Slovensko se zavázalo zaplatit za dodávky Sputniku, i kdyby ho nakonec nepřevzalo

Živě
Slovensko se zavázalo zaplatit za dva miliony dávek vakcíny Sputnik V proti covidu-19 i v případě, že očkovací látku nepřevezme a ruský dodavatel kontrakt v hodnotě 19,9 milionu dolarů (426 milionů korun) neporušil. Podle slovenských médií to vyplývá to z kupní smlouvy, kterou zveřejnilo slovenské ministerstvo zdravotnictví. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Vakcína Sputnik V.
Vakcína Sputnik V. | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
06:55

Milí čtenáři. Tato on-line reportáž končí, další zprávy týkající se pandemie si můžete přečíst zde.

20:47

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • V Česku ve čtvrtek přibylo 2216 potvrzených případů onemocnění covid-19, nejméně ve všední den od konce září. Oproti stejnému dni předchozího týdne byl nárůst nižší o 413 případů. 
 • Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali 72 843 dávek očkování proti novému koronaviru, nejvíc za den od začátku vakcinace. Plně naočkovaných je v Česku téměř milion lidí.
 • V Česku jsou další mutace koronaviru. Kromě indické varianty, která se potvrdila v posledních dnech, hygienici evidují také kombinaci nigerijské a britské, dále britské a floridské. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger.
 • Pražský hrad se po více než půl roce otevře v pondělí 3. května veřejnosti.
 • Akademičtí pracovníci vysokých škol (VŠ) se budou moct od pondělí 3. května hlásit k očkování proti covidu-19. Registrace pro ně budou možné do 15. června. 
 • V květnu přijde do České republiky 2,85 milionu dávek vakcíny proti covidu-19.
 • Indie zaznamenala další rekord v denním přírůstku nákaz koronavirem; za posledních 24 hodin přibylo 386 452 nakažených. 
20:01

Hygienici na jihu Čech evidují 233 nových případů covidu. Počet aktuálně pozitivních stoupl o 151 na 4451 lidí. Záchyty ve školách jsou minimální.

19:29

Slovensko se zavázalo zaplatit za dva miliony dávek vakcíny Sputnik V proti covidu-19 i v případě, že očkovací látku nepřevezme a ruský dodavatel kontrakt v hodnotě 19,9 milionu dolarů (426 milionů korun) neporušil. Podle slovenských médií to vyplývá to z kupní smlouvy, kterou zveřejnilo slovenské ministerstvo zdravotnictví. Nákup Sputniku V dříve vyvolal spory nejen mezi Bratislavou a Moskvou, ale i ve slovenské vládní koalici. Očkování zmíněnou vakcínou v zemi zatím nezačalo, byť prvních 200 000 dávek Sputniku V převzalo pětimilionové Slovensko již na začátku března.

19:29

Dotace na sekvenaci vzorků z testů na covid-19 nepůjde z rozpočtu na vědu. Zaplatí jí ministerstvo zdravotnictví, uvedl po dnešním jednání vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace řekl její první místopředseda, filozof a historik Pavel Baran. V dotačním programu, který vláda schválila 12. dubna, má být 160 milionů korun. Podle vlády měl být financován z peněz na výzkum, s čímž zástupci RVVI nesouhlasili.

19:28

Jedna dávka vakcíny proti covidu-19 Pfizer/BioNTech možná nevyvolává dostatečnou imunitní reakci, aby ochránila před nákazou mutacemi koronaviru, které v současnosti převládají. Lépe chráněni jsou po jedné dávce lidé, kteří se již dříve nakazili nemocí covid-19, vyplývá z britské studie, která byla dnes zveřejněna v časopise Science a o níž píše agentura Reuters.

18:44

V Katalánsku budou moci od 9. května lidé do barů a restaurací až do 23:00, od téhož data se s omezenou kapacitou v tomto španělském regionu otevřou také zábavní parky a venkovní trhy. Zmírnění podoby kroků, které mají bránit šíření koronaviru, dnes oznámila katalánská vláda. Stejně jako další regionální vlády v zemi ale nyní řeší, jak bude možné přijímat některá protikoronavirová opatření po 9. květnu, kdy ve Španělsku končí nouzový stav. Informují o tom místní média s tím, že některé regiony proto vládu žádají o jeho další prodloužení.

18:34 Ilustrační foto.

Pražský magistrát nakoupí vakcinační sady, kterými jsou lidem při očkování aplikovány vakcíny proti covidu-19. Město je rozdá praktickým lékařům zapojeným do systému očkování proti covidu. Celkem nakoupí 3080 sad. Použity budou k očkování imobilních lidí nad 80 let. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní. Magistrát letos již dal své Městské nemocnici následné péče a Městské poliklinice Praha přes 27 000 vakcinačních sad. V Praze budou dočasně kvůli nedostatku vakcín uzavírána některá očkovací centra.

16:36

Ministerstvo školství má v rezervách pro školy 375 000 antigenních testů, budou rozvezeny na krajská pracoviště, napsalo ministerstvo školám.

16:14

Indie zaznamenala další rekord v denním přírůstku nákaz koronavirem; za posledních 24 hodin přibylo 386 452 nakažených. Indická finanční metropole Bombaj kvůli nedostatku vakcín uzavřela na tři dny vakcinační centra, informovala dnes agentura Reuters.

Od začátku pandemie druhá nejlidnatější země světa eviduje 18,7 milionu nákaz koronavirem, což je nejvíce na světě po Spojených státech. Země s 1,3 miliardy obyvatel ale provádí v přepočtu na obyvatele málo testů a podle zdravotnických expertů mohou být skutečné přírůstky nakažených pětkrát až desetkrát větší, píše agentura Reuters.

Indie koronavirus
Indie koronavirus | Foto: Reuters
15:39

Chorvatsko bude očkovat lidi vyléčené z nemoci covid-19 pouze jednou dávkou vakcíny. Druhá již imunitu neovlivňuje, oznámil dnes podle televize N1 hlavní epidemiolog Krunoslav Capak. "Osoby, které se vyléčily z covidu-19, by měly být očkované pouze jednou dávkou. Druhá dávka po vyléčení imunitu nezvyšuje," řekl Capak. Podle něj jde o úřední rozhodnutí učiněné na základě výzkumu provedeného infekční klinikou v Záhřebu.

15:21

Dvěma návrhy skupin senátorů na přezkum ústavnosti zákonů se bude v pondělí zabývat vláda. Kabinet rozhodne, zda u Ústavního soudu (ÚS) vstoupí do řízení, která se týkají zrušení částí pandemického zákona a zákona o odpadech. Zatímco v prvním případě navrhla Legislativní rada vlády, aby kabinet u ÚS prosazoval zamítnutí návrhu senátorů, ve druhém případě naopak doporučila prosazovat, aby soud senátorům vyhověl. Vyplývá to z dokumentů, které má ČTK k dispozici.

15:21

Akademičtí pracovníci vysokých škol se budou moct od pondělí 3. května hlásit k očkování proti covidu. Registrace pro ně budou možné do 15. června. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) o tom dnes informoval rektory vysokých škol v dopise, který má ČTK k dispozici. Vysokoškolští pedagogové podle něj při registraci k očkování budou používat kód přidělený školám pro přednostní očkování akademiků.

14:41 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Německo by se podle ministra zdravotnictví mohlo dohodnout na výhodách pro očkované proti covidu již příští týden, dosud se hovořilo o 28. květnu.

14:41 Ilustrační foto.

Pražský hrad se po více než půl roce otevře 3. května veřejnosti. Areál Hradu bude přístupný denně od 06:00 do 22:00, zahrady od 10:00 do 18:00.

14:29 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Na začátku června by podle ministra Arenbergera mohl fungovat elektronický systém na prokazování očkování, testu či prodělaného covidu.

14:26

Německo by se podle ministra zdravotnictví mohlo dohodnout na výhodách pro očkované proti covidu již příští týden, dosud se hovořilo o 28. květnu.

13:43 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Ti, kteří nyní přijedou z Indie, tak mají definované odběry a dobu karantény, je to přísnější než u jiných zemí, které nejsou tak rizikové," řekl Arenberger k výskytu indické mutace.

13:42 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

"Domluvili jsme se se zástupce MŠMT, že aktivity spolků, jako je skaut, domovy dětí a mládeže apod. budou postaveny na roveň mimoškolním aktivitám, které povolujeme ve školách. Bude to návrhem na změnu mimořádného opatření, aby se tam dostaly i tyto skupiny," uvedla Pavla Svrčinová.

13:41 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"My jsme nyní dali otevření zahrádek do čtvrtého balíčku, ačkoli jsme stále upozorňováni na to, že to v jisté formě již funguje. My ale chceme postupovat podle doporučení epidemiologických expertů. Nezbývá než apelovat na občany, aby pravidla dodržovali. Neměli bychom to dělat kvůli tomu, že nám někdo něco zakázal nebo povolil, ale proto, že nechceme, aby se onemocnění šířilo," uvedl Petr Arenberger.

13:40

V Rakousku aplikovali již přes tři miliony dávek vakcíny proti covidu-19. Alespoň jednu dávku dostalo přibližně 2,23 milionu osob, tedy čtvrtina populace. Obě dávky obdrželo v alpské zemi s necelými devíti miliony obyvatel téměř 829 000 lidí, což je 9,3 procenta. S odvoláním na ministra zdravotnictví o tom dnes informovala agentura APA.

"Poté, co byla 10. dubna překročena hranice dvou milionů očkování, byla včera (ve čtvrtek) pokořena hranice tří milionů. V Rakousku bylo tímto podáno dobrých 3,05 milionu dávek," řekl ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein s tím, že za poslední měsíc bylo v průměru aplikováno 46 tisíc dávek denně. Naočkovaných jsou v současnosti dvě třetiny obyvatel nad 65 let.

13:32 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"V současné době se dokončují klinické studie, měly by být relativně brzy uzavřeny a vakcíny by tak měly být uvolněny i pro děti. Mohlo by to být na začátku podzimu," uvedl Petr Arenberger.

13:31 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

"Hlubší kontroly budeme dělat pouze, pokud budeme mít podezření, že někde došlo k šíření onemocnění nebo k porušení opatření. Při namátkových kontrolách zkontrolují kontroloři pouze to, že si živnostník vede nějakou zákaznickou evidenci, například ve formě diáře," uvedla Pavla Svrčinová.

13:27 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Pavla Svrčinová upřesnila, že ve službách není podmínka jeden na jednoho, tzn. například jeden zákazník u jedné kadeřnice. V provozovně bude moci být přítomno více zákazníků, pokud budou mít mezi sebou rozestup alespoň dva metry. Stanoven je také limit 30 metrů čtvereční na jednu dvojici.

13:24 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

K evidenci zákazníků ve službách ministr uvedl, že nejde o žádné citlivé údaje, živnostníci si povedou pouze standardní diář se jménem, časem objednání a telefonním číslem. V případě, kdy by došlo k prokázání onemocnění u některého ze zákazníků, tak zavolají dalším, kteří byli v provozovně přítomni, aby mohli být vytrasováni.

13:21 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Máme dalšího cestujícího z Indie, který přicestoval do Česka a je nakažen covidem-19, pravděpodobně indickou mutací. Z Marseille se k nám dovezla v jednom případě kombinace nigerijské a britské mutace. V Ostravě je ze Švýcarska dovezena kombinace britské a floridské mutace," uvedl na brífinku Arenberger.

13:17 Vlajka Ruské federace.

Rusko vyrobilo první šarži vakcíny proti covidu-19 pro zvířata, obsahuje 17.000 dávek. Dnes o tom podle agentury Reuters informovala ruská veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor. Vakcína Carnivac-Cov získala potřebnou registraci v březnu. Stalo se tak poté, co se ukázalo, že v tělech psů, koček, lišek a norků po jejím podání vznikají protilátky proti covidu-19. První šarže očkovacího přípravku bude rozvezena do několika regionů v Rusku, uvedl Rosselchoznadzor. Zájem o nákup očkovací látky podle něho daly najevo firmy z Německa, Řecka, Polska, Rakouska, Kazachstánu, Tádžikistánu a několika dalších zemí.

13:13 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"V květnu by měl Pfizer dodat 2,3 milionu očkovacích dávek, Moderna 354 tisíc, Astra Zeneca 28 tisíc a Johnson&Johnson 180 tisíc," řekl Petr Arenberger. Odmítl, že by mladší ročníky ve velkém předbíhaly v očkování seniory. Dále uvedl, že pražské nemocnice se už připravují na obnovení plánovaných operací a normálního provozu.

13:07 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Více než 2 miliony, tedy 23,6 procent našich občanů již dostalo aledpoň první dávku očkování, 11,2 procent, tedy asi milion lidí má kompletně dokončeno očkování," uvedl na brífinku Petr Arenberger. "V očkování jsme velmi rychlí, v efektivitě distribuce očkování nejlépe je na tom Rakousku, my jsme na 4. místě s 91 % vyčkovaných dodaných dávek," dodal.

13:03

V nemocnicích v Královéhradeckém kraji s ústupem epidemie výrazně ubylo pacientů s covidem. Proti vrcholu epidemie na konci února je v kraji nynější počet hospitalizovaných s covidem několikanásobně menší. Nemocnice dál postupně otevírají dříve uzavřená oddělení a vracejí se k normálnímu provozu a obnově neakutních operací, zjistila ČTK v nemocnicích. Královéhradecký kraj nyní patří spolu s Karlovarským krajem k nejméně zasaženým regionům Česka epidemií koronaviru.

13:02

Od pondělí už nebudou mezi nejrizikovějšími státy na mapě cestovatele Estonsko, Maďarsko, Polsko, Slovinsko a San Marino, návrat bude jednodušší.

12:36

Německo s účinností od neděle 2. května přeřadí Českou republiku z vysoce rizikové do mírnější kategorie rizikových zemí. Zásadní změny to nepřinese. Tím nejviditelnějším ulehčením je to, že negativní test nebude vyžadován již při vstupu do Německa, ale bude ho možné podstoupit až po příjezdu. Podmínka desetidenní karantény, kterou lze po pěti dnech zkrátit dalším rozborem, nadále platí.

11:43

Hradecký kraj patří k druhému nejméně zasaženému regionu Česka. Za týden přibylo 315 nákaz, předtím 330. V kraji byla potvrzena tzv. indická mutace.

11:31 Ilustrační foto.

Čtyři koncerty festivalu Pražské jaro, včetně zahajovacího 12. května, se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze uskuteční za přítomnosti publika.

10:44

Ošetřovné kvůli epidemii koronaviru budou moci získat nejen rodiče, ale i příbuzní, kteří se o děti kvůli zavření škol starají. Zeman to podepsal.

10:22

Pandemie koronaviru výrazně ovlivnila sportovce, kteří na Klinice tělovýchovného lékařství a rehabilitace Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně absolvují každoročně podrobnou tělovýchovně lékařskou prohlídku. Ztratili kondici, naopak přibrali na váze. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

10:09

Počet nových případů nákaz koronavirem v Olomouckém kraji dál klesá. Za poslední týden do čtvrtka přibylo v kraji 1128 nakažených. Sedmidenní přírůstek byl ve srovnání s předchozím týdnem nižší o 199 případů, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. V kraji bylo za posledních sedm dní potvrzeno 181 případů na 100 000 obyvatel, rozvolňování se tak regionu zatím netýká.

09:41

V Pardubickém kraji za týden přibylo 637 případů nákazy koronavirem. Ve srovnání s minulými obdobími případů ubylo. Za minulý týden bylo 1115 a předminulý týden 1204 nakažených. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

09:27

Na Vysočině přibylo v posledním týdnu 960 lidí s covidem-19, což je o 136 méně než o týden dřív. Na 100 000 obyvatel onemocnělo asi 188 lidí.

09:28

Indie zaznamenala další rekord v denním přírůstku nákaz koronavirem. Za posledních 24 hodin přibylo 386 452 nakažených. Indická finanční metropole Bombaj kvůli nedostatku vakcín uzavřela na tři dny vakcinační centra.

08:38

Na jihu Čech za týden přibylo 1358 nových případů koronaviru. Vyplývá to z dat krajských hygieniků. Je to přibližně o dvě stovky méně v porovnání s počtem v předchozím týdnu. Momentálně je v regionu 4300 aktivních případů koronaviru. Před týdnem jich přitom bylo téměř o tisícovku méně.

08:37

V Česku ve čtvrtek přibylo 2216 potvrzených případů onemocnění covid-19, nejméně ve všední den od konce září. Oproti stejnému dni předchozího týdne byl nárůst nižší o 413 případů. Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali 72 843 dávek očkování proti novému koronaviru, nejvíc za den od začátku vakcinace. Plně naočkovaných je v Česku téměř milion lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:24 Ilustrační foto.

 Laboratoře v Praze ve čtvrtek odhalily 235 případů nákazy koronavirem. Je to o šest víc než ve středu a o 23 víc než před týdnem. Reprodukční číslo v metropoli ke dnešku stouplo na 0,92 ze čtvrtečních 0,89. Hodnota pod jednou ukazuje, že šíření epidemie zpomaluje. Nad jednou bylo R v Praze naposledy 7. března. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

08:02

V Česku ve čtvrtek přibylo 2216 potvrzených případů covidu. Bylo to o 413 méně než ve stejný den před týdnem a nejméně ve všední den od konce září.

08:02

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali 72 843 dávek očkování proti covidu, nejvíc za den od začátku vakcinace. Plně naočkovaných je v Česku téměř milion lidí.

07:32

Česko je v EU podle nových případů covidu za 14 dní patnáctá, za týden se zlepšila o tři místa. Nejvíc případů má v přepočtu stále Kypr, druhé Švédsko.

06:52

Koronavirus se v Německu za poslední den potvrdil u dalších 24 329 lidí. Za posledních 24 hodin země zároveň eviduje 306 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19.

Celoněmecký počet nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel je za posledních sedm dní 153,4, což je nejméně od poloviny dubna. Minulý pátek Německo evidovalo přes 27 tisíc infekcí a 265 zemřelých.

06:47

Ve světě se potvrdilo už více než 150 milionů případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil koncem roku 2019 v Číně. Vyplývá to ze statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse, která pandemii celosvětově monitoruje.

Hranici 100 milionů nakažených svět překonal na konci letošního ledna, k dnešnímu ránu jich univerzita eviduje 150 068 372. V absolutních číslech mají nejvyšší počty nakažených Spojené státy, kde se infikovalo přes 32,2 milionu lidí. Druhou nejvyšší bilanci má Brazílie, následovaná Indií, Brazílií, Francií a Tureckem.

22:01 Vlajka Brazílie

Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 ve čtvrtek v Brazílii překonal hranici 400 000. Uvedla to agentura EFE s odvoláním na propočty brazilského tisku. Počet obětí nákazy koronavirem je tak v Brazílii po Spojených státech druhý nejvyšší na světě. Celkově se v zemi, kde žije 212 milionů lidí, potvrdila infekce už u 14,5 milionu lidí.

21:12

Počet aktuálních případů koronaviru na jihu Čech za posledních 24 hodin podle hygieniků klesl na 4300. Je to o 247 méně než ve středu. Za posledních 24 hodin hygienici evidovali 221 nových případů. Proti tomu se uzdravilo 469 nemocných. Sedm pacientů s koronavirem na jihu Čech zemřelo. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

"Téměř v polovině případů byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině, ve čtrnácti na pracovišti. Sedm případů se týkalo škol. Čtyři osoby se infikovaly v zahraničí, dvě v Rakousku a dvě v Německu," uvedla k dnešní statistice.

20:44

Obnovení prezenční praktické výuky na vysokých školách sice přichází pozdě, ale některé obory ho stejně uvítají. Budou díky tomu moct dohánět výuku i po skončení semestru, řekl předseda České konference rektorů Petr Sklenička. Podle něj ale není pochopitelné, proč vláda nechce proplácet testy na covid-19 i pro zaměstnance vysokých škol. Upozornil také na to, že akademici stále čekají na své prioritní očkování, které jim vláda slíbila.

19:53

Víceletá gymnázia zřejmě budou mít potíže s nedostatkem testů k testování žáků a zaměstnanců na covid-19. Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové jim jejich zásoby nevystačí do 17. května, kdy by podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) měly dorazit testy z nového tendru. Některé školy podle ní nepočítaly s tím, že se na začátku května otevřou, takže si zatím testy ani neobjednaly. Naopak základní školy by potíže s nedostatkem testů na covid-19 mít neměly. Zástupce Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc uvítal, že se školy dále otevírají.

19:41

Irsko uspíší rozvolňování protiepidemických opatření, všechny obchody a některé služby začnou opět fungovat již v květnu. Hotely, restaurace a bary otevřou na začátku června, dříve než se původně plánovalo. Harmonogram dnes představil ministr zahraničí Simon Coveney, píše agentura Reuters. Podmínkou pro zmírnění omezení bylo, že zemi nebude hrozit čtvrtá vlna epidemie a bude dostatečně rychle postupovat očkování proti covidu-19. O povolení cest do zahraničí vláda rozhodne do konci května.

18:43

Služby budou smět klientům uznávat i doklad zaměstnavatele o provedeném antigenním testu, případně čestné prohlášení o testu ze školy, schválila vláda.

18:25

O pravidlech pro volnočasové aktivity dětí by měla v pondělí jednat vláda, řekl po dnešním jednání vlády ministr školství Robert Plaga (za ANO), v pátek o tom bude jednat i s hlavní hygieničkou. Sportovní tréninky dětí a mládeže jsou již povolené, od pondělí se rozšíří až na dvacetičlenné skupiny v šesti krajích a Praze. Nutný bude negativní test nebo potvrzení rodiče, že se dítě testuje ve škole.

18:24

 Německá farmaceutická firma BioNTech a její americký partner Pfizer chtějí v brzké době požádat Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) o souhlas s používáním své vakcíny proti covidu-19 pro mládež od 12 do 15 let. Dnes o tom podle agentury DPA informovala mluvčí společnosti BioNTech. V Německu by tak na očkování mohly jít starší děti ještě před začátkem nového školního roku.

18:17

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) je připravena obrátit se kvůli vládním omezením na Nejvyšší správní soud, považuje je za diskriminační. Jejich znění navíc podle ní nejsou v souladu se zákonem. V představeném plánu rozvolňování asociaci nejvíce vadí kapacitní limit pro ubytovací zařízení na 25 procent. ČTK to dnes řekl prezident AHR Václav Stárek.

18:12

Maďarsko, které má necelých deset milionů obyvatel, by do pátku mělo mít proti nemoci covid-19 naočkované čtyři miliony lidí. Podle agentury MTI to dnes řekl šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás. Dodal, že díky tomu bude možné další uvolňování omezujících opatření přijatých proti šíření koronavirové nákazy.

17:48

Asociace hotelů a restaurací ČR je připravena obrátit se kvůli vládním omezením na Nejvyšší správní soud, považuje je za diskriminační.

17:48

O pravidlech pro volnočasové aktivity dětí by měla v pondělí jednat vláda. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera budou asi venku stejná pravidla jako pro amatérský sport.

17:22

Školám by měly antigenní testy na covid-19 vystačit do 17. května, kdy má dorazit první část objednávky z nového tendru hmotných rezerv, řekl Plaga.

17:18

Teoretická výuka na středních školách by se mohla uvolnit nejdříve 17. května, řekl Plaga.

17:17

Zahrádky restaurací otevřou nejdříve 17. května, uvedla vláda.

17:13

 Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zkritizoval opatření ministerstva zdravotnictví, podle nějž mají kadeřníci a někteří další poskytovatelé služeb od pondělka zpracovávat údaje o zákaznících. Na své webu uvedl, že opatření není dostatečně určité a že osobní údaje nelze zpracovávat bez právního základu.

"Mimořádným opatřením nově uloženou povinnost provozovatelům vést evidenci zákazníků pro potřeby případného epidemiologického šetření bez stanovení konkrétního účelu a dalších parametrů zpracování a naplnění všech zásad ochrany osobních údajů (…) považuje úřad za nepřípustnou," napsali ochránci dat.

17:07 Karel Havlíček (ANO)

Zbývající služby jako například řemesla se budou podle plánu moci podle Havlíčka otevřít od 10. května spolu s maloobchodem.

17:03 Karel Havlíček (ANO)

Vláda se dnes podle ministra Havlíčka dohodla na tom, že testování ve firmách bude pokračovat ještě celý červen. Zatím se počítalo do konce května.

16:59

Od 10. května bude rotační výuka 2. stupně ZŠ v celé ČR. Obnoví se i praktická výuka zbývajících ročníků VŠ, usnesla se vláda, řekl ministr Plaga.

16:59

Od pondělí se budou zaměstnanci škol a žáci prvních stupňů ZŠ testovat na covid-19 jen jednou týdně, řekl Plaga. Žáci druhého stupně dvakrát.

16:58 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ministr zdravotnictví Arenberger potvrdil, že při návštěvě služeb bude možné předložit mimo jiné také test z práce či školy, v případě dětí čestné prohlášení rodič o negativním testu. 

16:55

K praktické, laboratorní, experimentální a umělecké výuce se budou moci všichni studenti vysokých škol vrátit od 10. května.

16:54 Karel Havlíček (ANO)

"Původní plán byl, že se 3. 5. se rozvolní zbytek maloobchodů když bude incidence 100 na 100 000 za poslední týden. S vysokou pravděpodobností toho ale nedosáhneme. Skupina MESES je nedoporučila v pondělí otevřít a prodloužit to o týden. Definitivně se ale rozhodlo, že se 10. 5. otevřou všechny obchody," řekl Havlíček.

16:49 Karel Havlíček (ANO)

Všechny maloobchodní prodejny podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) budou smět otevřít definitivně od 10. května. Schválila to dnes vláda. Havlíček to napsal na Twitteru.

16:23

Občanská iniciativa KoroNERV-20 vyzývá vládu k větší snaze o otevření všech škol. Výuka na dálku podle iniciativy nemůže být dlouhodobým řešením. Bezpečnost ve školách v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 by zajistilo používání přesnějších PCR testů, uvedla iniciativa dnes v tiskové zprávě. KoroNERV-20 je složen především z odborníků na ekonomiku, jeho členem je ale například i epidemiolog Petr Smejkal, který vede expertní Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví.

16:29

 Muzea a galerie se kromě tří dříve oznámených krajů mohou od 3. května otevřít i v Praze a Středočeském a Libereckém kraji. Schválila to dnes vláda, uvedlo ministerstvo kultury na twitteru. Muzea, galerie a památky se otevřou za dodržování striktních hygienických pravidel. Již v pondělí vláda schválila, že se tyto kulturní instituce budou moci otevřít v krajích, kde je příznivá epidemická situace, což jsou Královéhradecký, Plzeňský a Karlovarský kraj.

16:16

 Epidemie koronaviru ve Zlínském kraji slábne, pokles je však pomalý. Na situaci v kraji podle hejtmana Radima Holiše (ANO) nemělo vliv, že kraj s hygieniky dříve rozhodl o tom, že se od 12. dubna otevřely školy a část obchodů a služeb jako v ostatních částech země a nestalo se tak až o týden později, jak doporučovalo ministerstvo zdravotnictví. Toto rozvolnění čísla neovlivnilo, ještě než se rozvolňovalo, byl zde už setrvalý postupný sestup, který pokračuje, řekl dnes novinářům Holiš. Testování ve školách podle něj pomohlo v tom, že je kontrola nad další skupinou.

15:28

Česko daruje Indii 500 kyslíkových lahví kvůli tamní závažné epidemické situaci, schválila dnes vláda. Na twitteru o tom informovalo ministerstvo vnitra. Indie se potýká s velkým nárůstem počtu infikovaných covidem-19 a o pomoc požádala i Evropskou unii. Dar by měl doputovat do Indie začátkem příštího týdne společně s rakouskou pomocí.

15:26

Ministerstvo financí pošle vysokým školám 50 milionů korun na testování covidu, schválila vláda. Zbytek nákladů, které odhaduje na 80 milionů, proplatí MŠMT.

15:17

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) poskytne školám 185 000 sad testů na covid-19, které nakoupila pro testování úředníků, schválila ve čtvrtek vláda. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. SSHR ve středu znovu vypsala zakázku na 5,6 milionu testů do škol. Minulý tendr v pondělí zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky.

15:00

Od pondělí 3. května se budou moci do základních škol vrátit žáci druhého stupně v šesti krajích a hlavním městě. Kromě už dříve avizovaných Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje se pro ně otevřou školy i ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze. Budou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy střídají po týdnu ve škole a doma. Ve stejných krajích také budou moci chodit do školek všechny děti. Schválila to dnes vláda. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Ve zbytku Česka budou mít žáci druhého stupně nadále distanční výuku a školky budou navštěvovat jen předškoláci nebo děti zdravotníků a dalších vybraných profesí.

Ve třech regionech s nejnižším počtem nově nakažených koronavirem, tedy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji, mohly všechny děti do školek začít chodit už toto pondělí.

14:54

Od 3. května se otevře 2. stupeň ZŠ v Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém kraji a Praze, schválila vláda.

14:31

Česká filharmonie odehraje 10. 5. koncert, bude pilotním projektem pro otevírání kultury, řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek. Z pilotních projektů ale nemá být pravidlo.

14:12

Co se ví o indické mutaci? Přečtěte si v článku Aktuálně.cz:

14:07

Hygienici v Praze zaznamenali první případ indické mutace koronaviru. Případ se týká člověka z Indie. Pražská hygiena o tom dnes informovala na webu. Další případy této mutace v Praze neeviduje. Podezření na takzvanou indickou mutaci se už dříve v Česku objevilo v Hradci Králové.

Člověk, u kterého se indická mutace potvrdila, měl zvýšenou teplotu, bolesti svalů a hlavy. Jiné zdravotní obtíže nebyly zjištěny, uvedli hygienici. Pražská hygiena ihned po zjištění indické mutace zahájila detailní epidemiologické šetření a dohledává eventuální rizikové kontakty, aby se mutace nepřenesla na další lidi. Lidem hygienici doporučují, aby nadále dodržovali potřebná preventivní opatření. Jde zejména o nošení respirátorů, pravidelné mytí rukou a dodržování alespoň dvoumetrových rozestupů.

14:06

Škola v Troubkách nepožaduje po dětech povinné nošení roušek. V pondělí se nemuseli žáci ani testovat, škola se k povinným testům ale dnes vrátila.

13:27

Mobilní testovací místo na covid-19 v Hatích na Znojemsku opět zvyšuje kapacitu. Od 2. května spustí provoz i v neděli od 8:30 do 13:00, čímž navýší kapacitu o 240 na 1380 očkovaných lidí týdně. V případě potřeby je možné ještě následné zvýšení, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí znojemské radnice Karolína Janečková.

12:57

Rodiče nemají právo na informaci, zda je učitel jejich dětí očkovaný na covid-19. Jde o osobní údaj, který pedagog nemusí sdělovat řediteli školy ani komukoli jinému, uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Pokud se nákaza covidem-19 u učitele potvrdí, musí do karantény všichni žáci, se kterými měl v posledních dvou dnech prezenční výuku. V případě, že se potvrdí nákaza u dítěte, pedagog do karantény běžně nemusí.

12:57

Na hranici 100 případů za týden na 100 000 obyvatel bude ČR podle odborníků z poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) zřejmě kolem 10. května. Současný týdenní průměr je 146 případů. Otevření obchodů, které ministerstvo touto hranicí podmínilo, by podle názoru skupiny, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, nemělo předběhnout další vlnu rozvolnění ve školách. MeSES to dnes uvedla v tiskové zprávě. Také vláda již dříve avizovala, že otevření škol je priorita.

11:53 Vlajka Ruské federace.

V Rusku za uplynulých 24 hodin přibylo 9284 nových případů nákazy koronavirem a 364 úmrtí, oznámil dnes vládní operativní štáb. Je to nejvyšší počet infikovaných od 17. dubna a o 18 procent více než o den dříve.

11:50

V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 367 lidí s koronavirem. Proti úterý to bylo o 114 méně. Je to stejný přírůstek jako minulou středu.

11:15

K očkování proti nemoci covid-19 se na Slovensku už mohou přihlašovat obyvatelé starší 16 let. Dosud byla registrace otevřena pro zájemce ve věku alespoň 40 let. Samotné očkování bude nadále záviset zejména na věku, nikoliv na termínu podání přihlášky do virtuální čekárny.

10:44

Už první dávka vakcín společností Pfizer/BioNTech a AstraZeneca může výrazně snížit riziko přenosu koronaviru uvnitř domácností. Ukázala to studie anglického úřadu veřejného zdraví (PHE). Účinky prvního očkování mohou nebezpečí nákazy podle PHE snížit o 38 až 49 procent.

10:51

Na jižní Moravě přibylo ve středu 254 nemocných s covidem-19, o 10 méně než před týdnem. Za týden na 100 000 lidí připadá 156 případů.

10:44

Chile naočkovalo oběma dávkami proti covidu-19 už třetinu populace a ve světovém srovnání je druhé po Izraeli. Vyplývá to z údajů serveru Our World in Data. Podle něj Chile předběhlo už i Spojené státy či Británii.

Chile nejvíce očkuje vakcínou od čínské firmy Sinovac (podalo asi 12,3 milionu dávek) a aplikovalo také na dva miliony dávek americko-německé vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. 

10:31

V Pardubickém kraji testy ve středu odhalily 80 nakažených koronavirem. Minulou středu bylo 172 případů a předminulou středu 178 odhalených nákaz.

10:12

V Česku byly za čtyři měsíce podány přes tři miliony dávek vakcín proti covidu-19. Hůře je na tom v EU jen šest zemí.

09:23 Ilustrační foto.

Laboratoře v Praze ve středu odhalily 227 pozitivních, v mezitýdenním srovnání je nárůst nižší o 34 případů, proti úterý je nově nakažených o 74 méně.

09:22

Ve Zlínském kraji přibylo ve středu 231 případů covidu-19. Je to o 13 méně než v úterý a o 112 méně než ve středu před týdnem. Počty nově nakažených v kraji se v týdenním srovnání nadále snižují, pokles je však pozvolný. V úterý přibylo v kraji 244 případů nákazy, což bylo o 31 méně než minulé úterý. Za posledních sedm dní přibylo v kraji téměř 233 nakažených na 100 000 obyvatel, což je nejvíce mezi kraji v Česku, ve středu to bylo 252 na 100 000.

09:05

Přehled nejdůležitějších událostí k dění kolem koronaviru:

 • Počty nakažených koronavirem v Česku dál klesají. Ve středu přibylo 2483 případů, o 16 procent méně než před týdnem. 
 • Všechny maloobchodní prodejny podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) budou smět otevřít definitivně od 10. května.
 • Od pondělí 3. května se budou moci do základních škol vrátit žáci druhého stupně v šesti krajích a hlavním městě. Kromě už dříve avizovaných Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje se pro ně otevřou školy i ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze. Budou mít takzvanou rotační výuku.
 • Od 10. května bude rotační výuka 2. stupně ZŠ v celém Česku Obnoví se i praktická výuka zbývajících ročníků VŠ.
 • Muzea a galerie se kromě tří dříve oznámených krajů mohou od 3. května otevřít i v Praze a Středočeském a Libereckém kraji. Již v pondělí vláda schválila, že se tyto kulturní instituce budou moci otevřít v krajích, kde je příznivá epidemická situace, což jsou Královéhradecký, Plzeňský a Karlovarský kraj.
 • Hygienici v Praze zaznamenali první případ indické mutace koronaviru, jde o člověka z Indie. Podezření na mutaci se už dřív v ČR objevilo na Hradecku.
 • SÚKL prostudoval materiály k ruské vakcíně Sputnik V a s připomínkami je předal úřadu vlády. K posouzení vakcíny dokumenty podle šéfky SÚKL Ireny Storové nestačily.
08:45

V českých nemocnicích bylo ve středu poprvé od poloviny října méně než 3000 pacientů s prokázaným covidem. V těžkém stavu je 622 hospitalizovaných, což je nejméně od 20. prosince. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Statistiky ale nezahrnují pacienty, kteří už nemoc prodělali, jejich zdravotní stav ale nadále vyžaduje nemocniční péči.

08:13

V Česku ve středu přibylo 2483 potvrzených případů onemocnění covid-19. Oproti stejnému dni minulého týdne to bylo téměř o 16 procent méně. Na 100 000 obyvatel v současnosti připadá 146 nově nakažených za posledních sedm dní. Ve středu to bylo o pět více. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:52

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování před čtyřmi měsíci přes tři miliony dávek vakcíny proti covidu. Více než tři čtvrtiny u nich pocházejí od firmy Pfizer/BioNTech. Plně naočkovaných je v Česku zatím 980 327 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:33

Počet lidí, kteří se v Indii od začátku pandemie nakazili koronavirem, přesáhl hranici 18 milionů. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Za poslední den podle ní přibylo rekordních 379 257 nových případů infekce a 3645 úmrtí, což je rovněž rekord.

07:18

Podívejte se, jak je na tom Česko s očkováním proti koronaviru.

06:48

Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) prostudoval materiály k ruské vakcíně proti novému koronaviru Sputnik V a s připomínkami je předal úřadu vlády. Radiožurnálu to řekla ředitelka lékového úřadu Irena Storová. K posouzení vakcíny dokumenty podle ní nestačily.

"Žádný oficiální proces pořád nezačal, neobdrželi jsme žádnou žádost o provedení klinické studie," sdělila Storová Radiožurnálu. Dokumentace k ruské vakcíně, kterou měl SÚKL k dispozici, obsahovala desítky stran, uvedla Storová. U podobných léčivých přípravků jich bývají i desítky tisíc, sdělil rozhlas. Podle ředitelky tak dokumenty rozhodně nestačily k tomu, aby mohl dát lékový ústav například k použití vakcíny výjimku. 

06:33

V Německu přibylo za posledních 24 hodin 24 736 nových případů nákazy koronavirem a 264 úmrtí. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem země zaznamenala 29 518 nově infikovaných a 259 úmrtí, píše agentura DPA.

06:23 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Vláda dnes podle aktuálních dat o šíření epidemie koronaviru rozhodne, zda budou moct od pondělí 3. května otevřít další obchody. Určí také, zda se ke Karlovarskému, Královéhradeckému a Plzeňskému kraji přidají další regiony, kde se budou moct do výuky ve školách vrátit rotačně žáci druhého stupně základních škol. Jedná se o Prahu, střední Čechy a zřejmě i Liberecký kraj. Určující bude počet nakažených za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel.

22:22 Vlajka Ruské federace.

"Ruská kampaň na propagaci vakcíny Sputnik V se zrychlila a vyvinula se v postoj celé vlády, včetně státních orgánů, státních společností a státních sdělovacích prostředků s téměř každodenními výstupy," uvádí se ve zprávě. Cílem kampaně je podle zprávy "podkopat a roztříštit jednotný evropský přístup k nákupu vakcín". Jednou z šířených dezinformací je tvrzení, že EMA záměrně zdržuje své hodnocení ruské vakcíny.

22:21

Rusko s využitím ministerstev, firem a prokremelských médií spustilo rozsáhlou kampaň k propagaci vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a šíří dezinformace, že se Západ a Evropská unie snaží podkopat důvěryhodnost této vakcíny. Uvádí to dnes zveřejněná zpráva Evropské služby pro vnější činnost, která je de facto diplomatickým sborem Evropské unie. Rusko a Čína také šíří informace o negativních účincích západních vakcín, aby podryly jejích důvěryhodnost. O zprávě informovaly agentury AP a Reuters.

21:56 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ministr zdravotnictví postup hájil, poukazoval na to, že když se restrikce rychle uvolnily loni o prázdninách a na Vánoce, šíření epidemie pak zrychlovalo. "Nemusíte mě přesvědčovat o tom, že všichni by chtěli otevřít všechno. Tak to i je. Já ten tlak vnímám ze všech stran. Otázka je, zda se tomu chceme všichni podvolit," řekl. Vláda chce podle Arenbergra také rozvolňovat co nejvíce, ministerstvo zdravotnictví ale zvolilo takový postup, o němž jsou epidemiologové přesvědčeni, že je správný.

21:56

Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht se mimo jiné tázal, proč jsou otevřená květinářství a například knihkupectví nikoli. "Sám nejsem odborník, ale nejenže pro mě vaše opatření nejsou racionální, ale podle mého názoru jsou i protiprávní," uvedl. Miroslava Němcová (ODS) mluvila o odtrženosti od reality. Nevěří, jak uvedla, že prioritou vlády jsou školy, když "se na děti vykašlala a zavřela je doma". Pravidla pro amatérský sport označila Němcová za "blbost, protože jinak se to říci nedá". "Každý, kdo to četl, tak z toho šílel. Bohužel já na sobě, nejsem dítě, a vidím, jak se mnou koronavir, pokud jde o váhu, zamával," uvedla.

21:55

Za postup při epidemii koronaviru se na vládu od senátorů snášela silná kritika. "Podle mého názoru měl pan ministr možnost se začít chovat jinak, než se třeba chovají ti, co opravují silnice. A tam, kde chtějí, aby se jezdilo aspoň padesátkou, tak tam dají třicítku. A to je přesně to, co se dnes děje," komentoval nynější vládní opatření předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Za příklad dal antigenní testy ve školách. Podle některých informací nejsou účinné, ale rodiče, když posílají děti do školy, se aspoň přesvědčí, zda nejsou nemocné, uvedl. Takový způsob řízení státu ale Vystrčil pokládá za devastující. "Ministr šanci, že bude vydávat normální rozumná opatření, promarnil," dodal.

21:54 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) k tomu podotkl, že obdobně v sobotu uvažoval o tom, že by nebylo špatné, kdyby byly zrušeny všechny protikoronavirové restrikce a "bylo to vyřešeno". "Ale pak jsem se zase během dne trochu stabilizoval a řekl jsem si, že prostě to nemůžeme té populaci udělat, aby byla tímto způsobem vystavena většímu riziku, než které umožňují epidemiologové pro to postupné rozvolňování," uvedl.

21:53

Když máte diplomatický pas, covid vás nechytne, vyprávěl senátor Jan Žaloudík (ČSSD) při dnešním jednání horní komory, jak se vyhnul pětidenní karanténě po návratu z Albánie, kde byl u voleb jako pozorovatel Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Nerozhodovalo, jak uvedl, to, že už byl očkován proti covidu-19 a že měl negativní test na koronavirus, ale to, že vlastní diplomatický pas. Nad takovým postupem se pozastavil.

20:49

Hygienici v Jihočeském kraji zaznamenali za posledních 24 hodin 289 případů koronaviru. Počet vyléčených se nezměnil, hygienici dostali oznámení, že za poslední dny zemřelo 28 nemocných. Počet aktuálně pozitivních stoupl o 261 na 4547 lidí.

20:41

Pandemii covidu-19 lze překonat pouze rychlým očkováním, rovným přístupem k vakcínám a efektivními protikoronavirovými opatření, uvedla dnes šéfka Panamerické zdravotnické organizace Carissa Etienneová. Na pravidelné týdenní tiskové konferenci také vyzvala země s vakcínami navíc, aby zvážily jejich darování do amerických zemí, které jich mají málo.

19:58

Výběr středečních událostí, které se týkají koronavirové krize:

 • Za úterý testy v Česku potvrdily 3229 nových případů onemocnění covid-19. Bylo to o 15 procent méně než před týdnem. 
 • Správa státních hmotných rezerv znovu vypsala zakázku na 5,6 milionu testů na koronavirus do škol. Minulý tendr na stejné množství testů správa v pondělí zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky. 
 • Ve školách i firmách se bude testovat podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) antigenními testy nejméně do konce května. Případné prodloužení do června chce ministerstvo vyhodnotit do 7. května. Ministr to řekl na jednání sněmovního zdravotního výboru.
 • Návrat dětí do školek a na druhé stupně základních škol bude od pondělí zřejmě možný kromě Královéhradeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje také v Praze, Středočeském kraji a kandidátem je i Liberecký kraj. Definitivně rozhodne ve čtvrtek vláda.
 • K očkování se zhruba do 15:30 přihlásilo 77 000 lidí ve věku 55 až 59 let. Celkem je v této věkové skupině 653 000 lidí. 
19:54

Poptávka po covidových vakcínách je v českých firmách velká, ukazuje průzkum. Nabídka ale zaostává.

18:56

Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová ve druhé polovině letošního roku očekává silné oživení ekonomiky eurozóny, protože zrychluje tempo očkování proti covidu-19 a život se začíná vracet k normálu. Lagardeová to dnes uvedla na internetovém fóru, které uspořádala organizace Aspen Institute.

18:33

Na Vysočině prokázaly testy covid-19 v posledních 24 hodinách u 216 lidí, je to o 19 víc než před týdnem. Z nemoci se nyní v kraji léčí 3299 lidí.

18:29

Za umístění restauračních zahrádek v Brně by podnikatelé neměli platit ani letos. Radní města dnes projednali výzvu úřadům městských částí, aby odpouštěly příslušné poplatky. Město by jim stejně jako loni ušlý příjem kompenzovalo. Součtem je to více než šest milionů korun, uvedl dnes magistrát v tiskové zprávě. Tyto kroky ještě musejí schválit zastupitelé.

18:29 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Děti by se možná mohly na odpoledních kroužcích prokazovat negativním testem na covid-19 ze školy. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) dnes po jednání výboru pro zdravotnictví ve Sněmovně uvedl, že to ve čtvrtek projedná vláda. V současné době jsou povolené jen sportovní tréninky po dvojicích nebo individuální výuka v základních uměleckých školách.

18:04

Část dětí v Česku bude moct mít od pondělí ve škole opět tělocvik. Povolený bude jen venku, a to v krajích, kde se vrátí děti rotačně na druhý stupeň základních škol. Ve zbytku Česka bude dál zakázaný uvnitř i venku s výjimkou školek a škol se sportovním zaměřením. Vyplývá to z vyjádření náměstkyně ministerstva školství Pavly Katzové na dnešním jednání sněmovního školského výboru a z informací, které úřad v úterý rozeslal do škol. Materiál má ČTK k dispozici.

Cvičení při tělocviku zakázala vláda kvůli zhoršení epidemie už na podzim. Doporučila školám místo něj procházky venku. Od 5. října měl výjimku z omezení jen první stupeň základních škol, od listopadu se nařízení rozšířilo i na něj.

17:43 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Otevření fotbalových stadionů na desetinu jejich kapacity je podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) hygieniky povolený pilotní projekt. Jde o jednorázovou významnou akci, podobně dostaly povolení koncerty Pražského jara, řekl. Reagoval tak na kritiku, že návštěva fotbalu dostala přednost například před návratem některých dětí do škol. Povolení platí od příštího ligového kola pro všechny profesionální soutěže. Podobnou výjimku dostala také hokejové extraliga.

"Priority jsou naprosto stejné stále, školy jsou číslo jedna. Tady hovoříme o pilotních projektech, které jsou na základě toho, že se jedná o významné akce, kde je velmi omezený počet lidí," řekl ministr. Fotbalový zápas může navštívit maximálně 1000 lidí nebo desetina kapacity stadionu, má jít o dlouhodobé podporovatele klubu, mezi něž se počítají i držitelé permanentek. Lidé musí absolvovat test a nosit respirátor.

17:20

Všichni návštěvníci Tuniska budou muset od 3. května po příjezdu do týdenní karantény, oznámila dnes místní vláda. Ve snaze zpomalit šíření epidemie zůstanou v severoafrické zemi také až do poloviny května uzavřené školy, informovala agentura Reuters.

17:35

Správa státních hmotných rezerv dnes znovu vypsala zakázku na 5,6 milionu testů na koronavirus do škol. Sdělil to její předseda Pavel Švagr. Minulý tendr na stejné množství testů správa v pondělí zrušila, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky. Nyní podle Švagra požaduje ministerstvo školství dodání 2,8 milionu testů do pondělí 17. května a dalších 2,8 milionu testů do pondělí 24. května.

17:19

Návrat za zahraničí bez karantény plně očkovaným proti nemoci covid-19 prozatím umožňuje sedm z 16 německých spolkových zemí, na celoněmecké úrovni lze ale s výhodami počítat až koncem května. Pro Čechy, kteří do Německa dojíždějí za prací, má od dnešního dne největší přínos vstřícný postoj Bavorska. Očekává se, že brzy stejný krok učiní i Sasko, které je rovněž českým sousedem a které v karanténních opatřeních postupuje ve shodě s Bavorskem.

16:43 Karel Havlíček (ANO)

Do kdy bude nutné povinné testování by chtěl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ČTK) firmám sdělit do konce dubna, nejdéle ale po pondělní vládě.

16:42

Prezident Miloš Zeman souhlasí s tím, že by ve školách měly být co nejrychleji zavedeny PCR testy na koronavirus. Po dnešní schůzce na Pražském hradě to novinářům řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Zeman je podle něj též pro otevření maloobchodu za přísných hygienických podmínek.

"Pan prezident souhlasí s tím, o čem se bavíme s ministrem (zdravotnictví Petrem) Arenbergerem (za ANO), že by ve školách měly být zavedeny plošné PCR testy co nejrychleji. I po prázdninách, když bude návrat do škol, je to jediná možnost, jak školy můžou být, pokud zde pandemie stále bude, otevřeny bez rotačního mechanismu," poznamenal Bartoš.

16:42

Ministerstvo školství neví, zda se do letních prázdnin ve školách obnoví běžná prezenční výuka. Vedení úřadu by uvítalo, kdyby to epidemická situace umožnila. Záležet bude na dalším výskytu nákazy covidu-19 a na doporučení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), se kterou ministerstvo pravidelně jedná. Na sněmovním školském výboru to dnes na dotaz poslance Lukáše Bartoně (Piráti) řekla náměstkyně ministerstva Pavla Katzová. Nevyloučila, že do konce školního roku bude pokračovat jen takzvaná rotační výuka.

16:30 Ilustrační foto.

Většině škol v Praze dojdou zásoby státem dodaných antigenních testů asi 10. května. Konkrétní počty testů, které jsou na školách k dispozici, by měli ředitelé škol v metropoli nahlásit prostřednictvím dotazníku, který dnes do škol rozesílá odbor školství na magistrátu. Nákup antigenních testů do škol Praha neplánuje. Zvažuje se případné používání PCR testů, jak pro uvedl radní Vít Šimral (Piráti).

16:22 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Veřejné zdravotní pojištění očekává letos kvůli pandemii covidu-19 výdaje navíc zhruba 50 miliard korun. Na jednání zdravotního výboru Sněmovny to dnes řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová. Podle schválených rozpočtů zdravotních pojišťoven se příjmy veřejného zdravotního pojištění letos očekávaly 385,4 miliardy korun, výdaje 399,1 miliardy korun. Oproti plánům ale pojišťovny musí hradit výdaje za očkování, testování či odměny zdravotníků. Navýšit příjmy zdravotního systému by mohlo zvýšení plateb státu za státní pojištěnce. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) řekl, že se diskutuje o částce 100 až 500 korun navíc.

16:22 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Návrat dětí do školek a na druhé stupně základních škol bude od pondělí zřejmě možný kromě Královéhradeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje také v Praze, Středočeském kraji a kandidátem je i Liberecký kraj. Na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví to řekl ministr Petr Arenberger (za ANO). Definitivně rozhodne ve čtvrtek vláda.

Tyto kraje by měly dosáhnout týdenního průměru pod 100 na 100 000 nakažených. Současný průměr za celou ČR je 151. Nejhorší situace je ve Zlínském kraji, kde je více než 225 na 100 000 obyvatel. V Praze je počet 116 na 100 000 obyvatel za týden, v Libereckém kraji 136 a ve Středočeském kraji 138.

15:45

K očkování proti covidu-19 se zhruba do 15:30 přihlásilo 77 000 lidí ve věku 55 až 59 let. Celkem jich je 653 000, část již byla očkována.

15:42

Mexiko začne v květnu vyrábět na svém území ruskou vakcínu Sputnik V, oznámil dnes mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard během návštěvy v Moskvě. Druhá největší latinskoamerická země patří k nejhůře postiženým zemí v této pandemii a eviduje třetí nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 (na 215 550).

15:36

Žádné z očkovacích vakcín proti nemoci covid-19 proti koronaviru, které Česku slíbily na počátku dubna Slovinsko, Rakousko a Maďarsko, zatím nedorazily. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Na přeposlání zhruba 80 000 dávek se země domluvily poté, co Česko nesouhlasilo s kompromisem na rozdělení dodatečných deseti milionů dávek v Evropské unii. Podle vyjádření úřadu vlády pro server se vše opozdilo a vakcíny jsou slíbeny do konce června.

15:34

Právníci Evropské unie při dnešním prvním slyšení u bruselského soudu ve sporu s firmou AstraZeneca vznesli požadavek na okamžité dodání vakcíny z britských továren společnosti. Evropská komise v pondělí zažalovala britsko-švédskou firmu za nedodržení smlouvy na dodávku vakcín proti covidu-19. Tímto krokem chce zajistit rychlejší přísun vakcín do členských zemí. AstraZeneca ale trvá na tom, že snížením dodávek očkovací látky smlouvu neporušuje.

15:24

Epidemiolog Smejkal by si podobnou akci uměl představit i v Česku, pokud by byla pandemická situace srovnatelná s tou v Katalánsku.

15:12

Další postup pro zajištění povinného testování na covid-19 ve školách by se měl vyjasnit na čtvrtečním jednání vlády. Na dnešním jednání sněmovního školského výboru to řekla náměstkyně ministerstva školství Pavla Katzová. Úřad podle ní v tuto chvíli nechce, aby si školy začaly testy pořizovat samy. Připravuje řešení, jak do budoucna podpořit víc používání PCR testů.

14:24

Ve školách i firmách se bude testovat na covid-19 podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) antigenními testy nejméně do konce května. Případné prodloužení dál do června chce ministerstvo vyhodnotit do 7. května. Ministr to řekl na dnešním jednání sněmovního zdravotního výboru. O dřívějším ukončení testování se diskutuje proto, že se nepodařilo vybrat dodavatele pro další testy do škol, bez nichž vystačí jen do konce příštího týdne.

"Hlavní hygienička se vyjádřila v tom smyslu, že se bude určitě testovat do konce května," řekl Arenberger. Proto navrhuje, aby se pro školy zakoupily testy zatím jen do konce května. Paralelně chce podle něj ministerstvo začít s laboratorně vyhodnocovaným PCR testováním. Problematická je ale logistika a stále vyšší náklady než u antigenního testování ve školách, uvedl.

14:05

Sněmovní školský výbor uložil dnes ministerstvu školství, aby u letošních maturit rozšířilo úlevy pro dobrovolníky v nemocnicích či domovech seniorů na studenty všech oborů. Dosud se některé úlevy týkají jen pracujících studentů ze zdravotních a sociálních oborů.

Podle náměstkyně ministerstva Pavly Katzové mohli žáci v ostatních oborech upřednostnit vzdělávání, a pro větší úpravy ve zkouškách v jejich případě tak není právní důvod. V souladu se zákonem podle ní nejsou možné ani úřední maturity, jak k nim vyzvala sněmovna.

13:59

Počet pacientů s koronavirem v jihočeských nemocnicích v posledních dnech klesá. Momentálně je v nich s covidem-19 hospitalizováno 220 lidí. Je to přibližně o 60 procent méně než před měsícem. Pokles dává reálnou šanci na návrat nemocnic do standardního režimu. Sdělila to předsedkyně představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Zuzana Roithová.

13:50

Ztráta energie, zájmu o jakoukoliv činnost, úzkost z návratu do školy i sebevražedné myšlenky trápí v době pandemie koronaviru stále více dětí a mladých lidí. V tiskové zprávě na to upozornila brněnská organizace Spondea, která pomáhá dětem i celým rodinám v krizových situacích.

"V průběhu běžného roku se na nás obrátí okolo 2000 lidí se všemi možnými problémy, obvykle asi 600 z těchto případů představuje krizovou pomoc nezletilým. od začátku pandemie se na nás ale obrací řádově o třetinu dětí a mladých lidí více. I proto jsme tuto službu personálně posílili, abychom zvýšili kapacitu," řekla ředitelka Spondea Jana Levová.

13:44

Fakultní nemocnice Plzeň, která od ledna do konce března pečovala o nejvíc nemocných s covidem v ČR, se postupně vrací do původního provozu. Umožňuje to klesající počet pacientů s nemocí covid-19. Díky příznivé epidemické situaci začínají ošetřovat oborové ambulance, zrušily se vstupní triáže (třídění) a otevřely se některé vstupy, které byly řadu měsíců pro veřejnost zavřené. Po několikatýdenní přestávce se pomalu obnovuje plánovaná operativa, řekl dnes ředitel nemocnice Václav Šimánek.

13:29

Školám v Ústeckém kraji vydrží státem dodané antigenní testy zhruba do konce příštího týdne. Krajský úřad do dnešního dne nedostal z ministerstva školství informaci, jak se bude postupovat dál. Kraj koupit testy pro všechny školy v regionu podle hejtmana Jana Schillera (ANO) nemůže, protože by nestihl výběrové řízení. Dnes po zasedání krizového štábu řekl, že se přiklání k možnosti vynechat testování.

Kraj dostal minulý týden přes 246 000 antigenních testů, zásoba vystačí na příští týden. Protože už není nouzový stav, nelze objednat testy podle hejtmana napřímo, ale muselo by se uskutečnit výběrové řízení. "A to se nestihne," uvedl hejtman s tím, že podle něj by bylo řešením testování vynechat, a to i s ohledem na počet záchytů pozitivních osob ve školách.

13:25

Zájem o služby kadeřnictví v Hradci Králové je enormní. Rezervace se rychle zaplňují, řekli dnes oslovení zástupci kadeřnictví. Po čtyřech měsících nucené uzávěry kvůli koronaviru budou moci otevřít v pondělí 3. dubna

"Spustila jsem rezervační systém dnes ráno a během dvou hodin jsem měla asi 20 termínů obsazených. Mám malé dítě, pracuji tři dny v týdnu. Volné termíny jsem spustila jen na květen a červen a květen je už skoro zaplněný," řekla dnes Pavla Flégl, která má kadeřnictví v centru Hradce Králové. Od března loňského roku, kdy se v ČR pandemie projevila, měla zavřeno dohromady asi deset měsíců. "Nemít manžela, nemít podporu, tak bycho to už vzdala," dodala.

17:17

Epidemická situace ve Francii se pomalu zlepšuje a úřady proto chystají plán postupného rozvolňování restrikcí, který v pátek v projevu představí prezident Emmanuel Macron. Podle agentury Reuters to dnes oznámil premiér Jean Castex. Vláda plánuje od 2. června zrušit nouzový stav a nahradit jej "přechodným režimem", který bude trvat zřejmě do konce října.

13:08

V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 481 lidí s koronavirem. Proti pondělí to bylo o 166 více. Proti minulému úterý je to o 17 nakažených méně.

12:47

Pardubickém kraji se zájemci o očkování mohou registrovat do čtyř nových očkovacích center. Od příštího týdne budou otevřena v Pardubicích, Hlinsku a České Třebové, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Počet očkovacích míst se tak zvýší na 17.

12:31

Turecká vláda rozhodla, že během přísné uzávěry, která bude v zemi platit od čtvrtka do poloviny května, zakáže prodej alkoholu. Podle vedení země nebylo možné ponechat volný prodej alkoholických nápojů v obchodech se smíšeným zbožím, když specializované prodejny budou muset mít zavřeno. Opozice ale opatření kritizovala. Podle ní je to další pokus vlády vnutit zemi islámské hodnoty, uvedla agentura Bloomberg.

12:30

S návrhem na ukončení povinného testování na koronavirus musí přijít ministerstvo zdravotnictví, řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) k diskusi, kterou dnes vedl krizový štáb. Podle informací padl návrh na ukončení povinných testů ve firmách i školách ke konci května. Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) už dříve řekl, že v případě firem je třeba, aby vláda rozhodla do konce dubna. Je tedy pravděpodobné, že by kabinet mohl návrh posoudit na čtvrtečním jednání. Problémem pro kontrolu viru ve školách je nepodařený tendr na testy do škol, kterým bez nového nákupu vystačí testy do konce příštího týdne.

12:15

Asociace hotelů a restaurací ČR vyzvala ministerstvo zdravotnictví k úpravě protipandemických opatření ubytovacích a stravovacích služeb. Stávající znění podle ní není v souladu se zákonem. Zároveň požádala o zahájení jednání o podmínkách obnovení provozu v těchto odvětvích. Zdravotnictví by podle ní mělo vše vyřešit nejpozději do pondělí. Asociace to dnes uvedla v tiskové zprávě.

12:05 Jan Hamáček

S návrhem na ukončení testování musí přijít ministerstvo zdravotnictví, řekl Hamáček k diskusi, kterou dnes vedl krizový štáb o školách a firmách.

11:58

V Pardubickém kraji přibylo v úterý 120 nakažených koronavirem. Minulé úterý bylo 181 případů a předminulé úterý 359 nově odhalených nákaz.

11:43

Na jižní Moravě přibylo za poslední den 416 případů covidu, o 56 méně než před týdnem. Přibylo i 11 úmrtí. V nemocnicích je 326 lidí s nákazou.

11:39

Školám v Liberci vydrží státem dodané antigenní testy do pátku příštího týdne. Náměstek primátora zodpovědný za školství Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) odmítá možnost, že by je poté hradilo město nebo si je platily školy ze svého provozního příspěvku. "Tedy rovněž z městských financí," řekl Langr ČTK. Odmítavé stanovisko k tomu, aby testy zajišťovaly školy či kraje, zaujala v úterý i asociace hejtmanů.

11:27 Ilustrační foto.

V Praze bude omezen provoz některých menších očkovacích center, kde k očkování proti covidu-19 využívají vakcínu Moderna. Důvodem je nedostatek této očkovací látky a nízké dodávky těchto vakcín od státu. Dočasně bude omezeno fungování očkovacích míst s kapacitou do tisíce lidí týdně. ČTK to dnes sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Vyšší by naopak měly být dodávky vakcín od firmy Pfizer.

10:58

Počet nových případů nákaz v Olomouckém kraji i dál zřetelněji klesá. V úterý přibylo 221 potvrzených nákaz, což je v mezitýdenním srovnání o 61 méně.

10:57 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Česko daruje Indii, která se potýká s velkým nárůstem počtu infikovaných koronavirem, 500 kyslíkových lahví. Na Twitteru to dnes uvedl premiér Andrej Babiš (ANO), podle nějž to ve čtvrtek schválí vláda. Do Indie by měly být dopraveny začátkem příštího týdne společně s rakouským darem.

Babiš o vážné situaci v Indii hovořil minulý týden s českým velvyslancem v Indii Milanem Hovorkou a také indickým velvyslancem v Praze Hemátem Kotalvarem.

10:49

Od 12. dubna bylo v Česku zaznamenáno 2998 nákaz covidem u dětí ve věku pět až 11 let, z nich 1057 mělo pozitivní test ve škole, řekl ředitel ÚZIS Dušek.

10:09

V Polsku se žáci prvních tří ročníků základních škol budou moci od příštího týdne vrátit do škol, oznámil ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Vzhledem k situaci s šířením koronaviru v zemi je ale ještě předčasné obnovit vyučování ve školách v plném rozsahu, připustil. Nejmladší žáci se vrátí do škol v úterý 4. května, na pondělí totiž v Polsku připadá státní svátek.

09:43

Letní tábory zřejmě budou letos povoleny, uvedla Česká rada dětí a mládeže po úterním setkání s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou. Podmínky se dál ladí. Samozřejmé je, že se nesmí zásadně zhoršit epidemická situace. Podmínky pro letošní rok budou podle Ondřeje Šejtka z rady vycházet z loňských pravidel, pravděpodobně bude povinný test na koronavirus minimálně 72 hodin před odjezdem.

Testování dětí na koronavirus by bylo povinné na oficiálním testovacím místě. Kapacita míst je podle statistik dostatečná, uvedl Šejtka po jednání s hygieničkou. "U menších táborů jednáme o možnosti přípravy stravy a mytí nádobí dětmi bez omezení," dodal.

09:28

V úterý přibyly v Karlovarském kraji čtyři případy koronaviru, proti minulému úterý je to o šest méně. Vakcínu proti covidu dostalo 1245 lidí.

09:25

Nová pravidla takzvaného kurzarbeitu sněmovna zřejmě schválí podle návrhu poslankyň ANO, ČSSD a KSČM. Úpravu doporučil sociální výbor.

09:08

Ve Zlínském kraji přibylo v úterý 243 případů covidu-19, o 32 méně než před týdnem. Za týden přibylo 252 nakažených na 100 000 obyvatel

09:07

Přehled středečních událostí:

 • V úterý testy potvrdily 3229 nových případů covidu, o 15 procent méně než před týdnem. Za posledních sedm dní připadá 151 nově nakažených na 100 000 lidí
 • V českých nemocnicích bylo v úterý 3102 pacientů s covidem, z toho 676 v těžkém stavu. Počet hospitalizovaných je nejnižší od poloviny října
 • Zdravotníci v úterý aplikovali 55 572 dávek očkování proti covidu, o 1600 méně než o týden dřív. Celkový počet podaných dávek se blíží třem milionům

 • Česko daruje Indii, která se potýká s velkým nárůstem počtu infikovaných koronavirem, 500 kyslíkových lahví, oznámil premiér Andrej Babiš (ANO)

 • Stát kvůli dlouhé dodací době zrušil objednávku na 12 milionů stříkaček a jehel, které měla dodat bulharská firma Farkol AD. Jejich část měla původně přijít už v dubnu, nakonec ale měla mít dodávka zpoždění až několik měsíců
08:54 Ilustrační foto.

V Praze v úterý přibylo 306 případů covidu. Jde o nejmenší úterní přírůstek od půlky září. Tempo očkování dál zpomaluje, v úterý se podalo 6600 dávek.

08:45

V úterý bylo v českých nemocnicích 3102 pacientů s covidem, z toho 676 v těžkém stavu. Počet hospitalizovaných je nejnižší od poloviny října.

08:02

V úterý testy potvrdily 3229 nových případů covidu, o 15 procent méně než před týdnem. Za posledních sedm dní připadá 151 nově nakažených na 100 000 lidí.

08:02

Zdravotníci v úterý aplikovali 55 572 dávek očkování proti covidu, o 1600 méně než o týden dřív. Celkový počet podaných dávek se blíží třem milionům.

07:45

Stát kvůli dlouhé dodací době zrušil objednávku na 12 milionů stříkaček a jehel, které měla dodat bulharská firma Farkol AD. Jejich část měla původně přijít už v dubnu, nakonec ale měla mít dodávka zpoždění až několik měsíců. Radiožurnálu to řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová. ČR má podle ní momentálně materiálu dostatek. Jehly a stříkačky využívají zdravotníci na očkování proti koronaviru.

07:00

Indie za poslední den zaznamenala rekordní nárůst nových případů i úmrtí po covidu-19. Celková bilance zemřelých překonala 200 000, píše Reuters.

06:19

V Německu přibylo za uplynulý den 22 231 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 312 úmrtí, oznámil dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem země zaznamenala 24 884 nově infikovaných a 331 úmrtí, píše agentura DPA.

Od začátku pandemie se v Německu s přibližně 83 miliony obyvatel prokazatelně infikovaly více 3,3 milionu lidí, z nichž 82 280 zemřelo a více než 2,9 milionu se zotavilo. Skutečná bilance nakažených však podle DPA bude pravděpodobně vyšší, protože mnoho infekcí nebylo odhaleno.

06:00

Po nemoci covid-19 v Mexiku zemřelo již více než 345 000 lidí. Ve většině mexických států podle místních úřadů ale šíření infekce nyní nezrychluje. Nově země začne proti covidu-19 očkovat osoby ve věku 50 až 59 let. Napsala o tom dnes agentura AP.

Mexiko zaznamenalo více než 215 000 úmrtí lidí, u nichž testy prokázaly koronavirus. V zemi se však málo testuje, mnoho nakažených tak zemřelo, aniž by byli testováni, píše AP. 

Zdravotníci v mexickém městě Ciudad Juárez převáží pacienta nakaženého koronavirem
Zdravotníci v mexickém městě Ciudad Juárez převáží pacienta nakaženého koronavirem | Foto: Reuters
22:06

Bavorsko od středy nebude vyžadovat testy od lidí, kteří mají ukončené očkování proti nemoci covid-19. Dnes to na tiskové konferenci po jednání zemské vlády oznámil bavorský premiér Markus Söder. Hovořil také o odpuštění karantény pro plně vakcinované. Zda tato výjimka bude platit rovněž od středy, není jasné. ČTK se dosud nepodařilo od úřadu bavorské zemské vlády a ani od bavorského ministerstva zdravotnictví získat upřesňující vysvětlení. Toto zvýhodnění by usnadnilo dojíždění za prací i českým pendlerům, pokud již očkování podstoupili.

21:47 Vlajka Brazílie

Vyšetřovací komise v Senátu byla zatím ustavena na 90 dní s tím, že její fungování může být prodlouženo. Zvát si bude k výslechu mimo jiné současné i bývalé ministry, například ve vedení ministerstva zdravotnictví se od vypuknutí pandemie vystřídali čtyři lidé, včetně generála. Očekává se, že své závěry komise předloží brazilské justici.

21:47 Vlajka Brazílie

Podle kritiků také Bolsonaro svými výroky přispěl k pomalému rozjezdu očkování v zemi i k nedostatku vakcín. Mimo jiné kritizoval čínské vakcíny a prohlásil, že "nejlepší vakcínou je sám virus". Bolsonaro loni covid prodělal, a proto tvrdil, že sám se očkovat nebude. Prezident je mnohými viněn i ze šíření falešných zpráv. Po prodělání nemoci totiž obhajoval léky, jejichž účinek proti covidu-19 není vědecky prokázán.

21:47 Vlajka Brazílie

Prezident od počátku pandemie nemoc covid-19 zlehčoval a odmítal zavést národní uzávěru s tím, že by poškodila ekonomiku a zhoršila ekonomickou situaci obyvatel. Opatření proti šíření koronaviru, která zavedli místní guvernéři, Bolsonaro ostře kritizoval a přirovnal je i k "diktatuře". Letos v březnu Bolsonarova vláda zpřísnění opatření některými guvernéry napadla u nejvyššího soudu.

21:46 Vlajka Brazílie

V horní komoře brazilského parlamentu vznikla komise, která bude vyšetřovat chování vlády prezidenta Jaira Bolsonara za pandemie covidu-19. Mnozí Brazilci se totiž domnívají, že prezident řadou kroků i výroků přispěl k tomu, že v souvislosti s covidem-19 v této zemi zemřelo téměř 400.000 lidí. Podle analytiků může vyšetřování výrazně ovlivnit prezidentské volby na podzim 2022, v nichž se Bolsonaro hodlá znovu ucházet o nejvyšší úřad v zemi.

20:25

Hygienici na jihu Čech za posledních 24 hodin registrovali 264 nových případů koronaviru, Za stejnou dobu se 408 pacientů s covidem-19 uzdravilo. Počet aktivních případů koronaviru na jihu Čech klesl na 4286. V tiskové zprávě o tom informovala ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

20:25

Hygienici na jihu Čech za posledních 24 hodin registrovali 264 nových případů koronaviru, Za stejnou dobu se 408 pacientů s covidem-19 uzdravilo. Počet aktivních případů koronaviru na jihu Čech klesl na 4286. V tiskové zprávě o tom informovala ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

20:14

Očkovaní Američané nemusí venku nosit roušky, USA učinily ohromující pokrok při boji s pandemií, i tak před sebou ale mají dlouhou cestu, řekl Biden.

19:31

Do operace se tak podle něj zapojilo nejméně osm lidí. Speciální jednotka GRU 29155, která je z výbuchu podezřelá, je podle Grozeva zřejmě rozpuštěná. V rozhovoru pro Aktuálně.cz Grozev mluvil už dříve o tom, zda s akcí pomáhali komplicové v Česku.

19:30

Při návštěvě kadeřnictví, kosmetiky, pedikúry či dalších služeb spojených s péčí o tělo se budou moci zákazníci prokázat i testy ze zaměstnání nebo školy. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger to dnes večer uvedl na Twitteru. Původně vláda rozhodla o tom, že povinný bude pouze profesionální test z odběrového místa. Někteří provozovatelé služeb toto nařízení kritizovali. Detaily chce ministr zveřejnit po čtvrtečním zasedání kabinetu.

Kadeřnictví, manikúry, pedikúry, masážní či kosmetické salony mohou po několika měsících znovu otevřít v pondělí 3. května. Klienti budou muset předložit doklad o negativním PCR nebo antigenním testu. Vláda toto pondělí původně rozhodla, že test musí být proveden v certifikovaném odběrovém místě a test ze zaměstnání nebude stačit.

18:51

Sociolog Ondřej Císař popisuje, jak rok s koronavirem do budoucna ovlivní českou společnost. "Ze současné krize bychom si měli vzít lekci," říká.

 

18:50

Výběr úterních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Testy v Česku v pondělí potvrdily 2560 nových případů onemocnění covid-19. V mezitýdenním srovnání je to pokles o 777 případů, tedy zhruba o čtvrtinu. Téměř o desetinu nižší byl v pondělí počet aplikovaných dávek očkování proti novému koronaviru. V současnosti v Česku připadá na 100 000 obyvatel 156 nových případů nákazy za posledních sedm dní. V pondělí to bylo 163.

Nejvyšší správní soud zamítl návrhy směřující proti opatření, na jehož základě se zaměstnanci ve firmách v uplynulých týdnech testovali na covid-19. Návrhy podaly odbory, firma a dvě ženy. Soud konstatoval, že vnímá a mnohdy také sdílí výhrady lidí k zásahům do života kvůli pandemii koronaviru. Přezkoumávaná opatření ministerstva zdravotnictví však před soudem obstála, stejně jako zvolená metoda antigenního testování s odběrem z nosní dutiny. Zároveň soud znovu apeloval na důkladné odůvodňování koronavirových opatření.

Příspěvek k nemocenské ve výši až 370 korun denně budou lidé, kteří jsou či budou v nařízené karanténě nebo izolaci, dostávat až do konce června. S dvouměsíčním prodloužením počítá novela, kterou dnes doporučil Senátu schválit jeho sociální výbor a následně také ústavně-právní výbor. Horní komora o předloze rozhodne zřejmě ve středu.

Základní školy mají zásoby antigenních testů od státu na testování žáků a učitelů na covid-19 zhruba do 7. května. Část testů jim zřejmě zbude i do týdne od 10. května, na otestování všech dětí a zaměstnanců ve školách asi už stačit nebude. S testováním by pak mohly pokračovat jen školy, které si již dříve bez pomoci státu zajistily třeba PCR testy. Takových škol ale není v Česku mnoho. Navíc i tyto školy využívají antigenní testy pro žáky, kteří přijdou do školy jindy než v den určený pro PCR testování.

Správa státních hmotných rezerv nemá v tuto chvíli ve skladech pro školy žádné další zásoby antigenních testů na covid-19. Všechny již vydala.

Registrace dalších věkových skupin k očkování proti covidu-19 v krátkém časovém sledu za sebou výrazně nezvýšila počet čekajících. Proti polovině dubna je registrovaných, kteří čekají na termín či první dávku vakcíny, naopak asi o 44 000 méně.

18:48

Asociace hejtmanů dnes odmítla úvahy, že by antigenní testy na covid-19 pro školy měly zajišťovat školy nebo kraje. Stát zřejmě antigenních testů pro školáky nebude mít od 10. května dost kvůli problémům s tendrem na testy do škol. Stanovisko hejtmanů sdělil médiím předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS). Návrh ministerstva zdravotnictví, aby si školy zajistily testy samy, označila asociace za scestný.

18:32

Se slábnoucí epidemií koronaviru se chystají ve třech krajích na otevření muzea, památky a další školy, návrat žáků do lavic ale může zkomplikovat nedostatek testů. Testování zaměstnanců ve firmách dnes Nejvyšší správní soud (NSS) nezpochybnil. Nemocnicím, které se postupně vracejí k běžnému provozu, by měly náklady na zvládnutí epidemie kompenzovat peníze podle nové vyhlášky.

16:58

Německá vláda navrhne výhody pro očkované proti nemoci covid-19 v nadcházejícím týdnu, schválení spolkovými zeměmi je pak možné očekávat k 28. květnu. Dnes to v televizi ARD prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Jádrem opatření má být rovnocennost očkování s negativním testem, očkovaní navíc nebudou muset do karantény při návratu do Německa či po kontaktu s infikovaným.

Několik spolkových zemí se ale rozhodlo na Berlín nečekat. Bavorsko bude už od středy považovat plné očkování za rovnocenné testům, což usnadní nakupování či přístup ke službám. Stejný krok učinilo i Sasko, kde podobné opatření bude platit od 10. května a Meklenbursko-Přední Pomořansko.

16:57

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima požaduje, aby vláda a ministerstvo zdravotnictví od začátku května umožnily očkovat proti covidu-19 vysokoškolské pedagogy. Dosud se podle něj na tuto prioritní skupinu zapomnělo. Označil to za ukázku nedostatečného plánování a podceňování významu vzdělávání.

16:32

Turecko chce rychlé šíření koronaviru zpomalit zavedením třítýdenní přísné uzávěry, která začne ve čtvrtek a výrazně omezí volný pohyb obyvatel. Uzavře se také většina obchodů. Ministr cestovního ruchu Nuri Ersoy dnes zdůraznil, že nová omezení se nebudou týkat turistů. Návštěvníci ze zahraničí budou moci dál navštěvovat muzea a památky a nebudou muset dodržovat ani zákaz cestování mezi městy, uvedla agentura Anadolu.

16:39

Povinnost zákazníků prokázat se před vstupem do kadeřnictví či holičství profesionálně provedeným testem na koronavirus, která je součástí pravidel pro chystané obnovení činnosti těchto služeb, podle provozovatele holičství Doe's Barber Shop v Olomouci Richarda Laně odradí mnoho zákazníků a bude svádět k obcházení tohoto nařízení. "Lidé z vlády by možná mohli jít ven a podívat se, jak se kolem nich svět točí, protože podle mě jsou úplně mimo realitu," komentoval dnes Laně na sociálních sítích pravidla pro obnovení provozu kadeřnictví a holičství.

16:31

V Peru objevili novou variantu koronaviru SARS-CoV-2, která zřejmě vznikla v Peru nebo v sousedním Chile. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na peruánské vědce. Ti nyní novou mutaci zkoumají, ale zatím nejsou schopni říci, zde se šíří rychleji či zda způsobuje vážnější zdravotní komplikace. Chile i Peru se ale, podobně jako některé další latinskoamerické země, od března potýkají s výrazným zhoršením epidemické situace a denní přírůstky nakažených jsou v obou těchto zemích už vyšší než na vrcholu loňské první vlny.

16:24

Brněnské salony krásy se už těší na pondělní opětovné otevření svých provozů. Nával zákazníků však neočekávají, především kvůli povinnosti prokázat se profesionálně provedeným testem na koronavirus nebo potvrzením o očkování. Ve srovnání s dočasnou možností otevřít před Vánoci je zájem mnohem menší, řekli oslovení poskytovatelé služeb.

16:20

Ministerstvo práce rozdělí na odměny v sociálních službách za práci v podzimní a zimní vlně epidemie 3,93 miliardy korun. O peníze pro pracovníky požádalo 1769 organizací, které poskytují péči potřebným. Žádost o finance na ohodnocení nepodala téměř pětina poskytovatelů. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejnilo ministerstvo práce. Podle něj by mělo odměnu dostat asi 100 000 pracovníků.

16:19

Blanenská nemocnice po útlumu činností postupně znovu obnovuje provoz, funkční jsou už i všechny ambulance. Na webu Blanska to dnes uvedla mluvčí radnice Pavla Komárková. Nemocnice v zemi musely utlumit činnost na základě nařízení ministerstva zdravotnictví v souvislosti s opatřeními proti epidemii koronaviru. Řadu měsíců byl omezený i rozsah zdravotnické péče, kterou poskytuje.

16:18

Izraelská ministerstva se přou o otevření hranic pro turisty: resort zodpovědný za cestovní ruch by chtěl od konce května otevřít hranice očkovaným turistům, ale ministerstvo zdravotnictví chce termín o měsíc odsunout. Argumentuje nutností ochránit zemi před zavlečením nových variant koronaviru. Izrael má naočkováno pět z devíti milionů občanů, proti některým mutacím ale vakcíny nejspíš fungují méně spolehlivě. Zájemci by nejpozději od července pro vstup do země potřebovali dvě dávky očkování a zároveň negativní PCR test. Děti mladší 16 let, které se zatím neočkují, tam nebudou smět vůbec.

16:07

Zdravotní pojišťovny dají do systému veřejného zdravotního pojištění asi 12,6 miliardy korun navíc na základě nové kompenzační vyhlášky. Největší část jde na kompenzace druhé vlny epidemie covidu-19, která začala loni na podzim. Asi miliarda bude kompenzovat ještě první vlnu, peníze dostanou například lázně, dialyzační střediska nebo domácí péče. Kompenzační vyhláška dnes vyšla ve sbírce zákonů. Na webu na to upozornil Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR.

16:06 Karel Havlíček (ANO)

Ministerstvo průmyslu a obchodu u programu COVID veletrhy k dnešku eviduje 149 žádostí za 230,2 milionu korun. Podaných a dokončených je z nich 60 v objemu asi 207,5 milionu korun, zbylé žádosti jsou rozpracované. Šéf resortu Karel Havlíček (za ANO) to uvedl na Twitteru. Podnikatelé zasaženi v souvislosti s pandemií koronaviru a vládními opatřeními mohou o dotace žádat do 31. května. Na pomoc je připraveno 600 milionů korun.

15:48

Ministerstvo zdravotnictví má po zrušení tendru na testy do škol urychleně upřesnit specifikace, aby na ně správa rezerv mohla vypsat novou zakázku, řekla mluvčí ministerstva školství.

15:40

Slovensko od čtvrtka umožní registrovat se na očkování proti nemoci covid-19 všem obyvatelům starším 16 let. V diskuzní relaci televize Markíza to řekl ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Zmíněný krok ale neznamená, že mladí obyvatelé budou hned očkováni, přidělování termínů bude nadále záviset na věku či zdravotním stavu zájemce.

Slovensko zatím nebude používat ruskou vakcínu Sputnik V, byť první zásilku převzalo už na začátku března.

15:13

Očkování proti koronaviru na jihu Čech podstoupilo 71 až 76 procent obyvatel nad 70 a 80 let. V kraji spadá do této věkové skupiny přibližně 80 000 lidí. Podle procent seniorů, kteří očkování podstoupili, patří jižní Čechy mezi nejlepší kraje v republice. V tiskové zprávě to dnes uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

14:42

Správa státních hmotných rezerv nemá v tuto chvíli ve skladech pro školy žádné další zásoby antigenních testů na covid-19. Všechny již vydala. Uvedl to předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Správa rezerv nemá podle něj pro školy ani žádné PCR testy.

14:34

Bavorsko počínaje od středy nebude vyžadovat testy a ani karanténu od lidí, kteří mají ukončené očkování proti nemoci covid-19. Dnes to na tiskové konferenci po jednání zemské vlády oznámil bavorský premiér Markus Söder. Zvýhodnění, které ale nemá celoněmeckou platnost, usnadní dojíždění za prací i českým pendlerům, pokud již očkování podstoupili.

14:31

Doklad o podstoupení testu na koronavirus v certifikovaném odběrovém centru podle provozovatelů služeb péče o tělo negativní ovlivní poptávku, a tedy i tržby. Někteří klienti sjednanou rezervaci kvůli této podmínce odmítají, u jiných může být problém sladit termín návštěvy salonu s volnou kapacitou testovacích míst. Chybou podle poskytovatelů služeb je nemožnost využít samotestovacích sad, případně potvrzení od zaměstnavatele o negativním testu. Někteří provozovatelé služeb tak chtějí situaci řešit čestným prohlášením klientů.

14:09

Registrace dalších věkových skupin k očkování proti covidu-19 v krátkém časovém sledu za sebou výrazně nezvýšila počet čekajících. Proti polovině dubna je registrovaných, kteří čekají na termín či první dávku vakcíny, naopak asi o 44 000 méně. Vyplývá to dat, která ministerstvo zdravotnictví o očkování zveřejňuje.

Vakcinace začala v ČR před čtyřmi měsíci, od té doby bylo podáno 2,8 milionu dávek více než 1,9 milionu osob. K navození plné ochrany jsou třeba u tří ze čtyř vakcíny dvě dávky. Od středy se budou moci přihlašovat přes web ministerstva zdravotnictví lidé nad 55 let. Až do poloviny května se mohou dál hlásit mladší chroničtí pacienti, uvedlo dnes ministerstvo na twitteru.

14:09

Základní školy mají zásoby antigenních testů od státu na testování žáků a učitelů na covid-19 zhruba do 7. května. Část testů jim zřejmě zbyde i do týdne od 10. května, na otestování všech dětí a zaměstnanců ve školách asi už stačit nebude. S testováním by pak mohly pokračovat jen školy, které si již dříve bez pomoci státu zajistily třeba PCR testy. Takových škol ale není v Česku mnoho. Navíc i tyto školy využívají antigenní testy pro žáky, kteří přijdou do školy jindy než v den určený pro PCR testování. 

13:50

Systém sociálních dávek v Česku loni téměř nereagoval na ohrožení lidí a zhoršení jejich situace za pandemie. I když přibývalo nezaměstnaných a lidí bez příjmu, sociální podpora výrazněji nerostla a spíš stagnovala. Některá pravidla pro získání pomoci od státu se ještě zpřísnila. Zjistilo to Centrum pro společenské otázky SPOT. Výsledky analýzy dnes představilo na tiskové konferenci.

"I když rostla míra ohrožení, dávkové systémy na to téměř nereagovaly. Velmi silně to pravděpodobně souvisí s tím, jak je systém nastavený," uvedla vedoucí výzkumného týmu centra SPOT Lucie Trlifajová. Podle ní je systém nastaven jako "úzká síť", která zachytí jen lidi v nejhorší situaci. Pokud mají žadatelé v tíživé situaci nízký příjem či malé úspory, na pomoc od státu nedosáhnou. Expertka míní, že pobírání dávek provází navíc stigma, takže řada potřebných o podporu ani nežádá. "Je velký rozdíl, jak velká skupina je ohrožena nejistotou a jak malý podíl dostává nějaké sociální dávky," dodala Trlifajová.

13:38

Nejvyšší správní soud zamítl návrhy směřující proti testování zaměstnanců na covid-19 ve firmách. Návrhy podaly odbory, firma i jednotlivci.

13:15

V nemocnicích Zlínského kraje ubylo pacientů s koronavirem, dnes jich tam leží 244, v pondělí jich bylo 256, v pátek 261, minulé úterý 293. Na lůžkách intenzivní péče je 46 lidí s covidem, o dva méně než v pondělí. Na umělou plicní ventilaci je napojeno 34 pacientů s covidem. Nejvíce pacientů s covidem je ve zlínské nemocnici, 119, před týdnem jich tam bylo 146, řekl dnes mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

13:08

V nemocnicích Pardubického kraje stále postupně klesá počet pacientů s onemocněním covid-19. Díky tomu se zdravotnická zařízení začala postupně vracet k plánovaným operacím. V pondělí bylo 149 hospitalizovaných pacientů s covidem, 25 z nich potřebovalo intenzivní péči. Právě nedostatek lůžek intenzivní péče a specializovaného personálu nemocnice limitovala v plánovaných výkonech, řekla dnes mluvčí nemocnic Kateřina Semrádová.

12:48

Žáci Střední školy technické, gastronomické a automobilní v Chomutově se na návrat k praktické výuce těšili. Budoucí kuchaři, cukráři či řezníci budou opět připravovat pokrmy pro lidi ve středisku Václavka, automechanici mají plné ruce práce s auty zákazníků, mohou totiž opět být ve školním servisu. Ředitel školy Jiří Mladý dnes řekl, že je přesvědčen, že letošní závěrečné ročníky zvládnou zkoušky bez problémů, přestože je pro praktické obory distanční výuka podle jeho slov obrovským problémem. Kupříkladu hoteliéři skládali maturitní zkoušky už dnes.

12:47

Příspěvek k nemocenské ve výši až 370 korun denně budou lidé, kteří jsou či budou v nařízené karanténě nebo izolaci, dostávat až do konce června. S dvouměsíčním prodloužením počítá novela, kterou dnes doporučil Senátu schválit jeho sociální výbor. Horní komora o předloze rozhodne zřejmě ve středu.

Bonus k nemocenské má zabránit propadu příjmů a motivovat tak potenciální či potvrzené nositele koronaviru k tomu, aby zůstávali v karanténě, nemoc dál nešířili a hlásili své kontakty. I díky tomuto příspěvku vzrostl podle zdůvodnění vládní novely počet karantén a izolací o desetinu. Dvouměsíční prodloužení výplaty příspěvku má stát podle předkladatelů až 300 milionů korun.

11:53

Nemocnice Pelhřimov ruší třetí oddělení pro pacienty s covidem-19, které bylo zřízené z interního oddělení 3 loni v říjnu. Po převozu pacientů, který začal v pondělí, čeká oddělení dezinfekce prostor a čištění vzduchu pomocí ozonu. Pro pacienty bude připravené do týdne, řekla mluvčí nemocnice Alexandra Knapová.

11:52

PCR testy žákům v rakovnické speciální škole vyhovují více než státem dodávané antigenní. V úterý zde PCR testy, které zakoupil Středočeský kraj, použilo 137 dětí. Vyhodnocení testů dělá laboratoř, výsledky budou zřejmě odpoledne nebo ve středu. Nespornou výhodou těchto testů je to, že se na rozdíl od antigenních dělají jen jednou týdně, řekl ředitel školy Ludvík Vožeh.

11:39

Městská společnost Starez-Sport v Brně chystá příměstské letní tábory na třech sportovištích, aby děti vrátila ke sportu. Podle obezitologů klesl při jarním lockwdownu v důsledku koronaviru pohyb českých dětí až o 30 procent, uvedla v úterý v tiskové zprávě mluvčí podniku Michaela Radimská. Podle děkana Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně Jana Cacka to představuje obrovský problém.

11:33

Povinnost zákazníků vybraných služeb prokázat se při vstupu potvrzením o negativním testu na koronavirus z certifikovaného místa bude podle Unie kosmetiček velkou komplikací. Obává se, že kvůli tomu část klientů návštěvu raději odloží do doby, kdy tato podmínka přestane platit. Unie chce proto ministerstvo zdravotnictví žádat, aby umožnilo využití samotestovacích sad. V úterý to řekla prezidentka Unie kosmetiček Anna Menzelová.

10:45

Nejvyšší správní soud se v úterý potřetí začal zabývat opatřením o povinném testování zaměstnanců na koronavirus ve firmách. Podle kritiků nemělo ministerstvo zdravotnictví pravomoc testování nařídit, navíc prý neplní svůj účel. Ve spojeném řízení soud veřejně projednává návrhy na zrušení opatření z 1., 5. a 15. března. Momentálně platí ještě později aktualizovaná verze. Pisateli návrhů jsou Nezávislé odbory Teva Czech Industries a jedna zaměstnankyně podniku, dále brněnská společnost Castellana, která podniká v pohostinství, a její jednatelka.

10:46

Česko se ve střední a východní Evropě řadí k zemím, kde se chce největší část obyvatel nechat očkovat proti nemoci covid-19. Češi také na rozdíl od Slováků nejsou nakloněni ruské vakcíně Sputnik V. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky dnes zveřejnila slovenská nevládní organizace Globsec.

10:41

Současný vládní plán na uvolňování protiepidemických opatření vychází zejména z počtu nově nakažených koronavirem za sedm dní na 100 000 obyvatel, takzvané incidence, která v epidemiologii obecně označuje počet nově nemocných za konkrétní časový úsek. Pokud v celé ČR klesne na sto, budou například moci otevřít zbývající obchody.

Vývoj počtu nových případů koronaviru za uplynulých sedm dní na 100 000 obyvatel v jednotlivých krajích a celé ČR:

28. března4. dubna11. dubna18. dubna25. dubna
Celá ČR462346256201163*
Praha375278195154120
Středočeský kraj526349241176140
Jihočeský kraj617437352256232
Plzeňský kraj448287180123103
Karlovarský kraj168121926645
Ústecký kraj628443325263201
Liberecký kraj574384258183144
Královéhradecký kraj2981861228054
Pardubický kraj547429319231161
Kraj Vysočina544427350273197
Jihomoravský kraj423341243183174
Olomoucký kraj423378297255206
Zlínský kraj399393310287265
Moravskoslezský kraj410334272243192

* údaj k úterý 26. dubna je 156

Zdroj: uzis.cz

09:36

K britské, brazilské nebo jihoafrické mutaci přibyla v Indii další varianta koronaviru. Obsahuje dvojitou mutaci a zemí se nyní velmi rychle šíří. Podle viroložky Ruth Tachezy ale koronavirus nebude vytvářet další varianty donekonečna:

09:35

Brazilský lékový regulátor Anvisa odmítl registraci ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Podle představitelů regulátora by schválení přípravku představovalo riziko kvůli nedostatečným informacím poskytnutým výrobcem, uvedla dnes agentura Reuters. Brazílie v současnosti využívá přípravky od čínské společnosti Sinovac a od britsko-švédské firmy AstraZeneca.

08:31

Testy v Česku v pondělí potvrdily 2560 nových případů onemocnění covid-19. V mezitýdenním srovnání je to pokles o 777 případů, tedy zhruba o čtvrtinu. Téměř o desetinu nižší byl v pondělí počet aplikovaných dávek očkování proti novému koronaviru. V současnosti v Česku připadá na 100 000 obyvatel 156 nových případů nákazy za posledních sedm dní. V pondělí to bylo 163. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V nemocnicích bylo v pondělí 3198 pacientů s covidem, o 1100 méně než před týdnem. Od začátku epidemie zemřelo 29 075 lidí s prokázaným covidem,

Zdravotníci v Česku za pondělí aplikovali 53 115 dávek vakcín proti covidu, v mezitýdenním srovnání téměř o desetinu méně. Od začátku vakcinace bylo podáno 2 880 293 dávek. Plně naočkovaných je 954 656 lidí.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, v pondělí velmi mírně kleslo. Podobně jako v neděli se drží kolem 0,88. Pod zlomovou hodnotou jedna je třináctý den v řadě.

07:34

Indie už šest dní po sobě hlásí více než 300 000 nově infikovaných koronavirem za den. Za posledních 24 hodin země zaznamenala 323 144 prokázaných případů nákazy. To je méně než v pondělí oznámených rekordních 352 991 nakažených, napsala dnes agentura Reuters. Indické nemocnice se nadále potýkají s náporem pacientů s covidem-19 a musejí je odmítat, jelikož jim došly zásoby kyslíku a nemocniční lůžka.

06:51

Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 10 976 případů koronavirové nákazy a 344 úmrtí infikovaných lidí. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem země zaznamenala 9609 nových infekcí a 297 nových úmrtí, uvedla dnes agentura DPA.

Od začátku pandemie se v Německu s přibližně 83 miliony obyvatel prokazatelně infikovaly více 3,3 miliony lidí, z nichž 81.968 jich zemřelo. Skutečný počet celkově nakažených však bude pravděpodobně vyšší, protože řada infekcí není odhalena, podotkla DPA. Zotavilo se dosud přes 2,9 milionu osob, u nichž testy před tím prokázaly nákazu koronavirem.

19:30

Výbušné zařízení, které explodovalo ve Vrběticích, se mohlo do Česka dostat prostřednictvím dvou agentů ruské vojenské rozvědky GRU s diplomatickým krytím, kteří přiletěli do Maďarska z Moskvy. V rozhovoru pro televizi ČT24 to řekl šéf investigativní skupiny Bellingcat pro Rusko Christo Grozev. 

05:30

Nejvyšší správní soud (NSS) se dnes bude potřetí při veřejném jednání zabývat povinným testováním zaměstnanců ve firmách na koronavirus. Ve spojeném řízení projedná návrhy na zrušení opatření ministerstva zdravotnictví.

Pisateli návrhů jsou Nezávislé odbory Teva Czech Industries a jedna zaměstnankyně podniku, dále společnost Castellana, která podniká v pohostinství, a její jednatelka.

23:20

Slovenská vláda dnes večer v souvislosti s koronavirovou nákazou prodloužila do 28. května nouzový stav a také zákaz vycházení, ten ovšem zmírnila. Nově bude omezení pohybu platit od 21:00 SELČ místo dosavadních 20:00. Vyplývá to z usnesení kabinetu premiéra Eduarda Hegera, které bylo zveřejněno na vládním webu.

22:58

V pondělí se budou moci otevřít muzea a památky v Královéhradeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji, nikoli ale pro skupinové prohlídky.

20:32

Hygienici na jihu Čech evidují 47 nových případů covidu. Vyléčilo se 1171 lidí. Teď je pozitivních 4442, nejméně v letošním roce. Dva nemocní zemřeli.

20:10 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Do České republiky má tento týden dorazit přes 600 000 dávek vakcín proti covidu-19 od čtyř výrobců. Je to rekordní množství, řekl premiér Babiš.

20:09

Zástupci škol vidí jako problém financování testů na covid, pokud by je zajišťovaly školy. Zrušení tendru SSHR je překvapilo, času je podle nich málo.

19:56

Spojené státy začnou po federální bezpečnostní kontrole poskytovat své covidové vakcíny od AstraZeneky jiným zemím, sdělil agentuře AP Bílý dům.

19:56

Do lázní budou smět jet od pondělí 3. května jako samoplátci jenom lidé, kteří prodělali covid-19 v posledních 90 dnech, upřesnil po jednání vlády ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Dopoledne při návštěvě Fakultní nemocnice Královské Vinohrady uvedl, že má jít o pobyty na nejméně devět dní včetně dvou víkendů, žádné wellness pobyty na víkend. Svaz léčebných lázní už minulý týden žádal, aby byly povoleny všechny pobyty samoplátců.

18:50

Zatím se ví jen málo o možné větší nebezpečnosti a nakažlivosti indické mutace koronaviru. Upozornila na to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO) a dodala, že zatím tuto variantu nezařadila mezi zvlášť znepokojivé, za které považuje britskou, jihoafrickou a brazilskou mutaci.

18:33

Ropu na začátku týdne zlevňuje nárůst počtu nemocných s covidem-19 v Indii, která je jejím třetím největším světovým dovozcem. Dolů ji tlačí i očekávané vyšší dodávky od Organizace zemí vyvážejících ropu a jejích spojenců, tedy skupiny nazvané OPEC+, a konec problémů s vývozem ropy v Libyi.

18:27

Na Slovensku mohou od úterý chodit na sport diváci. Opatření se zatím týká vrcholných domácích soutěží v hokeji, fotbalu, házené, volejbalu a basketbalu. Hlediště budou moci být naplněna maximálně z 25 procent kapacity na sezení, počet fanoušků bude ale limitován hranicí 2000 na venkovních sportovištích a 1000 v halách.

18:18

Nákup ruské vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19 bude mít pro Německo smysl jen tehdy, pokud bude látka v Evropské unii brzy povolená. V pondělí to po jednání se spolkovými zeměmi řekla německá kancléřka Angela Merkelová, která dodala, že Rusko stále nepředalo potřebná data o preparátu.

18:17

Německo podle kancléřky Merkelové nabídne vakcínu proti covidu-19 všem bez upřednostňování v červnu, ne na každého se ale hned dostane.

18:11

Opakování tendru na testy na covid do škol znamená podle Plagy nejistotu, zda budou včas. Označil to ale i za příležitost urychlit užívání PCR testů.

18:11 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Zdravotníci by odměny za druhou vlnu epidemie covidu měli dostat k dubnové výplatě, řekl ministr Arenberger. Peníze půjdou ze státního rozpočtu.

18:09

Od 3. května se mohou do základních škol vrátit žáci druhého stupně v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. Půjde o rotační systém, kdy se děti střídají na distanční výuce a ve škole po týdnu. Po dnešním jednání vlády to potvrdil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Doplnil, že ve čtvrtek vláda vyhodnotí, zda se ve stejném termínu budou moct plně otevřít mateřské školy ve Středočeském kraji a v Praze.

18:08

Neúspěšní maturanti dostanou letos navíc možnost opravy didaktických testů v červenci a opravy praktické zkoušky do konce léta, řekl po zasedání vlády novinářům ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ministerstvo navýší počet opravných pokusů z běžných dvou na tři. Pokud maturanti neudělají napoprvé praktickou zkoušku, budou si ji moct opravit do konce léta.

18:03

Německý nákup ruské vakcíny Sputnik bude mít smysl, pokud látka bude brzy v EU schválená, Rusko ale stále nepředalo data, řekla kancléřka Angela Merkelová.

17:50

Od 3. května se mohou do škol vrátit žáci druhého stupně rotačně v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji, řekl ministr Plaga.

17:47

Ve službách bude nutné se prokázat profesionálně provedeným testem na covid. Antigenní bude platit 72 hodin, PCR 7 dní, řekl ministr Arenberger.

17:35

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) zrušila tendr na 5,6 milionu testů na koronavirus do škol. Ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky, a to ani v dodatečném termínu, a tak správa musela všechny firmy vyloučit. Řekl to předseda SSHR Pavel Švagr. Ministerstvo školství přitom chtělo mít tuto další dodávku testů do škol ve skladech správy už 3. května. Švagr uvedl, že o záležitosti už informoval ministra školství Roberta Plagu (za ANO). Aktuální vyjádření ministerstva školství ČTK shání.

17:34

Kadeřnictví, kosmetika, manikúra či služby péče o zvířata budou moci podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) smět obnovit provoz 3. května. Schválila to dnes vláda. Havlíček to napsal na twitteru. Kabinet měl zároveň rozhodovat o pravidlech, která budou pro služby platit.

16:58

Praktická výuka žáků Středního odborného učiliště (SOU) kadeřnického v Praze 8 se musí obejít bez klientů. Kvůli opatřením souvisejícím s covidem-19 si budoucí kadeřníci potřebné techniky zkouší na tzv. cvičných hlavách nebo na svých spolužácích. Kvůli tomu, že žáci mohli praktickou výuku do dneška absolvovat pouze dálkově přes počítač, se bude pro letošní absolventy upravovat podoba závěrečných zkoušek. Sdělila to zástupkyně ředitele školy pro odborný výcvik Jana Limburská. Podobně tomu bude i na dalších středních odborných škol (SOŠ) a SOU v Praze, vyplývá z odpovědí ředitelů škol na dotazy ČTK.

1635

V neděli v Portugalsku nezemřel ani jeden člověk na Covid-19. Poprvé od srpna.

15:44

Očkovaní proti nemoci covid-19 se v Německu zřejmě žádných výsad prozatím nedočkají, úřady by na ně ale mohly pohlížet jako na negativně testované. Vyplývá to z návrhů závěrů odpoledního jednání kancléřky Angely Merkelové se spolkovými zeměmi. Hlavní výhodou by se nově mohla stát výjimka z karantény při návratu z epidemicky rizikových oblastí.

15:32

Slovensko chce urychlit očkování seniorů proti covidu-19 tím, že vakcínu současně dostane i jejich doprovod. Země v pořadníku, který nyní závisí hlavně na věku zájemce, upřednostní také chronicky nemocné. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví, změny by měly vstoupit v platnost na začátku května. Bratislava dříve opakovaně měnila očkovací strategii.

Doprovod osob starších 70 let bude moci být očkován v případě, že senior ještě nedostal ani první dávku vakcíny. Právě nejstarší obyvatelé jsou podle ministerstva zdravotnictví skupinou nejvíce ohroženou nemocí covid-19.

 

15:30

Turecká farmaceutická společnost Viscoran Ilaç se dohodla na výrobě ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V ve svých závodech. Výroba očkovací látky by měla začít během několika měsíců, uvedla společnost v prohlášení s Ruským fondem přímých investic (RDIF). Ruský přípravek by v Turecku mohly vyrábět i další firmy.

Zapojení ruského přípravku do turecké očkovací kampaně ohlásil minulý týden ministr zdravotnictví Fahrettin Koca. Turecko, které má asi 83 milionů obyvatel, podalo zhruba 20 milionů dávek preparátů proti covidu-19. V naprosté většině se jednalo o přípravek od čínské firmy Sinovac a v menší míře o přípravek od společností Pfizer a BioNTech. O licenci na výrobu vakcíny jedná Ankara i s Berlínem. Firma nezveřejnila předpokládaný objem výroby. Uvedla ale, že turecká výroba má pokrýt domácí spotřebu i zahraniční poptávku.

15:06

Centrum Bratislavy dnes ožilo, lidé podle zjištění ČTK využili uvolnění koronavirových omezení a opětovné otevření zahrádek restaurací, které musely mít z rozhodnutí úřadů v uplynulých více než čtyřech měsících zavřeno. U vícero podniků ale i kolem poledne byla obsazena jen část stolů, v metropoli kvůli karanténním opatřením při cestování nadále chybějí zahraniční turisté. Sektor restaurací, pohostinských zařízení a podobných provozů patří v zemi k nejvíce zasaženým negativními dopady pandemie nemoci covid-19.

"Zatím se to rozbíhá pomalu. Uvidíme, jak to půjde. Snad se situace bude zlepšovat," řekl ČTK číšník jedné z oblíbených v restaurací, která před propuknutím covidu-19 bylo často zaplněna zákazníky. 

15:03

Ve Skotsku a Walesu se dnes po čtyřech měsících tvrdých opatření otevřely hospody, kavárny a restaurace. Zatímco ve Walesu mohou hosté posedět pouze na zahrádkách, ve Skotsku mohou jíst a pít až do 20:00 hodin uvnitř. Alkohol může být ale i ve skotských hospodách podáván pouze venku.

Kromě hospod otevřelo dnes Skotsko i řadu dalších zařízení, včetně obchodů prodávajících jiné zboží, než je to určené k základní potřebě. Návštěvníci se mohli vrátit také do muzeí, posiloven či bazénů.

15:03

Ve francouzských základních školách byla dnes po třech týdnech obnovena prezenční výuka, přestože denní přírůstky nákaz koronavirem zůstávají ve Francii nadále vysoké. Zprovozněny byly také školky. Prezident Emmanuel Macron řekl, že návrat žáků do škol pomůže v boji se sociální nerovností, jelikož umožní rodičům vrátit se zpátky do práce. Již příští týden v pondělí by měly být ve Francii otevřeny také střední a vysoké školy. Ve stejném termínu chce francouzská vláda rovněž uvolnit cestovní omezení. V polovině května by pak mohly obnovit provoz bary a restaurace i některá kulturní zařízení, pokud se podaří šíření koronaviru zpomalit, uvedla vláda.

Někteří lékaři a zdravotní experti ale tvrdí, že na zmírňování opatření je ještě brzy. Posledních deset dnů se počet pacientů na jednotkách intenzivní péče ve Francii blíží 6000. To je sice o něco méně než v první vlně epidemie v dubnu 2020, kdy to bylo kolem 7000 pacientů, ale je to zároveň více než ve druhé, listopadové vlně, kdy bylo na JIP kolem 4900 lidí, píše agentura AFP.

Znovuotevření škol při pandemii koronaviru.
Znovuotevření škol při pandemii koronaviru. | Foto: Reuters
14:42

Evropská komise zažalovala AstraZenecu za nedodržení smlouvy o dodávce vakcíny, řekl mluvčí. Brusel tím chce zajistit více očkovacích dávek pro EU.

14:33 Vlajka Ruské federace.

Syrský prezident Bašár Asad v dnešním telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem hovořil o dodávkách ruských vakcín proti covidu-19 a spolupráci v boji proti šíření koronaviru. Syrský prezident také podle TASS vyjádřil Putinovi díky za "všestrannou pomoc syrskému národu".

15:05

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odhaduje, že bude mít letos dodatečné náklady spojené s pandemií covidu přes 11 miliard korun. Největší výdaje zřejmě budou na testování ve firmách včetně samotestování, předběžně je VZP vyčíslila na 6,6 miliardy korun. O dodatečných nákladech dnes novináře informovala předsedkyně správní rady VZP Věra Adámková (ANO). VZP je největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou, má asi šest milionů pojištěnců. Letos očekává výdaje asi 241 miliard korun, z toho 233 miliard dá na zdravotní péči.

14:07

Asijské země opatření v posledních týdnech zpřísňují. V thajské metropoli Bangkoku budou ode dneška nejméně do 9. května uzavřeny parky, posilovny, kina a školky. V provozu ale na rozdíl od loňska zůstanou nákupní centra, i když s kratší otvírací dobou. Thajský premiér Prajutch Čan-Oča dnes dostal pokutu 6000 bátů (přes 4000 korun) za to, že neměl na veřejnosti nasazenou roušku.

Filipíny, které mají 108 milionů obyvatel, oznámily dnes překročení hranice jednoho milionu nakažených od začátku pandemie. Jde o druhé nejvyšší číslo v jihovýchodní Asii po Indonésii. Za posledních 24 hodin na Filipínách přibylo 8929 nových infekcí a 70 úmrtí.

V Japonsku se 126milionovou populací dnes počet úmrtí lidí nakažených koronavirem dosáhl 10 000, celkově země potvrdila kolem 550 000 nákaz. V neděli začal v metropoli Tokiu a v prefekturách Ósaka, Kjóto a Hjógo platit stav nouze, který potrvá nejméně do 11. května. V těchto oblastech se mimo jiné zavřely podniky, které prodávají alkohol, kina, karaoke bary nebo některé turistické atrakce.

14:06

Sdružení saunových a wellness center žádá vládu o zpřístupnění privátních wellness služeb od 3. května. Ztráty odvětví činí desítky milionů korun.

14:05

Hongkong a Singapur, které jsou v boji s koronavirem úspěšné, oznámily, že 26. května po několika odkladech otevřou takzvanou cestovní bublinu. Ta umožní pasažérům cestovat letecky mezi oběma městy bez nutnosti karantény.

Zatímco mezi Austrálií a Novým Zélandem létají stovky letů týdně, Hongkong a Singapur chtějí zvolit opatrnější přístup. V průběhu prvních dvou týdnů by měl být denně vypraven pouze jeden let v každém směru s maximálně 200 cestujícími. Všichni pasažéři z Hongkongu musí být očkovaní a cestující z obou měst se budou muset také před odletem a po příletu nechat testovat.

13:38 Jan Hamáček

"Dodávky vakcín jsou postupně navyšovány, zdá se, že jich bude dostatek, a tím pádem není nutné hledat alternativu v neschválených vakcínách, jako je ruský Sputnik V," řekl Hamáček.

13:35

Španělské město Pamplona ani letos neuspořádá tradiční běh s býky u příležitosti svátku svatého Fermína. Podle vedení města není pro akci dostatečně příznivá epidemická situace, uvedla dnes agentura Reuters. Na červencové oslavy se do města, které má zhruba 200 000 obyvatel, sjíždějí stovky tisíc návštěvníků ze Španělska i zahraničí. Podle posledních údajů španělského ministerstva zdravotnictví počet nakažených za posledních 14 dní na 100 000 obyvatel činí v Navaře 400, což je téměř dvakrát tolik co v celém Španělsku.

13:25

"Chci se soustředit na rozpohybování covid pasu, a umožnit tak českým občanům, aby mohli maximálně cestovat v létě, tak jak na to byli zvyklí," uvedl Kulhánek. Podle něj v současné době probíhají na evropské úrovni jednání o covid pasu. Fungovat by měl od 1. července, stále se však diskutuje o jeho podobě. Pokud k jeho zprovoznění nedojde, ministr bude sám iniciovat jednání s nejdůležitějšími turistickými destinacemi Čechů.

13:16

"Vývoj kolem epidemie ukazuje, že opatření fungují. Prosím, vydržte to ještě chvíli. Světlo na konci tunelu už se rýsuje, ačkoliv epidemie ještě není poražena. Je to o odpovědnosti a společném úsilí. Máme dobré vyhlídky, tak si to nepokazme," řekl na tiskové konferenci ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

13:12 Jan Hamáček

"Jakkoli je situace stále velmi vážná a čísla máme lepší, tak stále jsou to čísla, u nichž některé země přijímají tvrdá opatření. Děkuji občanům, že dodržují opatření," řekl na tiskové konferenci vicepremiér Jan Hamáček. "Kdyby vláda tak tvrdá a nepopulární opatření nepřijala, tak by se situace takto rapidně nezlepšila a dnes bychom nediskutovali o tom, jak budeme rozvolňovat. To nejhorší v této vlně máme za sebou," řekl.

13:11

Více než pět milionů Američanů zmeškalo termín pro podání druhé dávky vakcíny proti covidu-19. Oproti začátku očkovací kampaně v USA se zároveň zvyšuje podíl lidí, kteří se nedostavili ke druhému očkování. S odkazem na údaje amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) o tom napsal list The New York Times.

Několik lidí v rozhovoru s NYT vyjádřilo obavy z vedlejších účinků očkování. Jiní listu řekli, že se jednou dávkou vakcíny cítí být dostatečně chráněni. K dalším se druhá dávka nedostala kvůli problémům v zásobování.

12:54

To, jak si ministr zdravotnictví Petr Arenberger hraje s termínem otevření obchodů, je podle jejich svazu neférové a neslušné. Vyvolává to problémy a negativní nálady. Služby spojené s péčí o tělo jsou rizikovější než obchody, jejich obnovení provozu přitom podmíněno počtem nakažených koronavirem nebude. Pokud chce Arenberger pokračovat ve vyvolávání zmatků, dá se očekávat, že obchodníci začnou podávat žaloby o náhradu škody za nucené uzavření. Vyloučit nelze ani neuposlechnutí vládních nařízení, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

12:41

Kolumbie ohlásila nejvyšší počet úmrtí lidí nakažených koronavirem za jediný den od začátku epidemie. V sobotu jich bylo 465, uvedla dnes agentura Europa Press. Nejhorší situace panuje v hlavním městě Bogotě, kde je obsazeno přes 90 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče. Úřady tam také zpřísnily protiepidemická opatření.

"Máme nejvyšší úroveň šíření (koronaviru) a současně kapacita našich nemocnic je velice omezená," uvedla starostka hlavního města Claudia Lópezová. Podle ní existuje nebezpečí, že by bez zásahů zkolaboval zdravotnický systém. Úřady odložily obnovu prezenční výuky na školách. Prodloužena byla také některá stávající opatření, včetně suchého zákona, který umožňuje konzumovat alkohol pouze doma, či celková uzávěra o víkendu.

12:15 Karel Havlíček (ANO)

S testováním ve firmách se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka počítá do konce května. Zda bude pokračovat i v dalších měsících, by se podle něj mohlo rozhodnout tento týden. Havlíček to dnes řekl novinářům na tiskové konferenci k zahájení Modernizačního fondu. 

12:14

V Karlovarském kraji nepřibyl v neděli žádný případ koronaviru, v sobotu jich testy odhalily 18. Aktuálně se v kraji s covidem-19 léčí 518 lidí.

12:14 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ve službách bude povinnost předložit negativní test. PCR test, za který si samoplátce zaplatí zhruba 1500 korun, bude platit sedm dní. Antigenní test z odběrového centra, který je hrazený jedou za tři dny z veřejného zdravotního pojištění, bude mít třídenní platnost. Jen výjimečně bude podle ministra možné absolvovat samotest přímo v dané provozovně služeb. "Jenom v extrémně vzácných situacích, kdy se jedná třeba o starší lidi, kteří bydlí vedle té provozovny a mají do (testovacího) centra daleko a nemohou se tam dostat, tak výjimečně bychom byli schopni povolit i jednorázové otestování personálem," vysvětlil.

12:13 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Služby budou celorepublikové, ale pokud budou v té době incidence 100 na 100 000 obyvatel, tak bychom mohli otevřít i zbytek obchodů, což je nějakých 24 procent prodejní plochy," uvedl ministr. Dnes se podle něj pravidla nastaví, ve čtvrtek je na dalším jednání vláda potvrdí. Nyní je v ČR 163 nakažených za sedm dní na 100 000 obyvatel.

12:13 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Hranice sta případů koronaviru na 100 000 obyvatel týdně podle ministra zdravotnictví nebude nejspíš dosažena už v pondělí 3. května, ale až ke konci příštího týdne, ukazují to epidemické modely. Tato úroveň počtu nových případů je podmínkou pro otevření zbývajících obchodů. Od pondělí se ale podle něj otevřou služby ve formě jeden zákazník na jednoho provozovatele s testováním. U škol se bude postupovat dál po krajích.

12:11 Ilustrační foto.

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze navýšila kapacity očkování až na 1440 denně, zatím je využívá asi z poloviny. Nové očkovací centrum vzniklo na kraji areálu nemocnice, dnes ho otevřel ministr zdravotnictví a předtím ředitel vinohradské nemocnice Petr Arenberger (za ANO). Celkem bylo v Praze podáno přes 460 000 dávek vakcíny, směřují sem i lidé z jiných krajů.

11:55

V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 88 případů nákazy novým koronavirem, je to nejmenší nárůst od 28. září. Proti minulé neděli je to o 51 nakažených méně. 

11:43

Testování na covid vyjde Univerzitu Karlovu nyní na 1,3 milionu Kč týdně. Kompenzace od státu škola nemá, využívá peněz z rozpočtu na vzdělávání, řekl zástupce školy.

11:43 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Hranice sta případů na 100 000 obyvatel týdně by podle Arenbergera mohla být dosažena ke konci příštího týdne. Je podmínkou pro otevření všech obchodů.

11:41 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

V létě tak podle Arenbergera bude nutné si ústa a nos nadále zakrývat. "Neříkám, že to musí být za všech situací," dodal. Důvodem je podle něj možnost zavlečení nových mutací koronaviru nebo třeba i jejich tvorba.

11:43

Většina nemocnic v indické metropoli Dillí a řadě dalších indických měst již nemá volná lůžka a lidé nakažení koronavirem jsou tak nuceni léčit se doma. I to je ale čím dál větší problém, protože cena kyslíkových láhví, koncentrátorů i léků na černém trhu prudce roste. Indická vláda nařídila firmě Twitter, aby odstraňovala příspěvky, které kritizují postup úřadů při řešení koronavirové krize, což v zemi vyvolalo vlnu rozhořčení, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

Společnost Twitter potvrdila, že některé materiály v Indii zablokovala. O jaké příspěvky se jednalo, Twitter neupřesnil, podle mediálních zpráv ale mezi nimi byl tweet jednoho z ministrů státu Západní Bengálsko, který přímou odpovědnost za katastrofální situaci připsal premiérovi Naréndrovi Módímu. Smazán byl údajně také příspěvek jistého herce, který upozornil na to, že premiér Módí v poslední době navzdory rychlému šíření nemoci covid-19 pořádal masové předvolební mítinky. "Vládě připadá jednodušší mazat tweety než zajistit kyslík," komentoval zásah úřadů další z diskutérů.

11:41 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Já si myslím, že roušky pro venkovní prostory už jsou plně dostačující, že by to nemusel být respirátor," řekl dnes Arenberger. Poukázal na to, že zatímco rouška chrání před šířením infekce jen okolí, respirátor i toho, kdo ho má nasazený. Ministerstvo se podle něj snaží probírat s imunology možnost, aby především na veřejnosti se nosily roušky jenom v rizikových situacích, kdy je pohromadě větší skupina lidí. "Ve vnitřních prostorách si budeme muset zvyknout na to, že roušky nebo respirátory budou našimi průvodci," dodal. Připomněl, že opatření v létě loni platilo v Německu.

11:12 Karel Havlíček (ANO)

S testováním ve firmách se podle Havlíčka počítá do konce května. Zda poté bude pokračovat, mohlo by se podle něj rozhodnout tento týden.

11:02 Karel Havlíček (ANO)

O otevření obchodů od pondělí vláda podle Havlíčka definitivně rozhodne ve čtvrtek. Přibýt by neměla žádná mimořádná pravidla pro provoz, řekl dnes.

11:02

Zlínská PSG aréna, která běžně slouží jako ledová plocha, dnes začala fungovat jako velkokapacitní očkovací centrum. Jeho kapacita je 600 očkovaných denně, později se zdvojnásobí. Krajská nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně, která provoz centra zaštiťuje, dosud očkovala v ambulancích v nemocničním areálu přes 400 lidí denně.

11:01

Na jihu Moravy přibylo za den 172 případů covidu, o 113 víc než před týdnem. Týdenní souhrn je ale nižší. V nemocnicích je 334 pacientů s nákazou.

10:59 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Venku by se mohly přestat nosit respirátory, roušky už stačí, řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger pro Blesk. Ochrana nosu a úst by měla zůstat i v létě ve větší skupině.

10:40

Daily Mail v neděli pozdě večer zveřejnil údajné výroky britského premiéra Borise Johnsona z říjnové schůze v premiérském sídle v Downing Street. "Žádné další zas*ané lockdowny. Ať se mrtvoly vrší po tisících," řekl podle nejmenovaných zdrojů deníku premiér v reakci na poznámku ministra Michaela Govea, že na hlídání nemocnic přeplněných covidovými pacienty bude zapotřebí nasadit armádu.

Johnsonův kabinet informaci jednoznačně ještě v neděli popřel. V pondělí podle agentury Reuters totéž učinil ministr obrany Ben Wallace. "Není to pravda. Kategoricky to popírají téměř všichni," řekl televizi Sky News. "Z těch drbů se stává komedie - nejmenované zdroje nejmenovaných poradců při nejmenovaných příležitostech. Podívejte, nic z toho nemá váhu," řekl ministr.

10:27

V Plzeňském kraji přibylo v neděli 21 případů koronaviru, o polovinu méně než v sobotu a stejně jako před týdnem. Vakcínu dostalo v neděli 874 lidí.

10:27

Ve vyhledávání na e-shopech vedou respirátory a covid testy, na konci února vyskočil Ivermektin. Zájem o vitaminy od začátku roku upadá. Respirátory jsou od začátku roku nejhledanějším pojmem v segmentu zdraví a kosmetiky. Češi je nejvíce hledali před očekávaným koncem karantény 22. ledna a 14. února.

08:57

Německo a Spojené státy Indii přislíbily pomoc v podobě zdravotnických potřeb. 

08:50

Indie opět hlásí rekordní denní bilanci nových koronavirových infekcí. Podle serveru Politico země EU vůči Indii zavedou cestovní omezení. Indie, která má zhruba 1,3 miliardy obyvatel, za uplynulých 24 hodin zaznamenala 352 991 nových případů koronavirové nákazy. Nemocnice v metropoli Dillí a dalších městech byly nuceny odmítat pacienty poté, co tam došly zásoby kyslíku a nemocniční lůžka. Bilance lidí, kteří po nemoci covid-19 v Indii zemřeli, se přes noc zvýšila o 2812.

08:50

V Libereckém kraji za víkend přibylo 61 potvrzených případů covidu, o týden dříve jich bylo 60. Za týden zemřelo šest lidí, nejméně od poloviny října.

08:49

V Královéhradeckém kraji v neděli přibylo 24 potvrzených případů covid-19, před týdnem nárůst činil 44. Nákaza je v kraji nejrozšířenější na Hradecku.

08:49

V Pardubickém kraji v neděli přibylo 28 nakažených koronavirem. Minulou neděli testy odhalily 36 případů covidu-19 a předminulou 38 lidí s nákazou.

08:43

V neděli bylo v českých nemocnicích 3098 pacientů s covidem, o 953 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných je nejnižší od poloviny října.

08:25

Ve Zlínském kraji přibylo za neděli 95 případů nákazy koronavirem. Je to o 49 méně než v sobotu a o 13 případů méně než v neděli před týdnem.

08:24

V Olomouckém kraji přibylo do statistik onemocnění covidem-19 za uplynulý víkend 73 případů. V mezitýdenním srovnání je to o dvě desítky méně.

08:24 Ilustrační foto.

V Praze v neděli přibylo 93 případů koronaviru, o devět víc než před týdnem. Očkování dál zpomaluje, 2648 dávek bylo o čtvrtinu méně než o týden dřív.

08:22

V neděli bylo provedeno 17 644 očkování proti covidu, podobně jako před týdnem. Za celý týden bylo naočkováno 344 269 dávek, což je pokles o 7,5 procent.

08:13

Testy v neděli potvrdily 820 případů covidu, nejméně za den od 13. září. 

08:03

Počet mrtvých s covidem-19 v Česku přesáhl 29 000. Tempo zpomaluje, poslední tisíc přibyl za 15 dní, předtím to bylo za osm dní.

07:19

Londýnské Muzeum designu udělalo z prodejny suvenýrů supermarket, z návštěvníků se stali zákazníci a prodej designových předmětů a tedy i vstup do muzea byl díky tomu možný i v době pandemie. O "prvním supermarketu na světě vytvořeném umělci" napsala agentura AFP. 

Muzeum na západě Londýna zařadilo do sortimentu své prodejny zboží základní potřeby, ale doplnilo ho o designové obaly od desítky umělců. Zákazníci si zde mohli až do neděle koupit mletou kávu nebo rýži v plechových nebo papírových krabičkách živých barev, umně vystavených na policích. Výnosy z výstavy půjdou na podporu umělců.

06:56 Ilustrační foto.

Valdštejnská zahrada v areálu Senátu, která byla dosud uzavřena kvůli zimní přestávce a epidemii koronaviru, je ode dneška znovu otevřena veřejnosti. Otevřena bude denně od 7:30 do 17:30. Návštěvníci budou ale povinni dodržovat v zahradě aktuální protiepidemická opatření, tedy například nosit roušky nebo respirátory a dodržovat dvoumetrové rozestupy, uvedla senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.

06:32

V Německu za poslední den přibylo dalších 11 970 nakažených koronavirem, vyplývá z dnešních statistik Institutu Roberta Kocha (RKI). V souvislosti s covidem-19 v zemi za uplynulých 24 hodin zemřelo dalších 60 pacientů. Obě bilance jsou nižší, než v předchozích dnech, jde ale o víkendové hodnoty.

06:29

Američané očkovaní proti covidu-19 by v létě mohli cestovat do zemí Evropské unie. V rozhovoru s listem The New York Times to sdělila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Američané, pokud je mi známo, používají vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). To umožní volný pohyb a cestování do Evropské unie," uvedla von der Leyenová. Kdy přesně EU k uvolnění více než rok trvajících cestovních omezení přistoupí, však neupřesnila.

Ursula von der Leyenová v Evropském parlamentu
Ursula von der Leyenová v Evropském parlamentu | Foto: Reuters
06:27

Německá vláda a šéfové vlád jednotlivých 16 spolkových zemí dnes budou debatovat mimo jiné o další strategii očkování. Ve hře je i ústup od přísného upřednostňování některých věkových skupin při očkování. Kromě toho se množí požadavky na uvolnění restrikcí pro naočkované nebo uzdravené.

06:27

V 11 ze 16 polských vojvodství se děti v prvních třech ročnících základní školy vrátí do škol, kde bude probíhat střídavá prezenční výuka. Otevřou také kadeřnictví a salóny krásy. Opatření se netýká všech tří vojvodství na hranicích s Českem. Po celé zemi i přes chystané dílčí rozvolnění budou nadále uzavřena nákupní centra, kde smí fungovat pouze obchody s potravinami, drogerie a lékárny.

06:25

Italská vláda ode dneška umožní přeřazení regionů, jež pro to splňují podmínky, do nižšího, takzvaného žlutého, stupně opatření. V žlutých regionech budou smět bary a restaurace otevřít zahrádky. Vláda umožní i otevření kulturních zařízení při snížené kapacitě. Při cestě do rizikovějších oblastí se lidé budou muset prokázat negativním testem či certifikátem, který bude prokazovat prodělání covidu-19 či dokončené očkování proti této nemoci. 

06:24

Žáci středních škol a studenti posledního ročníku vysokých škol se dnes vrací k praktické výuce, která se kvůli opatřením proti covidu-19 konala naposledy před Vánoci. Návrat do laboratoří, dílen či ateliérů se bude týkat zhruba 130 tisíc mladých lidí. Učit se budou s povinnými respirátory a testováním na covid-19.

06:22

Do konce dubna musí vláda sdělit, jestli bude povinné testování na covid ve firmách a na úřadech pokračovat v červnu, případně déle. Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) sdělil, že věc probere v pondělí ráno vládní rada pro zdravotní rizika. 

06:21

Vláda dnes představí hygienický režim, ve kterém by od 3. května měly začít po zeslabení epidemie koronaviru fungovat zatím uzavřené obchody a část služeb. Jednat bude například o pravidlech užití testů. 

22:25

Ve Francii vzrostl za poslední den počet pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče o 20. Za posledních 24 hodin v zemi s 68 miliony obyvatel přibylo 24 465 případů koronavirové nákazy a 145 souvisejících úmrtí. Šedesátimilionová Itálie za poslední den podle agentury Reuters eviduje 217 zemřelých a Británie, která už proti covidu naočkovala 33,7 milionu z celkových 66 milionů obyvatel, hlásí 11 úmrtí.

21:17

Celkový počet obětí covidu-19 v Řecku přesáhl 10 000. Přes plošnou uzávěru doprovázenou zákazem nočního vycházení jsou nemocnice v zemi plné nakažených a nemohou přijímat další. Od soboty přibylo 1 400 případů koronavirové nákazy a zemřelo 57 infikovaných.

20:46

Hygienici v Jihočeském kraji zaznamenali za posledních 24 hodin 27 nových případů koronaviru. Nikdo se nově nevyléčil ani nezemřel. Počet aktuálně pozitivních se zvýšil na 5 568 lidí. 

18:33

Hygienici na Vysočině evidují za sobotu a neděli 243 nových případů koronaviru. Za posledních 48 hodin se k dnešním 18:15 vyléčilo 695 lidí, tři nemocní zemřeli.

17:27

V Královéhradeckém kraji v sobotu přibylo 37 potvrzených případů koronaviru, před týdnem v sobotu činil přírůstek 40, před tím 58 a 76 případů. Koronavirus je nyní v kraji nejrozšířenější v okrese Hradec Králové, naopak nejméně na Trutnovsku.

17:18

Země Evropské unie budou schopny vyrobit dostatek vakcín proti covidu-19 na to, aby cíle naočkovat 70 procent dospělé populace v EU bylo dosaženo do poloviny července. V rozhovoru s řeckým týdeníkem To Vima to řekl eurokomisař pověřený dohledem nad urychlením očkovací kampaně Thierry Breton.

17:10

Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s covidem-19 podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překonal 3,1 milionu. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují USA, kde zemřelo skoro 572 000 lidí. Následují Brazílie (skoro 390 000 mrtvých) a Mexiko (na 215 000 obětí). V ČR s covidem-19 dosud zemřelo 28 962 lidí.

16:46

V Indii za sobotu přibylo 349 961 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce během jednoho dne od začátku nynější pandemie. Rekordní byl i nárůst počtu pacientů infikovaných koronavirem, kteří zemřeli: zvýšil se o 2 767 na celkových 192 311. Indické zdravotnictví se kvůli velmi rychlému šíření nákazy dostalo do kritické situace.

16:33 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Pokud by pandemický zákon neumožňoval oddělování lidí, měla by začít debata o jeho novele. V pořadu České televize otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Reagoval tak na to, že nařízení ministerstva skončila u soudu.

16:27

V Moravskoslezském kraji přibylo v sobotu 247 případů nákazy koronavirem. Proti pátku to bylo o 68 lidí méně. Proti minulé sobotě je to o 38 více.

16:26

K očkování proti covidu-19 by se mohli od středy registrovat Češi ve věkovém rozmezí od 55 do 59 let. Premiér Andrej Babiš to v pondělí navrhne vládní radě pro zdravotní rizika. Připomenul také, že od pondělí bude možné hlásit se k očkování do pražského velkokapacitního centra v hale O2 univerzum. To začne fungovat od 3. května.

16:02 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš v pondělí navrhne, aby se pětapadesátiletí až devětapadesátiletí mohli od středy registrovat k očkování proti covidu. Jde o 750.000 lidí, řekl.

14:46 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Testování žáků testy PCR začne v části škol nejdřív v červnu. Zavádět se bude postupně. Záležet bude na kapacitě laboratoří, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

14:42

Pro některé profese je ztráta čichu a chuti po covidu-19 pohroma, jsou na nich existenčně závislé. Týká se to například vinařů a sommeliérů, ale také šéfkuchařů, výrobců parfémů či čokolády a dalších, pro něž jsou vytrénovaný čich a chuťové pohárky nezbytným pracovním nástrojem.

12:20

Bilance obětí sobotního požáru v nemocnici pro pacienty s covidem-19 v Bagdádu vzrostla na 82, zraněných je 110. Informovalo o tom dnes irácké ministerstvo vnitra. Původní informace hovořily o třech desítkách a později o šesti desítkách mrtvých. Oheň zřejmě vypukl kvůli špatně uskladněným lahvím s kyslíkem, uvedla agentura AFP.

11:49

Prezident Miloš Zeman uvedl, že v případě, že by byl v Česku nedostatek vakcín, bude usilovat o dodávky ruské vakcíny Sputnik V. 

11:41

Za sobotu přibylo v Ústeckém kraji sto nových případů covidu, o 42 méně než před týdnem. Nejhůř je na tom Teplicko s 329 případy za poslední týden.

11:38

Oficiální bilance obětí požáru v irácké nemocnici pro pacienty s covidem vzrostla na 58. Zahynulo mimo jiné 28 lidí napojených na plicní ventilátory.

11:38

V Karlovarském kraji přibylo v sobotu 17 nových nákaz koronavirem, před týdnem byly tři nové případy. Očkování dostalo dalších 359 lidí.

11:36

V Plzeňském kraji přibylo v sobotu 48 případů koronaviru, o osm více než před týdnem. Pokračuje očkování, v sobotu dostalo vakcínu 1259 lidí.

10:51

V Libereckém kraji potvrdily v sobotu testy koronavirus u dalších 32 lidí, je to o sedm víc než před týdnem. Nejhorší je situace na Českolipsku.

10:43

V Olomouckém kraji přibylo v sobotu 49 případů nákaz covidem-19. Počet je obdobný jako před týdnem, kdy denní přírůstek činil 47 případů. Denní přírůstek stagnoval také v pátek, kdy přibylo 252 případů, o sedm méně než před týdnem. Až téměř na pětinu oproti všedním dnům kleslo tempo očkování, v sobotu zdravotníci využili 755 dávek.

10:42

V Pardubickém kraji přibylo za sobotu 33 nákaz, před týdnem v sobotu 76 a před tím 74 a 137. Koronavirus v kraji je nyní nejrozšířenější v okrese Svitavy a naopak nejméně na Pardubicku. Podle ministerstva zdravotnictví bylo v Pardubickém kraji dosud podáno 122 845 dávek vakcíny. Dvě dávky dostalo 40.363 lidí.

10:41 Ilustrační foto.

V Praze v sobotu přibylo 173 případů covidu, o 40 méně než před týdnem. Proti minulé sobotě klesl také o 1700 na 3677 počet naočkovaných. Počet dávek, které v sobotu aplikovali zdravotníci, se v mezitýdenním srovnání snížil o téměř 1700 na 3677. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

10:41

V souvislosti s covidem-19 zemřelo ve Zlínském kraji od počátku pandemie již 1500 lidí. Epidemie však slábne, za sobotu přibylo 143 případů, což je v mezitýdenním srovnání téměř o pět desítek případů méně. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví.

10:40

Na jihu Moravy v sobotu přibylo 112 případů koronaviru. O týden dříve zdravotníci zachytili 197 případů, před 14 dny 220. Epidemie má klesající trend.

10:39

V Královéhradeckém kraji v sobotu přibylo 37 potvrzených případů koronaviru, před týdnem 40. Nákaza je nejrozšířenější v okrese Hradec Králové.

10:28

V sobotu bylo podle údajů na webu ministerstva v nemocnicích 3158, z toho 742 ve vážném stavu. Počet hospitalizovaných je na nejnižší úrovni od poloviny loňského října.

10:21

Ve Středočeském kraji v sobotu přibylo 184 nakažených koronavirem. Je to o 68 případů méně než v pátek a o čtyři méně než předchozí sobotu.

10:09

Více než dvě třetiny z malých a středních firem a podnikatelů dávají najevo, že nebudou zaměstnance nijak ovlivňovat v očkování proti koronaviru. Zaměřují se spíše na zajištění bezpečných podmínek pro zaměstnance. Vyplývá to z průzkumu Index očekávání firem, v němž od března do dubna pro ČSOB odpovídalo přes 400 firem a podnikatelů.

10:05

Japonsko kvůli šíření koronaviru vyhlásilo v metropoli Tokiu a v prefekturách Ósaka, Kjóto a Hjógo stav nouze, který potrvá nejméně do 11. května. V těchto oblastech se mimo jiné zavřou podniky, které prodávají alkohol, mimo provoz budou i kina, karaoke bary nebo některé turistické atrakce, informovala dnes agentura Kjódó. Vláda také oznámila, že kvůli urychlení očkování proti covidu-19 otevře v Tokiu a v Ósace velkokapacitní vakcinační centra.

08:46

Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje. Laboratorní testy v sobotu potvrdily 1302 případů nemoci covid-19. Proti pátku byl denní nárůst nově nakažených poloviční a proti minulé sobotě o zhruba 240 nižší. Víkendové denní přírůstky jsou ale obecně nižší, méně se totiž testuje. Na webu ministerstva zatím údaj není k dispozici kvůli technickým problémům.

08:38

Zdravotníci v sobotu aplikovali 21 481 dávek vakcíny proti covidu, zhruba o 3900 méně než před týdnem. Celkem lidé dostali přes 2,8 milionu dávek.

08:10

Tuzemské cestovní kanceláře očekávají letos úspěšnější letní sezonu, než byla loňská. Češi se podle nich nejčastěji chystají na řecké ostrovy, do Egypta, Turecka či Tuniska. Analýza společnosti Economic Impact pro agenturu CzechTourism z konce roku 2020 počítala za minulý rok s propadem zhruba 54 procent. Ztráty v letošním roce by pak v závislosti na restrikcích mohly podle společnosti Economic Impact dosáhnout až 165 miliard korun.

08:06

Přibývá zahraničních zemí, které přednostně proti koronaviru očkují pracovníky v cestovním ruchu, řekla mluvčí CK Čedok Eva Němečková. Pokud tak lidé přijedou do Chorvatska, Bulharska či Turecka, budou mít jistotu, že všichni zaměstnanci hotelu, řidiči i průvodci jsou očkovaní, dodala mluvčí. I tímto krokem se podle Němečkové státy snaží podpořit pandemií silně zasažený turismus. Přednostní očkování zaměstnanců v turismu kromě zmíněných zemí ohlásila také Albánie a podobný krok zvažují další státy. 

07:37

V Indii znovu přibyl rekordní počet nově nakažených koronavirem, za sobotu jich je 349 961. Zemřelo 2767 lidí, rovněž nejvíce během této pandemie. Indické zdravotnictví se kvůli velmi rychlému šíření nákazy dostalo do kritické situace, kdy nemocnice v nejzasaženějších oblastech musejí kvůli nedostatku lůžek a kyslíku pacienty s covidem-19 odmítat.

07:36

V Německu za poslední den přibylo 18 773 nově potvrzených případů koronavirové infekce, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI). Minulou neděli ráno RKI informoval o 19 185 nových případech. O víkendu bývají počty nakažených nižší než ve všední dny i kvůli tomu, že se méně testuje. V Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo 18,9 milionu lidí. Obě dávky má za sebou 5,86 milionu lidí.

07:30

Německé úřady vzkazují lidem, kteří se nechávají očkovat proti covidu-19, aby se tím příliš nechlubili na sociálních sítích. Takové chování může podle nich očkovací kampaň poškodit, píše internetový portál deníku Die Welt. Ministerstvu zdravotnictví se nezamlouvá, že mnoho lidí zveřejňuje na internetu fotografie očkovacích průkazů. Z nich se dají vyčíst citlivá data, jako je jméno, termín očkování a číslo šarže vakcíny. Ty pak lze zneužít například pro falešné hlášení vedlejších účinků Institutu Paula Ehrlicha (PEI), který v Německu funguje jako lékový regulátor.

07:26

Policie na španělském ostrově Mallorca zatkla 40letého muže kvůli podezření, že nakazil 22 lidí koronavirem. Muž chodil do práce a do posilovny, ačkoliv měl kašel a horečku. Několik dnů měl příznaky koronaviru, čímž znepokojoval svoje kolegy, ale odmítl jít domů. Na test sice šel, ale nečekal na výsledek a druhý den se vrátil do práce a vyrazil si i do posilovny. Když se ho lidé z práce snažili poslat domů, posmíval se jim, při kašlání si sundával roušku a říkal jim: "Všechny vás nakazím." Covid-19 od něj chytlo pět kolegů, 14 členů rodiny a tři návštěvníci posilovny.

07:23

Přehled hlavních událostí:

 • Testy v neděli potvrdily 820 případů covidu, nejméně za den od 13. září. Víkendové denní přírůstky jsou ale obecně nižší, méně se totiž testuje.
 • Počet mrtvých s covidem-19 v Česku přesáhl 29 000. Tempo zpomaluje, poslední tisíc přibyl za 15 dní, předtím to bylo za osm dní.
 • V neděli bylo provedeno 17 644 očkování proti covidu, podobně jako před týdnem. Za celý týden bylo naočkováno 344 269 dávek, což je pokles o 7,5 procent.
 • V Česku se objevila indická mutace koronaviru, řekl Právu ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Potvrzena byla v Hradci Králové, kam ji podle ministra přivezla zřejmě studentka z Indie. Případ je podle něj relativně dobře vytrasován. Nákaza se zásadně nerozšířila, protože nebyla výuka. Dva lidé s podezřením na indickou mutaci koronaviru jsou v izolaci, další rizikové kontakty v karanténě.
 • Právě v Indii nyní přibývá nově nakažených nejrychlejším tempem na světě, za posledních 24 hodin zaznamenali skoro 350 000 pozitivně testovaných. Denní statistiky jsou tam pravidelně rekordně vysoké a místní média referují o kritické situaci v nemocnicích, které nezvládají přívaly pacientů a bojují s nedostatkem lůžek i kyslíku.
 • Ve světě se za jediný den nakazilo koronavirem skoro 900 000 lidí, což je podle agentury AFP dosavadní rekord.
07:22

Irák zažívá závažnou vlnu epidemie covidu-19, kdy v zemi přibývá průměrně více než 8000 nových případů za den. To je v této zemi s 39 miliony obyvatel doposud nejvíce. 

07:22

Nejméně 27 lidí zemřelo v sobotu v Bagdádu při požáru v nemocnici pro pacienty s covidem-19. Dalších 46 lidí utrpělo zranění, informuje agentura Reuters s odvoláním na zdroje v jiných zdravotnických zařízeních. V nemocnici na jihovýchodě města začalo hořet poté, co vybouchla láhev s kyslíkem. Na místo se sjely sanitky, aby rozvezly pacienty zraněné při požáru jinam. Nemocní, kteří zranění neutrpěli, byli také odvezeni z nemocnice.

07:21

Ve světě se v sobotu nakazilo koronavirem skoro 900 000 lidí, což je podle agentury AFP dosavadní rekord. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své sobotní bilanci uvedla, že od posledního součtu přibylo přesně 894 043 případů nákazy. 

07:19

V Evropské unii bylo dosud upotřebeno 128 milionů vakcínových dávek, jimiž bylo naočkováno 21 procent unijní populace. V čele jsou Malta a Maďarsko, kde už očkovací látku dostalo 47 procent, potažmo 37 procent lidí. Nejlidnatější země EU jsou v tomto ohledu průměrné. Ve Francii má za sebou alespoň jednu dávku vakcíny 20,5 procenta obyvatel, v Německu 22,6 procenta, v Itálii zhruba každý pátý a ve Španělsku 22,3 procenta.

07:19

Z celkové světové populace asi 7,8 miliardy lidí byla do soboty proti covidu-19 naočkována již miliarda. Agentura AFP uvádí, že k sobotním 17:45 středoevropského času bylo ve 207 zemích nebo teritoriích světa upotřebeno nejméně 1 002 938 540 dávek očkovacích látek proti covidu-19. Tisková agentura vychází z oficiálních údajů jednotlivých zemí.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: