Konkrétní důsledky kauzy Huawei. Projděte si, které projekty kvůli hrozbě skončily

Václav Junek
21. 2. 2019 20:06
Deník Aktuálně.cz sestavil přehled, které veřejné instituce a úřady rozvázaly spolupráci s čínskou telekomunikační společností Huawei poté, co Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) loni v prosinci upozornil na možnou provázanost poskytovatelů technologií Huawei a ZTE s čínskými zpravodajskými službami.

Společnost Huawei obvinění NÚKIB označila za neprůkazné a připojila dle Lidových novin výhrůžku, že pokud úřad varování nezmění či nestáhne, bude po státu soudně vymáhat odškodné až 40 miliard.

NÚKIB trvá na svém, ale odmítá zveřejnit konkrétní informace o hrozbě z užívání čínských technologií s tím, že podklady podléhají utajení.

Vláda po úřadem vydaném upozornění nařídila 160 státním úřadům a soukromým firmám, které spravují kritickou infrastrukturu, aby provedly analýzu rizik spojených s užíváním technologií Huawei. Opřít se instituce mohou i o zákon o kybernetické bezpečnosti, jenž umožňuje vyřadit ze státních zakázek jakoukoliv firmu představující kybernetické narušení bezpečnosti. 

Které konkrétní projekty dosud úřady a instituce stoply, shrnuje následující přehled.

Ministerstvo obrany
Ministerstvo obrany | Foto: Jakub Plíhal

Ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany svým pracovníkům nařídilo odstranit z firemních mobilů značky Huawei bezpečnostní aplikaci AirWatch, kterou používalo pro zabezpečení přístupu do interního informačního systému armády.

Analytik a publicista Marian Kechlibar sdělil serveru iRozhlas.cz, že za pomoci AirWatch lze telefon na dálku deaktivovat. Jakýkoliv software, v jehož schopnostech je smazat data ze zařízení na dálku, prý také může obsahovat skryté příkazy umožňující s těmito daty nakládat i jiným způsobem. Psali jsme o tom zde.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy