Kožešinové farmy v Česku skončí v roce 2019, schválili poslanci

ČTK Veronika Neprašová ČTK, Veronika Neprašová
Aktualizováno 7. 6. 2017 11:33
Novela zakazuje "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin". Netýká se tedy například chovu králíků nebo nutrií. Snahy o prodloužení této lhůty neuspěly.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poslanecká sněmovna schválila zákaz kožešinových farem v České republice, které mají skončit koncem ledna 2019. Jednání o novele bylo bouřlivé i s ohledem na kampaň ochránců zvířat a petici za přijetí zákazu, kterou podepsalo zhruba 46 tisíc lidí.

Nakonec ale poslanci podpořili dřívější ze dvou navrhovaných termínů. Ve hře byl ještě návrh poslance hnutí ANO Josefa Kotta, který společně se zemědělským sněmovním výborem prosazoval účinnost zákona až od konce roku 2022. Ten také navrhoval chovatelům podle mnohých neúměrně vysoké náhrady.

Klíčové pro to, že zákon nakonec prošel, byl postoj klubu hnutí ANO. Ten nejprve normu nepodporoval, pak ale jeho předseda a s ním i zákonodárci hnutí ANO změnili názor.

Farem s králíky a nutriemi se zákaz nedotkne 

Novela má zakázat "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin". Netýkala by se tedy například chovu králíků nebo nutrií, u kterých se kromě kožešiny využívá i maso. Provozovatelé farem můžou žádat kompenzace od státu. Dostat by je měli v případě, pokud chov zahájili před koncem loňského června.

Přesný postup teď stanoví ministerstvo zemědělství. "Kompenzace budou dvojí. V první variantě to budou kompenzace za dosud nesplacené úvěry těch farem. V druhém případě pak ministerstvo může chovatelům vyplatit až jeden čistý roční zisk vypočítaný z pěti posledních let," vysvětluje spolupředkladatel zákona, poslanec ČSSD Robin Böhnisch.

Proti byli převážně komunisti

Návrh novely podepsalo pět desítek poslanců, tedy čtvrtina členů dolní komory. Proti byli pouze komunisti, jeden poslanec ANO a dva z ODS. Zastánci argumentovali etickými důvody i tím, že podmínky na farmách, byť splňují standardy, neodpovídají potřebám divokých zvířat.

Zásadního odpůrce předloha mezi poslanci neměla, hlavní "boj" se v diskusi zákonodárců vedl o termín, ke kterému mají farmy skončit. Další z předkladatelů zákona, šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, rozhodnutí svých kolegů, kteří zákon podpořili, ocenil: "Ať už vás k tomu vedl soucit s malými zvířátky nebo strach z velkého zvířete, děkuji vám," řekl plénu po hlasování Kalousek. 

Normu nyní posoudí Senát. Robin Beneš ale věří, že projde i horní komorou. "Mám signály od lidí, od kterých bych nejméně očekával, že takový zákon podpoří, že se za něj v senátu postaví," dodává Böhnisch. 

Oponenti se obávají mimo jiné toho, že zákaz povede ke vzniku nelegálních chovů mimo kontrolu Státní veterinární správy. V Česku je podle poslanců devět aktivních kožešinových farem, které chovají dohromady dvacet tisíc zvířat. Nejčastěji se na kožešiny chovají norci a lišky, většina kožešin se vyváží. Počet farem se dlouhodobě snižuje.

 

Právě se děje

Další zprávy