu smí sedět nejvýše čtyři lidé, na terasách může být u jednoho stolu lidí šest. Do školy se také ode dneška vrátili v Portugalsku studenti starší 15 let.

15:52

Fakultní nemocnice Brno chce udělat osvětu mezi praktickými lékaři a lidmi ohledně použití léku firmy Regeneron na nemoc covid-19. Použije k tomu letáčky i sociální sítě, osloví praktiky. Nemocnice dostala na začátku dubna přes 1250 dávek léku, více než 1200 jich má stále na skladě. Lék přitom může pomoct k lehčímu průběhu nemoci především u pacientů s dalšími zdravotními potížemi.

15:37 Maláčová DVTV

Příspěvek k nemocenské budou lidé v koronavirové karanténě nebo izolaci dostávat do konce června. Vláda to dnes schválila, uvedla na Twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Na bonus mají nárok lidé, kteří šli do karantény a izolace po 1. březnu. Dostávají náhradu 60 procent redukovaného příjmu, ke které mají v prvních dvou týdnech ještě příspěvek až 370 korun na den. Celkem nesmějí ale pobírat víc než 90 procent svého průměrného výdělku.

15:32

Prodlužování zákazu prezenční praktické výuky ve středních a vysokých školách je podle předsedy Asociace školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka už neudržitelné. Školy podle něj nemohou praktickou výuku v řadě oborů nahradit na dálku. Doufají proto v to, že se praxe obnoví od příštího týdne, jak avizovali zástupci vlády. Stejný požadavek zopakovala minulý týden ve svém prohlášení Česká konference rektorů. Zejména pro poslední ročníky je obnovení praktické výuky podmínkou k tomu, aby studenti mohli úspěšně dokončit své studium, řekl dnes předseda konference Petr Sklenička.

15:31

Počet pacientů s koronavirem v jihočeských nemocnicích klesl na 319. Je to o polovinu méně než před měsícem, kdy bylo 19. března hospitalizováno 660 lidí. Většina nemocnic se proto připravuje na návrat k operacím, které v minulých týdnech a měsících odkládaly.

14:24

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně kvůli úbytku pacientů s koronavirem snížila počet covidových lůžek ze 171 na nynějších 80. V současnosti se stará o 58 nakažených, z toho 35 na jednotkách intenzivní péče. ČTK to dnes řekl lékařský náměstek Jindřich Olšovský pověřený vedením nemocnice. Nemocnice také spouští část plánovaných operací. Oproti loňským vlnám pandemie je podle Olšovského nyní nadějí očkování, jehož pozitivní vliv pocítili zdravotníci sami na sobě.

14:08

V některých regionech by bylo možné od pondělí 26. dubna k obnovení praktické výuky na středních a vysokých školách přidat i návrat ostatních dětí do školek. Vyplývá to z vyjádření odborné skupiny při ministerstvu zdravotnictví, které na dotaz ČTK poskytl její předseda, epidemiolog Petr Smejkal. Podle odborníků by to bylo možné v okresech, kde týdenní přírůstek nových případů nákazy covidem-19 nedosahuje 100 případů na 100.000 obyvatel. Taková situace je nyní podle údajů ministerstva zdravotnictví například v některých okresech v západních a východních Čechách. Konečné slovo bude mít vláda.

13:33

Nemocnice v Karlovarském kraji se začínají postupně vracet k běžné péči, která byla kvůli koronavirové epidemii několik měsíců omezená. V Karlových Varech začalo znovu fungovat chirurgické oddělení, v Chebu je v provozu gynekologické oddělení a od května by se zde opět měla otevřít porodnice. Vyplývá to z informaci, které poskytli zástupci nemocnic.

13:20

V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 139 lidí s koronavirem. Proti sobotě to bylo o 70 méně. Proti minulé neděli je to o 34 nakažených více.

12:50

Počet pacientů s covidem-19 se ve Fakultní nemocnici Ostrava proti lednu, kdy byla situace nejhorší za celou dobu pandemie, výrazně snížil. Ubylo také nemocných zdravotníků, čemuž výrazně napomohlo očkování. Přesto je zatím největší zdravotnické zařízení v regionu s návratem k běžnému provozu obezřetné.

12:41

Už hodinu po opětovném otevření velkého nákupního centra Avion Shopping Park na okraji Bratislavy byla v pondělí dopoledne výrazná většina míst na jeho parkovišti obsazena. Zejména v některých prodejnách s oblečením si zákazníci museli vystát frontu u pokladen, obecně ale tamní obchody náporu kupujících nečelily. Prodejny a další provozy v zemi mohou ode dneška znovu vítat zákazníky v souvislosti se zlepšující se epidemickou situací ohledně koronavirové nákazy.

Otevření prodejen, provozů služeb, dále hotelů a jiných ubytovacích zařízení, zoo či muzeí je součástí první velkého uvolnění karanténních omezení po jejich zpřísnění před vánočními svátky. Do škol rovněž nastoupily další skupiny žáků, konat se mohou bohoslužby a pohyb v přírodě je pro obyvatele povolen i mimo okres jejich bydliště. K některým aktivitám včetně vstupu do prodejen mimo nákup potravin a dalšího nevyhnutelného zboží lidé nadále potřebují potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus, o prodělání infekce v posledním půl roce nebo o očkování proti covidu-19.

12:29

Učitelé Waldorfské školy v Semilech odmítají v otevřeném dopise, být rukojmím v politickém boji. Demonstrovat za školy bez podmínek by se podle nich mělo v Praze před úřadem vlády a nikoli na Ostrově v Semilech. Jsou znepokojeni tím, že se na dění kolem školy nabalují další organizace a osoby s nejasnými zájmy. I proto odmítají podepsat petici za ředitele školy a nepůjdou ani na dnešní ohlášenou demonstraci, kterou do parku Ostrov svolalo na dnešní odpoledne hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES.

Ředitel Waldorfské školy v Semilech Ivan Semecký odmítl v minulém týdnu dělat ze školy testovací centrum. Děti mají podle něj právo chodit do školy, rodiče mají právo rozhodovat o svých dětech a učitelé mají děti vzdělávat. Umožnil tak chodit do školy i dětem, jejich rodiče testování odmítli. S jeho postupem nesouhlasí školská rada, vedení města dnes bude jednat o jeho odvolání. Postup ředitele řeší krajská hygienická stanice.

11:54

Praktická výuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokých škol se zřejmě obnoví od pondělí 26. dubna. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) řekl, že to dnes navrhne vládě. S obnovením praktické výuky od příštího týdne počítá i návrh mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. S otevřením školek chce ministerstvo školství v souladu s doporučeními epidemiologů podle Plagy počkat, až bude přibývat méně než 100 případů nakažených s covidem-19 na 100 000 obyvatel za sedm dní. Situace v jednotlivých okresech se nyní liší, někde je výskyt nemoci i trojnásobný.

11:51

Za nedodržení povinné karantény po příletu do Francie bude cestovatelům z Brazílie, Argentiny, Chile a Jihoafrické republiky hrozit pokuta 1500 eur (téměř 39 000 korun). Opatření začne v plném rozsahu platit od soboty 24. dubna, uvedl mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal, píše AFP. Důvodem jsou obavy ze šíření mutací koronaviru.

Francie již v sobotu oznámila zavedení povinné desetidenní karantény po příletu z těchto čtyř zemí. Dosud Francie cestující o karanténu žádala, nyní je ale povinná. Cestovatelé se musí hlásit prokuratuře a strážníci mohou kdykoliv přijít zkontrolovat, zda jste opravdu na místě, které nahlásili jako místo karantény, uvedl Attal.

11:29

V Plzeńském kraji přibylo v neděli 21 nových případů koronaviru, nejméně od začátku září. Aspoň první první dávku očkování má 15 pct obyvatel kraje.

10:36

Evropská unie využila možnosti ve smlouvě se společnostmi Pfizer a BioNTech a objednala si dalších 100 milionů dávek jejich vakcíny, uvedly firmy. Členské státy EU tak letos obdrží celkem 600 milionů dávek této očkovací látky. 

"V letošním roce tak plánujeme doručit do EU 600 milionů dávek, což pokrývá dvě třetiny populace EU. Dohromady se jedná o největší dohodu o dodávkách (naší vakcíny) Comirnaty, kterou jsme dosud uzavřeli na celém světě," uvedl v prohlášení obchodní ředitel BioNTech Sean Marett.

10:15

Od 10. května se budou moct Poláci starší 18 let registrovat na očkování proti koronaviru. Všichni dospělí by tak mohli být očkováni nejpozději do srpna, možná i dříve, řekl premiér Mateusz Morawiecki při otevření nového očkovacího centra. To bude mít větší kapacitu než místa, kde zdravotníci aplikují vakcíny v současné době. Rychlost vakcinace podle Morawieckého bude záležet na dodávkách preparátů. "Toto je okamžik, kdy můžeme říci, že chceme přejít do protiofenzivy," prohlásil ministerský předseda podle listu Gazeta Wyborcza.

"Doteď jsme se celou dobu této chmurné nákaze bránili. Dnes jsme čím dál lépe připraveni, dostává se k nám čím dál více vakcín a můžeme využít infrastrukturu pro očkování," uvedl premiér v Lehnici (Legnica) nedaleko českých hranic při slavnostním otevření prvního z nových očkovacích center. Postupně se otevřou podobná střediska ve všech polských vojvodstvích. Pokud bude jejich činnost úspěšná, časem by jich mělo v zemi vzniknout 471, píše agentura PAP.

11:19 Karel Havlíček (ANO)

V novém programu COVID Nepokryté náklady ministerstvo průmyslu a obchodu za první hodinu od jeho otevření hlásí 225 žádostí o podporu za zhruba 268 milionu korun. Dokončit a podat podnikatelé zatím zvládli 24 žádostí v objemu asi 75 milionů korun, další žádosti mají rozpracované. Na Twitteru to dnes uvedl šéf resortu Karel Havlíček (za ANO). Příjem žádostí ministerstvo spustilo v 09:00, pokračovat bude do 19. července. Na program je vyčleněno šest miliard korun.

10:06

Britští vědci dnes spustili unikátní studii, při které cíleně vystaví riziku nákazy covidem-19 dobrovolníky, kteří již dříve nemoc prodělali, a budou zkoumat jejich imunitní reakci. Cílem je zjistit, zda je možná opětovná nákaza. Británie se v únoru stala první zemí na světě, která tyto testy na dobrovolnících pro covid-19 povolila, píše agentura Reuters.

"Informace z této práce nám umožní navrhnout lepší vakcíny a léčbu a také pochopit, zda a jak dlouho jsou lidé chráněni poté, co covid prodělali," uvedla vakcinoložka z Oxfordské univerzity Helen McShaneová, která vede tuto studii. Práce podle ní také přispěje k pochopení, zda imunitní reakce může člověka ochránit před opětovnou nákazou.

10:04

Stav hromadného postižení osob kvůli covidu-19 už neplatí v žádné středočeské nemocnici. Blíží se mu jedině situace v čáslavské nemocnici, která se ale bude ještě vyhodnocovat, řekl dnes krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Epidemie koronaviru v posledních týdnech slábne, nemocnice se tak mohou vracet k normálnímu provozu.

09:59

V neděli přibylo v Karlovarském kraji 11 případů koronaviru, o tři méně než před týdnem. Dosud se v kraji nakazilo 44.829 lidí, zemřelo 1448.

09:36

V areálu Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře se naplno rozjel provoz nového očkovacího centra. Personální obsazení zajistila nemocnice, kapacita má být až 500 očkovaných denně, řekl dnes krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

09:34

Filipíny začnou opět nabízet vakcínu firmy AstraZeneca i lidem mladším 60 let. Oznámila to dnes náměstkyně ministra zdravotnictví Maria Rosariová Vergeireová. Manila tak ukončila dočasné přerušení očkování touto látkou, které souviselo se zprávami o nebezpečí vzniku krevních sraženin u mladších lidí.

"Výhody (vakcíny) převažují nad rizikem. Negativní reakci na AstraZeneku má jenom malé procento lidí," řekla Rosariová Vergeireová na tiskové konferenci. Filipíny pozastavily využívání vakcíny firmy AstraZeneca pro lidi do 60 let 8. dubna, i když se v zemi do té doby žádná komplikace u naočkovaných neobjevila.

09:10

Na jihu Moravy přibylo za den 59 potvrzených případů covidu, nejméně od loňského října. Přibylo 17 úmrtí. V nemocnicích je 400 pacientů s nákazou.

09:10

V Ústeckém kraji přibylo 84 případů koronaviru, o 45 méně než před týdnem. Na Děčínsku se do škol v rámci rotační výuky vrátili žáci prvního stupně.

08:52

V Libereckém kraji za víkend přibylo 61 potvrzených případů covidu-19. Za předchozí sobotu a neděli mělo pozitivní test na koronavirus 98 lidí.

08:51

Ve Zlínském kraji přibylo v neděli 108 případů nákazy koronavirem. Je to o 83 méně než v sobotu a o 21 případů více než minulou neděli.

08:34

Hospitalizovaných s covidem bylo v neděli nejmíň od 18. října, a to 3913. Na nejnižší čísla od října se počty pacientů dostaly už v předchozích dnech.

08:18 Ilustrační foto.

Laboratoře odhalily v Praze v neděli 85 nových případů nemoci covid-19, o 63 méně než před týdnem. Naposledy byl denní nárůst pod 100 případy v hlavním městě loni v srpnu. O víkendech se ale méně testuje. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Epidemie v Praze stejně jako v celé republice dál slábne.

08:15

Přehled hlavních událostí: 

 • V neděli přibylo v Česku 823 případů nemoci covid-19, to je nejméně od 13. září. Za celou epidemii bylo zaznamenáno přes 1,6 milionu nakažených a 28 532 zemřelých.
 • Hospitalizovaných s covidem bylo v neděli nejmíň od 18. října, a to 3913. Na nejnižší čísla od října se počty pacientů dostaly už v předchozích dnech.
 • Některé evropské státy včetně Slovenska nebo Portugalska ruší pandemická omezení. 
 • Podle premiéra Babiše by se do konce příštího týdne mohli k očkování registrovat lidé nad 60 let, v červnu by podle Arenbergera mohli přijít na řadu i čtyřicátníci.
 • Na konzultace do školy mohou od pondělí docházet i studenti závěrečných ročníků středních škol a středoškoláci ohrožení školním neúspěchem. 
08:07

V neděli přibylo v Česku 823 případů covidu, což je nejnižší denní nárůst od 13. září. Za celou dobu epidemie od začátku loňského března bylo v Česku zaznamenáno přes 1,6 milionu nakažených koronavirem a 28.532 zemřelých lidí s covidem-19. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, se k dnešku oproti neděli nezměnilo a dál se drží pod zlomovou hodnotou jedna.

07:39

Počet lidí, kteří v Německu zemřeli po nákaze koronavirem, překročil 80 000. Za uplynulý den země zaznamenala 92 úmrtí infikovaných lidí a dalších 11 437 nově prokázaných případů nákazy. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha. V pondělí je počet hlášených případů obvykle nižší - mimo jiné proto, že se o víkendu provádí méně testů, podotkla agentura DPA. Přesně před týdnem zaznamenal institut 13 245 nových infekcí a 99 zemřelých za den.

07:01

Itálie si chce sama vyrábět vakcíny založené na technologii mRNA, píše server Financial Times. Tak fungují například látky od společností Moderna nebo Pfizer. Přímo s Modernou Italové také vyjednávají, uvedl list. Rozhodnutí přichází v kontextu toho, že se EU odklání od jiného typu vakcín, jaký vyrábějí firmy AstraZeneca a Johnson&Johnson. 

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
06:43

Indie zaznamenala rekordní přírůstky ve statistikách nákaz koronavirem a úmrtí spojených s covidem-19. Přibylo 273 810 infekcí a 1619 mrtvých.

06:40

Lidé žijící v Austrálii a na Novém Zélandu se ode dneška mohou znovu volně přesouvat z jedné země do druhé po více než roce omezení spojených s koronavirem. Otevření "cestovní bubliny" podle agentury AP přináší lidem možnost po dlouhé době navštívit blízké, také znamená úlevu pro podnikatele v turistickém ruchu. Očekává se, že v první den nového režimu aerolinky přepraví tisíce lidí.

06:34

Belgie ode dneška ruší zákaz cest do zahraničí, které nejsou považovány za nezbytné. Tamní vláda ale svým obyvatelům cesty za hranice nedoporučuje.

06:33

Uvolnění pravidel vstupuje v platnost ve Švýcarsku, kde mohou otevřít zahrádky barů a restaurací a kde je na univerzitách možné obnovit prezenční výuku.

06:33

Další fáze rozvolňování začíná v Portugalsku. Ode dneška se v zemi mohou otevřít univerzity, střední školy, kulturní zařízení či restaurace.

06:33

Po zlepšení epidemické situace Slovensko po čtyřech měsících umožní znovu otevřít například všem prodejnám a provozovnám služeb, návštěvníky mohou přivítat také zoologické zahrady či muzea a obnovuje se i konání bohoslužeb. Do přírody mohou zájemci vyrazit i mimo okres svého bydliště. Rozšířeny byly také výjimky ze zákazu nočního vycházení.

06:32

Podnikatelé mohou od dnešní 09:00 žádat o podporu z programu COVID Nepokryté náklady. Žádosti přijímá ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prostřednictvím svého on-line informačního systému. Dotaci si mohou nárokovat ti, kteří za leden až březen zaznamenali propad obratu alespoň o 50 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského, nebo předloňského roku. Na pomoc je připraveno šest miliard korun.

06:29

Živnostníci mají dnes poslední možnost podat žádost o ošetřovné za únor. Program se uzavře ve 23:59. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohly o příspěvek za druhý měsíc letošního roku žádat od 19. března. Na podporu je připraveno 250 milionů korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá výzvu za březen.

06:29

Do lavic dnes usedne druhá skupina žáků prvního stupně základních škol a posledního ročníku mateřských škol v režimu rotační výuky, při které se třídy střídají ve výuce doma a ve škole. Na Děčínsku se výuka ve školách dnes obnoví s týdenním zpožděním. Studenti závěrečných ročníků středních škol a středoškoláci ohrožení školním neúspěchem budou moci začít docházet na konzultace ve skupinách maximálně do šesti lidí.

Foto: iStock
06:25

Spojené státy patří mezi země, které už využily největšího počtu vakcín. Podle serveru Our World in Data, na jehož provozu se podílí také Oxfordská univerzita, bylo na 100 obyvatel použito 61,6 dávky vakcín, což je podobné množství jako v Británii. V Evropské unii to bylo 24,9 dávky na 100 obyvatel a v České republice 22,9 dávky na 100 obyvatel.

06:24

Zhruba 130 milionů obyvatel Spojených států již dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19. To je polovina dospělé populace. Přibližně třetina lidí ve věku od 18 let pak obdržela obě vakcíny, uvedla dnes agentura AP. Mezi jednotlivými americkými státy jsou ale výrazné rozdíly. 

18:30

"Já doufám a jsem optimista, že by to mohlo nastat už koncem příštího týdne," řekl premiér k rozšíření registrací na šedesátníky. Další věková kategorie se podle něj pravděpodobně otevře na pondělním jednání. V pondělí zasedá vláda a vládní rada pro zdravotní rizika.

Česko by mělo podle premiéra do konce června dostat očkovací dávky pro více než 5,6 milionu lidí, pokud budou dodavatelé spolehliví. "Já pevně doufám, že se nám to povede, a možná už koncem července budeme v normálu, ale nechci nic slibovat," řekl.

18:27

Koncem příštího týdne by se registrace pro očkování proti covidu mohly otevřít pro lidi nad 60 let, řekl premiér Andrej Babiš. Jednat se o tom bude v pondělí, dodal.

16:35

Tempo očkování v Česku v sobotu po předchozích rekordech zmírnilo. Dávku za sobotu do večera dostalo 23 958 lidí, o týden dřív to bylo 29 994 naočkovaných. 

15:43

Německo si dnes připomnělo oběti nemoci covid-19. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier při hlavním pietním aktu v berlínské koncertní budově Konzerthaus vyzval německou společnost k soudržnosti a vyjádřil soustrast příbuzným obětí. Informovala o tom agentura DPA.

Německo si v neděli 18. dubna v Berlíně připomnělo pietním aktem oběti nemoci covid-19.
Německo si v neděli 18. dubna v Berlíně připomnělo pietním aktem oběti nemoci covid-19. | Foto: Reuters
15:14

 Z okresů v Česku je nyní epidemiologicky nejhorší situace na Žďársku se 366 a Děčínsku se 346 nakaženými na 100 000 obyvatel za poslední týden.

15:12

Přehled hlavních událostí: 

 • Česko za sobotu eviduje 1159 případů koronaviru, to je za sobotu nejméně od 5. září.
 • Lidí s covidem-19 je v českých nemocnicích nejméně od poloviny října, k sobotě 4052.
 • Ministr zdravotnictví Petr Arenberger uvedl, že Velikonoce navzdory obavám epidemickou situaci v Česku nezhoršily. Rozvolňování ale podle něj musí být pozvolné a uvážlivé.
 • Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové by měl být prioritou vlády návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu
 • Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. 
15:02 Ilustrační foto.

V Praze testy v sobotu prokázaly 198 nákaz koronaviru. Je to o 29 méně než před týdnem. 

13:13

V Ústeckém kraji přibylo v sobotu 140 případů koronaviru, je to o 65 méně než před týdnem. Do škol se na Děčínsku v pondělí vrátí žáci, dosud to měli jako v jediném okrese v ČR zakázány.

12:54

V Izraeli dneškem končí povinnost nosit ve veřejných venkovních prostorách ochranu úst a nosu. Důvodem je nízký počet nakažených koronavirem. V týdnu o tom rozhodl ministr zdravotnictví Juli Edelstein.

09:31

Na dnes zveřejněných 0,71 kleslo reprodukční číslo ze sobotních 0,81. Údaj ukazuje, kolik jeden pozitivně testovaný průměrně nakazí dalších lidí. Čím níže je pod hodnotou jedna, tím pomaleji se epidemie šíří.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pátek uvedl, že Velikonoce navzdory obavám epidemickou situaci v Česku nezhoršily. Nutná je ale opatrnost, protože virus je zrádný a situace nadále křehká, dodal. Rozvolňování proto podle něj musí být pozvolné a uvážlivé.

08:53

Indie sice za den odhalila rekordních přes čtvrt milionu případů nákazy koronavirem, při přepočtu denních přírůstků na 100 000 obyvatel ale v zemi stále přibývá jen asi desetina nakažených za den ve srovnání se situací, kdy byla v lednu epidemie na vrcholu v Česku.

V přepočtu na obyvatele nicméně ČR provedla od začátku pandemie téměř osmkrát více testů, než bylo provedeno v Indii. Od začátku pandemie se v Indii infikovalo téměř 14,8 milionu lidí, což je nejvíce po USA. Po nákaze koronavirem v zemi zemřelo 177 150 osob.

08:51

Lidí s covidem-19 v nemocnicích v Česku je nejméně od poloviny října, k sobotě 4052. Ve vážném stavu jich je 938, nejméně od počátku roku.

08:50

V sobotu v Česku přibylo 1159 případů koronaviru, za sobotu nejméně od 5. září. Víkendové počty snižuje menší testování. Reprodukční číslo kleslo na 0,71.

08:44

Druhá nejlidnatější země světa Indie zaznamenala za poslední den rekordních 261 500 případů nákazy koronavirem, 1501 pacientů po infekci zemřelo. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na tamní ministerstvo zdravotnictví.

07:24

V Německu se za posledních 24 hodin prokázalo 19 185 nových případů koronavirové infekce a dalších 67 lidí po nákaze covidem-19 zemřelo. Dnes o tom informovala agentura DPA s odkazem na Institut Roberta Kocha. V neděli bývají ohlášené přírůstky nižší, protože se o víkendu méně testuje.

18:59

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal. V sobotu to oznámil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Po Arenbergerově nástupu do funkce ministra minulý týden se novými náměstky stali už primář interní kliniky vinohradské nemocnice Havrda a ředitel brněnské nemocnice u svaté Anny Vlastimil Vajdák.

Ve funkci politického náměstka po Arenbergerově jmenování naopak skončil Vladimír Černý, který je předsedou České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny. Černého nahradili Havrda a Vymazal také v čele koronavirové klinické skupiny a Národního dispečinku lůžkové péče.

18:40

Počet případů koronaviru v zemi za dobu epidemie od loňského března překročil 1,6 milionu. V pátek jich přibylo 3206, o třetinu méně než před týdnem. Nakažených ubývá také v nemocnicích, pátečních 4421 hospitalizovaných s covidem-19 je nejméně od Vánoc.

Očkovaných proti covidu-19 za jeden den bylo ve čtvrtek poprvé přes 70 000, od začátku očkování loni v prosinci zdravotníci v České republice aplikovali 2,42 milionu dávek.

16:44

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na pondělním jednání vlády navrhne pokračování programu Antivirus v nynější podobě do konce června. Bonus k nemocenské lidem v koronavirové karanténě či izolaci by se mohl vyplácet do poloviny nebo do konce roku, navrhne také.

Obě opatření teď platí do konce dubna. Z Antiviru stát vyplácí příspěvky na mzdy firmám, na které dopadla nařízená omezení kvůli epidemii a koronavirová krize. Program má skončit na konci dubna. Jeho prodloužení do konce června žádali uplynulé pondělí na jednání tripartity zaměstnavatelé i odbory.

16:28 Maláčová DVTV

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) po sobotním setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech informovala, že ideální by byl návrat dětí do mateřských škol k 1. květnu. Konečné slovo bude mít ministerstvo zdravotnictví.

14:27 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že se upraví podmínky, za kterých lze venku sportovat. 

14:21

Úmrtí hrozí při nákaze koronavirem nejméně jednomu pacientovi ze sta. Trombóza jako nežádoucí účinek po očkování proti covidu-19 se může vyskytnout u jednoho z 40 až 100 tisíc, říká předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart. Kvůli několika desítkám případů z milionů podaných vakcín v současné době evropské a americké úřady pro regulaci léčiv zkoumají očkovací látky od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Krevní sraženiny v žilách vznikají podle něj nejčastěji u pacientů, kteří se nějakou dobu nemohou hýbat, lidí po velkých operacích nebo při onkologické léčbě. "Je to relativně častá záležitost i mimo nákazu koronavirem," řekl Linhart. Souviset může i třeba s dlouhou cestou autobusem nebo letadlem, část lidí k nim má navíc vrozený sklon.

Lékaři na to u pacientů, kteří mají toto riziko, myslí a preventivně podávají léky na ředění krve. "Riziko se tak snížilo o desítky procent," dodal. Podobně dostávají léky na ředění krve i někteří hospitalizovaní s covidem-19, sraženiny totiž vznikají i u zánětlivých onemocnění, jakým covid je. Objevit se ale mohou i po vyléčení.

O tématu psal před časem blíže i deník Aktuálně.cz:

14:04

Velký zájem dnes měli lidé v Plzni o letošní první farmářské trhy na centrálním náměstí Republiky. Chladné počasí ani občasné přeháňky je neodradily. Už 12. ročník trhů začal o šest týdnů později, než pořadatelé a farmáři plánovali. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru byly stánky čtyři metry od sebe, i když stačila poloviční vzdálenost. Na trzích bylo o třetinu méně prodejců než obvykle, přes 40. Přišlo téměř 2500 lidí, skoro stejně, jako chodilo před pandemií, lidé dodržovali rozestupy, všichni nosili respirátory, řekl hlavní organizátor Tomáš Popp. Podle prodejců se kupovalo úplně všechno. Strážníci neřešili žádný problém.

13:18 Ilustrační foto.

V Praze včera přibylo 338 nových případů koronaviru. 

11:16

Itálie plánuje od 26. dubna uvolnění přísných koronavirových opatření, v celé zemi tak bude od toho data opět možné bez omezení provozovat všechny kontaktní sporty. Od 1. května se mohou začít na stadiony vracet fanoušci, do hlediště jich bude v první fázi smět tisícovka. Rozhodla o tom italská vláda.

S přítomností diváků se počítá i pro halové sportovní akce. Na oficiální soutěže schválené italským olympijským výborem bude mít přístup až 500 fanoušků.

Bez diváků se v Itálii konají veškeré povolené soutěže od loňského října.

11:00

Celosvětový počet úmrtí souvisejících s nemocí covid-19 přesáhl tři miliony. Vyplývá to z dnešních údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. Nejvíce obětí podle těchto údajů evidují Spojené státy, Brazílie, Mexiko, Indie a Británie.

Agentura Reuters na základě vlastních propočtů ohlásila překročení třímilionové hranice u počtu úmrtí s covidem již v pondělí.

Dnešní údaje univerzity rovněž ukázaly, že ve světě se již potvrdilo téměř 140 milionů případů nákazy koronavirem. V USA, Indii a Brazílii počet potvrzených případů překročil desetimilionovou hranici.

10:54

Vzhledem k rostoucímu počtu případů koronaviru v zemi zvažuje Katar variantu, že na fotbalové mistrovství světa v příštím roce budou mít přístup jen očkovaní fanoušci. Oznámil to ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, jenž se chystá o možnostech jednat s výrobci vakcín.

"Doufáme, že se nám podaří uspořádat světový šampionát bez covidu. Doufáme také, že se celosvětový stav pandemie brzy zlepší a celé to zmizí," uvedl Sání.

10:42

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý skončil také jako předseda koronavirové klinické skupiny ministerstva zdravotnictví a šéf Národního dispečinku lůžkové péče. Klinická skupina patří mezi expertní uskupení, která ministerstvu radí s postupem proti koronaviru. Národní dispečink lůžkové péče pomáhá nemocnicím třeba i přesunem pacientů se zvládáním epidemie.

Podle e-mailu, který Černý poskytl Deníku N, se mu ministr zdravotnictví Petr Arenberger snažil nabídnout jinou pozici a vysvětloval mu, proč nemůže nadále v práci pro ministerstvo pokračovat. "Máte-li jasné zadání od premiéra Babiše, že si nepřeje, abych dále vedl Klinickou skupinu COVID MZ, pak vámi navrhované hledání jiného formátu pro mé působení v daném tělese bych považoval pro oba z nás za nedůstojné," napsal Černý v e-mailu Arenbergerovi. 

09:33

Prodeje zájezdů na léto se podle tuzemských cestovních kanceláří vyvíjejí velmi dobře. Očekávají, že letošní sezona bude výrazně úspěšnější než minulá. Lidé už si zvykli na protiepidemická opatření, jako jsou roušky či testy, roste také počet naočkovaných, což cestování pomáhá. Vyšší poptávka je po destinacích, které už zveřejnily, jaké podmínky pro turisty v nich budou v létě platit. 

Klienti cestovní kanceláře Čedok podle její mluvčí Evy Němečkové plánují dovolenou strávit nejčastěji v Řecku, chystají se také do Turecka, kam se loni nedostali. Kvůli omezeným možnostem cestování v minulém roce si mnoho příznivců získalo Bulharsko, z čehož bude letos profitovat . "Velký zájem je i o Albánii, která už vydala prohlášení, že po turistech nebude vyžadovat očkování ani negativní testy na koronavirus," řekla.

Prodeje letních dovolených jsou podle Němečkové v posledních týdnech velmi dobré, poptávka je také po poznávacích zájezdech, kterých se kvůli pandemii loni prodalo málo. "Lidé, kteří si loni dovolenou odepřeli, letos už k moři budou chtít odjet. Zároveň si ale velmi oblíbili Českou republiku, ještě si tak pravděpodobně dopřejí druhou dovolenou v tuzemsku," uvedla dále Němečková.

09:16 Jan Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) prohlásil, že svou plánovanou cestu do Moskvy neuskuteční kvůli tomu, že je nutná jeho účast na pondělním jednání vlády.

V Moskvě chtěl Hamáček jednat o případných dodávkách ruské vakcíny Sputnik V po jejím schválení evropskou lékovou agenturou. Babiš dal v minulých dnech opakovaně najevo, že s cestou nesouhlasí. Hamáčkovi doporučil, aby do Moskvy nejel, protože na to není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl Babiš ve čtvrtek v rozhovoru pro Blesk.

08:32

Počet případů koronaviru v zemi za dobu epidemie od loňského března překročil 1,6 milionu. V pátek jich přibylo 3206, o třetinu méně než před týdnem. Očkovaných proti covidu-19 za jeden den bylo ve čtvrtek poprvé přes 70 tisíc. V pátek do večera bylo dávek 64 643. Od začátku očkování loni v prosinci zdravotníci v Česku aplikovali 2,42 milionu dávek.

07:49

Česká republika má podle údajů webu ourworldindata.org za uplynulých 14 dní přes 54 tisíc nových případů nákazy novým typem koronaviru, což je 507 případů na 100 tisíc obyvatel (před týdnem to bylo 581 případů) a v porovnání s okolními státy zůstává na druhém místě. Ve srovnání s údaji před týdnem vykazuje Česká republika, Polsko a Slovensko pokles, nárůst zaznamenalo Německo a Rakousko. Nejhorší situace je v Polsku, které vykázalo za uplynulých 14 dní 751 nových případů na 100 tisíc obyvatel, před týdnem to bylo přes 800.

ZeměPočet případů za uplynulých 14 dní na 100 tisíc obyvatelCelkový počet případů za uplynulých 14 dní
Polsko751285 272
Česko50754 230
Rakousko42437 291
Německo294243 929
Slovensko21211 461
07:43

V Indii opět rekordně stoupl počet lidí nakažených koronavirem. Za posledních 24 hodin přibylo 234 692 případů infekce a dalších 1341 pacientů po nákaze zemřelo. V metropoli Dillí dnes začala víkendová uzávěra.

V druhé nejlidnatější zemi světa Indii, která má 1,3 miliardy obyvatel, se od začátku pandemie infikovalo téměř 14,5 milionu lidí, což je nejvíce po USA. Po nákaze koronavirem v zemi zemřelo 175 649 osob.

Indie eviduje vysoké počty nově nakažených již několik dní. V pátek oznámila 217 353 nových infekcí. Při přepočtu denních přírůstků na 100 tisíc obyvatel přibývá v Indii zhruba desetkrát méně nakažených za den než v České republice v lednu, kdy epidemie vrcholila. V přepočtu na obyvatele ale Indie provedla od začátku pandemie téměř osmkrát méně testů, než bylo provedeno v Česku.

07:31

Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 23 804 případů koronavirové nákazy a 219 úmrtí infikovaných lidí. Přesně před týdnem země vykázala 24 097 nových případů nákazy koronavirem a 246 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Obzvlášť výrazně nyní přibývá nemocných v mladších věkových skupinách.

07:27

V některých jihomoravských útulcích pro opuštěná zvířata je momentálně o něco méně koček, než bývá zvykem. V posledním roce, poznamenaném koronavirovými restrikcemi, si lidé více brali zvířata domů. Jaro ale přinese vlnu letošních koťat a útulky budou zase přeplněné. Provozovatelé apelují na chovatele, aby kočky nechávali kastrovat. Péče o opuštěné, nemocné či zraněné kočky totiž padá většinou právě na bedra soukromých útulků odkázaných na drobné dárce a dobročinné spolky.

V devíti soukromých útulcích, které převážně na jižní Moravě podporuje Charitativní kočičí spolek Kryšpín, je momentálně asi 600 koček, což lze hodnotit jako "mírný podstav". Některé jsou však stále plné, protože koček, které potřebují pomoc, je vždy víc, než kolik jich lze umístit v útulcích.

Větší zájem o adopce koček z útulků spolek Kryšpín na jednu stranu uvítal, na druhou stranu jej sleduje s mírnými obavami. "Lidé si brali kočky v době, kdy byli hodně doma. Po skončení pandemie se ale začnou vracet do práce a zvířata, která si zvykla na společnost, zůstanou po velkou část dne sama," řekla předsedkyně spolku Lenka Němcová. Lidé by podle ní měli dobře zvážit, zda bude mít adoptované zvíře u nich dlouhodobě dobré podmínky.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: