Konec babyboomu. Silné ročníky odrodily a přišla krize

Rodičovství budou odkládat hlavně nezaměstnaní
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Babyboom, který v Česku odstartovaly silné populační ročníky ze sedmdesátých let, zřejmě skončí dřív, než demografové čekali. Může za to ekonomická krize.

"Jsou tu dva vlivy. Za prvé se nyní rodí děti starším ženám ze silných ročníků, které těhotenství odkládaly. To odezní. Za druhé přišla ekonomická krize, a ta měla v minulosti na počet dětí negativní vliv," vysvětluje přední česká demografka Jitka Rychtaříková.

Podle jejích odhadů se průměrný počet dětí narozených jedné ženě může snížit i na 1,1. Loni to bylo jedno a půl dítěte. "Sebezáchovný" počet pro populaci jsou přitom dvě děti na jednu ženu.

Jak moc krize ovlivní plánování rodičovství, rozhodne až její délka a hloubka.

Pohovory. Ilustrační snímek.
Pohovory. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Čtěte také:
Na obzoru je druhá vlna finanční krize

"Zatím o krizi slyšíme od konce loňského roku. Plánování dítěte je dlouhodobější záležitost. Vliv ale může mít už nyní třeba u lidí, kteří přišli o zaměstnání," říká k tomu Věra Kohoutová z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

"Naopak, pokud někdo o dítěti dlouho uvažoval a finanční problémy se ho nijak nedotkly, své rozhodnutí nezmění."

Od tří dětí k jednomu a půl

Současnou krizi ekonomičtí analytici v některých ohledech přirovnávají k té ze třicátých let minulého století. Ta podle informací demografů na porodnost dopadla citelně.

V Československu její vinou poprvé poklesl průměrný počet dětí na jednu ženu pod dva. V roce 1936 to bylo 1,66 dítěte. Ještě v roce 1921 měla každá u nás průměrně tři děti.

Náklady rostou, zisky se tenčí, investoři odcházejí? Ilustrační snímek.
Náklady rostou, zisky se tenčí, investoři odcházejí? Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Čtěte také:
Černý scénář pro ČR nastane, když zmizí cizí investoři

"Dopady byly tvrdé, protože Československo bylo exportně orientovanou ekonomikou. Problémy byly hluboké a trvaly dlouho," říká Rychtaříková.

Opačný trend pak přišel paradoxně až se začátkem druhé světové války. Vliv měl i fakt, že se rodičovstvím dalo uniknout před takzvaným totálním nasazením. Trend vyvrcholil v roce 1946, kdy na jednu ženu statisticky připadalo tři a čtvrt dítěte.

Pohovory. Ilustrační snímek.
Pohovory. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Čtěte také:
Hladová zeď bude stát tři miliardy. Odbory chtějí víc

Černé éry: 60. a 90. léta

Další negativní skok zažila plodnost v šedesátých letech. "Státy socialistického bloku začaly ekonomicky zaostávat za Západem. Ženy byly ekonomicky aktivní, ale chyběly služby. Špatná byla i situace s byty."

Nepříznivá byla z hlediska demografie celá šedesátá léta. Státní prorodinná politika v sedmdesátých letech přispěla k jejímu obratu. 

Zatím poslední "černá éra" z pohledu demografů jsou devadesátá léta. V roce 1999 pokles průměrný počet dětí na jednu ženu na 1,13. A důvody. "Faktorů je mnoho. K těm dříve zmíněným přibyly velké možnosti volby a antikoncepce."


V Čechách je stále větší problém počít miminko. V roce 1940 měl průměrně muž v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 milionů spermií.Do roku 1990 klesl jejich počet na 60 milionů.
V Čechách je stále větší problém počít miminko. V roce 1940 měl průměrně muž v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 milionů spermií.Do roku 1990 klesl jejich počet na 60 milionů. | Foto: Martin Žucha
Praktické rady:
Deset nejčastějších omylů kolem mateřské dovolené
Spočítejte si, kolik letos dostanete na mateřské
Mateřská roste, polepší si hlavně ženy s nadprůměrnými příjmy
Čekáte druhé dítě? Možná už nemáte nárok na mateřskou

 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 30 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy