Koncentráky pro "Cikány". Česká ostuda nekončí

Koncentráky pro "Cikány". Česká ostuda nekončí
Zachoval se nejen půdorys lágru, ale i jeden z baráků vězňů. Vláda v roce 2009 schválila peníze na odkup tohoto tábora. Teď peníze jaksi docházejí.
Ministr školství Josef Dobeš (VV) nese na vládu návrh, aby stát kvůli nedostatku peněz odložil záměr vybudovat tu mezinárodní konferenční centrum. S novými prostorami počítalo Muzeum romské kultury, mělo jít o první informační středisko romského holokaustu na světě... Na snímku zachovalý barák pro strážce.
Češi vymysleli, Němci dovedli k dokonalosti. Koncentrační tábor pro Romy v Hodoníně u Kunštátu
Táborem prošlo 1396 osob, 262 bylo propuštěno, 47 uprchlo, ostatní zahynuli. 207 v táboře, zbytek v plynových komorách
Foto: Muzeum romské kultury, s.p.o.
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
23. 2. 2011 12:10

Hodonín u Kunšťátu - Chátrající rekreační středisko a prosperující vepřín na místech "cikánských" táborů v Hodoníně u Kunštátu a Letech u Písku. Místa připomínající neschopnost vyrovnat se s vlastní temnou minulostí.

Sedmdesát let od jejich otevření - v roce 2009 - vláda schválila peníze na odkup alespoň jednoho z nich: Toho hodonínského.

Teď nese ministr školství Josef Dobeš (VV) na vládu návrh, aby stát kvůli nedostatku peněz odložil plán vybudovat tu mezinárodní konferenční centrum. S novými prostorami počítalo Muzeum romské kultury, mělo jít o první informační středisko romského holokaustu na světě...

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy