Poslanci žádají ministra, aby umožnil úřední maturitu. Podle Plagy je to nezákonné

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 23. 4. 2021 17:25
Především poslanci ANO prosadili usnesení, v němž sněmovna žádá ministra školství Roberta Plagu, aby umožnil žákům úřední maturitu. Ministr je dlouhodobě proti této možnosti, stejně jako školské asociace a vysoké školy. Odpoledne navíc uvedl, že postup, který sněmovna žádá, je nezákonný. Úřední maturita je spojena s premiérem Andrejem Babišem, protože on s ní přišel první a výrazně ji prosazoval.
Ministr školství Robert Plaga úřední maturity dlouhodobě odmítá, stejně jako školské asociace, zaměstnavatelé či vysoké školy.
Ministr školství Robert Plaga úřední maturity dlouhodobě odmítá, stejně jako školské asociace, zaměstnavatelé či vysoké školy. | Foto: ČTK

Těsně předtím, než se poslanci v pátek odpoledne rozpustili jednání, přijali hned několik usnesení směřovaných ministru školství Robertu Plagovi. Na poslední chvíli zákonodárci vyzvali Plagu, aby umožnil získání úřední maturity. Přidali se tím k premiérovi Andreji Babišovi, který tuto možnost dlouhodobě prosazuje.

Pro usnesení hlasovali poslanci hnutí ANO, ČSSD, SPD a poslanec TOP 09 Dominik Feri. "Poslanecká sněmovna žádá ministra školství, aby interním předpisem, vydaným nejpozději do 28. dubna, umožnil žákům středních škol tzv. úřední maturitu," zní přesně návrh většiny sněmovny.

Ministr Plaga ale odpoledne prohlásil, že ministerstvo školství svým interním předpisem udělit úřední maturitu nemůže. Sněmovna tak podle něj svou výzvou žádá nezákonný postup.

Přijetí novely školského zákona, která by řešila jarní termín maturitních zkoušek, by si v současné době vyžadovalo stav legislativní nouze, sdělila později ČTK mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Je podle ní otázkou, zda nepohodlí či složitost konání maturitních zkoušek pro žáky mohou takový postup obhájit, zda jsou zcela neoddiskutovatelně zásadním ohrožením základního práva na vzdělání. "Také se v této chvíli jeví, že epidemiologická situace umožňuje maturitní zkoušky (obdobně jako přijímací zkoušky) konat dle připraveného scénáře," dodala.

Poslanci zároveň Plagu žádají, aby upravil opatření obecné povahy pro maturity a závěrečné zkoušky, konané v roce  2021, tak, aby se vztahovaly i na všechny žáky dálkového studia. Další část poslaneckých "přání" se týká opravných termínů.

"Poslanecká sněmovna žádá ministra školství, aby zajistil dostatečné množství opravných termínů, zejména praktických částí maturit v návaznosti na přijímací zkoušky na vysoké školy," žádají poslanci. Zároveň chtějí po Plagovi, aby předložil plán narovnání dopadů do vzdělávání v důsledku koronaviru, a to nejpozději do letošního 15. května.

Hosty vysílání jsou podnikatel ve školství Ondřej Kania, rektorka Danuše Nerudová, imunolog Vojtěch Thon a lékař Michal Rezek. | Video: Michael Rozsypal

Ministr školství pátečnímu jednání nebyl přítomný, už včera se omluvil. Když návrh na úřední maturity prosazoval Babiše,  Plaga zvolil kompromis, takové maturity odmítl, ale rozhodl, že maturanti letos nemusí skládat ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Pokud pracovali kvůli epidemii koronaviru v nemocnicích či domovech seniorů, nemusí dělat ani státní didaktické testy. Všechny čeká školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru. Školy obsah zkoušek mohly upravit.

Mezi největší podporovatele úředních maturit patřila poslankyně ČSSD Kateřina Valachová, která tvrdila, že se žáci neměli možnost na maturity dostatečně připravit. 

"V dobách míru, tedy bez pandemie a COVID-19, jsem zastáncem zvyšování úrovně uzavírání středoškolského vzdělávání, rozšiřování dovedností, kompetencí a vědomostí, které jsou v případě žáků ověřovány," prohlásila mimo jiné s tím, že nyní je prý výjimečná situace. "Poslední rok pandemie a výpadek praxe a její neobnovení do startu praktických částí maturit opravdu ospravedlňuje ať buď mimořádné opatření exekutivního charakteru, nebo legislativního charakteru povahy zákona tak, abychom zajistili férové podmínky pro skládání maturitních zkoušek 2021," odůvodňovala možnost úředních maturit.

Zástupci Unie školských asociací CZESHA se však proti jejím tvrzením ohradili a tvrdili, že situace je jiná než ona líčí. Podle unie jsou školy dobře připraveny na maturitní zkoušky a žáci mají možnost konzultací. Vše ve školách je údajně připraveno tak, aby se zachovaly rovné podmínky s absolventy z minulých let a studium mohli zakončit ověřením znalostí s ohledem na uplatnitelnost na trhu práce. 

 

Právě se děje

Další zprávy