reklama
 
 

Spočítejte si, kolik letos dostanete na mateřské

30. 1. 2009 15:45
Na letošních změnách vydělají všechny matky

KALKULAČKA - Na jak vysokou mateřskou máte letos nárok? Konkrétní částku si můžete snadno spočítat v naší nové kalkulačce, připravené podle podkladů ministerstva práce a sociálních věcí.

Stačí vyplnit pouze první dvě (šedá) políčka. Do prvního zadáte počet kalendářních dnů vaší mateřské dovolené - oficiálně řečeno „délku pracovní neschopnosti". Ta v zásadě činí 28 týdnů, tedy 196 kalendářních dnů. Při porodu dvou a více dětí máte nárok na 259 dnů.

Do druhého políčka pak zadejte údaj nazvaný denní vyměřovací základ pro nemocenské. Tuto částku najdete na výplatní pásce zpravidla jako „průměr pro nemocenské". Jestliže nemáte po ruce výplatní pásku, může vám pomoci třetí políčko, kde se orientačně zobrazí váš průměrný měsíční příjem. Číslo ve druhém poli pak můžete přizpůsobit tomu, co vidíte o řádek níže. 
 
Kalkukačka vám následně spočítá celkovou výši peněžité podpory v mateřství. Zadáte-li do prvního políčka zmíněných 196 dnů, vyjde vám součet podpory za všechny týdny (měsíce) mateřské dovolené - nejde tedy o údaj za kalendářní měsíc. Chcete-li vypočítat měsíční průměr, stačí do prvního řádku zadat počet dní mateřské dovolené v konkrétním měsíci (v zásadě 30 nebo 31, pokud vám mateřská nezačíná nebo nekončí třeba uprostřed měsíce).

Na letošních změnách v placení mateřské vydělaly hlavně ženy s nadprůměrnými příjmy. Zatímco dosud dostávaly maximálně 14 370 korun měsíčně, od Nového roku se strop zvyšuje na 28 890 korun. Více peněz než podle dřívějších pravidel ale dostanou všechny matky. Zatímco dosud se mateřská počítala ze 69 procent redukovaného průměrného výdělku, nově se zvýší na 70 procent.

Podrobněji jsme o letošních novinkách psali na začátku roku:
Mateřská roste, polepší si hlavně ženy s nadprůměrnými příjmy

Peněžitá pomoc v mateřství se začíná vyplácet šest až osm týdnů před plánovaným porodem. Jde o určitý podíl z předchozího měsíčního výdělku matky. Často dochází k záměně mateřské dovolené (při níž se až na výjimky pobírá peněžitá pomoc v mateřství) a rodičovské dovolené (při níž se pobírá rodičovský příspěvek). Zjednodušeně řečeno platí, že rodičovská dovolená navazuje na mateřskou. Zatímco peněžitá podpora v mateřství je úměrná předchozímu příjmu, rodičovský příspěvek je pro všechny stejný (liší se jen podle délky pobírání).

Odpovědi na většinu typických otázek jsme přinesli v tomto přehledu:
Deset nejčastějších omylů kolem mateřské dovolené

Na peněžitou podporu v mateřství však má nárok jen matka, která si předtím platila nemocenské pojištění (sama nebo automaticky prostřednictvím zaměstnavatele). V opačném případě dostává místo mateřské jen rodičovský příspěvek 7600 korun, navíc až ode dne porodu.

 

autoři: Petr Kučera, pek | 30. 1. 2009 15:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama