Čekáte druhé dítě? Možná už nemáte nárok na mateřskou

Petr Kučera Petr Kučera
6. 3. 2009 14:15
Jak se počítá mateřská při druhém dítěti

Jak se počítá peněžitá pomoc v mateřství (mateřská), jestliže čekáte druhé dítě a předchozí třeba dva roky jste byla doma s tím prvním? Platí vždy jednoduché pravidlo, že druhá mateřská se počítá ze stejného základu jako ta první? Co se změní, když vám skončila smlouva na dobu určitou nebo firma zkrachovala?

Takové otázky často chodí do redakce Aktuálně.cz poté, co jsme psali o letošních změnách v počítání peněžité podpory v mateřství. I přesto, že právě podmínky nároku na její výplatu při druhém dítěti se prakticky nezměnily. Podívejme se tedy na základní pravidla pro takovou situaci. Platí samozřejmě i pro třetí a další dítě.

Hlavní je, aby zaměstnání trvalo

Zjednodušeně řečeno skutečně platí, že peněžitá podpora v mateřství se při druhém dítěti počítá ze stejného základu jako u toho prvního. Ale jen tehdy, když na druhou mateřskou nastoupíte do čtyř let věku předchozího dítěte (tedy do jeho čtvrtých narozenin). V této době nemusíte stihnout porod - počítá se skutečně jen nástup na další mateřskou, tedy osm až šest týdnů před plánovaným porodem.

Čtyřletá lhůta platí, i když jste u prvního dítěte zvolila nejrychlejší (dvouleté) čerpání rodičovského příspěvku. "Lhůta do čtyř let věku předchozího dítěte je určena přímo zákonem. Nezáleží na skutečné délce rodičovské dovolené nebo variantě rodičovského příspěvku," potvrzuje účetní Petra Králová.

Jenže aby se vaše druhá mateřská počítala stejně jako ta první, musíte splňovat i další důležitou podmínku: zaměstnání, díky němuž jste dostávali první mateřskou, musí stále trvat.

Nevadí, že jste se v práci kvůli rodičovské dovolené třeba dva roky neobjevila a nevydělala si ani korunu. Postačí, když trvá samotný pracovní poměr. Tedy když neskončil dohodou, výpovědí nebo zánikem firmy.

Druhá mateřská se vám vypočte obdobně jako ta první i tehdy, jestliže jste si během péče o dítě začala přivydělávat - ať už jde o drobnější podnikání nebo třeba práci na poloviční úvazek pro jiného než původního zaměstnavatele. Musí ale trvat váš předchozí pracovní poměr, byť fakticky pozastavený kvůli rodičovské dovolené.

Skončila už vaše pracovní smlouva?

Komplikovanější je, když už pracovní poměr, z něhož se vám proplácela první mateřská, netrvá. I přesto ale nemusíte o mateřskou při druhém dítěti přijít. Rozhodující je, kdy tento pracovní poměr skončil. Nezáleží přitom, jestli šlo o výpověď, dohodu nebo prostě uplynutí určitého termínu (konec smlouvy na dobu určitou).

"Po skončení předchozího zaměstnání vám běží šestiměsíční ochranná lhůta - přesně řečeno trvá 180 dnů. Když během ní nastoupíte na mateřskou, tedy osm až šest týdnů před porodem, bude se výše podpory v mateřství počítat podobně jako při předchozím dítěti," říká Eva Bolcková z České správy sociálního zabezpečení. Znamená to tedy, že otěhotnět byste měla ještě jako zaměstnanec.

V Čechách je stále větší problém počít miminko. V roce 1940 měl průměrně muž v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 milionů spermií.Do roku 1990 klesl jejich počet na 60 milionů.
V Čechách je stále větší problém počít miminko. V roce 1940 měl průměrně muž v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 milionů spermií.Do roku 1990 klesl jejich počet na 60 milionů. | Foto: Martin Žucha
Čtěte více o mateřské:
Deset nejčastějších omylů kolem mateřské dovolené
Spočítejte si, kolik letos dostanete na mateřské
Mateřská roste, polepší si hlavně ženy s nadprůměrnými příjmy
Sleva na manželku. Ušetří vám 25 tisíc na daních

Plyne z toho jednoduchá rada: Pokud nemusíte, tak předchozí pracovní smlouvu nekončete. Nenechte se zaměstnavatelem přesvědčit, že "stejně jste pořád doma s dítětem, tak podepište dohodu o ukončení pracovního poměru".

Firma zkrachovala, místo zrušeno…

Prakticky stejná pravidla jako v předchozí kapitole platí, jestliže firma zkrachovala, vaše místo bylo zrušeno či v podobných případech. Formálně vzato tím také skončil pracovní poměr.

I tady je rozhodující, kdy vám skončil. Stihnete-li nastoupit na mateřskou během 180 dnů od jeho skončení, počítá se vám mateřská podobně jako u předchozího dítěte. To neplatí, jestliže mezitím nastoupíte do nového zaměstnání (viz níže).

Pracuji na zkrácený úvazek - krátí se mi i mateřská?

"Během rodičovské s prvním dítětem pracuji na zkrácený úvazek pro předchozího zaměstnavatele. Pracovní smlouva stále trvá, ale beru tedy podstatně méně. Dostanu kvůli tomu menší mateřskou při druhém dítěti?" ptá se čtenářka Mirka. Podobných dotazů přišlo několik.

Při zkráceném úvazku se bát nemusíte. Platí totiž pravidlo stanovené zákonem: "U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do čtyř let věku předchozího dítěte, se vychází z vyměřovacího základu použitého pro předchozí peněžitou pomoc v mateřství, pokud je vyšší, než by byl nově vypočtený základ."

Musíte tedy splnit už zmíněné podmínky - trvání dosavadního pracovního poměru nebo půlroční ochranné lhůty (nevadí, že dočasně jde o zkrácený úvazek) a nástup na druhou mateřskou do čtvrtých narozenin předchozího dítěte.

Pokud nastoupíte na druhou mateřskou až později, výše zmíněné pravidlo se nepoužije. Peněžitá pomoc v mateřství by vám pak byla vypočtena ze zkráceného úvazku," upřesňuje Bolcková.

Vydělávám více než dříve

Teoreticky se může stát, že jste se vrátila do práce krátce po porodu prvního dítěte a nyní vyděláváte více než dříve. V takovém případě se vám další mateřská vypočte z vyšší mzdy -  tedy z vyměřovacího základu, který je pro vás výhodnější.

Máte novou práci?

Pravidlo o "stejné druhé mateřské" se nepoužije, jestliže už váš předchozí pracovní poměr skončil (a už netrvá ani půlroční ochranná lhůta). Tedy také v situaci, kdy nastoupíte do nového zaměstnání. Zjednodušeně řečeno se vám pak mateřská počítá z výdělku v této nové práci.

Podnikatelky mají smůlu

Hůře na tom jsou matky-podnikatelky. Nestačí, když si před prvním porodem platily nemocenské pojištění a pobíraly tak (první) peněžitou pomoc v mateřství. Ani když nastoupí na druhou mateřskou do čtvrtých narozenin dítěte, nemají automaticky nárok na stejnou podporu jako v předchozím případě.

Aby podnikatelkám vznikl nárok na mateřskou u druhého dítěte, musí si předtím platit nemocenské pojištění (alespoň 270 dní v posledních dvou letech, z toho alespoň 180 dní v posledním roce před nástupem na mateřskou). Neomlouvá je, že třeba celé dva roky byly doma s prvním dítětem, nepodnikaly a nic si nevydělaly.

Rovnou rodičovský příspěvek

Ve všech situacích, kdy vám u druhého dítěte nevznikne nárok na peněžitou podporu v mateřství, budete dostávat jen rodičovský příspěvek. Bohužel až ode dne porodu, ne šest až osm týdnů před ním jako u mateřské.

Navíc máte nárok jen na nejpomalejší, tedy nejnižší formu rodičovského příspěvku. V současnosti jde o 7600 korun do 21 měsíců věku dítěte, poté už jen 3800 korun do 48 měsíců věku dítěte.


V Čechách je stále větší problém počít miminko. V roce 1940 měl průměrně muž v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 milionů spermií.Do roku 1990 klesl jejich počet na 60 milionů.
V Čechách je stále větší problém počít miminko. V roce 1940 měl průměrně muž v jednom mililitru ejakulátu kolem 110 milionů spermií.Do roku 1990 klesl jejich počet na 60 milionů. | Foto: Martin Žucha
Čtěte více o mateřské:
Deset nejčastějších omylů kolem mateřské dovolené
Spočítejte si, kolik letos dostanete na mateřské
Mateřská roste, polepší si hlavně ženy s nadprůměrnými příjmy
Sleva na manželku. Ušetří vám 25 tisíc na daních

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 51 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy