Právu hrozí půlmilionová pokuta za články o ivermektinu, podle ústavu byly reklamní

Domácí Domácí
21. 4. 2021 18:33
Deníku Právo hrozí až půlmilionová pokuta od Státního ústavu pro kontrolu léčiv kvůli několika článkům o léku proti parazitům ivermektin. Podle ústavu se v nich deník dopustil porušení zákona o regulaci reklamy a vyzval proto vydavatele, firmu Borgis, aby sdělil údaje o zadavateli, zpracovateli a šiřiteli reklamy. Společnost se proti tomu ohradila, podle ní žádný z článků reklamou nebyl.
Titulní strana deníku Právo ze 3. března 2021 byla celá věnovaná jen léku ivermektin
Titulní strana deníku Právo ze 3. března 2021 byla celá věnovaná jen léku ivermektin | Foto: Právo

"Ústav provádí v současnosti šetření podnětu ve věci reklamy propagující humánní léčivé přípravky s obsahem účinné látky ivermektin, jejíž zadání, zpracování a šíření může být v rozporu se zněním §5 odst. 3 a 4 a §5 2 písm. a) výše uvedeného zákona," uvedl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve výzvě adresované společnosti Borgis, kterou firma zveřejnila na serveru Novinky.cz, patřícím pod stejné vydavatelství.

Podle ústavu obsahují některé z článků Práva uveřejněné na začátku března tvrzení o bezpečnosti a účinnosti léku. To v případě ivermektinu, který se v Česku může na covid používat jen za velmi přísných podmínek a pouze pro experimentální léčbu, není povoleno. Deník tím podle SÚKL porušil zákon o regulaci reklamy na léky určené pro lidi.

"Předmětem reklamy může být pouze humánní léčivý přípravek registrovaný podle zvláštního právního předpisu. Jakékoliv informace obsažené v reklamě na humánní léčivý přípravek musí odpovídat údajům uvedeným v souhrnu údajů tohoto přípravku. Předmětem reklamy zaměřené na širokou veřejnost nesmí být humánní léčivé přípravky, jejichž výdej je vázán pouze na lékařský předpis," stojí v odstavcích zákona o regulaci reklamy, na který se SÚKL odvolává.

Šetření SÚKL se zabývá pěti články. V textu s titulkem "Izraelský vědec ivermektinu věří" se například objevuje tvrzení, že "ivermektin je třicet let podáván lidem jako antiparazitikum prakticky bez vedlejších následků". V dalším článku "Ivermektin může ulevit nemocnicím" zase Právo uvádí, že lék významně snižuje riziko úmrtnosti, zejména je-li podán v raném stadiu nemoci.

"V souladu se zákonným zmocněním Vás vyzývám ke sdělení údajů o zadavateli, zpracovateli a šiřiteli výše uvedené reklamy," uvedl ústav v dopise s tím, že stanovuje vydavateli sedm dní na dodání těchto informací, jinak mu může uložit pokutu až 500 tisíc korun.

Ivermektin je v rámci EU ve formě tablet schválený při léčbě některých parazitárních onemocnění. Jako mast jej lze využít u kožních onemocnění. Je také součástí veterinárních léků proti parazitům. Ivermektin v březnu doporučoval distribuovat praktickým lékařům premiér Andrej Babiš. Naopak tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že sám by si přípravek nevzal. 

Lékové úřady ivermektin nedoporučují

Šéfredaktor a většinový vlastník společnosti Borgis Zdeněk Porybný výtky lékového ústavu odmítá. "Žádné naše články o ivermektinu nebyly nikdy součástí jakékoliv placené nebo neplacené reklamy, neexistuje tedy žádný její zadavatel, zpracovatel ani šiřitel," uvedl ve svém vyjádření na serveru Novinky.cz.

Porybný dále uvádí, že SÚKL chce podle něj jen zastrašit noviny a odvolává se na to, že sám ústav označil ivermektin za bezpečný lék. Mluvčí SÚKL Klára Brunclíková ovšem pouze uvedla, že "dosavadní poznání ukazuje na relativně dobrý bezpečnostní profil ivermektinu", pro použití ovšem není dostatečné množství dat.

Užívání ivermektinu pro léčbu a prevenci covidu nedoporučila ani Evropská léková agentura (EMA). Podobná stanoviska již dříve vydali i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a sám výrobce ivermektinu, firma Merck. Nedoporučuje ho ani Světová zdravotnická organizace (WHO), protože neexistuje dostatek dat, která by prokázala jeho přínosy.

Video: Ivermektin není recept, jak z toho ven, nejsou důkazy, že je účinný, říká Vašáková

Jsme v situaci, kdy stále nemáme lék, který by pomohl všem i v těžkých stavech. Zkouší se potenciální možné molekuly, říká pneumoložka Vašáková. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy