Spočítejte si, kolik letos dostanete na mateřské

Petr Kučera Petr Kučera, pek
30. 1. 2009 15:45
Na letošních změnách vydělají všechny matky
V Čechách je stále větší problém počít miminko. V roce 1940 měl průměrně muž v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 milionů spermií.Do roku 1990 klesl jejich počet na 60 milionů.
V Čechách je stále větší problém počít miminko. V roce 1940 měl průměrně muž v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 milionů spermií.Do roku 1990 klesl jejich počet na 60 milionů. | Foto: Martin Žucha

KALKULAČKA - Na jak vysokou mateřskou máte letos nárok? Konkrétní částku si můžete snadno spočítat v naší nové kalkulačce, připravené podle podkladů ministerstva práce a sociálních věcí.

Stačí vyplnit pouze první dvě (šedá) políčka. Do prvního zadáte počet kalendářních dnů vaší mateřské dovolené - oficiálně řečeno „délku pracovní neschopnosti". Ta v zásadě činí 28 týdnů, tedy 196 kalendářních dnů. Při porodu dvou a více dětí máte nárok na 259 dnů.

Do druhého políčka pak zadejte údaj nazvaný denní vyměřovací základ pro nemocenské. Tuto částku najdete na výplatní pásce zpravidla jako „průměr pro nemocenské". Jestliže nemáte po ruce výplatní pásku, může vám pomoci třetí políčko, kde se orientačně zobrazí váš průměrný měsíční příjem. Číslo ve druhém poli pak můžete přizpůsobit tomu, co vidíte o řádek níže. 
 
Kalkukačka vám následně spočítá celkovou výši peněžité podpory v mateřství. Zadáte-li do prvního políčka zmíněných 196 dnů, vyjde vám součet podpory za všechny týdny (měsíce) mateřské dovolené - nejde tedy o údaj za kalendářní měsíc. Chcete-li vypočítat měsíční průměr, stačí do prvního řádku zadat počet dní mateřské dovolené v konkrétním měsíci (v zásadě 30 nebo 31, pokud vám mateřská nezačíná nebo nekončí třeba uprostřed měsíce).

Na letošních změnách v placení mateřské vydělaly hlavně ženy s nadprůměrnými příjmy. Zatímco dosud dostávaly maximálně 14 370 korun měsíčně, od Nového roku se strop zvyšuje na 28 890 korun. Více peněz než podle dřívějších pravidel ale dostanou všechny matky. Zatímco dosud se mateřská počítala ze 69 procent redukovaného průměrného výdělku, nově se zvýší na 70 procent.

Podrobněji jsme o letošních novinkách psali na začátku roku:
Mateřská roste, polepší si hlavně ženy s nadprůměrnými příjmy

Peněžitá pomoc v mateřství se začíná vyplácet šest až osm týdnů před plánovaným porodem. Jde o určitý podíl z předchozího měsíčního výdělku matky. Často dochází k záměně mateřské dovolené (při níž se až na výjimky pobírá peněžitá pomoc v mateřství) a rodičovské dovolené (při níž se pobírá rodičovský příspěvek). Zjednodušeně řečeno platí, že rodičovská dovolená navazuje na mateřskou. Zatímco peněžitá podpora v mateřství je úměrná předchozímu příjmu, rodičovský příspěvek je pro všechny stejný (liší se jen podle délky pobírání).

Odpovědi na většinu typických otázek jsme přinesli v tomto přehledu:
Deset nejčastějších omylů kolem mateřské dovolené

Na peněžitou podporu v mateřství však má nárok jen matka, která si předtím platila nemocenské pojištění (sama nebo automaticky prostřednictvím zaměstnavatele). V opačném případě dostává místo mateřské jen rodičovský příspěvek 7600 korun, navíc až ode dne porodu.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy